1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Џогирање

Дискусија во 'Фитнес' започната од SexiLy, 2 август 2011.

  1. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Како е @Ava.84 ?
    Јас вчера и денес доста задоволителна кондиција набив. Од дома одам брзо околу 3 минути и потоа стасав до еден стоп само за истегнување. Од утре здравје без стоп.
    Сега три дена во серија не е препорачливо али потоа паузирам до петок.
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.644
    Пол:
    Женски
    Супер @FreeMind само напред:muscle:
    Јас во петок трчав 4серии по8мин од кои 3одење.Трчав 2 пати по 5 минути и вчера и денес сум смрттно болна:rofl::rofl::rofl: Колкови ме болат, над коленици|(Како раштрафена сум:tmi:Не можев уште 2 пати по 5 минути.Добивав грчеви во колковите и во нозете:sweat:Мислев ќе се скаменам:worried:Па намалив темпо трчав 3мин.
    Вчера посветив внимание на едукација, каде грешам? Најдов еден добар совет , да се вратам еден чекор поназад.Па тека денес ако трчам ќе биде 3 мин одење со 3 мин трчање:muscle: Не се предавам^_^
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  3. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Пробај @Ava.84 темпото намали го. Скроз пополека трчај како еден вид брзо одење. Јас никогаш не трчам брзо темпо.
     
    На LivingGlam и Ava.84 им се допаѓа ова.
  4. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.644
    Пол:
    Женски
    Многу полека трчам некогаш како да одам.Мислам тоа споро трчање ми ги прави грчевите.Кога трчам побрзу ги нема.
    Најдов една програма вика за 6 недели 30мин ќе трчате.Препорачуваа 3 пати недлно трениг од кои првите две недели одење:!:За наредните недели требаше да платам 6 евра па не ја знам понатаму програмата, ама мојата излегува понабиена:wasntme:
     
    На LivingGlam и FreeMind им се допаѓа ова.
  5. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.644
    Пол:
    Женски
    @FreeMind бев вчера да трчам и требаше 4х 8мин.Од нив 5мин трчање 3 одење.Јас да ти кажам велам ќе намалам не 5 ќе трчам 5×4мин .Трчам така и после второто ми текна дека е позбиено темпо од тоа што треба и решив да гледам како ми одговара.Вчера многу ме болеше стапалото од горната страна .Само едната страна.Ама пак трчав:muscle:Ем бев на работа ем трчав:dance:Правев и стомачни 10мин:!:
    Утре треба пак ама ќе оставам за петок како неработен ден:)
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Цело тело ме боли денес пошо вчера исфорсирав 7км као да сум трчала секој ден последниве три месеци. Не можам да се насмеам, не можам ни далинското од земја да го земам, пред 15мин ми падна, џизс. Па уште и 5 серии по 50 стомачни откако стигнав дома.
    Пиев магнезиум и андол. Нешо друго да препорачате?
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.182
    Допаѓања:
    15.780
    Пол:
    Женски
    Здраво женски:hai:
    Јас почнав да трчам од понеделникот, прво по 15 минути, 2мин одам 3 трчам, ама мислев дека можам повеќе накачив на 25 денес, е на крај почна да ме боли под десното ребро ако сваќате каде:$ Тоа ми е знак дека сум претерала... Немам трчано од ноември полека планирам да се вратам во форма барем до кај 10км да стасам со трчање мислам доста е. Вежбам и дома плус, трчам наутро вежбам попладне, некогаш и одма после трчање кога немам предавања ама општо сите ми се наутро од 8:30.

