1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Џогирање

Дискусија во 'Фитнес' започната од SexiLy, 2 август 2011.

  1. RSG

    RSG Нов член

    Се зачлени на:
    10 август 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Здраво :)
    Нема откажување, секој почеток е тежок па верувам и овој. Вечерва трчав и јас со моја драга пријателка која конечно од денес даде збор дека редовно ќе оди да трча на кеј :)
    Во кој дел трчаш?
    Ние почнуваме од мостот Обединети Нации до ресторан Имес и назад. Трчаме 30 активни минути со умерено темпо. Потоа правиме по неколку вежби за оделни делови од телото и на крај се истегнуваме. За да не се откажеш, а верувам дека ти треба мотивација, повели со нас.
    Јас редовно вежбам и трчам :)
    Поздрав!
     
  2. RSG

    RSG Нов член

    Се зачлени на:
    10 август 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Здраво :)
    Нема откажување, секој почеток е тежок па верувам и овој. Вечерва трчав и јас со моја драга пријателка која конечно од денес даде збор дека редовно ќе оди да трча на кеј :)
    Во кој дел трчаш?
    Ние почнуваме од мостот Обединети Нации до ресторан Имес и назад. Трчаме 30 активни минути со умерено темпо. Потоа правиме по неколку вежби за оделни делови од телото и на крај се истегнуваме. За да не се откажеш, а верувам дека ти треба мотивација, повели со нас.
    Јас редовно вежбам и трчам :)
    Поздрав!
     
  3. TheIdealMe

    TheIdealMe Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    88
    Луѓенца дај кажете некои добрииии патики за трчање, имам проблеми со зглобовите па ми треба добра подршка, а сакам да си почнам редовна практика, здравје Боже, може ке издржам :)
     
  4. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Nike free run
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. TheIdealMe

    TheIdealMe Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    88
    3.4.5 :wasntme: или можеби airmax ?
     
  6. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Nike free run ти е дизајнирана за трчање.
    Airmax ти е дизајнирана за нормално пешачење.
    Било која верзија.
     
    На TheIdealMe му/ѝ се допаѓа ова.
  7. snowflake123

    snowflake123 Активен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    11
    Решив да пробам и јас да трчам, но девојки немам воопшто кондиција, ама баш воопшто и многу сум песимист.
    Како до поголема кондиција?
     
  8. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Почни со 10 минути одмори 2 минути.
    Почни пак со 10 минути одмори 1 минута.
    Почни пак со 15 минути и полека зголемувај.
    Јаглехидрати пред тренинг.
     
  9. MishellBN

    MishellBN Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    19
    RUNTASTIC e dobra za onoj shto saka da trca ili STRAVA....
    i dobro e da se pocne so 2 min lesno trcanje edna peshacenje pak 2 trcanje 1 peshacenje... so 10 od odma trcanje utre ke se otkaze Stef....
    Nema forsiranje pri trcanjeto eden den pomlku eden den poveke jas sum intervalno eden den 5 km eden 6 drug 4 tret 7 itn.....vazno e da se ima zelba da se pocne.....
     
  10. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Луѓе работава трчи-мрчи, тешко бре. Цело лето трчам и пак е тешко. Мерам време, секогаш исто, не можам подобар резултат да направам. НО најважно научив да дишам дур трчам, инаку претходно губев здив после 5 минути.
     
  11. MishellBN

    MishellBN Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    19
    Дишењето е најважно но исто и загревањето...значи без загревање минимално не тргнувај на трчање и не е важно за колку минути се истрчани одредени километри...важно е дека се истрчани со тек на време кондицијата како ќе се зголемува така и времето ќе биде подобро...
    исто така и после трчањето мора да се истегнеш како би превенирала повреди....и нека едноставно биде дел од твоето секојдневие не се форсирај како што реков еден ден повеќе ќе истрчаш друг ден помалку....без форсирања се надевам не се спремаш за олимпијада... мене трчањето ми е луфтирање на телото и мозокот.... и само тоа... одржувањето на добрата телесна форма и зајакнување накарактерот се само пропратни елементи... немојте многу по статистики, броења и други глупости да се замарате правете она во кое узивате... многу луге постигнувајќи одредена форма си даваат за право да ги коментираат останатите иако не се професионално надградени за тоа.... во МКД се појавија фитнес и лични инструктори како печурки од сите страни... и делењето совети им е како бонбони....неможе почетник или некој кој сака само да биде фит и има дневно околу 40 тина минути за себе да прати информации и програма како професионалец... ние сме во трка со време..работни и домашни обврски и би било штета ако некој уште на почеток го упропастиме со индекси, мерења, и ред др. глупости...
    секоја минимална ативнос е подобра отколку ниедна....
     
