Џигери

Дискусија во 'Рецепти' започната од A.d.e.l.a, 16 ноември 2011.

 1. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  817
  Ние дома јадиме само пилешки џигер со многу кромид. Го подготвувам така што прво го подварувам џигерот и откако ќе зоврие му ја менувам водата. Така два пати и на третото зовривање го оставам да се вари околу 5 минутки. Сецкам кромид, обично две до три поголеми глави на покрупно ( кругови само) и ги ставам да се пржат во масло. Кога ќе омекнат го додавам џигерот, сецкам една лута сува пиперка, му додавам вегета,црн пипер и црвен пипер и додавам една голема чаша бело вино. Го оставам да се динста вака околу пола саат или додека не испари виното а остане само малку како сос од кромидот. Со црвено винце и топло лепче е многу вкусно.
   
 2. Mariangel

  Mariangel Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  46.079
  Пол:
  Женски
  Momentalno varam bel dziger. Mm mnogu go saka veleshkiot svadbarski dziger pa takov poracha. E sega majka mi ja prashav vika se vari pa se peche vo relna a po net chitam deka se poleva so vrel zejtin, svekrva mi pa mi vika da go przham posle varenjeto. I nemam poim shto da pravam :rofl: nekoj shto go ima praveno neka kazhe
   
  На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
 3. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  2.414
  Допаѓања:
  11.304
  И јас мислам дека не се пече,со масло се полева изгледа :) Ај напрај го па кажи,и јас многу го сакам
   
  На Mariangel му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Mariangel

  Mariangel Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  46.079
  Пол:
  Женски
  Go varev dobri 4 saati deka nemam ekspres lonec, ako imash ushte podobro. Vo vodata staviv malku sol, biber i zejtin. Posle go iscepkav so raka (ako e svaren sam se dvoi nemora da se seche), ubavo se chisti kozhinkata od stranite i zhilavoto i se przhi na zagrean zejtin. Pak se posoluva so sol, malku vegeta i crn biber. Mm go ispofali i si go izede celiot, 500gr :lol:
   
  На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
 5. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  2.414
  Допаѓања:
  11.304
  (y)
   
  На Mariangel му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Broken♡

  Broken♡ Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2019
  Пораки:
  121
  Допаѓања:
  284
  Пол:
  Женски
  Предлог со што би се служел пилешки џигер?
   
  На Sahlene му/ѝ се допаѓа ова.
 7. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  847
  Допаѓања:
  791
  Печен компир, пире, помфрит. Со компир најмногу ми одговара. И плус салата.
   
  На Broken♡ му/ѝ се допаѓа ова.