1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубов и Казна (Aşk ve Ceza)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од eemmiilliijjaa, 24 октомври 2011.

  1. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.326
    Допаѓања:
    101.566
    Пол:
    Женски
    Не се секирај Чичек ќе си се заљуби и ќе си има среќа.

    А за Јасемин потполно не се согласувам со тебе. Она сакаше да го каже детето но кога и кажа на мајка и дека фамилијата е од Ван каде што владеат закоравени традиционални сваќања, од страв да не и го земат детето не кажа.Инаку јас ја гледам понапред па ќе ти кажам дека и самиот Саваш ќе крие од мајка му дека има дете и дека е Јасемин баш од тој страв дека мајка му ќе сака да го земе Омер ќај нив.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  2. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Ми привлече внимание серијава, со крвната одмазда и се тоа. Вчера ми беше посебно интересна епизодата :) А дефинитивно и денес ќе биде интересно, да видиме како ќе ја спасат Чичек да не ја убијат.
    Е сега, се прашувам како ќе изреагира Јасмин кога ќе дознае дека Саваш е женет? И кога Јасмин ќе му каже дека има негово дете? Многу ме интересира.
    Инаку мора да се согласам за мајка му на Саваш, ни јас не знам како се вика, права вештерка е. Пак и гласот (од Хајрије, таа ми беше многу лоша, ме потсеќа на неа..)
     
  3. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Ее глеаш, јас тоа не сум го видела добро. А штом
    ќе му каже откако подобро ќе го запознае и сфати дека нема да и' го земе, тогаш во ред.
    Инаку, покрај таа работа, сосем ми се свиѓа Јасемин како лик, малце е сеа импулсивна и реагира во моментот искрено онака како што чувствува (во што до некаде си се гледам и себеси до пред едно 3-4 години додека не сфатив дека моите чувства и искрени размислувања се премногу вредни за некои кои не ги заслужуваат), но барем не е кварна и подмолна (карактеристика која ја мразам кај луѓето, покрај улизувањето).

    Чичек ми е многу карактерна и фина и искрена девојка. Малце ми падна жал што се заљуби во Саваш...али еве
    баш супер што ќе си најде љубов и среќа.
    Шахнур и покрај тоа што е негативец, мене ми е уникатна. Посебно ми беше смешна кога Саваш и' рече ако Чичек сакала да спие со мене зашто се утепа од плачење, а оваа му вика а шо да праи, да ти рече дојдов да спијам со тебе :lol: Бреее како успеа да го сврти муабетот, опасно женче :lol: Ми се свиѓа тоа што и покрај се' не трпи клевета и им рече на Назан и на Мустафа да и' се извинат на Чичек за случката кај базенот.

    А за Назан, немам коментар. Првата епизода ја жалев малку пошто си го изгубила мажот и се тоа, ама после све што видов досега можам да речам дека е едно некарактерно створење кое за тоа што таа не го постигнала во животот и' се криви тие што постигнуваат.

    Џем и Надја ми се срциња, ај шо се убав пар, туку и двајцата се многу фер и барем досега се покажаа како вистински другари на Саваш.
     
  4. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.326
    Допаѓања:
    101.566
    Пол:
    Женски
    Саваш ќе биде пресреќен а нема Јасемин да му каже туку мајка му ќе му каже дека има дете зашто ќе среди да ја пратат и кога ќе го види изводот на саваш ќе му текне а Јасемин ќе му потврди, а Јасемин ќе се лути ама кога ќе и објасне ќе се смири.

    Едит: Ја слушам серијава на Сител и толку ми се смешни тоа чудо нешто. Нема врска со оригиналот :))))
     
    На LittleDevil му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Tomcia

    Tomcia Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2010
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    126
    Серијата скоро ја изгледав до пола, и да ви кажам најискрено, ептен почнаа да ја тупат Саваш и Јасемин. На секои 5 минути се караат, се лутат до безкрај и се смируваат во рок од 30 секунди.
    Има да се начекате додека да дојде моментот да ја дознаат вистината еден за друг.

    И да, немојте да и судите пред време на Назан, ставете се во нејзина кожа, затворена е дома, нема право на ништо, прави се што ке и кажат брат и и мајка и.

    Мајка Шахнур, сепак, според мене, е добра личност. Единствена слабост и е син и Мустафа (и АМ де)
     
  6. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    ^^
    Ете сеа излезе Назан? Излезе. Си го напраи ќеифот? Си го напраи. Со ќутење ништо не бива, мора малце и да се избориш за правата. А да изразела желба, Саваш сигурно ќе ја поддржи.
     
  7. Tomcia

    Tomcia Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2010
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    126
    Е да, излезе, ама што направи?
    Како куче пуштено од синџир, не знае што попрво да направи. Да ја пуштале сама да се пробива во животот немаше да е толку наивна и да се залета у првиот што ке и каже севијорум (тие што гледале знаат што зборам)

    Тежок е нејзиниот живот
    Не за џабе ке проба да се самоубие
     
  8. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    Колку повеке ве читам толку по неинтересно ми станува :( А ме интересира и сакам да знам се.Е ајде де сега и јас не знам што сакам :D
    Туку нели Јасмин и Саваш ке се смирија веднаш.Па не се смирија :?:
    Последното прашање од мене и веке не ја отварам темата.Што ке се случи кога Јасмин ке му ја отвори вртата на Саваш со бебето во раце?

