1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубов и Казна (Aşk ve Ceza)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од eemmiilliijjaa, 24 октомври 2011.

  1. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Ја гледав вчера прв пат. Па, не е лоша. Интересна е. Традиција- да не се враќала невеста од куќата. И го убиле мажот, сега да се мажи со братот. Глупост. Што традиција ќе беше ова? Пак, за да ја запрат крвната одмазда, тој морало да ја земе, ако не ја земел, ќе продолжела.
    Сепак, интересна си е серијава. Можеби ќе ја гледам за да тепам време. Само Али Риза го гледав, сега и тој заврши дека...
     
  2. LovelyGirl

    LovelyGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    Ја загледав серијата не од 1вата ама од 2рата епизода :lol: ..некако интересна ми се виде, случувањата брзо се одвиваат, а тука се и традициите во склоп со современоста, баш ме интересира што понатаму ќе се случува. Во план сум да ја гледам, се додека не ми стае досадна :D

    Серијата можеби во Турција да има 60-тина епизоди, ама кај нас дупло ќе ги направат со кратењето..
    Македонија - Турција не е исто :lol:
     
  3. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Серијата е многу убава, но сител нема да бидат сител ако не ја уништат со сихронизацијата. Саваш(или како и да се вика) ми е е преубав, згоден, и многу ми одговараат со Јасемин, понатаму во серијата ќе се види хемијата помеѓу нив. Прекрасен актерски пар се.

    Серијата има околу 60 епизоди, ама нашиве ќе направат околу 150 :D
     
    На Amelia му/ѝ се допаѓа ова.
  4. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Вечер мора да се гледа изгледа интересна серијата :lol: :lol:
     
  5. Fallin-ForHisSmile

    Fallin-ForHisSmile Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    179
    Интересна е, интересна е :D За тепање време супер е :) Оваа бабата е феноменална глумица :clap:
     
  6. Barbica

    Barbica Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    1.309
    Допаѓања:
    489
    Каде е ќерка ми (Канал 5) е подобра, подобро изгледа.
     
  7. LovelyGirl

    LovelyGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    Самата музика на филмот ме тера да го гледам :) :music: :music:
     
  8. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Mногу фер искочи Саваш кога инсистираше Чичек да продолжи со факултетот, премногу ми се допадна тој потег, изгледа само тој не се понаша со неа како со жртвено јагне. Ах, само се надевам дека нема да се заљуби во него, сега кога и детето му е на пат.
     
    На Amelia му/ѝ се допаѓа ова.
  9. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.285
    Допаѓања:
    101.277
    Пол:
    Женски
    не се секирај, нема . :)
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  10. al-vik

    al-vik Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    110
    Убава серија, убави глумци, одлични се !
     
  11. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Ха ха, убаво пишал еден коментар на youtube вика а шо праеле ако починатиот сопруг немал брат
    :D Не дека традицијата е лоша, не постои лоша традиција туку ете постои вистински начин да се почитува без да се биде слеп при здрави очи.
     
  12. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Леле бе колку ми ја малтретираат Чичек ;( душиче ...
     
  13. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Богами, секој ден плаче :D
     
  14. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    А зошто толку оваа сестрата на Саваш ја мрази Чичек?
    Нешто разбрав ама не доразбрав.Од каде Чичек да е виновна за смртта на сопругот на оваа другава? :^)

    И не не го загледувам. :shake: Ова го разбрав случајно ако сум зафатила и баш ме заинтересира. :lol:
     
  15. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Братот на Чичек го има убиено нејзиниот маж.
    А иначе баш во оваа епизода сестрата на Саваш и спомнуваше на слугинката дека толку ја мразела Чичек зошто многу личела на нејзиниот брат. |(
     
    На Look му/ѝ се допаѓа ова.
  16. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    Жал ми е за Чичек. А и татко и’ како ја тепаше. :worried:

    Патем, што сега Јасмин се предомислува да абортира? Кога веќе направила грешка, нека си го изгледа бебенцето.

    А традицијата ми е чиста глупост. Ајде бе.
     
  17. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.704
    Пол:
    Женски
    Ќе се затреска Чичек во Саваш еден период :) Ќе им вршат сите притисок за да имаат бебе, посебно мајка му од Саваш.
     
  18. barby

    barby Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2010
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    8.449
    Решив више да не гледам турски серии, ама вчера бев кај другарка ми, сите гледаа па и јас гледав. Вака како за почеток интересна е. Не знам дали ќе ја догледам. Зависи од слободното време
     
  19. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Леле, таа па, таа па...тежок контрол фрик еееееј :@ :D Многу ми е жал за девојчето, и' го уништија животот ни криво, ни должно.

    Претпоставував дека ќе се заљуби барем еден период во него, мислам тотална спротивност од брат му. Единствен помлад машки лик од турска серија кој ми оставил позитивен впечаток: изживеан, без фрустрации, воздржан, со широки видици, а не Шефкет или Али Кемал шо се понашаа ко да не виделе жена....


    Едит
    Овој Бора почна да напиња, ама малце ја кривам и Јасемин. Не знам дали на Сител дотаму е стигнато, ама по мое,
    малце е неумесно сама жена да му се качи во кола на шефот, ај коа се цел колектив, друго е. Ако ти е лошо и сакаш порано да си одиш, едноставно земи такси и спиј мирно. Ова вака како да даваш лажна надеж некому. Башка не беше фер шо ја издаде Севги на Бора шо му рекла за него. Тоа ли е фала за другарството, Севги толку заштитнички се постави кон неа, ја бранеше секад.

    Ама па од друга страна, ако поставиш многу остри граници сигурно нема да имаш привилегии од типот на : доаѓање на работа коа ќе ти текне, зимање одмор од месец дена пошо си разочарана од бившиот вереник и тн.
     
  20. milicka19

    milicka19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    Филмот е убав ама до кога ќе биде така не се знае. Ако биде како бунтовничка на крајот без врска да завршува поубаво и да не се гледа. :D Иначе вака убаво си почна. Има и поучни работи е онака како со Јасмин се чуваше за на крајот да му даде на првиот што ќе и се најде на патот. Нешто пак испреплетување на модерното и традицијата. Со тоа баш доближуваат до реалноста и е доста добро а од друга страна пак не преплавија со ваквите серии и не знаеме некогаш колку тие можат и штетно да влијаат врз нас. Малку мие глупаво со тоа што настојува мајката на Јасмин да го задржи тоа бебе ама сепак како на филм од некаде нешто мора да започне.