Џогирање

Дискусија во 'Фитнес' започната од SexiLy, 2 август 2011.

 1. SexiLy

  SexiLy Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  1.745
  Пол:
  Женски
  Да ја активирам темава.

  90 дневен план за трчање.

  Старт 13 мај (само баксуз ко мене може да се реши да отпочне на баксузен ден). |(

  Ден 1. Се осеќам како лигња чоече. Порано имав толку многу кондиција, а сега со сите алкоси, зимски месеци и пролетни прослави мислам дека ако не симнам ќе се ебам цел живот у темница.
  Не симнав апликација, не стаив тајмер ама знам дека јазикот си го собирам од пензиско до хотел Русија и назад. Ако бе мотив.
   
  На ЕденЧлен, sunrise_123, N.2106 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.651
  @SexiLy кое време трчаш?
  И јас сум на тој потег и ми треба друштво за активности па пиши ако си за running buddy :$
   
  На SexiLy му/ѝ се допаѓа ова.
 3. SexiLy

  SexiLy Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  1.745
  Пол:
  Женски
  20170514_051458_Richtone(HDR).jpg @Artemission моето мачилиште е вo периодот од 5 до 6 секое утро, наредните 3 месеци, старт: пензиско, желба: мостот близнаци. Ако некогаш имаш желба, или те здрма јако земјотрес па останеш без спиење, слободно пиши ми ЛП.

  Ден 2. Мирно. Прилично мирно после бурново скопско будење. Дрма а?
  Луѓе кај мене на 5ти бубашвабине се разбегаа у влез. Пилено на комшикава скрена на тераса, мојава кучка се мрдна по дома. Страшно!
  Он топик:
  Во следните три месеци ќе постирам секое утро слика од изгрејсонце, затоа што за мене трчањево преставуе психичко будење.
   
  На Priroden, Safira26, Artemission и 3 други им се допаѓа ова.
 4. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  3.832
  Допаѓања:
  64.529
  Пол:
  Машки
  И јас се активирав во џогирањево,јас трчам од мостот близнаци до кај циганскиот мост,искрено напорно ми е ,тешко е но не се предавам никако.Имам доста вишок килограми кој морам како знам и умеам да ги намалам во најбрзо време,секако со здрава усхрана и активно трчање.
   
  На marijancetoo, Artemission, ♡BuBaLe♡ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. SexiLy

  SexiLy Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  1.745
  Пол:
  Женски
  Ок девојки, ја да се јавам.
  Трчам, не дека не, само ме нема во темава. Иам слики, не се секирајте, убави се.
  Дали има резултати? Има, ама со друга исхрана, особено последните 6 дена како ја воведов.

  Ај сеа уште две недели нема веќе да у темно, сеа ќе бидам спремна за у полутемно. :inlove:
   
  На Artemission му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Babybabygirl

  Babybabygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2017
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Почнувам со трчање од утрово,ќе станам рано и идам со дечко минна трчање.Он нема што да слабее ама јас имам.Се ставам на мах за до средина на септември да сум тип топ,тоа се 3 недели.Сега ќе почнам со трчање наутро а навечер преку еден ден ќе возам точак или ќе пешачам.Ќе ви кажам како ми е програмата утрово.
   
 7. Daern

  Daern Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2017
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  1.237
  Пол:
  Машки
  Вчера ги направив 7км после долго време пауза. Денес болен, жалче :D ќе одмарам, па утре идеме пак на 7
   
 8. wendy2

  wendy2 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2012
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  7.233
  зЗдраво, сакам да почнам да трчам на кеј ама бидејки не сум од овде незнам дали е безбедно да трчам сама, приквечер? Имам слушано муабети дека имало манијаци по кеј и ми е страв да идам сама. Инаку би сакала на стемнување да трчам после 6 или 7... од мостот гоце делчев до карпош 3 зборувам
   
 9. RAF Camora

  RAF Camora Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2018
  Пораки:
  1.561
  Допаѓања:
  10.948
  Пол:
  Машки
  Најубаво е рано сабајле околу 7-8 часот зависи како си слободна. Инаку јас не практикувам по 18 или 19 часот, поради тоа што сум уморен и едоставно трчањето ќе ме дотолчи. Еднаш еден пријател трчаше околу 18 часот, а во близина била ограбена некоја продавница. Алфите го барале крадецот, случајно налетале на него и го виделе како трча викнале по него ама тој од слушалките не ги слушнал. Кога го стигнале го унаказиле од ќотек. Затоа според мене наутро е најубаво и најсигурно.
   
 10. Neophodna

  Neophodna Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2018
  Пораки:
  569
  Допаѓања:
  526
  Пол:
  Женски
  Да џогирам,кога е убав денот,кога се убави деновите,гледам да џогирам редовно
   
  На melnicanecot и Purelove92 им се допаѓа ова.
 11. Priroden

  Priroden Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2015
  Пораки:
  673
  Допаѓања:
  2.671
  Пол:
  Машки
 12. dianna95

  dianna95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  99
  Пол:
  Женски
  Јас пред 1 недела започнав да правам вежби за затегнување, и сега сакам да почнам и да трчам но се плашам дека многу ке ослабнам бидејки немам некоја килажа за губење...
  Со трчање се губат многу калории?
   
  На melnicanecot му/ѝ се допаѓа ова.
 13. dianna95

  dianna95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  99
  Пол:
  Женски
  И што мислите за трчањето со појас поради перничињата ?
   
 14. Batgirl501101

  Batgirl501101 Активен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2017
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Dali nekoj od vas shto trca ima iskustvo so trcanje na maraton? Kolku vreme ste se pripremuvale, ishrana, kolku km dnevno ste trcale i dali sekoj den ste trcale ili so pauzi?
   
