1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубомора на колешките

Дискусија во 'На работното место' започната од doll, 8 декември 2009.

  1. doll

    doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    115
    Nikogas vo mojot zivot nemam pocustvuvano ljubomora, zavist ili nesto slicno no eve prv pat vo mojot zivot mi se sluci toa! Nikogas ne sum bila zavidna nitu na nekoja devojka sto e zgodna, pametna uspesna, ubavo oblecena...NIKOGAS! Samo sum se voshituvala i voodusevuvala na takvite devojki.Megutoa...eve custvuvam zavist sprema koleskite na rabota! :evil: Sto ima "taa" ili so znae pojke od mene, za tolku da bide falena vozdignuvana i neznam sto!!!??? :? Koga ednas veke se odnesuvase loso i drsko sprema sefot, on iako i zameri na krajot sepak i prosti ko nisto da ne bilo! :x Koga sme sami mene me prasuva se, nisto ne i e jasno, a koga e ON tuka mi "popuva" me zbunuva, mi objasnuva kako da pravi situacija vo koja jas ne znam a ona mi pokazuva ! Znam deka ednas ima i ukradeno, samo toa nikoj ne go znae! Mislam...nemozam da go istrpam toa,zaso navistina e bedno custvoto koa si tretiran kao pomalku znaen, a nekoja koja e voopsto za nikade e vrednuvana :evil: E,toa eptem me luti! Sakam da se oslobodam od ova gnevno neubavo custvo....... :(
     
  2. kristin4e

    kristin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    122
    Тебе може да ти биде криво,ама си ја наредила таа со шефот работата :lol: :lol: :lol:
     
  3. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.747
    Допаѓања:
    65.195
    Пол:
    Женски
    Ah mislam deka skoro sekade ima po nekoj/a takov/va. I kaj mene na rabota si bese mirno dodeka ne dojde edna sto misli deka e najpametna. Jas samo si ja gledam rabotata i ne se zamaram mnogu mnogu zasto na kraj pak ke se vidi koj raboti kako sto treba. Ic da ne se zamaras so nea ke i se najde krajot(sekogas se naoga) pozdravce ;)
     
    На N.A.T.A.S.A му/ѝ се допаѓа ова.
  4. katence4

    katence4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    17
    не се замарај кога тогаш се ке излезе на виделина и ке видат каква е таа ти само си ја работи твојата работа и кулирај позз
     
  5. merima-kahrovic

    merima-kahrovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    potrudi se i samata da se istaknes so nesto dobro sraboteno
    i ne dozvoluvaj da primeti deka ti e krivo za nekoi raboti
    sepak ljubomorata i rivalstvoto se najnormalni
    osobeno kade sto ima mnogu zeni.
    glavata gore i napred
     
  6. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.381
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Ич да не и се секираш, си имам и јас една таква на работа... Работам во еден кафич на шанк, и тоа од како е отворен, значи цели 8 месеца.Таа дојде пред еден месец, и сега ми се прави главна таму... Ги освои симпатиите на газдата и сега си месте смени како сака, ништо не работи а сепак е најпофалена и се нај. На почеток се нервирав , меѓутоа сватив (а ќе свати и газдата некој ден) дека она освен убавина нема ништо друго, така да не се потценувај , стај си до знаење колку вредиш, не ја губи самодовербата пред се и еден ден работите ќе се свртат во твоја корист.
     
  7. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Не вреди за такви да се замараш!.....Гледај си ги твоите работи! Секаде и секогаш има по некој/а таков/ва! Поззз
     
  8. mrazam.celulit

    mrazam.celulit Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Sekoj sef ima po edna omliena "cura" koja e vrabotena samo da mu go razubavuva denot. Jas ednas se spraviv na toj nacin sto "slucajno" i ostaviv na edna takva moja koleska da zavrsi mnogu bitna rabota (se razbira - ne bese dostojna za toa) i pogodete koj bese vinoven posle toa...:)
     
