1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ќерката на математичарот (Венко Андоновски)

Дискусија во 'Книги' започната од DzingrlakaDzikica, 4 јануари 2014.

 1. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  803
  Допаѓања:
  2.634
  Станува збор за два романа со еден заеднички крај, односно за две книги кои и графички се одделени една од друга.

  „Ќерката на математичарот“ е насловот на најновиот роман на Венко Андоновски, што го издаде „Табернакул“ и веќе може да се купи по празничен попуст. Станува збор за два романа со еден заеднички крај, односно за две книги кои и графички се одделени една од друга. Во поголемата е „вградена“ помалата, која, според издавачот, може да се извади од големата. Читањето е двонасочно, двете книги се надополнуваат и завршуваат со заеднички крај.

  Превземено од bukvar.mk

  Слики во спојлер.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Дали некој ја прочита, па да сподели впечатоци? :)
   
 2. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  10.290
  Допаѓања:
  125.231
  Ваууу, ја купи? Мене ми рекоа дека е распродадена :) Кај ја најде? Морам да ја прочитам :)
   
 3. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  10.290
  Допаѓања:
  125.231
  Прочитано, прекрасна книга, книги, едната многу слична со животот на Тоше Проески, неколку пати ме расплака, втората, како да ги пополнува сите празнини и дава нова димензија. Лесна за читање, забавна со сите ликови, интересна прошетка со шизофреничните испади, ја обожавав додека ја читав. Венко знае да задржи внимание, многу е лесен за читање, многу едноставен стил, а поради изгледот и поради формата, би требало секој да ја има дома во својата библиотека.
  Добро потрошени пари.
   
 4. Spell

  Spell Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  550
  Допаѓања:
  400
  Пол:
  Женски
  Дали можете да ми кажете сега каде ја има и која цена е?
   
 5. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.626
  Допаѓања:
  80.760
  Пол:
  Женски
  Ја има во сите книжари кои имаат изданија на Табернакул. :)
  Мислам дека беше околу 500 на саемот, може сега е со пониска цена.
   
 6. Spell

  Spell Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  550
  Допаѓања:
  400
  Пол:
  Женски
  Е фала ти Мишела но јас баш гледав на страната на Табернакул и ја барав но ја немаше како и да е треба лично јас да отидам па да ја побарам фала ти :)
   
 7. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  10.290
  Допаѓања:
  125.231
  Пиши им, имаат ФБ сигурно ке ти кажат колку пари е и дали ја има.
  Вреди да ја имаш во домашна библиотека
   
 8. Spell

  Spell Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  550
  Допаѓања:
  400
  Пол:
  Женски
  Да, им пишав и ја купив 550 ден е. Дефинитивно вреди да се потрошат пари за една ваква книга. Фала.
   
 9. UnikatnoimeANA

  UnikatnoimeANA Нов член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2022
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски


  Сакам да прашам дали некој ја продава книгата Ќерката на Математичарот но во издание на Табернакул, односно оригиналното издание?
   
 10. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.140
  Допаѓања:
  11.386
  Ја читав пред некоја година. Обемна книга. За разлика од другите книги на Венко, оваа мислам дека е напишана на полесен стил. Сите други бараат доста концентрација.
   
 11. UnikatnoimeANA

  UnikatnoimeANA Нов член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2022
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Оригиналното ли издание го читаше?
   
 12. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.140
  Допаѓања:
  11.386
  Oд библиотека земам, веројатно да. Зошто?
   
 13. UnikatnoimeANA

  UnikatnoimeANA Нов член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2022
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Затоа што оригиналното издание се две книги а кај другите е една па затоа. Не сум сигурна дали се чита прво големата па малата или прво големата до половина па втората книга и на крај втората половина од големата книга. ‍♀️