  На melnicanecot му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Priroden

  Priroden Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2015
  Пораки:
  673
  Допаѓања:
  2.671
  Пол:
  Машки
  Не можеш директно маратон :D

  За полумаратон ми беше потребно еден месец спремањњ, ама пред тоа трчкав понекогаш и фудбал бсш интензивен два пати неделно.

  Сеа со 20 полумаратони зад себе, ако е само за да истрчам не ми ни треба спремање, а за маратон(5 имам цели маратони истрчано)правам 8-10недели тренинзи.

  Секоја недела правам 5 тренинзи од кои еден мора да е долг тренинг во недела, од 24-36км со бавно темпо, првата недела почнувам со 24км па претпоследната пред трка правам 36км.

  Останатите 4 тренинзи во неделата ми се:

  Понеделник одмор(пошо секоја недела правам помеѓу 24-36км)

  Вторник: загревање бавно 2км, интервали 8×100 метри спринт. Правиш 100 метри спринт да речеме со 70-80% од брзината сам проценуваш, па одмараш 30 секунди и така 8 пати. Наредни недели правиш 200, па наредна 400, па 800(секако со повеќе одмор), за да претпоследната недела си способен да направиш 3×3000 или 2х5000 со темпо малку побрзо од она што си способен на трка да го тераш 42км. И на крај км или два бавно темпо да оладам.
  Освен интервали во вторник, некогаш праам и трчања по нагорнини, да речеме 20 пати по 20 секунди и надолу спуштање со одење(лошо е трчање надолнини).

  Среда: лесни 40-50мин со темпо малку побавно од она на денот на трката.

  Четврток: загревање 2-3км, некогаш правам 4×1600 со темпо малку побрзо од денот на трката, значи не да ме измори како тренингот во вторник туку малку побрзо. Пример ако у вторник спринтовите се со темпо 3:50-4:10мин/км, во четврток ќе бидат 4:25-4:45мин/км.

  Петок: одмор
  Сабота: ептен лесни 7-8км значи едно 40 минути.

  Недела долг тренинг како шо опишав погоре.

  Значи отприлика 55-60км неделно во 5 тренинзи последните 2-3 недели стигнува и до 80-85км неделно.

  Фората е шо не внимавам којзнае колку на исхрана па и на пиво/вино и затоа тешко ги правам 100% од тренинзите како шо опишав и затоа неам бољи резултат за едно 30-45минути.

  Оваа програма ти е за 3h30min, личниот ми е 4 саата точно.
  За почетници прво се подготвуваат за пократки трки па кога ќе стигнат до полумарато сами ќе видат кое им е темпото. Не може ако 21км трчаат за 2:30 да речеме да трчаат програма за 4-4:30 саата. Ќе трчаат за 5:30 :D
   
  Последна измена: 31 јули 2018
  На Batgirl501101 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Batgirl501101

  Batgirl501101 Активен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2017
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Wao 5 maratoni respekt :o :muscle:
  Jas licno se zainteresirav da odam na Skopje run mislam deka beshe na 7 Oktomvri a potoa bi sum sakala i skopksi maraton da go istrcam mislam deka imashe opcija za polumaraton samo toa ponatamu sega za sega cel mi e Skopje Run.
  Prv pat pred 2-3 nedeli koga trcav trcav ( do sega ne sum trcala nikogash samo sum peshacela i planinarela) izdrzav 4km i od togash pocnav da trcam po 30-40min ne sekoj den no od deneska ke pocnam sekoj den ... se nadevam ke imam dovolno vreme za da se spremim za Skopje run (fingers)(fingers)(fingers)
   
  На kikkki и Priroden им се допаѓа ова.
 17. ivanamackica

  ivanamackica Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2018
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Здраво, деновиве ќе почнам да со џогирање хехе :P, па би сакала некои совети од оние што џогираат подолго време. :) Ќе почнам со идење и трчање у еден ден, со загревање предходно се разбире. На пример дали носите шише со вода и каде го оставате шишето ако носите, и колку време во еден ден џогирате на пример( 1 саат, пола саат). За почетник што е најдобро. Фала :*
   
 18. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.622
  Допаѓања:
  5.335
  Немам кондиција. Ич.
  А сакам да почнам со трчање.

  Што предлагате за пичетници? Км. Мин? Одмор?
   
 19. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.460
  Допаѓања:
  12.439
  30 мин, 3 пати неделно.
  Загревање со одење и брзо одење 10 минути.
  После тоа, 30 секунди џог, 30 одење. Ако ви е тешко, 30 џог, 60 одење.
  За дишењето, на секое стапнување на ногата вдишуваш, 1 2 3 4
  после за издишување исто, на стапнување на ногата 1 2 3 4 :) Уствари 4 стапнувања, 4 кратки вдишувања.

  Доаѓаш дома се истегнуваш обавеееееееезно :) И утредента те болат нозе :D
   
  На ЕденЧлен, kikkki и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.
 20. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.555
  Допаѓања:
  4.662
  Пол:
  Женски
  Само да додадам,најдобро е наутро .
  Почист воздухот е,а за вода како било,јас носам последно време,ама ретко пијам.

  За почеток не е битно колку км,битно е колку можеш да издржиш.
  Гледај да трчаш правилно прсти-пета,соодветна облека,гладна или ако трчаш попладне после 1ипол час од јадењето,и загревање барем на почетокот.
  Темпото и дишењето самото тело ќе ти покаже.
   
  На homer simson и ЕденЧлен им се допаѓа ова.