1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ќе станеш татко!

Дискусија во 'Бременост' започната од RainBow, 20 февруари 2013.

  1. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.428
    Пол:
    Женски
    Јас правев тест два дена пред да добијам кога оп испадна втора бледа линија. Воопшто не очекував иако го правев тестот. Си викам да не е некоја грешка? Излегов со тестот на тераса да видам поубаво, исто бледа линија. Неможев да издржам додека да дојде мм од работа и му се јавив. Кога му ја соопштив веста остави и работа и се таксито под газ и долета дома за 15 мин. После нормално радости живи, преубаво беше !
     
    На Arthur, senza.parole, DigY и 6 други им се допаѓа ова.
  2. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.412
    Пол:
    Женски
    Охоооо колку идеи имав, ама се пропадна во вода кога ги видов двете цртки во вц-то на работа :D После речиси двегодишната борба и десетици негативни тестови си реков ајде уште еден тест не е на одмет, па што. Мм ме остави на работа и тргнав да барам аптека бидејќи реков дека пред 10ти не правам тест, најдов, го купив и дојдов на работа. Немаше никој па трк во вц. После 20тина секунди се појави многу бледа линија и јас почнав да трепкам за да видам поубаво, не ми се веруваше. Во истиот момент го сликнав тестот и сакав на мм да му го пратам ама тој ме превари, ми се јави да ми каже дека ајварот на Мамас бил поефтинет :P Во солзи му кажувам а тој не ме разбира ништо, се му поминало низ глава, дека ме избркале од работа, дека ме удрила кола, дека се десило нешто... Бил превозбуден, можам и да го разберам, среде Веро дознава дека ќе биде татко :D Дома на секои пет минути си повторувавме дека ќе станеме родители, дека ќе имаме бебенце, а смисливме план како да и кажеме и на свекрва ми, ама тој беше превозбуден и не успеа да се држи до планот. Сите се пресреќни за нашата радост, се растреперувам на секоја порака на форумов и на секој пост со честитки.
     
    На Veki4kaa, SV1911, Arthur и 47 други им се допаѓа ова.
  3. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    така и јас мила моја, ќе купувам чевличиња боденца, ќе правам некој цртеж со тестот, ќе пишувам.. абеее како не! :)
    после работа купив тест и го направив дома, тој задреман беше, и одам да легнам до него и солзи во очите кога ме виде ми вика што ти е?? и му кажав дека не издржав направив тест и тој почна да плаче од радост веќе се знаеше дека има нешто затоа што бев насмеана, солзи радосници... и така еве 2 дена амо тоа е тема на муабет ама никој уште не знае ни моите ни неговите, ќе им кажам од понеделник, сакам прво на гинеколог да одам!
     
    На Veki4kaa, Arthur, kjukli и 11 други им се допаѓа ова.
  4. anel

    anel Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    583
    Допаѓања:
    19.937
    Пол:
    Женски
    Пред некој ден читав по нетов за некоја мајка како му ја соопштила веста на идниот татко. Го намамила во кревет и кога почнал да ја соблекува се изненадил од цртежот на нејзиниот стомак. Бебешко раче што мафта и зборовите " Hi daddy:l:". Ептен убава идеја, на некоја може да и се најде:)
     
    На ЕденЧлен, Arthur, kjukli и 15 други им се допаѓа ова.
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.412
    Пол:
    Женски
    Ние сакавме на свекрва ми да и го дадеме во кутија од нараквица тестот, и се спремивме, ќе и кажевме види Ангел што убав поклон доби денес со закаснување, дека пред два дена роденден ми беше. Ама пусто мм не издржа, заплака, и рече само Абе не ти кажа Ангел каков поклон доби денес? Ќе станеш баба :D Добро што и рече така оти жената не знаела тест за бременост да чита, ќе беше објаснување пак. А внука ми во последно време за секој во стомакот вика дека има бебе, и само тоа повторува, сестра ми вчера кога пристигнале сакале така на татко ми да му кажат арно ама оваа кокошкава наша баш тогаш не кажувала :D
     
    На Arthur, kjukli, 24.07 и 9 други им се допаѓа ова.
  6. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.378
    Допаѓања:
    34.165
    Пол:
    Женски
    Не сум пишала во темава.
    Ми каснеше една недела и ај да направам тест. Оп, позитивен. Одам кај мм, спиеше, го будам и му го покажувам тестот. Тој ми вика, со здравје да си го носиш ( мислел дека сум си купила мп3 плеер :rofl:)
    Додека му објаснив... :lol:
    И така, мп3 плеерот си игра сега тука до мене :l:
     
