Џогирање

Дискусија во 'Фитнес' започната од SexiLy, 2 август 2011.

1. homer simson

homer simson Активен член

Се зачлени на:
    26 јули 2019
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    190
    trcanjeto mi e glavno hobi
    UZIVAM
    za sekoj sto saka da trca naj bitni se patikite pa potoa se ostanato od obleka !

2. homer simson

homer simson Активен член

Се зачлени на:
    26 јули 2019
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    190
    ti predlagam za pocetok dva pati nedelno da trcas so sporo tempo i dva dena brzo pesacenje pa potoa ke si doziras samata. 1 den trening 1 den odmor

На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. (:strawberry:)

(:strawberry:) Истакнат член

Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    805
    Дали со трчањето слабее и задникот или се зацврстсува?

4. Carolin.

Carolin. Популарен член

Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    595
    Допаѓања:
    10.960
    И слабее и се зацврстува кај мене на пример помага да истовремено со трчањето правам и вежби за задник и си добив убава форма, односно ми се оформи задникот.

5. (:strawberry:)

(:strawberry:) Истакнат член

Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    805
    Да ми предложиш некои вежби за задник со кои не се билдаат нозете?

6. Carolin.

Carolin. Популарен член

Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    595
    Допаѓања:
    10.960
    Нозе се билдаат со тежини, со твојата тежина тешко верувам дека ке ги билдаш, само ке се зацврсти. Јас правам чучњеви, исчекор.. Уствари имаш на плеј стор Buttocks and Legs 21 days - But&Legs workout, јас ја имам некаде на форумов ја најдов, имаш 5 вежби на еден ден, ти одлучуваш кое ниво си, колку повторувања ке направиш. Немаш потреба од мислење денес што да вежбам, а утре што.

На (:strawberry:) му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ava.84

Ava.84 Популарен член

Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    1.813
    Допаѓања:
    18.748
    Да не тупам во другата тема. @FreeMind чекам да затопли и јас сакам да почнам да трчам, не за изгледот туку што цел ден седам.Може и спањето ќе си го средам.
    Немам зимска опрема пролетна ми е и од ова дождот ништо не можам да направам.Патиките ми се летни па на дожд ќе ми пропуштат. Почнав да трчам пред 2 години и нема поубаво чуство после трчање.Се ти пуно се ти рамно:angel:Ама престанав поради работата. Имав болка во нозете оти не се загревав.Па после видов дека сум требала прво 20мин да се истегам и загревам и да трчам по 20мин.Јас трчав по 40мин(facepalm) Најомилено ми беше кога трчав и колегите трчачи ми викаа здраво и ми се смееа како подршка:inlove: Инаку да шеташ во паркот не ти викаат здраво:D
    Што app имаш и што правиш како почетник ?

На FreeMind и Ginger^ им се допаѓа ова.
  8. tigerlady

tigerlady Популарен член

Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    4.816
    Јас благо се навлеков на џогирање, и не болело да ви кажам. Додуша...

Почнување полека е многу битно. Јас обично се загревам и после варирам, два круга трчање, еден пешачење брзо и неколку сета од ова (околу игралиште трчам, таман ми е за сега за мерење колку и воочување како ми се зголемува издржливоста). Иако порано имам џогирано, доста аматерски било тоа и на пример знам дека не сум обрнувала внимание на држењето толку многу. Дм активно џогира со години и он доста ме поправаше. Грбот прав, не свиткан напред да ве влече него во релативна права линија да биде целото тело. Исто позицијата на рацете доста менува. Не знам зашто порано јас трчав со стиснти тупаници, еве не знам, ама од него што гледав и неколку видеа многу е покорисно ако дланките се отворени и истегнати. Приметувам дека така попријатно ми е џогирање и поритмично.

Него сакав да ве прашам. Трчате со или без музика? Јас порано со, ама периодов без. Некако поубаво ми е, и поконцентрирана сум на самото трчање и позицијата на телото. Mind-muscle connection 8-|8-|

На Ava.84 и Ginger^ им се допаѓа ова.
  9. Ginger^

Ginger^ Форумски идол

Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    2.502
    Допаѓања:
    41.950
    Јас загревањето го правам со пешачење, или со бавно, "ползење" трчење. Па после почнувам со реален џогинг. Сум пробала пилатес, вежбање во теретана, но, за мојот ум и моето тело , дефинитивно џогинг. Подобро спијам,имам подобро расположение и нормално енергија.
    Најмногу сакам утрински џогинг:muscle:

На Ava.84 и tigerlady им се допаѓа ова.
  10. Carolin.

