1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јубилеј од (полу)матура

Дискусија во 'Слободно време' започната од irenna, 7 јуни 2010.

 1. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Сега се актуелни собиранките по повод годишнини од (полу)матура, мене ме интересира што мислите , дали би отишле?
  Конкретно, јас добив покана за 5 години од матура и 9 од полуматура.
  Ме интересира дали сакате да ги видите сите тие луѓе со кои сте учеле?
  Какво е чувството да се вратите назад во тие луди-млади години?
  Дали сте спремни да си го видите симпатијата од основно или дечкото од средно, можеби другарката со која сте се скарале?
  Дали сте спремни за прашањата од типот: Работиш? А каде? Се омажи? А деца уште немаш? Дипломираше?

  П.С. Темава ја ставив во "Слободно време", бидејќи се работи за излегување, ако сум згрешила нека ја преместат во "Се и сешто".
   
 2. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  Јас лани имав покана за 5 години од матура и не отидов.
  Се собираа секоја година колку да одбележат, лани беше така поексклузивно, поорганизирано, но јас со душа чекав да заврши средното, немам воопшто убави спомени, не ми се допаѓаа децата од клас, и свечено ветив дека нема да ги видам никогаш повеќе, после матурата на маса сите заедно.

  Си останав достојна, немам желба, ниту потреба од тие луѓе, си се гледаме 5-6 души што сме се дружеле од клас кога и да посакаме и тоа ми е сосем доволно.

  Мразам лицемерие, а таквите собиранки искрено ми се само за сеир, кој колку се сменил, кој се омажил/оженил, ослабел или се здебелил, па кај работиш, па какоооо, аууу, ууууу... глумење лудило, после тоа секој секого озборува.

  А за тие од 8мо одд. Никогаш немало собирање по повод полуматура.
   
  На jagotka123, LittlePinky, Beauchamp и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.864
  Допаѓања:
  198.121
  Пол:
  Женски
  Лани славев 10 години од матура. Отидов, средното ми беше убав период, иако не се сакав (читај дружев) со сите.
  Убаво беше да се видат некои фаци после толку години, скоро сите дојдоа, освен неколкумина што биле во странство. Ова зборам за генерацијата, не само за класот, затоа што се дружевме сите без разлика од кој клас бевме, во која насока припаѓавме. Интересно ми беше што доста луѓе не ме препознаа, сум се сменила многу 8)
  Има неколкумина што не ги поднесувам и ден-денес, во средно беа најголеми лигуши, а видов дека баш и не се промениле, си останале исти. Што знам, во секој случај убаво си поминав. Интересно беше да се видиме, да си поразговараме што и како, да се сетиме на глупостите што сме ги правеле во средно. И знам дека многу се смеевме... ех, младост, лудост :)
   
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Па и јас се зачудив кога прочитав дека и годишнина од полуматура се прославувало.
   
 5. lavce

  lavce Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  36
  Е да јас годинава бев на прослава организирана по повод 9 години од полуматура и супер си поминав :D
   
 6. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  328
  Се согласувам со ова.......
   
 7. Iki.Olsen

  Iki.Olsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  115
  Мене многу ми е криво што не органзирав собранка за полуматурата, затоа што загубивме пријател што учеше со нас до осмо пред 2-3 недели .. сега носам празнина и многу ми е тешко поради тоа се осекам дужна за тоа. (Зошто јас, затоа што јас сум Органзиратор на забави и имав план за ова ама не го релазирав)
   
 8. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Ете тоа Трендафилка што го кажа. Немам намера, а ни потреба да се гледам со некои што едвај сум чекала да не ги гледам. Се дружам сеуште со оние што сакам да се дружам. А баш пред 2-3 дена другарка што учевме заедно и во средно и во основно ми спомна нешто да сме се собереле цел клас (од средно). И реков нема грешка, ќе правиме бош муабети, што има ново како демек ме интересира. Ако сакаат нека се собираат, јас нема да присуствувам, затоа што едноставно, нема веќе теми на разговор помеѓу мене и тие луѓе.
   
 9. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.295
  Пол:
  Женски
  Средношколските години ми беа најубави. Запознав навистина прекрасни луѓе... ги сакам највише на свет. Немаше некои кои посебно се издвојуваат, сите си бевме така компактни и сите се дружевме. Класната срце жена. Често се собираме, не бараме посебни поводи за тоа. Сепак некои ги немам видено откако се разделивме, бидејќи фатија странство, се омажија... Со душа го чекам тој ден кога ќе славиме јубилеј, знам дека ќе има многу плачки и смешки... љубомора никако.. Ах се растажив
   
