1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ќотекот како воспитна мерка

Дискусија во 'Дете' започната од Unfaithful18, 12 септември 2010.

  1. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Колку и да е темпераментно детенцето, колку и да е живо, немирно, ќотекот не е метода. Животно не се тепа, а камо ли човек, па особено дете. Тоа е дете, и ако разбира, нема така да се однесува. Нели има и поговорка, "Сите идеали на светот, не се повредни од солзата на едно дете". Ќотекот не е воспитна мерка. Со дете не треба фронтално. Има начини, се разговара, му се објаснува и сл.
     
    На mode-kristina, mariz, Elenpelen и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.677
    Пол:
    Машки
    Ќотек си треба.
    Ќотекот е од рајот излезен.
     
    На La diabla, CurlyBlossomGirl, Babyby и 2 други им се допаѓа ова.
  3. augustd

    augustd Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    11.292
    Пол:
    Женски
    Ќотек на денешниве деца? Абе само доста да им свикаш се дерат ко да си ги натепал, а не пак да ги удриш навистина.
     
    На Selest, blessed.an, marchi-cool и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.422
    Пол:
    Женски
    Немам право да коментирам од прво лице како давач на Ќотек (немам деца), ама од искуство од минато време, како примач на ќотек, ехеее имам право да коментирам. :lol:
    Кога бев мала ме тепаа. Си заслужував.:wasntme:
    Воопшто не се лутам, и сметам дека со право ме тепаа. Не гледам нешто толку трагично да се удри понекогаш ќотекче на детето. Не секое дете се разбира од зборови.
     
    На La diabla, CurlyBlossomGirl, makedonkamak и 5 други им се допаѓа ова.
  5. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.884
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски

    Lele duso pa toj cel den trca, urla duri i koga jade gazot go mrda levo desno, epten e takvo deteto ne znam zasto. Zbor ne moze da mu se kazuva, vednas bozem se kara so mene mi se dere. Ee epten koga ke me naluti togad go mavam.
    A pamentniov nejke sam vo soba da se isplace, tuku trca po mene, si veli cekaj da i ja nacukam glavata:)
    A pak problem mi e sto koga e vO gradinka nejke so drigi deca da igra, se sam si igra na strana. Sega od vtornik ke vidime kako ke bide


    @Sv. Nikolka ete nema nacin..i ne moze dete od 4 godini da ne razbira,.mnogu dobro razbira ama rogovi pokazuva i samo zbor ne pomaga. ne moze dete na majka taka da i pravi i pokraj godini i denovi zboruvanje. deteto si go pravi toa sto si saka ama tuka mora da se presece a zborot ne e dovolno mojken. ne zboruvam za tepanje zboruvam za kjotek.
     
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.393
    Пол:
    Женски
    Дете 10-12год. на познаници (кои тогаш се разведоа), мајката прв пат го удрила, дали шамар еден.. земал и ја пријавил во полиција, мислам дека и казна некоја плати мајката ако не се лажам...
     
    На augustd му/ѝ се допаѓа ова.
  7. augustd

    augustd Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    11.292
    Пол:
    Женски
    Тоа и јас викам. Со денешниве деца нема играчка. :D
     
    На La diabla и mariz им се допаѓа ова.
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.661
    Пол:
    Женски
    Сите вие што викате и ги тепате децата, знајте дека тие се дерат и тепаат затоа што мислат дека така треба и дека тоа е нормално, оти вие преку личен пример им го покажувате тоа. Не за џабе е речено, "children see, children do", па така децата се однесуваат како нивните примери, родителите.
    Мм е за ќотек, јас сум против. Сфати дека сум во право, само што на моменти тешко се контролира, ама го разбирам. Приметив дека кога викаше и го тепаше, детето враќаше, поточно, детето се однесува со него по неговиот пример. Значи каков пример ќе им дадете на децата, така ќе се однесуваат.
     
    На MacenceEna, Mr. Right, SV1911 и 10 други им се допаѓа ова.
  9. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Во ред, немам дечиња, неможам да зборувам од родителски аспект, но сфати си го тоа како фаза. Можеби на таа возраст така се однесуваат. И на глава да ти се качи, рака дигање никако. Со дете фронтално не. Верувајте ми паметат многу добро од својата трета годинка.
     
  10. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.719
    Пол:
    Женски
    Не подржувам. Кратко и јасно.
    Ќотекот од рајот е излезен-не значи подршка за ќотек, туку дека го нема во рајот.
     
    На Selest, mode-kristina, theowndemon и 6 други им се допаѓа ова.
  11. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски

    Pogore se spomnuva sa udriranje, ( dali po gaze ili samar) a ne ona tepanje, ona kotek krvnico, mislam toa nikoj normalen ne go pravi ma svoeto dete.
     
    На Ицолгудбејбе и marchi-cool им се допаѓа ова.
  12. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.719
    Пол:
    Женски
    Ako ova beshe nameneto za mene, jas odgovoriv na naslovot na temata.
     
  13. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Opsto rekov zasto zabelezav deka pocnalo da se zboruva za kotek, a toa ti e nasilstvo vrz deca.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    'Насилни методи за дисциплинирање на децата примениле 79 отсто од родителите во Македонија, опфатени со истражувањето што го спроведе УНИЦЕФ, а една четвртина од наставниците имаат ниска свест за психичко злоставување и лесни форми на физичко насилство. Според ова истражување, во Македонија седум од десет деца на возраст од 2 до 14 години дома се дисциплинираат со насилни методи, односно со физички казни и психолошка агресија.'


    https://sdk.mk/index.php/naslovna/7...tkri-istrazhuvaneto-na-unitsef-vo-makedonija/

    Ме интересираат вашите мислења околу податоциве?
     