Carolin. Популарен член

Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    595
    Допаѓања:
    10.960
    Oд пролет до есен сум надвор, обожавам да трчам. Најмногу ми влијае позитивно на мене а и на мојата фигура. Обожавам да трчам наутро ама обврските не дозволуваат, така да сега практикувам навечер, ама битно се џогира:muscle:

На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ava.84

Ava.84 Популарен член

Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    1.813
    Допаѓања:
    18.748
  12. FreeMind

FreeMind Популарен член

Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    29.893
    Не сум добила известување забушава фемина.

Немој ни да помислиш да трчаш без подготовка отидоа лигаментите. После секоја пауза од месеци се почнува од ново со почетнички план. Еве јас по овој одам секогаш:

http://www.gladijatori.com/статии-за-спортот/програм-тренинг-за-трчање-за-почетници_a692.html

Чувството после џогирање е непроценливо. Се туширам ставам чај и зен.
    Денес втор ден колку е убаво само. Пред бременост трчав по 12 км ама шест години без прекин. Сега пак од нула јебеш га живот.

Не заборавај без истегнување да не помислиш и подоцна да трчаш. И без добра патика, за ова вреди. Јас асикс фан сум за трчање боље патика нема од нив.

Апп сеуште не користам кога ќе направам динамика ќе ја уклучам ран кипер за да гледам од прилика како се движам.

На LivingGlam и Ava.84 им се допаѓа ова.
  13. Ava.84

Ava.84 Популарен член

Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    1.813
    Допаѓања:
    18.748
    Супер план , фала за одговор:hug:Ќе гледам да го практикувам што порано.Имам јас некои ефтини ранерс патики ама ќе одам во некоја спортска продавница пробам поквалитетни патики .
    Сега ми текна имаш ли специјална исхрана и земаш ли дополнителни витамини?
    Кога одиш на работа кога трчаш?

14. FreeMind

FreeMind Популарен член

Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    29.893
    Уште сум на породилно до 31ви Март. Трчам околу пладне сега така ми одговара мојот има одмор неделава. Потоа ќе трчам приквечер тогаш ќе имам време. Немам специјална исхрана додека не набијам кондиција потоа исфрлам благо, леб и алкохол од мени, после трчање убаво е да јадеш протеинска храна. А патиките ти се основа за ова. Иако навидум изгледа ај што кма врска колената први ќе ти настрадаат.

На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. John Snow

John Snow Популарен член

Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    3.619
    Допаѓања:
    46.662
    Не го отворив линкот, не видов дали пишува. Трчање по асфалтна патека никако, отидоа р'скавиците и зглобовите. Ако си од Скопје трчај си по тревнатата подлога

16. Ava.84

Ava.84 Популарен член

Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    1.813
    Допаѓања:
    18.748
    Иии стварно:o Не не сум во Мк.Кај мене пак има парк со бетонска подлога и си мислев цела ќе си ја претрчувам околу 7км.Ама имам и убав рид со тампонирана земја.Гледам овде многу возрасни луѓе си трчаат по бетонот:^), а други пак покрај бетонот ,по земја.Изгледа зависи кој колку е информиран.Фала за инфо.

На John Snow му/ѝ се допаѓа ова.
  17. FreeMind

FreeMind Популарен член

Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    29.893
    Сепак тоа се анулира со добра патика.

На John Snow и Ava.84 им се допаѓа ова.
  18. Kimberly11

Kimberly11 Популарен член

Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    3.125
    Допаѓања:
    14.878
    Ја мислев темава за џогирање плочки паркет итн. :rofl::rofl::rofl:

19. John Snow

John Snow Популарен член

Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    3.619
    Допаѓања:
    46.662
    Се анулира делумно ама не постои таква патика што би го амортизирала тој напор. Особено па ако имаш и некој килограм повеќе..

На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  20. NarCis@

NarCis@ Популарен член

Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    70.747
    Покрај кеј, нема тревна подлога, зборам за кај нас. Земја со ситни камчиња. И еве не знам што е подобро, дали асфалт или тоа.
    Планирав и јас да почнам со џогинг, ама ќе почекам да стивне вирусов. Имам патики баш за трчање, али ќе видам колку се удобни на дело.