1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ќотекот како воспитна мерка

Дискусија во 'Дете' започната од Unfaithful18, 12 септември 2010.

  1. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.381
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Ќотекот, „воспитните шамари“ , омаловажувањето, обвинувањето се само дел од многуте драматични ситуации кои се присутни во повеќе домови.
    Дали со ваквите казнени мерки родителите ја постигнуваат нивната цел од тоа дете направат „човек„ а не идиот?
    Не верувам дека има некој што никогаш во животот не добил барем ни еден шамар од родителите. Но темава е за родителите кои навистина претеруваат!
    Што мислите, дали ќотекот е крајно решение, па дури и детето или тинејџерот направил многу голема грешка?
     
  2. macaaaaa

    macaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    267
    Големо против за ќотекот- Теле се учи, а не вол :)
    Однесувањето на децата зависи од нивното воспитување, а кога се прави грешка постојат други начини за на детето да му се даде до знаење дека згрешило, разговор, објаснување зошто ова е добро а ова не. Нема ништо позитивно од тепањето, неразбраните деца нема престанат да грешат после ќотекот.
    А од ќотекот остануваат само трауми од детството, и се губи блискоста родител-дете.
     
    На butterfly *_* и LittlePinky им се допаѓа ова.
  3. Dgirlll

    Dgirlll Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    953
    Допаѓања:
    7.286
    Пол:
    Женски
    Ќотек не, овде на балканот освен тоа не знаат друго, се разбира му пружам рака на исклучоците, имам брачеда која живее во шведцка и е мажена за швеѓанец и кога беа дојдени се чудев колку многу му се мирни децата и на колку поинаков начин ги воспитуваат, овде само ги тепаат му викаат и тие уште повеќе збеснуватт.
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  4. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    ќотекот воопшто не е никакво решение ... не сакам да набројувам некои болни примери .... ама со тоа само се влошува ситуацијата се што ке постигне родителот е детето да го замрази ... и да збесне уште повеќе а ако не и од дома да избега ... ќотекот е нешто најлошо и сум рекла дека на мои деца рака не кревам . Тие луѓе кои што тепаат без осет за мене се болни луѓе.детето да плаче и да вреска под твои раце а ти да продолжуваш да го маваш ?? Болест болест болест ... тоа е тоа што јас имам да кажам . А после помодриго па извини ... нема извини џабе е .
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  5. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    За ова имам едно големо НЕ! Дете воспитувано со ќотек или ќе прерасне во мафијаш или во човек со трауми! друго немам што да додадам.
     
    На teddybear му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Абре велите сега сите НЕ за ќотекот, ама кога ќе бидете родители утре ќе ве видам. Малите деца знаат да бидат многу лигави и палави, ти колку сакаш со убаво збори му тоа пак по свое ќе си тера... цмизлат, кршат, валкаат. Убаво е малку да се проплескуваат децата, да им се развикаш, секако не да ги боли, само колку да им се постави авторитет. Ако не го правите тоа, пак ќе станат многу разгалени и понатаму во животот ќе сакаат се да е по нивно.
    Секако понатаму, кога ќе почнат да се разбираат со разговор, ќотекот треба да изостане.
     
    На Xana1318, SrceKameno, LittlePinky и 8 други им се допаѓа ова.
  7. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Не за џабе викаат - ќотекот излегол од рајот. :D

    Да не се лажеме, нема дете од нас што не е шлапнато барем по газот. Убаво рече Лолипоп децата денеска знаат да претеруваат и да манипулираат многу повешто , за разлика од минатите генерации. Еволуираа, такво дојде времето :D
    Никој не рече да го здробиш детето со ќотек и не сакам да испаднам насилна, ама реално никој нема трауми од шлаканица, две. Наместо тоа, засекогаш си ја памети и некогаш се покажало како многу поефикасно средство, за разлика од илјада зборови.
    Инаку, познавам родители кои навистина не ги допреле децата, немаат срце да ги шлапнат. Најчесто вака оди муабетот...
    - Оди собери ги играчките.
    - Ако ми го купиш тоа и тоа, ќе ги соберам...

    И така, со уцени поминува времето.
     
    На MajaDaMa, Seznajka2, eli25 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Ама ако забележав во темата е поставено прашањето за оние родители што претеруваат, што ги тепаат децата безмилосно!
    А за плескање по газето, нормално дека ќе го удриш, знаат да бидат немирни!
     
  9. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Тие што ги тепаат безмилосно и без усул, нив треба после некој да ги здроби! Монструми.
    Јас сфатив дека се работи за обично потшлапнување, за кое секако, не сум против.
     
