1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Џибони

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Sparks, 5 јануари 2011.

 1. Sparks

  Sparks Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  3.192
  Златан Стипшиќ - Џибони, е хрватски пејач, кој кариерата ја почнува во хрватската група "Оsmi Putnik". По распадот на таа група, заминува кратко во "Divlje Jagode" и во тој временски период соработува со Дино Дворник и Оливер Драгоевиќ. Автор е на песната "Cesarica" на Оливер. Со тоа започнува огромен интерес за него, и станува еден од најбараните текстописци во Хрватска. Според статистиката, во Хрватска од балканските изведувачи на неговиот концерт имало најголем број на обожаватели, поточно 32.000. Творец е и на фондацијата за талентираните деца без родители. Џибони исто така го држи рекордот на најпродаван домашен албум во Хрватска, неговиот Миракул е продаден во повеќе од 60.000 примероци. Во 2010 како амбасадор на UNICEF снима спот за помош на децата од Хаити, и соработува во големиот хуманитарен концерт во арената во Сплит.

  Албуми:

  Sa mnom ili bez mene
  Noina arka
  Kruna od perja
  Koncert
  Ruža vjetrova
  Judi, zviri i beštimje
  24 Karata/18 Velikih kompilacija
  Mirakul
  Svi moji punti kad se zbroje
  Unca fibre (vodič za brodolomce i anđele čuvare)
  Acoustic:Electric, dvostruki live album
  Acoustic:Electric special Christmas limited edition
  Toleranca

  Според мене, најдобриот пејач на нашиов полуостров, па и на пошироки размери. Нема песна која што не му е убава, нема песна да не ме наежи максимално. Нема текст кој не чини, и е еден од ретките за кои би ги дала и последните пари за да појдам на концерт. Омилени ми се

  http://www.youtube.com/watch?v=j3wg2l1jYC4

  http://www.youtube.com/watch?v=bVPJjHVJF5w

  http://www.youtube.com/watch?v=Zq-e4ZYWJBo

  http://www.youtube.com/watch?v=u96DrHbG0Bs

  Но сепак, најомилената, најубавата онаа која ми буди најмногу емоции е

  http://www.youtube.com/watch?v=VgsRNz2-Sw0
   
  На encimenci, sesilija, FBI и 3 други им се допаѓа ова.
 2. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.575
  Го обожавам.
  Му чекам концерт во скоро време <3
  Чиним праву ствар, Опрости, Цјелу ноч молио сам небо, Не одустајем,Све чу преживит..
  Срце тоа :)
   
 3. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  7.261
  Допаѓања:
  67.244
  Пол:
  Женски
 4. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.165
  Допаѓања:
  26.952
  Леле колку ми е прекрасна Ово ми је школа. И имаше една песна, мислам дека од поновите албуми, "Шта че мени моја дица реч" Рефренот го имав напишано на лист и ми стоеше на ѕидот залепен! Убаво се потсетив сега ќе си ја пуштам на јутуб, ја немам слушано многу одамна. Знам дека кога излезе тој албум, ако не се лажам беше 2007ма година ја пуштаа на една хрватска музичка телевизија. Ми стоеше пуштено на таа програма само затоа што ја чекав песната да ја пуштат :) Тогаш немав интернет, па морав така :)
   
  На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  21.661
  Допаѓања:
  191.838
  Пол:
  Женски
  Искрено, ми се допаѓа. Го слушам понекогаш. Обично на репертоарот ретко имам музика од бившите ЈУ простори, ама за Џибони можам да најдам време да го слушам. Песните му се одлични, далеку, далеку подобри од најголемиот дел пејачи на хрватската естрада. Исто така, многу го почитувам како личност. бидејќи знам дека не сака многу, многу да се експонира, а е голем хуманитарец. Камо да имаше повеќе ѕвезди на Балканов како него!

  U libar svojih dugova upisi mene
  jer odavno te kupujem
  onim sto si htjela cut'....
   
 6. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  496
  Го испуштив последен пат кога беше во Скопје, ама нареден пат - не ми бега. Има неколку песни што ги имам преслушано милион пати и пак не ми се досадни. Некако ме опуштаат, имаат некоја убава мелодија... :)
   
 7. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.165
  Допаѓања:
  26.952
  http://www.youtube.com/watch?v=vyk4pOj6 ... re=related
  Sta ce meni moja dica rec?
  Kad sidnem pored njih na rub od posteje?
  Sta ce kad ih stavis medju nas
  Da nam budu taoci od ovog ludila?
  Sta bi andjeli s nama ljudima?

