Љубовен роман

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од francheskaa, 23 јануари 2011.

 1. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.543
  Леле прекрасна книга ја читав одамна дури сум ја и заборавила треба пак да ја прочитам :)
   
 2. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  389
  Вечерва и засекогаш од Нора Робертс. Интересно, лесно романче типично за стилот на Робертс, инаку тука би ја сместила и Даниела Стил.
   
 3. lizardqueen

  lizardqueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  11
  СИте љубителки на љубовни романи треба да ја прочитаат „Штефица Цвек во челустите на животот“ („Stefica Cvek u raljama zivota“) од Дубравка Угрешиќ. Тоа не е секојдневен роман, правен е како patchwork (крпеница), малку постмодернистички, но навистина интересно. Романот ги ревидира наративните постапки на љубовните романчиња, си поигрува со нив а ликот - Штефица Цвек е една обична девојка како вас која сака животот да и биде дел од љубовен роман. И да ви изгледа чудно, издржете, мал е романот - 80 стр. Кога ќе го прочитате ветувам дека ќе бидете воодушевени многу повеќе отколку од обичните љубовни романи.
   
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.207
  Допаѓања:
  136.263
  Пол:
  Женски
  Е не знам како можев да ја заборавам и „Доктор Живаго“ од Борис Пастернак... ремек дело, има и филм, гледајте го, ако не ви се чита големка книгичка :)
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 5. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.929
  Допаѓања:
  51.881
  Пол:
  Женски
  Абе чекајте малце...
  Ам Ана Каренина?!?!?!
  Дефинитивно го ставам на врвот.

  Казабланка е исто така книга (драма од Муреј Бурнет, Murray Burnett), која за жал не сум ја читала, но судејќи според филмот - не се сомневам дека е ремек дело.
  "Here's looking at you, kid" ;(
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 6. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  75
  Дефинитивно Страници за нашата љубов , Порака во шише од Николас Спаркс , преубавии се
   
  На babaDara му/ѝ се допаѓа ова.
 7. babaDara

  babaDara Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  511
  Допаѓања:
  606
  Пол:
  Женски
  Порака во шише, има и филм според книгава. не знаеш што е поубаво?!
   
 8. babaDara

  babaDara Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  511
  Допаѓања:
  606
  Пол:
  Женски
  Сте го гледале филмот?
   
 9. babaDara

  babaDara Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  511
  Допаѓања:
  606
  Пол:
  Женски
  Е тука има многу плачење, кој сака да плаче!!!
   
 10. agi

  agi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  65
  Сусан Елизабет Филипс,Џули Гарвуд,Аманда Квик
   
 11. kuchka

  kuchka Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  13
  Иако сум скоро деветнаесет години јас засекогаш ке ја паметам ,, Споменка,, од Глигор Прличев прекрасна книга која сметам дека не е само за деца бидејќи сите сме ја доживеале првата љубов и се уште ја паметиме но најубаво во таа книга е со колку специфичност и прецизност е описана првата љубов и болката која доваѓа со неа како што напишал и тој ,,Првата љубов е како првиот снег- ретко некогаш останува ,, :(
   
 12. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.207
  Допаѓања:
  136.263
  Пол:
  Женски
  :^) :^) :^)


  Мислиш, од Горјан Петревски?
   
 13. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  75
  Јас сум го глеала филмот , но мене поубав впечаток ми остави книгата ..
   
 14. Blondydevil

  Blondydevil Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  44
  Кога станува збор за љубовни романи, Николас Спаркс без конкуренција.. :inlove: Дефинитивно, романи кои ќе ве остават без текст, ќе сакате да ги прочитате во еден здив и верувајте, на крајот нема да останете рамнодушни. Топло ви ѓи препорачувам Страници за нашата љубов, Порака во шише, Прошетка за сеќавање, Одлука, Последната песна, ве уверувам дека нема да погрешите... Спаркс :inlove:
   
 15. L0ve

  L0ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  199
  дефинитивно Спаркс е незаменлив роматичар.. .особено Чекори за сеќавање..
  ии Подарок од Даниела Стил
   
  На Blondydevil му/ѝ се допаѓа ова.
 16. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.875

  и јас исто ! :)
  покрај сите други
   
 17. lola-86

  lola-86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  198
  Таа е на Горјан Петревски!Тој е мојот омилен автор од пубертетските денови,го обожавав!Човекот знае да допре до женското невино и наивно младо срце и да ги разбранува првите најискрени пламени кои извираат од раната младост.Ги имам прочитано сите негови книги,и го имам и лично запознаено :) тра ла ла ла.......
   
 18. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.232
  Допаѓања:
  74.834
  Пол:
  Женски
  Марта, од Големиот Г.Петрески!
  си ја прелистувам до ден денешен :)
   
  На lola-86 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. milky

  milky Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2
  " Сопругата на дипломатот" многу добра книга.
   
 20. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  2.350
  Допаѓања:
  4.114
  Пол:
  Женски
  "Љубовта за Ана" - Иле Милевски..