  10. BlueEye

    BlueEye Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    29
    kako vospitna merka ne ama da go naucis do kaj mu e granicata bi mozelo malce da se potplesni a da se remeti od kotek ne
     
  11. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Хм, јас никогаш во животот не сум добила ќотек, или пак рака ми било кренато и пак сум примерна и знам кои се гранците во животот :angel: Но, знам многу другари кои си јаделе ќотек, ама не како воспитна мерка, туку како мала казна за некоја глупост.
    Машките деца се потешки за растење (барем јас така мислам) и неопходно е еднаш двапати да изедат ќотек за да знаат до каде со своите глупости. Се разбира, може и девојче некогаш да претера.

    Инаку , мислам дека денес децата треба на друг начин да се воспитуваат, зошто за нив ни старомодниот ќотек не помага.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  12. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    И јас разбрав дека е за претерано малтретирање физичко врз деца па затоа беше такво моето мислење ... од едно мавнување по газето ништо нема да му биде . ама за се и сешто ќотек безмилосен :x :x :x :x :x
     
  13. Winter.Girl

    Winter.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    177
    Па дека ќе земам од ѕид да го мавам или да го здробам од ќотек-нема,ама ќе го потплеснам по газето така,па ако треба и една воспитна шлаканица ќе си јаде.Многу сум против оние родители кои за секоја ситница ги тепаат децата.Добро бре луѓе аман деца се,со тек на време ќе ги научиш,не мора за се од ѕид да ги удирате. |(
    Децава како што си идат се се побесни и полигави и поразгалени и лом се упм :D Е за нив мислам дека ќе важи она ќотекот од рајот е излезен. :D
     
  14. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Какви ќотеци си имам изедено од мојте, онака здрави ќотеци! Ама ако ми беше! Си го барав, тогаш се лутев сега сум им благодарна. Мајка ми ме помодре со каишот, ама се си беше заслужено :!: Бев многу темпераментна, палава, правев по мое на тие години некаде од 14 до 17. Само тоа имам да им кажам, Фала што сте ме тепале, ако не беше ќотекот од мене немаше да бидне човек!
     
  15. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.212
    Допаѓања:
    5.613
    Пол:
    Женски
    Јас од мајками имам изедено 1/2 јаки шамари и толку. И жал и беше после што ме мавнала.
    И од таткоми еднаш во цел живот ми кренал рака, зашто го лажев многу.
    И не сакам да се практикува ќотекот како воспитна мерка, бидејќи зависи до децата, надвор кога ќе искочат можат триста работи да направат.
    Не викам не, има и случаеви каде што и од ќотек се се примерни деца, ама првиот пример го знам зошто на една блиска другарка роднина од многу ќотек, па стана наркоманка,бегаше од дома... :x :x :x
     
  16. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Подржувам само во граници..кога ептен се претерува..Шамар,два до три :rofl: Кога мене би ме тепале негативно би влијаело врз мене..тоа во секој случај..Една другарка нон стоп ја тепаше татко и..Не да ја претепува,но онака редовно по некој шамар..Девојчето кога излегувавме се однесуваше како куче пуштено од ремче...Не гледам во тоа ништо позитивно..но некогаш во граници секако,помага..
     
  17. Shilaa

    Shilaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    9
    Не го оправдувам. Никој не заслужува да биде тепан, без разлика на "грешката". Не сме животни да се тепаме. Се може да се реши преку разговор.
     
    На faye и Gordana10 им се допаѓа ова.
  18. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    840
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Само ова ќе го кажам децата се огледало на своите родители.
     
  19. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.211
    Пол:
    Женски
    Ух и јас какви ќотеци имам јадено, а за брат ми па да не зборам. Мајка ми има искршено неколку сукала од него. И сега јас немам некои последици од тоа, мислам дека паметот ми го дотераа, ама брат ми...Уште им држи горчина поради тоа. И не го обвинувам. Мајка ми некогаш знаеше да изгуби контрола... И ние не бевме во ред, се каравме секогаш, се тепавме редовно и она на крај ќе не дотепаше...
    Ваљда кај секој ова си има различни последици.
     
    На little women, FreeMind и MacenceEna им се допаѓа ова.
  20. renata76

    renata76 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    34
    никогаш не сум за ќотек, а да не зборувам за тоа што е претерано!!! не дај боже!
    и јас имам три ќерки ама никогаш не сум ги тепала,
    можеби и не се многу белаџики, мирни се ама секогаш се трудам со
    зборови да ги учам како да се однесуваат..
    греота да се тепа дете, треба да се мисли како е да си ти на негово место
    и некој така да ти прави, немаш помош а бараш!