  Imas cime da me mrvis
  Imas cime da me satjeras u kut
  Nit te volim, niti te mrzim
  Ja te samo jasno vidim ovaj put

  Ja te samo jasno vidim ovaj put


  I onda kad ih pustis do mene
  Imam cudan osjecaj ko da ih posudjujem
  Znaju dica sve sto triba znat
  Znaju nista nevidit, znaju nista ne pitat
  Znaju andjeli s nama ludima

  Prid mojom dicom
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 8. beached

  beached Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  1.697
 9. Sparks

  Sparks Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  3.192
  A оваа ја знаете? Мене исто ми е многу позитивна и кога преку глава ми е од се, си ја пуштам...

  http://www.youtube.com/watch?v=E7qEedJ1uyk
   
 10. Whatsername

  Whatsername Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2010
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  344
  Не го слушам интензивно, но има навистина преубави песни.
  Според мене, Џибони е извонреден пејач. Најмногу ми се допаѓа тоа што неговите песни се испеани со чувства, а не само колку да се рече. Секогаш кога ќе ја слушнам Либар се наежувам.

  Мои најомилени се Миракул, Либар и Ово ми је школа.

  http://www.youtube.com/watch?v=VgsRNz2-Sw0 :inlove:
  http://www.youtube.com/watch?v=u96DrHbG ... r_embedded
   
 11. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.848
  Пол:
  Женски
  Џибони за мене прави тешко емотивни песни :inlove: реални, за треперење :inlove:
  Ова е еден од ретките ѕвезди кои не се комерцијализираат кога се однесува на музиката. „Либар“ има посебно значење за мене, тоа е песна која ме вивнува и длабоко ме допира :angel: Не знам ни зошто толку мноу ја сакам. „Чиним праву ствар“, „Темпера“ и секако оваа
  http://www.youtube.com/watch?v=6PCA8p762o4

  па оваа :)
  http://www.youtube.com/watch?v=OlJ-pqy1b80
  Ама сите бре :inlove: :inlove:
   
 12. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.920
  Неговите песни ми будат многу убави спомени :$ Беше пред нешто помалку од 2 години на плоштадот во Скопје и таа вечер си ја памтам и да дојде пак , пак би идела :)
  Омилени песни ми се Libar , Ne odustajem , Cinim pravu stvar , Mirakul , Tempera , U ljubav vjeru nemam , Ovo mi je skola , Oprosti ..
   
 13. pocetna

  pocetna Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  138
  лелеее зива да не сум не ја видов од порано темава :doh: па како бре бас за овој извонреден пејац кој има прекрасни песни , знае сто е музика и колку музиката е лек за дусата.Секако и мене ,,либар,, ми е омилена и има посебно знацење за мене исто и оваа која гледам никој не ја постирал, а за мене е најубава :)
  http://www.youtube.com/watch?v=67Rtnymw7Aw
   
 14. Chocoholic

  Chocoholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  747
  Допаѓања:
  986
  Џибони го обожавааам :inlove: Многу ми е мака што никогаш не сум била на негов концерт :( Го обожавам неговиот стил, онака посебен, несекојдневен. Секоја песна е уникатна и допира длабоко во душата. Нема песна која не ми се допаѓа, а омилени ми се Липа моја, Тајна вјештина, Опрости, Темпера, Миракул, Ово ми је школа, Чему се надаш срце моје...ма сите :inlove: :inlove: :inlove: Го симнав и новиот албум, прекрасен е.
   
 15. CocoSumner

  CocoSumner Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  11
  Еден од најомилените :) Ја имам цела дискографија.. Омилени ми се: Hodaj, Mi svijetlimo, Tebe nisam bio vrijedan, Neshto kao chasna rijech, Judi, zviri i beshtimje, Zamoli me, Nepobjediva, Zlatne godine..
  А Libar ми дава некоја посебна состојба на свест.. Никогаш не ми е доста од неа :)
   
 16. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.471
  Допаѓања:
  869
  На Ketrin.Moon му/ѝ се допаѓа ова.
 17. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.471
  Допаѓања:
  869
 18. avriill

  avriill Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2011
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  15
  Пол:
  Женски
  Прекрасен пејач, прекрасен глас, волшебни песни..Сите песни ми се убави, но дефинитвно најмногу Libar, Zlatne godine, Oposti, и Mirakul.
   
 19. LilBaby

  LilBaby Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  3.458
  Допаѓања:
  7.884
  Уживам кога го слушам. Јас најмногу приметувам кај некоја песна текстот, а не сум слушнала утка од овој човек. А и добар глас. Све у свему, ми се допаѓа. Го имам слушнато во живо на плоштад пред некои си 2 години, и добро звучи во живо исто така. Либар е одлична, но на прво место ми е Темпера посебно оваа верзија со Рикардо:

  http://www.youtube.com/watch?v=Bo_rNG9xPSw
   
 20. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.694
  Допаѓања:
  1.911
  Пол:
  Женски
  Човеков знае да направи песна. Сите ми се некако емотивни, со љубов правени. Кога ги слушам, се разнежнувам. Не сум го слушала одамна, сега баш ќе си пуштам ЦД :)
  Омилена песна ми е ОВО МИ ЈЕ ШКОЛА, потоа Либар, Опрости...