    Ако во најскор период прочитате коментар од мене во темава сите да ми мавнете по еден шпиц :D
     
  9. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    :o :o :o за ова во спојлеров. Да, ама затоа требала да се бори. Како Чичек беше упорна, се тепаше шо се вика пред вратата со Назан за да оди на факс. И тоа не е причина да биде неправедна кон неа. Јас толку не ја жалам. Штом нејзе не и' се свиѓа таквиот живот, фер ли е што се труди и на другите да им го направи таков? Се надевам ќе го поправи односот со Чичек пошто таа па ептен е за жалење. Еден татко па не и' го цени животот. Може да ја убие без око да му трепне. Назан барем колку-толку има мајка која е карактерна и која никогаш не би ја оставила на цедило.
     
  10. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.326
    Допаѓања:
    101.566
    Пол:
    Женски
    nazan kje se omazi za Bora tajno, koga majka i kje pobara pomos od bratot na cicek. Toj sto go ubi mazot na nazan.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Tomcia

    Tomcia Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2010
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    126
    Да, требаше да се бори, ама Назан испадна кукавица. Растргната помеѓу традицијата и животните потреби, таа не издржа и посегна по својот живот.
    Настана една ситуација со Бора и Севги, а Назан си мислеше дека е во врска со Бора и дека тој ја сака (за тие што не гледале)
    Зборот ми беше дека од преголема контрола од дома, таа нема никакво животно искуство, за разлика од Чичек, која татко и ја искористи за стекнување на нови бизнис зделки, ја даде во балдарови, а таму сите ја малтретираа на почетокот. Чичек колку толку сама се пробива, а Назан ја чуваа во стаклено ѕвоно, исто како Мустафа, и затоа и им настанаа проблемите.
    После некое време Чичек и Назан ке станат најдобри пријателки и Назан полека ке почне да се социјализира.
    Баш кога ја гледав таа епизода, многу ме фати жал за Назан. Толку беше депресирана, а никој не ја приметуваше дома :(
     
  12. milicka19

    milicka19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    А во кого ќе се заљуби Чичек ако имаш гледано пиши во spoiler ме интересира баш. Иначе интересна е серијава сакав да ја изгледам пред време ама се предомислив бидејќи понатаму ќе ми биди глупаво да гледам а ќе знам се. :) За Чичек мие многу жал што почнува да се вљубува во Саваш а тој како да и дава лажна надеж а не е свесен дека со тоа прави полошо. Тешко покрај онаков маж да се остане рамнодушна. Не знам што толку традицијата па ако немаше брат, баш имаше еден пишано под видеото на youtube вака. Се согласувам со тоа мислење и јас. Сите серии во турција мора да го имаат тоа традиционалното нивното иначе без тоа филм не бидува :lol: Па гревота е онака со жените да се однесуваат да бидат жртва во семејството, без сопствени ставови и цели во животот. Да стапуваш во брак со некој што ни името не му го знаеш. Кој век сме сега? До душа и кај нас во минатото со нашите баби и дедовци било вака. Ништо не ме чуди. Ама сега во ова време не би требало она. А Јасмин па многу ме нервира. Многу почна да си се преценува. Па јави му се види каде е зарем мора секогаш мажите први. Можи му се случило нешто. Сега таа легна со него без да го знае кој е а сега пaк се занесува. Вистина немаше многу среќа во љубовта и со право се плаши ама пред да испиташ не се носат заклучоци. Ама како на филм иначе нема да биде интересно. :rofl: Ако земат па да ја тупат многу понатаму навистина ќе биди глупаво да се гледа. Во ниеден филм турски до сега тие што се сакаат не се заедно. Толку една епизода до две заедно и почнуваат несреќите и кавгите.
     
  13. artemis

    artemis Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    324
    Пол:
    Женски
    Мене не ми се допадна што вчера Саваш ја излажа дека се повредил работник. Мислам дека тоа скапо ќе го чини кога Јасмин ќе дознае дека е женет. Ама ако каже одма, нема да е интересно.
     
  14. CoCoGiiiRL

    CoCoGiiiRL Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    701
    Допаѓања:
    3.193
    Пол:
    Женски
    Да и мене тоа не ми се допаднаа !!
     
  15. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    62 епизоди има :) :) 3 сезони
     
  16. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    Како бре 3 сезони :o сите 3 сезони вкупно се 62 епизоди или само ова сезона е толку?Како и да е со сигурност ние ке гледаме минумум 100 епизоди.Овие од сител не нормално ја тупаат повеке реклами гледаме отколку серија :@
     
  17. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    сите 3 се заедно 62
    на википедија нешто читнав сега :D :D по 20 епизоди од сезона така неш :) http://www.youtube.com/watch?v=qNp5ZpvCYw0
     
    На Hiii му/ѝ се допаѓа ова.
  18. eemmiilliijjaa

    eemmiilliijjaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    213
    да ама кај нас од тие 20 ке направат 50
     
  19. Gargamel

    Gargamel Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2010
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    129
    Има ли некој кој е многу напред со епизодите на интернет..??Некој до 40та..? Имам прашање,ама немам кого да прашам,тука повеќето како што гледам гледаат на сител.Ако има некој,нека ми пише ЛП,да го прашам нешто :) :) ;) Многу е интересно, по цели денови гледам :D :D :wasntme:
     
  20. talentirana

    talentirana Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзам. Значи серијава има 3 сезони од кои вкупно 62 епизоди. Е сега на интернет една епизода трае 90 мин, а кај нас траат 90 мин. од кои пола саат бега во реклами, така да ние гледаме само еден не цел саат серија. Јас на интернет ја изгледав цела, не можев повеќе црвот во мене работеше, љубопитност...Е сега ова денеска 20 епизода што беше, на интернет ако отворите таму е 10 со дел од 11 епизода.