1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Џеси Џеј (Jessie J)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Cacy, 30 мај 2011.

 1. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.244
  Допаѓања:
  1.546
  Jessie J е сценското име на Џесика Елен Корниш (анг. Jessica Ellen Cornish родена на 27 март, 1988), англиска пејачка и текстописец. Таа потпишала договор со Island Records и почнала со снимањето на својот прв албум, Who You Are.
  За првпат навлегла во животот на славните пишувајќи песни за пејачи како Крис Браун и Мајли Сајрус. Најуспешната песна во која Корниш помогнала во пишувањето е „Party in the U.S.A.“, која добила платинумска сертификација во повеќе земји.[1] На 7 јануари, 2011 Џеси Џеј стигнала на врвот на списокот на BBC, Sound of 2011. Таа потоа добила наградата Избор на критичарите на Британските музички награди во 2011.
  Таа го издала својот прв сингл, „Do It Like a Dude“ кој се искачил на 2 место во Обединетото Кралство. Нејзиниот следе сингл, „Price Tag“ се искачил на првото место во Обединетото Кралство (каде останал две последователни недели), Ирска и Нов Зеланд, а во топ 10 и во 19 други земји.. Нејзиниот пев албум бил издаден на 25 февруари, 2011 и се искачил на второто место на Британската Табела за Албуми.

  Приватен живот
  Џеси Џеј отворено кажала дека е бисексуалка.

  Основни информации
  Родено име Џесика Елен Корниш
  Роден(а) 27 март 1988 (23 г.)
  Потекло Редбриџ, Лондон, Англија
  Жанр Поп, Р&Б, соул
  Занимање Пејачка-текстописец
  Инструмент vocals
  Активност 2005—сега
  Издавач Gut, Lava, Universal Republic, Island (ОК)
  Мреж. место jessiejofficial.com

  Дали ја слушате оваа пејачка и кои ви се омилени песни од неа?
  Мене ми е Nobody's perfect :)
  http://www.youtube.com/watch?v=aSZVYZTz ... ture=share
  Преземено од википедија.
  ПС.Барав ваква тема но не најдов,во случај да има канта :!:
   

  Прикачени фајлови:

 2. Gargamel

  Gargamel Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2010
  Пораки:
  413
  Допаѓања:
  129
  Jessie J

  Женскава ми е супер.Има многу добар глас, а новава песна и е ненормално јака!!До сеа Nobody's perfect ми е омилена. еве ја новата! многу е јака :rock:
  http://www.youtube.com/watch?v=FfRrpzbiFC4 :inlove:
   
  На jelena.rozga му/ѝ се допаѓа ова.
 3. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.607
  Jessie J

  прекрасен вокал многу ми е уникатна и многу добри песни има типкава :) браво.. само напред.. ни требаше малку освежување на сценава :)
   
 4. Domino

  Domino Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  1.037
  Jessie J

  Прекрасна е. И предобар вокал. Уникатна е, своја, песните и се певливи, интересни и со убав текст.
  Стварно една ваква типка беше потребна на сцената. :)
   
 5. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
 6. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.384
  Jessie J

  aww, многу ја сакам...
  Навистина убаво пее, и ми се допаѓа нејзиниот стил.
  Ја слушав и кога пееше во нејзиниот youtube.
  Омилени песни: "Casualty of Love"
  "Who you are"
  "Do it like a dude"
  "Price Tag"
  "Nobody's Perfect"
   
 7. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  Jessie J

  интересни песни има но не се нешто да заиграш на нив, вика на една песна, „Не ни требаат вашите пари ние само скаме светот да заигра“, ама нејзините песни не и се нешто многу динамични.

  а инаку не ви личи женскава дека нешто ја копира Лејди Гага, гледам слични вризури како нејзините, движењата исто така, како на пример, гестикулаци со окото итн.
   
