1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубоморни на туѓата среќа

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од k.r.i.s.t.i, 23 мај 2011.

  1. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    не сум нити некогаш сум била, секогаш се радувам на туѓата среќа, а несреќата ме разочарува, но доколку се работи за мои непријатели кои ме повредиле длабоко сум потполно рамнодушна, нит на среќа се радувам, нит на несреќа плачам.
     
  2. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Никогаш не сум љубоморна на туѓата среќа. Ако се разботи за некоја блиска личност и јас сум среќна заради него/неа. А кога се работи за некој кој не ми е толку близок, или не сме баш во најдобри односи, тогаш ми е сеедно, но никако не сум љубоморна. Секој има право да биде среќен, а среќните денови доаѓаат кај секого, порано или подоцна.
     
  3. MissCupcake

    MissCupcake Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    263
    Сум била, и сум кога се чувствувам како целиот мој свет да се уништува. Некогаш си помислувам за некој со што таа/тој го заслужил сето тоа?! Некултурна(ен) е , дволична(ен) , а некогаш кога ќе посакам јас да бидам така среќна посакувам само да бидам среќна,а не другите да не бидат. Но секогаш кога ќе размислам на тоа погледнувам околу мене, топол дом, леб, семејство кое ме сака, здрава сум жива сум, што ми треба повеќе?! Имам многу повеќе од она што ми е потребно и сум задоволна. Не сакам да посакувам на некој да не биде среќен сакам јас да бидам среќна. :)
     
  4. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Верувам дека ама баш сите сме се наогале во ситуација да почувствуваме мала доза на љубомора на туѓа среќа. Тоа е и најнормално. Зар не ви се случило да ве фати љубомора ако некоја ваша колешка положи со повисока оцена а цело време си се шеткала пред испит, а вие сте скапале од учење и со пониска? ( прост пример ви давам )Овде не ја ставам љубомората во стилот да љубомориш на некој близок што му е добро во животот, напротив и јас сум среќна и горда заедно со него. Денеска живееме во такво време каде што љубомората е буквално секојдневие!
     
  5. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Сум била да и тоа многу не можам посилно е од мене ;)
    Зошто некој да биде среќен а јас не ??

    Се мразам себеси што сум ваква . :( :(
     
  6. Butterfly-itgirl4s

    Butterfly-itgirl4s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    285
    Незнам дали тоа е лјубомора сто го чувствувам понекогас,во такви моменти кога видам двајца залјубени и начинот на кој разговараат,се разбираат се сакаат,си помислувам само сто ми фали мене зар не заслузувам и јас така а не секогас истиот тип на мачо мен ми го унистува сонот,едноставно им се дивам на таквите и посакувам да не сум толку несрекна а ним да им посакувам лосо зосто јас сум несрекна?не тоа никогас!Јас буквално имам се сто посакувам во зивотот се сто мозе со пари да се купи се! ама тоа лјубовта некако ја нема на пазарот па затоа ја надокнадувам со други работи,јас сум светски путник узивам на други начини и не научив да им завидувам на лугјето немам време секогас другите ми го прават тоа а нема потреба никаде нема соврсенство колку и да изгледа така и затоа лугје немојте да си ги тровите дусите туку работете на својот зивот и направете го квалитетен!
     
    На Barbie-lovee му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ulata

    Ulata Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    100
    Се случило кога сум многу значи многу тажна да му блазесвам на другиот за среќата...ама не да му љубоморам онаква љубомора да пукам зошто тој има нешто јас немам..секој за себе
     
  8. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Се има случено, но не да прејде тоа во болни граници.
    Особено во мигови кога јас толку сум го заслужувала тоа и сум сметала дека сум правата, на крај поминал некој и ми го земал да не речам од раце. |(
    Но од друга страна пак како што сметам дека е нормална ваква мала љубомора, сметам и дека мора да има и вакви падови, затоа гледам другата прилика да го осојам саканото и таква мала несериозна љубомора да се јави кај друг. :P
     
  9. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Да...но имав и причина!
    Неможе никој да се кити со туѓо перје!!!!
    Е во такви ситуации сум била љубоморна!!!
     
  10. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Не сум љубоморна на туѓата среќа но јас велам ех да сум како нејзе и или да ја имам нејзината среќа...ама па и коа ќе се потсетам во 9-те Божји Зповеди пишува Не поскаувај нешто што е туѓо па јас викам епа сеа така било пишано да биде и се помирувам со тоа :worried:
     
  11. mysterious

    mysterious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    2.661
    Не. Тие имаат други дефиниции за среќа,јас имам други. Секогаш ми е мило,посебно на оние што ми значат. И на пример ако прочитам,или слушнам дека на некој нешто убаво му се случило,што има да љубоморам? Тоа не ме води никаде.
     
  12. Sm.real

    Sm.real Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    64
    Незнам колку ќе се согласите со мене ама јас мислам дека нема човечко суштество што не љубоморело барем малку за момент и дека нема да љубомори на туѓата среќа..Кога ќе слушнам вака некој како зборува “абе јас никогаш не сум љубоморела на другарка,некој близок или некој друг незнам“ е тогаш имам толку зборови во себе што сакам да ги кажам да експлодирам како бомба.Ама ај секогаш си се повлекувам да не невлезе работава во пожестока дискусија па да испаднам јас љубоморна или да не се разбереме баш најдобро.. Или па можеби некои луѓе ги мешаат поимите: љубомора и да ни е криво,завидливост..Според мене тоа е нормално и му се случува на секој човек на некој повеќе на некој помалку најчесто во моменти на разочараност,немоќност непронајдено своето “ЈАС“ и сл.Сето тоа со време поминува.
    Мое мислење.
    (За себе не коментирам)
     