  9. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    do sega ne sum imala golem problem so koleski na rabota,da osetam ljubomora sprema nekoja,ili od nekoja ljubomora sprema mene.ednostavno ako mi odgovara osobata se druzam so nejze,a ako ne mi odgovara se drzam na distanca,samo profesionalno.mrazam glumenje ludilo,kao demek se sakame mnogu a pozadi grb da si zabivame noz.ako ne te osekam bliska sto ima koga ke dojdam na rabota da te baknam primer,kao so imaat navika nekoi,ne mi treba baknez od glumenje lice :D ednaska edna koleska na edno rabotno mesto,sakase kao demek na zezanje,a a ustvari da mi go spusti,i i rekov direktno pred site,ako ima nekoj problem so mene da kaze sto e,i devojceto se zacudi poso mislese deka jas ke kutam,i pocna da se vadi-ama jas se salev ova ona,i na kraj si prizna so bilo rabotata,(slusnala deka sum zborela loso za nejze a ustvari nemase veze,ja rascistivme situacijata)ali u sekoj slucaj drug pat ne i tekna taka da se ponasa..lugeto se surovi ako ne pokazes malce stav,ke te zgazat..sea pa i ne biva da otides nekade i od odma da se pravis nekoj faktor tamu neli,sepak si ima hierarhija :D
     
    На ametist му/ѝ се допаѓа ова.
  10. shadow74

    shadow74 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    И јас имам една таква колешка,која според работното место е над мене,ама не си ја знае работата.И како таква не може да се снајде и прави големи(читај фатални)грешки за кои после тоа јас и другите колеги сме криви.Јас како ваква избувлива личност се искарав со неа и после тоа ја ставив на игнор.Таа продолжи со своите грешки и сега бидејќи сите собраа сила и се спротивставија и никој не и помага.Колешкава е дојдена до таа ситуација што работното место и виси на конец,а згора на тоа е и во депресија :devil: .Сакам да кажам порано или подоцна вашите квалитети излегуваат на површина и таквите куклички и манипулатори паѓаат во сенка.Работете најдобро и најчесно што можете,кога-тогаш трудот ќе ви биде признаен. ;)
     
  11. blackwhite

    blackwhite Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    4
    za nekogo rabotnoto mesto pretstavuva nacin i moznost da leci svoi kompleksi vrz pomalku moknite koleski....
     
  12. mojotangel

    mojotangel Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Старите рекле трпение спасение се ќе си дојде на свое место---еден ден ќе излезе на виделина кој колк работи и кој колку знае----не губи надежд
    Поздрав :lol:
     
  13. GeorGinnA

    GeorGinnA Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    2.007
    Си ја знам мојата работа и се трудам да си ја сработам онака како што треба,а секој труд се цени.За она што сум платена ќе го дадам максимумот,нема потреба да се наметнувам и да глумам лудило,иако тоа многу често знае да успее јас сакам да си се водам по она дека на крајот од денот кога ќе се искалкулира се,вистината излегува на виделина и твојот труд,вредна работа сигурно дека нема да останат во сенка!!!

    Нема потреба од никаква љубомора,вистинските вредности секогаш доаѓаат до израз,порано или подоцна ;)
     
  14. violinistka

    violinistka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    152
    Нема потреба зошто да љубоморам.Си ја гледам својата работа,гледам успешно да ја завршам и друго не ме интересира.Да бидеш љубоморен на некого е знак на несигурност,дека тој некој е подобар од тебе.Ама бидејќи јас давам се од себе и знам дека тоа има добри резултати,не чувствувам никаква љубомора. :)
     
  15. LadyN

    LadyN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    124
    Јас од мое искуство ќе кажам дека имам почуствувано и цел живот чуствувам таква љубомора, таква ми била ѕвездата изгледа.Јас ќе зборувам за колегите од факултет.Иако никогаш немам фатено врски, или пак имам препишувано... некако не ми веруваат дека се постигнувам единствено со мојот личен труд. Сега еден близок настан ќе раскажам. Одиме на колоквиум и од мојава група 50 % препишуваат, јас се разбира НЕ (никогаш не ме бивало за тоа)... и ни ги даваат тестовите и за среќа ми се паднаа добри прашања -вадам максимум поени. И после со колешките што се дружам највеќе ми викаат како не ти е срам ти си нашла пред време прашања а нас не ни ги даваш, ете како вадиш максимум поени... СВАШТА! Ме извадија од контакт. Знам дека доколку ти си поуспешен од нив ќе те доживуваат како идна конкуренција, тоа сигурно!
     