    Ви препорачувам да се загревате добро и добро да се истегнувате после вежбање за да намалите и болки и повреди на мускулите.
    Со лесно и се надевам ке се дружиме сите:D
     
    На FreeMind и Ava.84 им се допаѓа ова.
  8. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.644
    Пол:
    Женски
    @FreeMind да не се префли во категорија фарадфарерин и тоа електирен?:)Туку дојдов за друго да пишам и ми текна една анегдота.Јас 17 години , мм 20 само што си купи нов 18 брзинец и ајде по нашите ридови ќе возиме.Оно пат нема за коли , тротоар што е тоа ,ние точок(facepalm)Ајде дојде дечко ми ме збра и ајде да сум возела до кај него.Јас се качувам и во центарот среќавам на татко ми колешка и јас нели културна да испднам застанувам да ја поздравам.А таа ми вика "Шо ма Ава ти не ли си голема за точок?":punch:Кога му кажав на татко и се смееше пола саат на простилк.А мм одма ме зеза штом се качам на точок, нели сум сега стара:rofl:(facepalm)

    Да се вратам на јогинг.Трчав во 9h.Wow па толку мирно и убаво за трчење со празен стомак:inlove:Сама без лепешката:rofl: Велам ќе трчам 5 ×4пати.Не бе на третата серија пак нога ме боли.Ама кога одам повеќе болеше од кога трчав.Вежбав и пробував техники на трчање.Немам проблеми со дишењето можам да истрчам повеќе да не ми се болките:(Ми беше многу жешко зошто бев на долги ракави мислејќи дека на 11 степени ќе ми биде ладно(n)
    Најбитно што сакав да прашам , сакам да си купам патики и одам од страната на асикс .Пишува лауфсшуе една категорија и trailrunning друга.Читав каква е ова треилранинг за ридски терен.Кај мене има рид ама пак е асфалт и цело време трчам на бетонска или асфалтна подлога.Не знам од овие две која би требало да одберам?Гуглав и гугл вика треилранинг за асфалт:wasntme: Што мислиш ти?
     
    На Carolin., LivingGlam и FreeMind им се допаѓа ова.
  9. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    @Ava.84 асикс само ранинг, лауфшуе е за низ град прошетки.

    Колешкава:rofl:

    Трчав сабајле и утре пак држам темпо. Имам термин кај матичниот во понеделник ми забегала пак тироидната и затоа се дебелеам неосновано. И губам енергија омалаксувам. Ама не се откажувам. Утре ќе зголемам за плус 1 км патека. И така постепено да си дојдам на 7/8 км.
     
    На LivingGlam и Ava.84 им се допаѓа ова.
  10. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.644
    Пол:
    Женски
    @FreeMind не дека сакам нешто да се контрам ама лауфен значи и одење и џогирање.Колку пати и да сум рекла на германци ренен они ме корегираат со лауфен.
    Ist laufen joggen?
    Laufen ist eigentlich der Überbegriff für Joggen, Laufen und Dauerlauf. Eine gebräuchliche Definition ist jedoch auch, dass der Unterschied zwischen Laufen und Joggen das Tempo sei. Der Läufer ist schneller unterwegs, als der Jogger.
    Потпчно џогинг е рекреативоно, а лауфен е повеќе за спортски цели т.е маратон.
    И мене ме брка поимот затоа и прашувам.
     
  11. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Нешто ново да научам. Не сум ја знаела оваа поделба. Според ова што го пише онда лауфен би требало да се носи.
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Денес ќе одмарам два дена во серија и утре ме чека +1км. Имам за цел Јуни да го отворам со 7+км. Засега добро се чувствувам после пауза од речиси две години. Сеуште тешко ми се движат нозете и ја немам онаа енергија која ја имав пред бременост али сепак се враќам ме радува. Се загревам со брзо одење и верувам дека најубаво ми одговара така. Брзо одење-тегнење-трчање-тегнење-јадење:lol:
    Да, се јаде протеинска храна после трчање.
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.644
    Пол:
    Женски
    Денес имав еден непосакуван тренинг.Прво дома вежбав стомачни за почетници 10мин и 7 мин за загревање на нозите ама глупата болка на левито стапало после 5мин ме стопиташе не можев повеќе да се движам.Едбај одев кога пак тргнав да трчам пак болка.Баталив трчање и гледав само да се вратам дома.Малку сум тажна ама веќе не чекам спортски продавници да отворат за да пробам патики, ќе си купам некој за трчање кои сигурно ќе бидат поарни од сегашниве.
    Ама ако пак ми се повторува оваа болка што ќе правам:wasntme:
    Од оваа болка престанав да трчам пред 2 години.Ем не можев да одам, ем нова на работа(facepalm)
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  14. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Ада, можеби грешам, ама болката на левото стапало укажува на ишијалгија. Кај мене се влоши последниов месец и бидејќи сакав да вежбам, за чучњеви и трчање пишуваше дека треба скроз да се избегнуваат. Одмори од трчање, реши ја прво ишијалгијата со специјални вежби за тој проблем (ако е тоа во прашање), па понатаму ќе видиш како ќе ти биде и што можеш да вежбаш. Не е до патиките, инаку двете стапала ќе те болеа.
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Јас добив силни болки во бременоста на лево стапало стасав и до патерици. Баш ќе ја проверам оваа болест.