 10. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Годишнина од полуматура? :|
  Зарем такво нешто воопшто постои, и зарем некој се замара да ги брка наоколу луѓето од осмолетка?
  Глупост. Ај матура, средно школо, според мене најубав период во животот. Ама за осмо одделение, па веќе што сме направиле, осмо сме завршиле заедно. :D
  Мене и полуматурата ми е глупава работа. Како тетки пола девојки со вештачки локни, шминка кај Дадар, штикла 10 цм и фустан некој невидено лош. Машките стандард барем во оние случаи кои ги знам, бело од глава до пети. Ги искритикував, леле мори мајко. :$
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.575
  Не отидов на 10 годишнината од матура поради организаторите на истата најискрено.
  Прво,се јави како организатор некоја девојка која нудеше заедничка прослава на Гимназијалците со друго стручно средно училиште од градов,периодот беше некаде крајот на мај месец.
  Стигна потоа втора понуда од некои дечки како ние Гимназијалците нема што да се мешаме со овие вториве,која била таа организаторката и бла,бла и терминот беше средина на јуни месец.
  Стигнува кон крајот на мај трета заедничка понуда на девојката+овие дечкиве и замислете термин за 2-3 дена,се здружиле организаториве и за нив е најнормално сите да се спремат за толкав период :^) !
  И се револтирав од експертизава на организаторите и не отидов,инаку класот од средно ми беше баш супер,сега иста блискост нормално никој нема со секого,ама па и немаше некое отворено хејтање и конфликти,ама ете некогаш вакво нешто како дезорганизација ме исфрла од такт,јас сум за имање контрола и увид во нештата однапред да успеам да испланирам се‘,некој да ми менува план во 5 до 12 не сакам и точка,плус вакви ликови како организаториве ми се :puke: ако изнесуваш став остани на него,а не потоа лижење на плукнатото,од вакви лижачи значи ми е уффф,барем во пошта нека ги вработат да лепат поштенски марки.
   
 12. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.640
  Рано ми е за да зборувам на оваа тема, но очиве ми се полни со солзи после прочитаниве коментари, затоа ќе коментирам.
  Периодот во основно ми беше нешто најлошо што можеше да ми се случи во животов. Понефер деца, понедружељубиви немам видено, чест на исклучоци. Се двоумев дали да одам и на полуматура, така да за годишнина нема шанси да се појавам. Зошто? Да се развеселам за последните 4години поминати во солзи? Не бе, каква годишнина со нив...
  А сега во средно имам скроз поинаква екипа, се надевам дека се ќе биде океј до крај и дека уште повеќе ќе се зближиме до 4та година.

  Сепак мислам дека ако си имал добро друштво, си се дружел, убаво е да отидеш на прославата, независно дали е за јубилеј од полуматура или од матура. :)
   
  На LittlePinky и Angel-Wings им се допаѓа ова.
 13. ehrgeizig123

  ehrgeizig123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  427
  Допаѓања:
  157
  :envy: Основно најлош период ми беше...одвај чекав да завршам.
  Еднаш имаше идеја за собирање али не отидов секако :)
  За матура нешто се договараат сега да се славело 1 година али нема да идам ни таму...на 5 години може би отишла али сега не :)
   
 14. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.616
  Допаѓања:
  222
  Пол:
  Женски
  :envy: Основно најлош период во мојот живот по недружељубливи деца не сум видела ...одвај чекам да завршам
   
 15. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  2.553
  Пол:
  Женски
  Сега нешто се договараат од основно луѓево што учев да идеме нешто во кафана ауу вака така, али кој ги шиша нека си одат кај сакаат, бидејќи лош период ми беше основното се нешто дволични луѓе се паднаа со мене да учат освен исклучоци секако, така да што и да одберат нека им е со убаво :)
   
 16. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  781
  Мене овие собири што се организираат ми се некако наметнати и вештачки. Демек неможеме едни без други па ќе глумиме лудило - ејјјјјјј шубаво ни беше, колку се сложувавме и сакавме (а половина несакаат да се видат и само ќе се озборуваат после тоа)...
  Во основно бев со клас во кој со половина од личностите денеска немам ниту едно здраво на улица иако не сум скарана со никогу. Сепак немам некоја одбивност спрема никогу па доколку би имало собир би отишла.
  Во средно беше друга приказна. Бевме доста поделени како клас па така постојат и личности со кој не сум баш во добри односи. Значи немам некоја желба да се сретнам со сите. Да, ми недостасуваат некои личности и друштвото што го имав таму но попрво би излегла на кафе само со тие личности отколку да имам непријатни и непосакувани средби.
   
  На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.010
  Пол:
  Женски
  Многу е рано да зборам за јубилеј, но како што слушам, мн. мн. не се слушаат меѓусебе и многумина што биле BFF сега не сакаат со очи да се гледаат.
   
 18. richgirl998

  richgirl998 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2012
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  286
  Да започнеме од полуматурата тоа е срање на квадрат, а не па собиранки по повод толку и толку години од полуматрата. Мислам хелоу, глупост е тоа. Јас што се вика не ги ни паметам како се викаа некои, а не па да се собирам со некои лицемерни луѓе. Со тие што си останав во контакт, почесто излегувам, а останатите не ми се потребни. За матурата сеуште не сум завршена со средното, но класот воопшто не ни е сложен. Ниту еднаш не сме се собрале заедно една вечер, така да...
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.914
  Допаѓања:
  75.431
  Пол:
  Женски
  Кај нас не се организира од полуматура, само од матура, еве за две години ќе биде тоа, ќе се сретнеме, јас ќе присуствувам, сеуште се дружам, се гледам и излегувам со некои од нив, со други сум на едно здраво, со трети немам муабет, но како и да е, баш ќе ми биде мило да се собериме, да се потсетиме на старите денови, да се насмееме. За мене тоа е убав настан.
   
 20. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.456
  Допаѓања:
  154.979
  Пол:
  Женски
  Јас лани бев матуранка, па има време за берење. Со тие од средно би одела. Не ми се најмили ама би одела. Со тие од полуматура некогаш ако се организира нешто ... никогаш.