1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ју ту (U2)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Ariel, 2 август 2011.

 1. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.689
  Допаѓања:
  129.947
  U2 (Jу ту) е ирска рок група формирана во Даблин во 1976 година. Бендот го сочинуваат Боно (вокал, гитара), Еџ (гитара, клавир, вокал и бас ), Адам Клејтон (бас) и Лари Мален (тапан).
  Групата е политички активна, посебно во сферата на човекови права.

  Дискографијата на U2 се состои од 12 студиски албуми, бројни албуми во живо, компилации итн. И покрај тоа што се стекнале со популарност уште од самите почетоци, издавањето на Sunday Bloody Sunday од албумот War од 1983 е посебно забележана од светската јавност, а вистинската слава доаѓа со нивниот петти студиски албум The Joshua Tree од 1987 година, кои ги содржи хитовите With or Without You, I Still Haven't Found What I'm Looking For, и мојот омилен сингл Where the Streets Have No Name.

  Она што мене ме фасцинира е активното опстојување на бендот од нивните средношколски денови до ден денес, и активизмот во борбата за човековите права.

  Не можам ни да опишам колку бев среќна кога бев на концерт на U2 во Загреб, особено кога во живо ја слушнав изведбата на Where the Streets Have No Name. На концерт на U2 сакав да одам уште во 95-та во Грција, ама не успеав да отидам, од тогаш препекав да им одам на концерт, и кога видов дека ќе дојдат во Загреб си ветив дека ништо нема да ме спречи да отидам.

  Ви се допаѓа ли музиката на U2 и кои ви се омилени песни?

  За почеток, ја постирам Where the Srteets Have No Name еден од концертите во Загреб.

  http://www.youtube.com/watch?v=7M-z4KRe ... ECA82E9A9B
   
  На Forgotten, nesa и Magnolija им се допаѓа ова.
 2. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.644
  Па може да се каже дека пораснав со Боно Бокс ( така го викав како мала :D ), дури подоцна дознав дека е Боно Вокс. Тато многу ги сака и често вртеа кај нас дома, а не може да ги слушнеш, а да не ги засакаш.
  Овие ми се најомилени-

  http://www.youtube.com/watch?v=XmSdTa9kaiQ&ob=av2e

  http://www.youtube.com/watch?v=98W9QuMq ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=LHcP4MWA ... ure=relmfu

  http://www.youtube.com/watch?v=TxcDTUML ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=co6WMzDOh1o&ob=av2e
   
  На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.384
  Не ги слушам толку, само онаа со Mary J. Blige ја имам на компјутер, и таа со Грин Деј е добра, добри се, но не спаѓаат меѓу моите омилени бендови.
   
 4. loly89

  loly89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2011
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  74
  На Solunn му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Solunn

  Solunn Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  4
  Прекрасни се u2 сите песни му се најубави
   
 6. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Бенд за респект! :rock: Да се кажуваат зборови за нив е излишно... А БОНО ми е неверојатно мило суштество! Еве ја мојата омилена:
  http://www.youtube.com/watch?v=ftjEcrrf7r0&ob=av2e
   
  На MayDiamonds му/ѝ се допаѓа ова.
 7. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  8.431
 8. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  8.431
 9. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.501
  Допаѓања:
  80.528
  Пол:
  Женски
  Како тоа сте отвориле тема за U2, а јас не сум видела !? :devil:
  Ееејј, жива да не сум.
  Бонго Вокс (така го викав), беше чичкото со најубавите песни и неговото ЦеДе беше највртено во деведесетите години кога бев мало. Не дека разбирав квалитетна или не музика, ама моментот беше дека ЦеДе-то ми го пушти чичко ми од странство и се фалев едноставно кажано. :D
  Како и да е, со тек на време ми станаа навика дечкиве и не минува ден, а да не ислушам песничка од нив.
  За омилени песни ме мрзи да ги пишувам, бидејќи гледам дека повеќето се спомнати, да не трупам безвезе, а оваа си ја слушам секогаш, ама онака појачано во депресивни моменти, ме расположува некако и обожавам да си се дерам на рефренот - како и обично. :D

  http://www.youtube.com/watch?v=4q_AHAMVQ9c&ob=av2e
   
 10. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.718
  Допаѓања:
  7.048
  Браво за темава! У2 ги обожавам, едноставно ми се а must на секоја плејлиста за секоја прилика. Од романтични, до весели, релаксирачки...
  Нешто што го немате постирано а ми се допаѓа од нив:
  http://www.youtube.com/watch?v=Yi52HjJbwVQ&ob=av2e
   
 11. The.Crab

  The.Crab Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  629
  Допаѓања:
  370
  Пол:
  Женски
 12. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
 13. Arris

  Arris Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  22
  Ахх порасната сум со ваква музика. :D
  U2 е омилениот бенд на сестра ми и главата ми ја пукна со нив :D на почетокот не ги сакав баш, али се навикнав и сфатив дека имаат стварно преубави песни, сега сите ми се убави од нив и можам да кажам дека и мене ми се омилен бенд :D
  Позитивно влијаела дада значи :D
   
 14. crtanfilm

  crtanfilm Нов член

  Се зачлени на:
  28 април 2012
  Пораки:
  581
  Допаѓања:
  79
 15. B.Waldorf

  B.Waldorf Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2011
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  33
  ах :) се сеќавам беше лето и јас и другарками кај нејзе во викендицата спремавме вечера за сите, компирчиња, ама така убаво сме ги направиле, мераци :D и во еден момент ај музика да си пуштиме, она ја пушти песничкава

  http://www.youtube.com/watch?v=5WybiA263bw&ob=av2e

  се заљубив во групава и нивната музика, сега се еден од моите омилени бендови :D
   
 16. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Vertigo..
  Ах, кога бев мала ја мразев песнава. Ја отупеа на MTV. |(
  Кој памет сум го имала да можам да ја мразам таа песна? :^)

  Ју ту си се одличен бенд. Песните ме ежат буквално.
  Не можам да си се сфатам како сум можела да не ги сакам порано.
  Најмногу ја сакам With or without you, пропратена со овој cover
  http://www.youtube.com/watch?v=rYw9E0bW9RE
   
 17. Chivas

  Chivas Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2012
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  132
 18. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  5.708
  Пол:
  Женски
  Темава треба да се вика- “И ти исто така“. :D
  Инаку имаат некои убави песни не се без ич, ама не сум нешто посебно затрескана во нив. :)
   
 19. Stefani999

  Stefani999 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2012
  Пораки:
  702
  Допаѓања:
  601
  Хахахаха сега ми текнува кога бев помала не ги викав ју ту туку јутуб(you tube)...хахах ми се смееа дома
  Имаат добри песни.......и машала имаат семено доста греми награди
   
 20. GarpovaV

  GarpovaV Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  1.962
  Пол:
  Женски
  Бенд број 1!
  Немаат песна која е промашена и не можам да бидам рамнодушна. Специфични се и ги обожавам.
  Омилена ми е оваа Ordinary love, не можам да поминам ден, а да не ја слушнам. Од оние постарите омилена Elevation.
  http://www.youtube.com/watch?v=XC3ahd6Di3M
  http://www.youtube.com/watch?v=MLLNaWs5SH0