 8. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.482
  Jessie J

  Мене па ме нервира :?:
  Првпат кога ја слушнав мислев дека е Кети Пери и после еден месец дознав дека...не била Кети.
  Не ми се убави песните не ми е убава ни она.
  ТоВа е :)
   
 9. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.424
 10. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.894
  Jessie J

  И мене Ме нервира ме потсетува на нешто веке видено ала Кети Пери |( Освен price tag не и знам друга,така што овај е мој впечаток за неа
   
 11. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.192
  Пол:
  Женски
  Уууу оваа мала била :) Јас мислев дека е постара, дека има околу 30год.
  Мене ми е супер уште од почетокот кога се појави, од песничките највеќе ми прави ќеиф Nobody's perfect.

  Некако многу агресивно делува на спотовите а всушност има многу мила фаца. И многу ми се свиѓа што е британка...поради тоа има еден плус кај мене :)
  Еве клипче каде што пее живо во метрото на Њујорк...

  http://www.youtube.com/watch?v=Q_pnFhFjNtY
   
  На Cacy и Gargamel им се допаѓа ова.
 12. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.485
  Допаѓања:
  2.948
  Не ми е баш убава. Не сум нејзин фан. Некако ми изгледа како да сака да копира некој, а кој не можам да се сетам. Ама, со сигурност ме потсеќа на некој. Не и знам ниедна песна освен Прајс таг. :)
   
 13. Anna-Marija

  Anna-Marija Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2010
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  3
  Абе од кај се ископа оваја пејачкава? Ама убаво пее,и убави песни има :)
   
 14. Panki.Friik

  Panki.Friik Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2011
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  12
  Мхм...Има убави песнии !! хД
   
 15. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.344
  Џеси ми е закон, опасна е, и преталентирана сите лигушки певалки може вода да им носат заедно со Адел.
  Кога ја слушнав Nobody's perfect во живо не можев да поверувам дека навистина во живо пее, сама си ги пее придружните вокали што се снимени на песната во живо, и милион пати подобро од оргиналот.
  http://www.youtube.com/watch?v=yx-G_bFeHzw
   
  На Strumfeta93, Cacy, FortuneTeller.xD и 2 други им се допаѓа ова.
 16. eemmiilliijjaa

  eemmiilliijjaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  549
  Допаѓања:
  213
  ја обожавамм :* :*
   
 17. sweetyears

  sweetyears Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  45
 18. anamariia.x3

  anamariia.x3 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  578
  Допаѓања:
  857
  Дефинитвно фалеше некој ваков во музичката индустрија.Прекрасна е,искрена,преубаво пее во живо (што го нема кај повеќето „пеачки“) и предобра е со фановите.Песните и се супер но исто така кријат и прекрасни пораки..
  ЈА ОБОЖАВАМ <33
   
 19. eemmiilliijjaa

  eemmiilliijjaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  549
  Допаѓања:
  213
  ми се допаѓаат нејзините песни
   
 20. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.810
  Нема да ми верувате, ама денес негде ја слушнав од нејзе онаа - Do it like a dude, и толку е заразна што цел ден си ја пеев.

  Потоа си реков, дај да ја најдам песнава, да видам кој ја пее и - најдов :)

  Девојкава ми е интересна, би сакала да речам и уникатна ама ајде да речам дека се труди да е уникатна со стилот, но дефинитивно е талентирана. Има добар глас, така да мислам дека ги става во сенка со својот талент и Кејти Пери и сите такви од групата, ќе ставам на глава и мртва крава, само за да ја заинтересирам публиката и да сокријам дека всушност - не знам да пеам воопшто.

  Мене ме заинтересира со гласот и дефинитивно носи некој нов и интересен саунд.

  Ајде да видиме до каде ќе дотера. Јас и држам среќа затоа што можеби не можам со зборови да објаснам зошто, но ми влегоа во уво некои нејзини песни. Веќе спомнатата Do It Like a Dude и Nobody's Perfect.