1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Џеј Зи (Jay Z)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Phyramide, 9 мај 2011.

 1. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  Shawn Corey Carter a.k.a. Jay Z, е еден од најуспешните и најпродаваните хип хоп артисти на сите времиња.

  Не верувам дека постои некој кој не го познава, колку и да не е љубител на мрдање на глави горе – доле, или на хип хоп ритам. Барем како маж на славната Бијонсе. А рака на срце тоа не е најбитното што треба да се знае за него.

  Линкот за повеќе информации, овде, да не го тупам со предавања извадени од Википедија.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Jay-Z

  Албуми:

  1996: Reasonable Doubt
  • 1997: In My Lifetime, Vol. 1
  • 1998: Vol. 2... Hard Knock Life
  • 1999: Vol. 3... Life and Times of S. Carter
  • 2000: The Dynasty: Roc La Familia
  • 2001: The Blueprint
  • 2002: The Blueprint2: The Gift & The Curse
  • 2003: The Black Album
  • 2006: Kingdom Come
  • 2007: American Gangster
  • 2009: The Blueprint 3


  Го слушам и премногу го почитувам. Дека има талент за правење музика, има. Дека има одличен flow и знае да рапува, знае. Дека се што ќе фати претвора во пари, претвора. Дека е интелигентен и дека не му се песните набилдани со излишни и празни вулгаризми, не му се.

  Омилени песни? Премногу. До ден денес знам да „избаунсувам“ на Can I Get A… , Big Pimpin’, Dirt Off Your Shoulder, Izzo (H.O.V.A.)
  The Black Album – ремек дело! А песна која најмногу ме ежи и ми докажува дека човеков вреди е Venus vs. Mars. Еден од најдобрите и најдлабоките рап текстови според мене. Метафора да пукнеш! Игра на зборови каква што долго не сум видела, односно чула.
  Соработките со другите музичари – беспрекорни. Смисол за хумор – одличен. Впрочем видовме како ги исмеа момците од Oasis (нека пукнат браќава Галагеровци, ама антипатични ми се до му*а).

  А како настапува во живо? Фантазија. Да не ми речеа дека сум на концерт, и да не ги слушнев сите луѓе кои врескаа, ќе мислев дека се е на плејбек евентуално дека сум во мојата дневна и го слушам некаде на радио. Моќен е во живо, многу моќен. Нискичко, мало човечуле, кое сепак прави големи работи.
  The C.E.O. of hip hop, сосема заслужено! Според мене.

  Повелете, ваши коментари за него, па и песни. Јас ќе ве почестам само со по некоја фотка од концертот на кој имав чест да одам пред неколку години за време на неговата последна европска турнеја.
   

  Прикачени фајлови:

  • JayZ1.jpg
   JayZ1.jpg
   Големина на фајлот:
   41,9 KB
   Прегледи:
   208
  • JayZ2.jpg
   JayZ2.jpg
   Големина на фајлот:
   34,9 KB
   Прегледи:
   208
  • JayZ3.jpg
   JayZ3.jpg
   Големина на фајлот:
   48,3 KB
   Прегледи:
   208
 2. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
 3. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Пирамида ти љубоморам што си била на концерт. :wasntme:
  Не го сакам многу, односно не го слушам 24/7, но премногу го почитувам, и кога слушам од него си се вртам во круг почесто.
  Меѓу омилените песни ми се:
  American Dreamin’
  99 Problems
  Show Me What You Got
  30 Something
  December 4th
  Dead Presidents II
  Guns & Roses
  Brooklyn's Finest со B.I.G.
  Hovi Baby;

  Во септември здравје, планирам да ја земам Decoded.
  Ја прелистав, и иако не сум му верен фан сакам и мислам дека вреди да се прочита книгата.
   
 4. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.384
  Jay не го слушам баш многу. Единствено ќе постирам песни кои ми се допаѓаат:
  http://www.youtube.com/watch?v=nnedARQGOPM
  I'm from the murder capital, where we murder for capital
  Kanyeeze you did it again, you a genius nigga!
  Kanyee, ma maaan! 8)

  http://www.youtube.com/watch?v=-pJFdngG1DE
  D'beat sure makes me feel like a nigga xD


  Savin the best for last!

  http://www.youtube.com/watch?v=yVA-xTBeHyM
  http://www.youtube.com/watch?v=0UjsXo9l6I8

  "I'm in mason..." (DON'T LIKE THAT) ! :x :worried:
   
 5. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
 6. cool-girl

  cool-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  160
 7. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.663
  Не го слушам, ни една песна не му знам, освен Empire State of Mind. Сестра ми ја мразе, ама јас за да ја нервирам нон-стоп и’ ја пуштам. Песната ми е преубава, порано многу повеќе ја слушав, по 20 пати во денот, сега не баш толку.
   
 8. Primadonna

  Primadonna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  1.341
  Допаѓања:
  2.163
  Пол:
  Женски
  На Sanjichka007 му/ѝ се допаѓа ова.