1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Џогирање

Дискусија во 'Фитнес' започната од SexiLy, 2 август 2011.

  1. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.092
    Пол:
    Женски
    Значи листовите.
    Да да нормално е. И бутовите знаат да болат, ама листовите па ептен.
    Сега наоблекувај се и да се испотиш убаво. Трева обавезно, патекиве заборави ги.
    И очекувам резултати. :)
     
    На baguf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  2. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    Џогиpам редовно,си купив патики walk max,стварно даваат енергија.
     
  3. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.088
    Допаѓања:
    6.800
    Пол:
    Женски
    Напнав со темава ама морам повторно да прашам. :D

    Немам трчано од петокот,едноставно едвај одам од болки,а не пак да трчам. :( Прашањето ми беше што да правам?Имам огромна желба да џогирам,а немам енергија ниту можности.
    Да трчам со сила но овојпат на помека подлога или да апстинирам некое време дур не заздравам па повторно да почнам?Ако одговорот е вториот тогаш сакам да прашам отприлика колку време ќе ми треба за да заздравам,едвај чекам да почнам повторно да трчам.Некој совет... :)
     
  4. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    Багуфче немој да се форсираш на почеток, доколку немаш кондиција, започни постепено, трчај помалку време со одмори, а потоа постепено зголемувај си го времето и намалувај ги одморите.
    Инаку ако ти е од петокот би требало да ти помини болката деновиве, па ќе можеш да продолжиш, а и така мислам дека не би имало некоја штета доколку потрчаш минутка-2 :)



    Инаку доколку се смета - трчам по автобус барем еднаш неделно ... моментално имам малку намалено, до лани трчав минимум по пет пати :|
     
    На baguf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  5. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.092
    Пол:
    Женски
    Како поранешен спортист ќе ти дадам совет за воспаление на мускули.
    Само движење и вежби. Кога ќе се загреат мускулите болката полека се намалува и воопшто не ја осеќаш. Ако паузираш, имај на ум дека повеќе и подолго ќе те боли. Штом немаш желба за трчање, тогаш брзо пешачење. Резултатите се исти. Инаку каде џогираш?
     
    На baguf4e и Phyramide им се допаѓа ова.
  6. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Баге, истото би ти го препорачала - брзо пешачење, па кога повторно ќе се раздвижиш и ќе ги загрееш мускулите, лека полека ќе почнеш повторно и да трчаш ;)
    А искрено понекогаш би рекла дека брзото пешачење е поефективно и подобро од трчањето.
     
    На baguf4e и SexiLy им се допаѓа ова.
  7. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.088
    Допаѓања:
    6.800
    Пол:
    Женски
    Трчам кај мене на по кеј (не во Скопје) и на спортско игралиште (трева). :) Ќе ги послушам вашите совети и ви благодарам многу.
    Ете вчера брзо пешачев околу 40 минути и немам болки во нозете.Почнаа да ми заздравуваат мускулите,од утре ќе се вратам на трчањето.
     
    На Phyramide и SexiLy им се допаѓа ова.
  8. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Зимата не ја сакам и поради тоа - неможноста за вежбање, џогирање.... |(
    Едино дома да трчам во место...
     
  9. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.092
    Пол:
    Женски
    Јас па затоа ја сакам... Ладно е ама кога ќе се загрееш и ќе се раздвижи киркулација, нема нешо боље.
     
  10. mamma

    mamma Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    дали некој трча во место и дали има ефект?многу е ладно зза надвор.....
     
  11. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.092
    Пол:
    Женски
    На лента мислиш?
    Инаку ладно е надвор, ама дур се загрееш. Викендов одсабајле ми сметаше маглата, ништо друго. :)
     
  12. Marchesa

    Marchesa Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    965
    После скоро 2 месеци пауза, денес се истрчав на кеј. Се облеков, спремив плејлиста и се вратив на старата патека... Уфф колку ми е убаво сега... Ова беше последен пат што прекинав, сега сфаќам колку ми фалело, најмногу поради времето сама со себе и чувството после трчање. А, и поради линијата, секако :P
     
    На SexiLy му/ѝ се допаѓа ова.
  13. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.545
    Допаѓања:
    6.311
    Женски, и јас ви се придружувам во џогирањево. Ама ај ако има некои поискусни да ми дадат неколку совети. Значи тренирам бокс 6 месеци така што имам некоја кондиција за почеток, ама сакам да си ја зголемам па затоа го одбрав трчањето/џогирањето. Сметате дека 15 минути трчање ми се доволни за почеток па после секој ден да наголемувам за 5 минути? Ама не сакам следниот ден да ме болат мускулите, затоа да си знам со кое темпо да трчам и колку минути.
     
  14. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.092
    Пол:
    Женски
    Поради твојата физичка активност од 6 месеци не верувам дека би имала голема болка во мускул после џогирање. Почни со 15 минути во кои неколку метри трчај, неколку метри забрзано пешачи. Остани на тоа темпо една недела, по која со секој нареден ден зголемувај по 5 минути.
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  15. s.t.e.f.a.n.j.a

    s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    51
    Џогирање е аеробик вежба, која подразбира трчање на лесна патека. Делото „Џогирање“ (Jogging) (1967) од Бил Боуерман и В.Е. Харис ја зголемил популарноста џогирањето за добро здравје, губење на тежината и олеснувањето на стресот. Многу медицински експерти го подржуваат гогингот, но други предупредуваат на ризици на нозете, стапалата, коленичните коски, колената и грбот. Џогирањето само секој втор ден, со соодветно загревање, со користење на квалитетни обувки и вистинска техника може да придонесе за намалување на споменатите ризици.
    јас џогирам секоја недела по 1 час
     
  16. sanja-bt

    sanja-bt Активен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2011
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    1
    ако трчам 1месец по 30мин комбинирано трчање+брзо одење по 5 дена неделно дали ке можам за 1 месец да симнам 3-4кг без строга диета со нормално јадење намалување на количината на храна и нормално да не се вечера?ве молам за одговор
     
  17. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Вака е тешко да се одговори зашто битно е и што и колку ќе јадеш на другите оброци. Во принцип чим почнеш да трошиш повеќе калории отколку внесуваш почнуваш да слабееш, ако е внесот и трошењето еднаков си ја држиш килажата а ако внесуваш повеќе отколку трошиш качуваш или сало или мускул во зависност од тренингот и храната.

    Во твојот случај со редовен џогинг и внимание на храната секако би требало да ослабиш под услов да си генерално здрава :).
     
  18. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Викаат дека џогирање на снег е најубаво, ама јас едвај идам на снег, а не па да џогирам :D Инаку едвај чекам малку да се стопли, да ги загреам патиките и на трчање. Ем калории се губи, ем за здравјето е многу добро.
    Инаку трчање во место малку глупо изгледа, подобро земи си танцувај на музика ем ќе се забавуваш ем ќе трошиш калории :)
     
  19. pajaceto

    pajaceto Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2012
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    4
    Како и секогаш..наоѓам изговор..Во моментов се спремам да почнам од Март :$ па и тоа е напредок за мене :D порано не ни помислував на џогирање сеа се гордеам :rofl:
    браво за сите што имате стекнато некоја таква навика :clap:
    се надевам ке ме држи желбава и после снегов :wasntme:
     
  20. pajaceto

    pajaceto Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2012
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    4
    http://www.youtube.com/watch?v=_kLiXaG9DmU

    јас на ова помислив :^) :D