    На Trxmx, Veki4kaa, Stories и 34 други им се допаѓа ова.
  7. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    7.424
    Не знаев ни плодни, ни неплодни денови и се си правев тестови на слепо.Купив еден куп тестови ефтини и се ми беа негативни,ама некако потсвесно имав чувсто дека сум бремена(ако последната менструација ми беше пред околу 4 месеци).Тоа утро прво станување се измив и облеков на брзина и трк до апотеката што ми е пред зградата да купам тест:).Нели да за да можам да ја фанам првата утринска урина.Го направив тестот и чекам, по минута-две покажува бремена, а јас целата во шок:o.Почекав уште некоја минута и ми покажа 2-3 недели:$.
    Си се јавив прво на работа и се пишав болна за да не одам на работа и веднаш си закажав гениколошки преглед.
    Не кажав одма на маж ми, ама за тоа го отекував на работа и му се јавував на секои пет минути(facepalm). Си излегов во град и купив кутија за поклон и внатре го ставив тестот, бебешки кондурчиња и напишав: За Тато-Од мене и Мама.
    На маж ми само му кажав дека имам поклон за него(срце јуначко не издржа да не издаде нешто)
    Само што слушнав дека си дојде од работа јас веднаш го спремав телефонот да снима.Он веке ме осетил што е работата и кога му до давам поклонот,почнаа да ми солзат очите.Го отвори поклонот и он се расплака и цела минута повторуваше:"Знаеше, цел ден знаеше".После ми објасни дека работниот ден му бил многу убав и цело време работата била како подмачкана и имал чувство дека нешто убаво ќе се случи:)
    Сега си имаме и клип од тој момент и често пати го пуштаме да се присетиме:D
    20150605_202249.jpg
     
    На Trxmx, tanna13, Veki4kaa и 39 други им се допаѓа ова.
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.551
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Jas obratna od site tuka :D e kaj nas prvo mm dozna, pa jas... so toa sto mene strav mi bese da go vidam i mu go ostaviv na nego testot i me izlaza deka e edna crta i mi go podade i jas sto da vidam... dve crti :D i si se guskavme posle cela nokj, ama bukvalno samo guskanje i srcata od gradi kje ni iskocea :)
     
    На Arthur, kjukli, Kaetana и 3 други им се допаѓа ова.
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    Ништо од моите планови за специјално соопштување на веста, беше со мене тестот кога го правев. Ама мислам мојот шокиран израз на лицето му беше доволен, не му требаше ништо друго.:lol:
     
    На Veki4kaa, Arthur, tanja manja и 18 други им се допаѓа ова.
  10. coconaut

    coconaut Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    921
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Sto ubavo si se potsetiv na toj moment :) mi kasnese I resiv da pravam test pred da odam na sluzben pat. I sto da vidam sabajleto dve crtki, se zbuniv I vo sok mu kazav odma na mm. I on ista situacija totalno zbunet, a veke spremni za trgnuvanje da me nosi na aerodrom. Jas ne znam kaj se naogam a on uste poveke. I taka zbuneti se razdelivme I cela nedela edvaj cekav da se vratam da zboruvame I da se raduvame. Koga se vrativ mm bese presreken, veke imase se isplanirano, nov raspored na sobata I sl.
     
    На Arthur, kjukli, VladeMila и 2 други им се допаѓа ова.
  11. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.857
    Допаѓања:
    18.985
    Пол:
    Женски
    Не правев тест, бев на гинеколог и таму ми се утврди бременоста. За среќа тоа беше на денот од годишнината од бракот. Бевме договорени да не си купуваме подарок, само да излеземе на вечера. Арно ама јас купив цуцла и рамка за слика, и во рамката ја ставив сликата од ехото. Спакував се убаво, и кога дојде дома му викам, среќна годишнина, имам поклон за тебе. Почна да се жали како не сум фер, сме се договориле да не купуваме ништо, бла бла. И кога отвори, виде што виде, сфати што е работата... беше доста убав и емотивен момент :)
     
    На Veki4kaa, glosipgirl, SV1911 и 19 други им се допаѓа ова.
  12. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Кај мене ништо спектакуларно, бидејќи ми каснеше неколку дена се му викав на мм трудна сум, трудна сум, не се зезај со трудна жена и сл. (некоја интуиција ми велеше дека сум во право) и еден ден го пратив до продавница да купи леб и уште нешто и ете го доаѓа и со тест, вика ај одма направи го не вака цело време да ме зезаш и отидов во вц, веднаш силна втора линија и идам кај него во соба со тестот и со најширока насмевка и му викам две црти, почнавме да се гушкаме, смееме, пресреќни бевме и само си повторувавме леле ќе имаме бебе :)
     