  16. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Кај мене на работното место секој си има различна улога, и малку сме вработени па нема конкуренција меѓу нас, секој си ја знае својата работа, но затоа наидувам на љубоморни „познанички“ од истата професија кои работат на други места. Едноставно луѓето кои се ЉУБОМОРНИ, сметам дека се љубоморни на се, не само на работа. Па така кога ќе те видат, ке те испрашаат како на работа, па ова-па она, па колку плата зимаш кога ке ме прашаат незнам... :devil:
     
  17. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.747
    Допаѓања:
    65.195
    Пол:
    Женски
    Ова мислење сум го пишала пред скоро година :) И само да кажам дека најпаметната одамна ја отпуштија, а јас си го најдов своето место. Е затоа не треба да се љубомори, туку треба да гледаш да се надоградуваш и да бидеш најдобар, а не да се замараш со туѓиот успех ;)
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. pink4ever

    pink4ever Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.012
    леле зар вакви ке ме следат во целиот живот? Зар ги имало на работа? Леле јас си мислев штоубаво е кога ке бидам на работа. Ке си имам фини колешки. Не ни размислував дека детски постапки може да има и кај возрасните се додека не го прочитав ова. Кај нас во училиште во секој клас има ваква личност. И за беља никој неможе да и се спротистави, затоа што после може и оценките да му ги намали. и дома ке ти направат проблем оценките. па така да се е поврзано. :devil:
     
  19. doll

    doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    115

    а колку ли нешта се променија кај мене за една година ??? :headbang:

    која глупачка бев ли јас??? :fubar: ех, драги мои...таа што ми се правеше многу ме сака и најдобри најблиски бевме излезе дека ми била првата соперничка кога зборуваме за работа, испадна подла кучка и денеска воопшто не разговараме ! :x ме заслепила, ми го заврте паметот против другата колешка, а таа е најдобрата, најкултурната и најфината личност која некогаш ја имам запознаено :angel:
    ми е жал, што изградив така лошо мислење за неа, кога ми беше најтешко беше единствената која ми се наоѓаше и сега ми е толку прекраснотии на работа бидејќи не поделија, а јас испаднав да работам со личноста која вистински ми била пријател :)
    а оваа паразитот,гнасата...си стои од страна и не можам да ја поднесам ни тој еден час колку што ја гледам . :puke:
     
    На pink4ever му/ѝ се допаѓа ова.
  20. pink4ever

    pink4ever Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.012
    ова го копирав од една страна


    Ден 1: Доаѓа на работа, ти се смешка, те прашува дали сакаш да ти свари кафе (и шолјата ќе ти ја измие ако треба), те вика на пуш пауза и додека да седнеш на биро, веќе е во канцеларијата на директорот и му ги раскажува деталите од вашиот муабет. Мисли собира поени (најчесто е и така), се гребе за унапредување, повисока плата, се лигави за некој мини бонус, службен телефон или автомобил. (хахахаха, автомобил… заборавам дека сме во МК)

    Ден 8: Истото сценарио – кафе мафе, па оп, на отчет во директорската канцеларија. А тебе ’колега‘, кој те ебе… упс, кој те шиша!!!

    Ден 18: Цела насмеана ти вели: “Колега (зашто некои луѓе и понатаму се ословуваат меѓусебе како да се во Титово време???) абе, ќе можеш само да ми го искуцаш ова на пи-си? Глава не знам кај ми, I need help.“

    Ден 24: Трепка со очите, малку ти го открива и деколтето, па те моли да ја завршиш нејзината работа. Не може да се лакира и да пишува во исто време. Што ако се уништи лакот? А одма после работа мора да оди на жежок date!!!

    Ден 45: Веќе се навикнала да те моли за услуги, па кога културно и кажуваш дека заради нејзината нема да успееш ја завршиш твојата работа, не дочекува да ја завршиш реченицата, туку трча да те исцинка кај директорот.

    Ден 66: Не те моли, туку ти наредува да го изработиш и нејзиниот дел, треска со документите по масата, ти се заканува и конечно отворено ти кажува дека ако не ја послушаш, директорот ќе преземе мерки – твојата плата, твојата пиш-пуш пауза. Си дозволува дури и да ти се закани со отказ во негово име. Те нарекува неспособен, мрзелив, трапав, вреска, ја слушаат сите клиенти во зградата во која работите.

    Ден 147: Дава отказ со објаснување дека е премногу добра за таа работа, дека никој не го гледа нејзиниот потенцијал (веќе некое време не оди во канцеларијата на директорот), дека сите и работат позади грб, дека нема намера веќе да се расправа со идиоти (и додека го кажува тоа гледа во тебе)…


    [​IMG]