1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Џентлмени

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 22 април 2010.

  1. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Џентлмен иде во комбинација со дама... сосема природен состав.

    Во Македонија секој маж има право да биде Џентлмен.
     
  2. Fitteen

    Fitteen Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2015
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    723
    Пол:
    Женски
    Има, неможам да кажам дека нема зошто познавам некои кои секогаш кон мене икон било која девојка се однесуваат џентлменски, но ретки се. Поточно, се што е убаво и скапоцено е ретко, како сафирот и дијамантите, бидејки момците џентлмени... се дијаманти :)
     
    На ELIDavor и Nut им се допаѓа ова.
  3. Nut

    Nut Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2016
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    749
    Пол:
    Женски
    Денес ги има во се помала бројка за жал.Прво џентламенот треба да има однесување,манири,култура и да знае да испочитува една жена,да се однесува со неа како што би се однесувал со неговата мајка или сестра и како што сака некој да се однесува со нив,да не бидат навредени,понижени ,повредени и сл.Па како што знае да отвора врати,да става вино во чаша и слично,така да знае и некогаш да те изненади со утринско кафенце кое тој го подготвил,да ти подари цвет,да ти помогне во кујна.Ама денеска сите си се џентламени,или повеќето го подразбират зборот џентламен како да ти подари нешто скапо или да те чести пијалок.
     
    На Ицолгудбејбе, mula, Fitteen и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.145
    Допаѓања:
    76.557
    Пол:
    Женски
    Убаво си кажа @Prijatelot - Џентлмен иде во комбинација со дама. Запрашајте се малку вие дали сте дами пред да се пожалите дека немало џентлмени :) Баш обратно е, најчесто тие се жалат дека немало дами туку се само неблагодарни кучки.
    Мене многу често ми ја задржуваат вратата кога треба да се влезе некаде. Тоа додуша е култура. Партнерите досега и тешки торби ако имам тие ги носеле, сметки тие плаќале (не секогаш бидејќи се лутев на тоа, дечко ми е а не маж па тој да плаќа), еден од нив дури и го земаше сокот и го тураше во чашата наместо мене :lol: Ми се има случено да ми отвораат врата од автомобил пред да влезам или излезам. Си има, не се жалам јас. :D
     
    На Prijatelot, Elena69221 и Priroden им се допаѓа ова.
  5. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    Ако видите дечко кој отвара врата од кола на девојка.... или му е нова колата илу му е нова девојката ]:)

    Мала шала нели :D

    Респект за gentlemen - ите (y) gentle men :mm:
     
    На Outlook и EvAngelos им се допаѓа ова.
  6. pinkberry

    pinkberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    564
    Здраво феминки, јас имам проблем или мислам дека имам и преувеличувам.Значи со дечко ми сме 6 месеци на почетокот тој секогаш плаќаше, ретко се случуваше јас да платам а сега последните 2 месеца секогаш плаќаме 50/50 и не знам зошто тоа го сфаќам како навреда.Проблемо е у тоа што тој воопшто нема трошоци и зима плата за разлика од мене што сум невработена, искрено лошо се чувствувам кога не плате за мене со оглед на тоа што се гледаме еден пат у неделата затоа шо од различни градови сме и он секогаш доаѓа да се видеме, ваљда тоа мисли дека му е оправдување.Не сакам да се споредувам со другарките шо се фалат како секад се дечковците им плаќат, не сум материјалист воопшто, туку тука е прашање на гордост зашо глупо е на состанок отидеме и ја целата дотерана нафрцкана цело време смееме се гушкаме и ја си платам.Се мислев дали да го пишам оваа ама многу ме мачеше во последно време зашо он многу е добар, срце и се тоа, е сега џенталменството му е слаба страна очигледно.Треба ми ваш совет да ми бидете гласот на совеста и да ми кажете дали вреди за овоа толку да размислувам и да се нервирам или едноставно да го игнорирам.
     
  7. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.294
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Џентлменството не го прави само плаќањето на сметка. Демек тој треба цело време да плаќа и за тебе? Глупости. Кажа и сама, на почетокот плаќал, што е океј. Сега многу нормално дека секој ќе си плаќа за себе. Не ти е спонзор, туку ти е дечко. Убаво би било некогаш и ти да ја платиш сметката. Безврска е и да размислуваш за ова, а не и да кинеш нерви. :)
     
    На ELIDavor, Petar80, elimkd и 2 други им се допаѓа ова.
  8. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.127
    Пол:
    Женски
    Убаво си кажа - мислиш дека имаш проблем а уствари преувеличуваш.
    Врската не се гради врз основа на материјални нешта, макар тоа да е пијачка/ручек/вечера.
    Само зошто ти е дечко не значи дека треба да „те издржава“ и да ти плаќа се.
    Не си ја замарај главата со непотребни глупости, и не ризикувај да си расипеш ако убаво ви оди.
     
    На pinkberry му/ѝ се допаѓа ова.
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ти годело на почетокот он да ти плаќа и сега се прашуваш зошто го прави тоа што секој си плаќа засебно.
    Плати еднаш ти целосно преку сила. Нормално е да си плаќате меѓусебе,нема што да се нервираш.
     
    На pinkberry му/ѝ се допаѓа ова.
  10. pinkberry

    pinkberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    564
    Фала за советот, искрено и ми олесна затоа шо се надевав дека не е биг дил туку небитна ситница.Само ми требаше мало охрабрување дека во ред е и да ја делеме сметката така да ќе се научам да живеам со тоа.
     
    На boo3 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @pinkberry Во ред е понекогаш едниот да плати, но истотака во ред е да си ги делите сметките. Глупаво е да очекуваш дека само тој да плаќа секогаш, без разлика тоа што е вработен, парите не му растат на дрво.
    Спомна дека сте од различни градови и тој секогаш е што оди да те посетува, па така тој има патни трошоци, што понекогаш убаво е ако дојде во твојот роден град, почести го ти :)
    Тие другарки што ги слушаш, не ти се за пример. Замисли се на местото на твојот дечко, да има до него принцеза што ќе очекува тој секогаш да ја плаќа сметката. Делењето на сметката е и еден вид култура :)
    И нема потреба да ја преувеличуваш работата, штом сето друго е во ред, не треба врската да ја расипуваш заради оваа работа :D
    :d::drunk:
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  12. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Ако не е убав, џабе му е и да е џентлмен. Ако е убав, џабе му е и тоа ако не е џентлмен. И така.
     
  13. Gentlemen

    Gentlemen Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2017
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Машки
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Само на ник.
     
    На alexa_dimoska, Belgin1 и Someonespecial им се допаѓа ова.
  15. Gentlemen

    Gentlemen Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2017
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Машки
    и во душа
     
  16. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Тоа не го знаеме ние.
     
    На Outlook му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Gentlemen

    Gentlemen Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2017
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Машки
    епа сега, затоа што не ме познаваш :emo:
     
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Затоа е темата, за да образложиш што е џентлемен за тебе :D
     
  19. Gentlemen

    Gentlemen Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2017
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Машки
    повеќе сакам да се докажам а не само да се фалам, затоа нема да зборам што сум и каков сум, ќе ми извиниш за ова ;)
     
    На Desi1991k му/ѝ се допаѓа ова.
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Погрешно ме разбра, општо да си кажеш што мислиш и што подразбираш под џентлемени.