Љубовен роман

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од francheskaa, 23 јануари 2011.

 1. agi

  agi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  65
  Се ,буквално се од Марија Јурич-Загорка
   
 2. ines.h

  ines.h Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  1.607
  Допаѓања:
  17.839
  Aманда Kвик
   
 3. ameliant33

  ameliant33 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Дали некој знае каде можам да ја најдам Шолја чај од Ејми Ефрон??? Ја барав во Матица ја немаа... Фала :^) :emo:
   
 4. LUNA.girl

  LUNA.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  135
  Мислам дека ја има во книжара ТРИ,па провери зошто не сум сигурна :* :*
   
 5. LUNA.girl

  LUNA.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  135
  Топло ја препорачувам книгата* Да се сака повторно* :up: :up: невероватен роман,ме остави без здив :clap: :clap: :clap:
   
 6. Blumarine

  Blumarine Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2011
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  187
  Ако сакате сладуњави љубовни романчиња, во кои женскиот лик ги држи конците в раце, тогаш читајте ја Даниела Стил. А ако пак сакате машкиот лик да доминира, тогаш ја препорачувам Susan Elisabeth Phillips.

  Јас ги прочитав сите книги од серијалот за Chicago Stars и ми се допаднаа затоа што се лежерни за читање, плус исполнети со згодни рагбијаши и пикантни сцени :))
   
 7. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.069
  Кој ги нема читано книгите на Мир-Јам не знае што е љубовен роман :D
  И од Фишер исто...
   
  На Stefani999 и firequeenn им се допаѓа ова.
 8. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.259
  Jaс ја препорачувам “Одвеано со виорот“ од Маргарет Мичел, прекрасна книга.

  Овие од Мирјам се многу лесни и предвидливи, според мене, и повеќе се за некои 13-16 годишни девојчиња.
  А од Фишер ја имам дома цела колекција, ама никогаш не сум прочитала ниедна книга :wasntme: , ама од тоа што го слушнав исто биле во тој Мирјам стил :wasntme:
   
 9. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.069
  ^
  Тогаш и ги читав, ми беа првите прочитани љубовни романи, па ми станаа репер за тоа како љубовта треба да изгледа, т.е. ме за*баа за навек :D
   
  На Umbrella22 и sesilija им се допаѓа ова.
 10. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.543
  Книгите на Мир - Јам ми се ептен лесни и предвидливи.
  Од Фишер имам цел комплет на книги и имам неколку прочитано само како што лесно се читаат така лесно се и забораваат. Посебно внимание ми остави Љубав мог живота и ви ја препорачувам!
   
 11. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.315
  Допаѓања:
  734
  Пол:
  Женски
  На крајот на виножитото-Сесилија Ахерн

  Многу интересна приказна исполнета со безброј случки и пресврти, приказна што започнува од раното детство на Алекс и Рози – неразделлни другари од училишните клупи и оттогаш тие не можат еден без друг. Но, кога ќе настапи времето на лудите тинејџерски години, вечерните излегувања и љубовните состаноци – тие почнуваат да се одделуваат. Меѓутоа некој не знае што е тоа што го чека утре.

  Семејството на Алекс се преселува од Даблин во Америка и двајцата најдобри другари се разделени. Рози одлучува да му се придружи на Алекс, но нејзината одлука ќе биде попречена од нешто што ќе и го измени животот за 360 º. Нивната бескрајна поврзаност и искрен однос ги следи и поддржува низ сите успеси и порази во животот.

  Меѓутоа тука стои неизвесноста за тоа дали нивното пријателство е доволно силно да ги преживее илјадниците километри и годините кои се зголемуваат, исто така се појавуваат мали искри надеж дека нивното пријателство може да премине во нешто поголемо.

  Тоа е приказна што покажува дека сродните души секогаш се пронаоѓаат едни со други, дека вреди да се ризикува за нешто во кое вистински веруваме. Тоа е роман што покажува дека животот е исполнет со многу препреки и неизвесни ситуации, дека треба да сакаме за да бидеме сакани и да веруваме во себе. Тоа е формулата за среќен живот.

  Стилот на кој е пишуван романот е многу лесен и разбирлив, целата приказна е пишувана во форма на лични писма. Морам да признаам дека книгава ме воодушеви, едноставно е прекрасна и мора да ја прочитате. Првпат читам дело од Сесилија Ахерн и се уверив дека сè што се зборува за нејзините дела е точно.
   
  На the.vampire.girl му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.380
  Допаѓања:
  54.747
  Еееј ФЕМИНКИ, прекраснава тема малку е подзаборавена? Или ретко читате љубовни романи? Љубовта е највозвишеното чувство на секој човек, да се сака и да се биде сакан е прекрасно, па затоа добро е понекогаш да се прочита и некој романтичен, љубовен роман :) . Јас ги имам прочитано многу од различни автори - почнувајќи од Мир-Јам, сестрите Бронте, Аманда Квик, Даниела Стил...
  На сите ФЕМИНКИ што сакаат ЉУБОВ им го препорачувам романот Анџелика од Анне и Серге Голон - огромно дело за една љубов од 17 век...
   
  На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
 13. lana.18

  lana.18 Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2014
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  4
  Вака,братучетка ми имала домашна задача да раскаже љубовен роман ,само не ја знае цела содржина оти ја има заборавено..иначе таа е осмо одделение..И ве молам некој ако знае на нет дека има кратка содржина на љубовен роман нека прати..:)
  Ви благодарам однапред,Поззз
  Убав ден! :inlove:
   
 14. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  3.794
  Допаѓања:
  22.855
  Пол:
  Женски
  Препорачувам сите книги од Гијом Мисо,но мајстор според мене за љубовни романи е Николас Спаркс...
  Интересна работа кај него е што,а ја објави книгата,после неколку месеци се снима филм за неа па следната година се прикажува на кината....
  Значи се,ама буквално се препорачувам од Мисо и Спаркс ;)
   
 15. Kiki-Viki

  Kiki-Viki Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  164
  Пол:
  Женски
  Ветување од Даниела Стил, прекрасна книга за тоа како љубовта успева да го пронајде својот пат и да спои двајца кои биле разделени на два различни краја на светот...
   
  На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. GoodGirl45

  GoodGirl45 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  1.224
  Допаѓања:
  7.985
  Пол:
  Женски
  Принц на бел коњ - Џуд Деверо
   
 17. Тинејџерка

  Тинејџерка Нов член

  Се зачлени на:
  14 март 2017
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Го делам мислењето со тебе
   
  На simonna.a му/ѝ се допаѓа ова.