    На VladeMila и irenna им се допаѓа ова.
  13. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Јас имав еден останат тест, решив да не правам повеќе тестови затоа што доста ми беше од разочарувања. После четири дена каснење собрав сили, станав сабајле пред мм и го направив тестот, видов две црти ама пустото не ми се веруваше па не му кажав. Отиде мм на работа а јас барав лабараторија каде да проверам преку крв, најблиску ми беше Зегин ама таму прават без точна вредност на бета хцт, па влегов во една биохемиска ама таму не правеле. Си го фатив патот под нозе и отидов во Авивена. Околу ручек ми ги пратија на мејл резултатите ама јас уште не сакав да верувам од страв да не се разочарам. Одма се јавив на гинеколог ама морав да чекам до следниот ден.
    Си дојде мм, ставам да ручаме ама јас цела бев во облаци и не издржав, му го давам тестот а он го гледа бледо и ми вика и што значи (facepalm)
    Требаше да му нацртам што значи една а што две црти :D
    Имав 1000 идеи како да му соопшам и на крај само му кажав, не знам зошто така. Исто и кога дипломирав, мислев гола ќе трчам низ амфитеатар а јас ни на кафе не отидов( облечена) ;)
     
    На sanjaeva и VladeMila им се допаѓа ова.
  14. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    За првото сама направив честитка и напишав дека не знам како да кажам а да не заплачам ( од среќа нормално), па затоа напишав- бремена сум......
    За второто му кажав дека ќе правам тест и влегов во спална со насолзени очи ( плачка сум ете на среќни моменти) и само што ме виде вика аиии мајстор сум ( дека од прва и двете ги направивме).
     
    На 24.07 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    За првото се обидувавме година и пол отприлика. Не знам колку тестови изнакупив во тој период. Последниот пат ми доцнеше, ама реков до крајот на месецот не купувам тест. И навистина, 10 дена од доцнење на менструација не купив тест. Го направив точно на последниот ден од месецот. Мм ладнокрвен цела недела ме убедуваше дека нема потреба ни да купувам оти тој бил сигурен дека овој пат се фатило. И кога ги видов двете многу јасни црти му викам: Што мислиш? Тој си јаде, мака нема и само рече: јас ти кажав што мислам.

    Со второво... брзо се одлучивме за второ и по искуството од претходниот пат дека "тешко се фаќа" почнавме да се обидуваме откако синко наполни 12-13 месеци. И покрај малкуте обиди двете црти се јавија за месец-два. Бевме на одмор и сите ги фати стомачен вирус (и мм и син ми). Почнав и јас да повраќам ама кога се вративме тестот покажа друг "вирус" во мене.
    Е, овој пат мм беше стварно изненаден, не очекуваше толку брзо, а со толку малку "работа".
     
    На fana, Kaetana, podravka и 8 други им се допаѓа ова.
  16. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    нови мамички - ајде освежете ја темава :sun:
     
    На 24.07 и Bebulleee им се допаѓа ова.
  17. 24.07

    24.07 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    1.623
    Допаѓања:
    33.236
    Пол:
    Женски
    После два негативни тестови и околу 30 денови каснење дечко ми вика не си бремена некоја инфекција е и за тоа ти касни.
    Појдов на гинеколог на 1.2 ми потврија бременост,му се јавив на дечко ми и му викам дека било инфекција дека ми дале маст да користам.
    На 2.2 му се јавив и му реков да излезиме,се сретнавме и му викам ај да напрајме по една цигара.Седнавме на клупа и од чанта го извадов тоа листот од ехото( во хартиено торбе оние за поклони што се ) и му викам среќен роденден злато(на 31.01 е роден)а тој што е ова не треба,и кога го отвори кога го виде ми вика вистина леле не ми се верува и му се насолзија очите и се гушнавме.:inlove::hug:(poolparty)
     
    На Kaetana, eutixismena, kjukli и 13 други им се допаѓа ова.
  18. KoZee

    KoZee Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2015
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Za razlika od vas srekni mamicki mojata prikazna e tazna....jas koga mu soopstiv na tatkoto prviot moment bese kako radosen no po dva dena mi predlozi da abortiram ne bil spremen na toj cekor no majkami ne go dozvoli toa i sega sum si 5ti mesec so moeto semejstvo odvaj cekame da se rodi angelceto
     
    На AnaMadam, blueberry93, 24.07 и 19 други им се допаѓа ова.
  19. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    740
    Допаѓања:
    4.624
    БРАВО! Да сте живи и здрави и ти и бебчето и огромен поздрав до мајка ти. Приказната воопшто не ти е тажна, ќе беше тажна ако требаше да го поминеш цел живот со кретен како таткото.
     
    На stejsi2005, Trxmx, elena.mak и 23 други им се допаѓа ова.
  20. podravka

    podravka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2015
    Пораки:
    1.211
    Допаѓања:
    5.495
    Пол:
    Женски
    Bravo za tebe i za tvojata prekrasna majka si go nspravila vistinskiot izbor za koj nikogas vo zivotot nema da se pokaes zena borec zena lavica te guskam....
     
    На blueberry93, Kaetana, cresa-jagoda и 6 други им се допаѓа ова.