    На Aleksandarreal, honey95, Hipica и 2 други им се допаѓа ова.
  12. strawberry111

    strawberry111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    57
    Здраво на сите! Еве јас од вчера почнав пак да трчам по не знам кој пат ама овој пат со поголема мотивација па со надеж дека нема да се откажам.
    Вчера истрчав околу 2,5 км а денес 2,1км. Временски мислам дека околу 10-12 минути ми се фаќа.
    Што мислите дали е премалку или доволно за почеток? :)
     
  13. honey95

    honey95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    јас неможам да мерам,колку можам трчам колку неможам продолжувам со одење. нормално ли е тоа? :tmi:
    па неможам ни да се форсирам вчера колку сум истрчала денес колку. а не ни идам секој ден :doh:
    сега ми текнало,после којзнае кога пак ќе се решам.. иако ми треба и мене слабеење ама неможам толку да се форсирам денес 5мин утре 6. може поарно ќе ми е така али јбг :worried:
     
  14. peperutka20

    peperutka20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки, гледам темава не е баш активна ама сепак ќе ви поставам едно прашање.
    Сакам да почнам да трчам иначе и вежбам плус ама мене стварно ми треба многу да ослабнам такада мислам дека треба и плус да почнам со трчање НО има едно проблем. Имам пробано да трчам и после 3мин не можач. Пушач сум и знам дека тоа многу смета, такада чаре некое?
    Не ми викајте да ги откажам цигарите, тоа нема да се случи сега, баш додека сум на диета. :D
    Ептен сакам да почнам со трчање ама не знам како...
     
  15. MishellBN

    MishellBN Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    19
    прво почни 1 минута трчање 1 минута одење и полека ке зголемуваш...и правилно почни да дишеш, или на нос вдишуваш на уста издишуваш.....ке ти биде полесно полека полека ке ја добиваш кондицијата....
     
    На peperutka20 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. cocopuff

    cocopuff Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    487
    Веќе 1 месец одам во капитол на вежбање, 4-5 пати неделно, зависи како се осеќам. На лента имам трчано 6 пати до сега, пошто на почетокот ми беше "страв" да се качам зошто кондицијата ми е 0. Да напоменам дека сум пушач и немам трчано никогаш. Почнав со 1 км за 9 мин и 30 сек (трчање со одење) и после 6 пати дојдов до 8 мин и 15 сек. Знам дека и тоа е многу време за 1 км ама сепак има напредок. Неможам да трчам 1 км цело време, туку трчам 2ипол-3 мин па одам на пример 1-2 мин, зависи како ми е потребно во моментот. Кое е некое оптимално време за 1 км? Некои 5-6 мин?
     
    На peperutka20 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. peperutka20

    peperutka20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски
    Гледам дека скоро сум коментирала дека сакам да почнам да трчам ама сум си наоѓала изговор да не трчам до сеа. Епа да ви се пофалам - почнав. Веќе трчам една недела секој ден. Почнав со 20мин (не знам ни јас како) ама направив три паузи за тие 20мин. Денеска истрчав 25мин без пауза потоа пауза со брзо одење околу 3мин и продолжив да трчам уште 10мин. ЗНАЧИ - не си наоѓајте изговори, почнете денес. Не знаете колку убаво ќе се чувствувате после трчање. И пак ќе кажам СЕ СЕ МОЖЕ АКО СЕ САКА.
     
    На Madalina, Hipica и mims-89 им се допаѓа ова.
  18. dc15

    dc15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2014
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    33
    Катастрофа. Полош совет немам прочитано. И кога се трча се трча со цел да се горат калории и бодифет, водата нема во никој случај да создаде нови туку напротив ќе ги надополни изгубените течности кои што „испариле“ паралелно со калориите и бодифетот.
     
    На MiaNmaR му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Токму тоа и го пишав . Водата ќе ги надополни изгубените течности .
     
  20. peperutka20

    peperutka20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски
    Пак јас. Цели 57 минути, без никаква пауза!!! Горда сум си на себе. Почнете да трчате! Чувството после трчање е незаменливо! Ем горите калории, ем слабеете, ем се чувствувате убаво.
    И да, ослабнав 10кг за два ипол месеци со балансирана храна, елиминација на благо, леб, тестенини и слично и плус вежби.
    ЈУ КЕН ДУ ИТ!