    Инаку нарцисе хашимотото ми забегало скроз затоа такво дебелеење. 150ка ми закачија л тирокс. Што значи надеж за слабеење има пак не е до пиењето:$:pizza:

    Денес си истрчав и одма е подруго.

    Патем:
    FC577B6E-5727-4E80-9C9F-1FA320B852D7.jpeg
    (освен едната што е црнка со малу поинаква генетика)
     
    На Carolin., NarCis@ и Ava.84 им се допаѓа ова.
  16. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Кај мене пред бременост почна прво со трнење на левата нога, пошто качив некое килце, а во првата бременост почнаа болките прво во домалиот и малиот прст на левото стапало и исто мислев дека е до обувките. Со тек на време почна да се влошува, и знаев што е, ама не ги правев вежбите. Пред месец дена почна нагло да се влошува со болка од прстите преку цела нога до кичмата и стигнав до мало укочување. Сега правам вежби и каде каде е подобро. Ако ви треба совет или било што, пишете ми, можеби ќе можам да ви помогнам.
    И ти пази со трчањето ради тироидата, умерено, затоа што и многу стрес знае партал да ги направи хормоните.
    Еутирокс и :beer: :d: заедно но но, ќе те карам :!:
     
    На Ava.84 и FreeMind им се допаѓа ова.
  17. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.182
    Допаѓања:
    15.780
    Пол:
    Женски
    Здраво женски:D
    Јас вчера одмарав, а денес сум доказ дека кога најмногу те мрази најмногу постигнуваш. Сабајле со таква мрза станавна и болки некој тапи во стомаков од добиено, ама отидов и истрчав повеќе скоро 70%:) Ме пушти и стомак и се после тоа:D
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Малце глупо прашање ама...:rofl:
    Кога трчате што носите на вас за телефон и новчаник?
    Сакам и јас да почнам па не знам што да земам:D
     
  19. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Во маската од телефонот ставам неопходни карти и ако треба да купам нешто, една банкнота. Телефонот го држам во дланката.
    Ако треба да земам клуч, го ставам околу некој прст.
    Новчаник не носам, немам потреба.

    Едит: Ако имаш џеб, можеш нешто таму да ставиш. Јас го избегнувам тоа бидејќи сум потна и се' се лепи за мене, што ме ужасно нервира и избегнувам да ставам билошто.
     
    На Ava.84 и Tan4ence им се допаѓа ова.
  20. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.644
    Пол:
    Женски
    Нарциса по твој совет решив да истрежува за болката во стапалото.На неколку места прочитав дека може да е од лоша обувка или кривење на стапалото при трчање.Може исто и од преголем напор.Мене болката ми е само во текот на трчањето и од стапалото ми оди нагоре кон страничниот мускул на ногата.Ама штом ќе одморам се губи.Ќе пробам пак со новите патики ако се јавува пак ќе морам да го бандажирам ама патиките ми се со максимална стабилност .Несакајќи одбрани , а токму за мојата болка.Ќе видам како ќе биде не би сакала да се откажам од трчање:|

    @FreeMind во контркст на бабите.Јас се виткам не можам да одам , а еден 80год дедо мака нема си трчка:$Да го видам во продавница ќе кажам дека е со едната нога во гроб, а тој поактивен од мене.Стварно му се восхитив ^_^
    За тироидата испитувај ја редовно.Познавам само една личност што после хипертироизм не земе веќе таблети, а тоа е свеќи:!:Од инат оздраве жената:rofl:
     
    На NarCis@ и FreeMind им се допаѓа ова.