  13. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Нема човечко суштество кое не е љубоморно,барем минимално.Ако некој каже дека ИЧ не е љубоморен-лаже.Некој претерува со нејзе,некој е опседнат,а некому му се има случено да се му се јави само мала доза на љубомора.Ама нењубоморен човек-нема :shake:
    Ама на туѓа среќа -не.Бидејќи секој си има своја среќа,а среќата никој неможе да ти ја земе,ама баш никој ;)
     
  14. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Сите барем еднаш сме помислиле...луѓе сме и знаеш како оди тоа кога си сам само заљубени парови гледаш, а кога си во врска само згодни момци хахаха.... јас помислив така кога си замина дечко ми, ама си реков на тоа ќе гледам на друг начин можеби немам среќа во љубовта ( веројатно понатаму ќе имам), ама затоа имам среќа во наградни игри, карти и сл :rofl: :rofl: јас така си се тешам
     
  15. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Кога и да ми е убаво, никогаш не се фалам, зошто некој одма почнува да љубомори, па затоа сум многу скромна околу се`.
    АМА....
    Кога не сум баш среќна, а ме прашаат како сум, е тоагш од инает велам - ОДЛИЧНО :lol:
     
    На Iceberg му/ѝ се допаѓа ова.
  16. goddess.Of.chaos

    goddess.Of.chaos Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.059
    Допаѓања:
    1.029
    Ехее, у друштво шо се дешаваше, една на друга љубоморна, па еднава се ишиша, одма после и другата, копирање, исто облечени се случуваше да дојдат, комедии. Таквите женски препукувања дека еднава краде и ја имитира другата од секогаш ми биле интересни, искрено. Тепачка за алишта и шминки, па до дечко се стигнуваше... Деца.

    Инаку, секој бил љубоморен барем еднаш, додека е тоа во вид на поттик да се превземе нешто и да се погрижи дотичниот за себе, е во ред. Мене барем ми делувало како мотивација, зашто да завидувам кога можам сама подобро да постигнам. :)
     
    На Iceberg му/ѝ се допаѓа ова.
  17. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    На туѓа среќа -не.Зошто секој во животот си има своја среќа...секој во одредени моменти е среќен ,некогаш несреќен.Сепак не велам дека ни најмалку не сум, за некои работи сум минимално љубоморна.
    Слушам различни зборови за мене,од јад,завист,љубомора.Сум имала среќа да дипломирам,да се вработам,да имам добар и убав свршеник...уф,демек каква среќлика сум била! А никој не помислува дека среќата не ми е целосна...среќна сум да,ама зар тие не помислуваат дека ми фали татко ми за да бидам комплетно среќна?Не,само да се љубоморело.Зар јас не заслужувам среќа,после многу тешки моменти и солзи.Некој не помислува на тоа.......Ама среќна сум била де,ќе пукнат од љубомора и на велико се збори....Сепак нека уживаат во својата завист...Обожавам таквите да ги нервирам,ако се љубоморни ,давај им прчина плус,нека се изедат од љубомора....
    А јас,признавам дека сум љубоморна што некои имаат татковци а јас не ;( Сакала нејќела тоа чувство само се јавува во мене,кога ќе видам ќерка и татко заедно,па уште и насмеани.Аххх,несакам ама посилно е.
    Сепак убаво рекле-среќата што си е твоја,од Бога запишана-неможе никој да ти ја земе...А ние човечки суштества сме,љубоморни сме,но не претерувајте.Умерена љубомора е и добра на некој начин.Со се што се претерува,се оди во неповрат :|
     
    На Iceberg му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Sm.real

    Sm.real Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    64
    Во повеќе коментари забележав дека сте пишувале сум љубоморела малку-многу (се исто) ама на туѓата среќа не..Ај едно прашање од мене до вас..Ако не сте љубомореле на туѓата среќа тогаш на што?
    И без разлика дали се работи за блиска личност,тоа не мора да значи дека ако љубоморите ќе направите се за да и ја уништите среќата едноставно во тој момент се јавува чувство на мала доза љубомора која се разбира подоцна поминува..Ова само се дообјаснам од предходниот пост да не ме свати некој погрешно.. :)




    Ако нешто погрешно сум разбрала поправете ме..
     
  19. Vampirche.18

    Vampirche.18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    2
    Ne sum ljubomorna na nichija sreka. Namesto da se gubi vreme na ljubomora mozhe da probame na nekoj da mu se dopadneme ;) I jas si imam pomisleno zoshto ova zoshto ona shto mi fali, no toa ne e od ljubomora samo ednostavno sakame da bideme srekjni.. :) Najchesto se nerviram koga nekoj/a od ljubomora rasipuva nechija vrska, no dokazhano e ako se sakaat deka vrskata nema da prestane, a toj/taa shto saka da rasipe nechija vrska mozhe slobodno da plache posle toa. ;)
     
  20. Sense

    Sense Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    45
    Во ситуација кога некој го добива она што го посакувам на почеток се прекорувам себе што сум сакала нешто а не сум се потрудила како што треба да го добијам.

    Потоа се насмевнувам бидејќи личноста во ситуацијава ми направила огромна услуга, ме натерала да се вратам на местото каде сакам да бидам и ми го дава потребниот мотив за да станам и да го добијам саканото.

    Секој има жути минути кога се сожалува и мисли на другиот се му паѓа од небо додека ние тапкаме во место.
    Можам само да бидам благодарна на некој што ме натерал со својот успех и задоволство да станам и да се борам и јас.