  15. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.207
    Допаѓања:
    30.903
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е претерано со процентиве, баш напротив, во минатото насилството врз децата било по изразено и ги тепале дури и на училиште. Веројатно се земени во предвид и оние случаи каде детето го извадило од такт родителот па овој го плеснал еднаш по задник што јас лично не го сметам за никакво насилство. Исто така зависи и во какви средини се вршени тие истражувања затоа што сигурна сум дека никогаш повеќе не ги тинтрале децата и не им угодувале како што тоа го прават денес. Што се однесува до казни, ако не е послушно и дисциплинирано не гледам никаков проблем во тоа да биде казнето во смисол да му се ограничи излегувањето, да му се одземе техниката и сл. Апсурно е како родителите се повеќе и повеќе им се притресуваат на децата а од година во година генерациите стануваат се поневоспитани. Баш преска читав еден интересен текст, во модерното време невоспитаното однесување на детето се нарекува темперамент и на тој начин се оправдува она кое не е правилно и кое во тинејџерските години ќе им донесе многу поголеми проблеми на домашните.
     
    На iki26 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.220
    Пол:
    Женски
    Каде може да се најде истражувањето? Колку родители биле опфатени со истото, како било спроведено?

    Инаку не ме чуди ова воопшто, секое воспитување што нема некоја форма на викање и заканување кај нас се смета за пермисивна. Не се прави разлика во позитивното воспитување на детето и пермисивноста. Подобро е кај нас детето да биде послушно, иако тоа е можеби само исплашено, ама е нели, воспитано, мирно.

    Јас сум порасната со ќотек, психичко манипулирање и уценување, иако веројатно мајка ми мислела дека е така најдобро тогаш. Сега да се мисли дека е така најдобро треба човек да нема ништо прочитано во животот и да нема видено со очи ниту едно истражување за ефектот на физичкото и психичкото насилство.
    Жално е кога се тера како те воспитувале така да продолжиш, иако и ти си свесен дека не било во ред.
    Ама си патиме од нас што ни фали. А ни фали... Многу.
     
    На artemidis, Annath, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    На RainBow му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.715
    Допаѓања:
    42.930
    Пол:
    Женски
    Апсолутно не поддржувам ќотек како воспитна мерка.Можеби ќе му се издерам или ќе го казнам, а доколку ептен претера да го мавнам по задникот ама ќотек никако.Знам дека тоа не е решение, ќе пробам со разговор а после ако треба ќе повишам тон.Не би сакала да дојде ситуација да кренам рака на своето дете бидејќи не секогаш можам да се спречам да не кренам рака, а после кога ќе е касно ќе се каам.Се случило и дома да ме удрат бидејќи ги вадам од кожа, но тоа не помага кај мене бидејќи терам по свое до крај.Доколку моето дете во иднина има ист карактер како мене дефинитивно нема да јаде ќотек бидејќи знам дека ствара контра ефект.Се случило дома да ми викаат и да ме казнуваат бидејќи и нив така ги воспитале ама сфатија дека така не оди.
     
  19. Emilija-Emce

    Emilija-Emce Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски
    Мое мислење е дека мора да се изгради авторитет на родителот и да има однос родител дете. Зборувам од личен пример. Го чекав долго детето и сега фала му на Бога го имам. Ми значи и го сакам најмногу на светот како и секој родител своето дете. Често се прашувам дали постапувам правилно, дали можам да бидам подобар родител. Му објаснувам, му зборувам и најчесто ме слуша, така да фала му на бога се разбираме. Сега има 2 години и 7 месеци, почесто игра на улица, гледа од другите деца што прават...така да почна да ми станува бељаџиче :) . На улица ми влезе во вир со вода, му подвикнав, го фатив за косичето (секако не го кубев силно но го потегнав), го однесов одма дома и тој ден не го пуштив надвор. И си запамти, сега веќе не му се случило да влезе во вир ги заобиколува. И си памти дека сум го карала и дека бил казнет. Исто со маче едно играше, го зема во рацете и го фрли, го фатив за рака го чукнав по газот и пак го казнив го однесов дома, и дома може пола саат му зборев дека не е добро така да се постапува со животни. Против ќотек сум, тепање во смисла шамари, клоци и друго физичко насилство, но по газот да го потплеснеш, да му свикаш, тоа веќе мора и тоа пред се за доброто на детето. Тоа дека на запад демек незнам како ги воспитуваат во тоа баш неверувам, таму е ладен односот, а и секакви родители има таму. Нашето традиционалното секогаш не го цениме. Ние добиваме многу љубов од нашите родители и даваме многу љубов и внимание на своите деца. Но мора да има и граница.
     
    На Ivana2018, CurlyBlossomGirl, TutiFuti и 3 други им се допаѓа ова.
  20. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.537
    Допаѓања:
    155.436
    Пол:
    Женски
    Знам имаше тема за насилство врз деца ама не можев да ја најдам. Си читкав нешто рандом: https://blogs.psychcentral.com/psychology-self/2018/08/abusive-unhealthy-lessons/ и онака сакав да го споделам што се можи негативно да влијае врз дете, нешто толку едноставно како реченица, а не пак ќотек.
     
    На Feminka22 и Someonespecial им се допаѓа ова.