1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Џули и Џулија (Julie and Julia) [2009]

Дискусија во 'Филмови' започната од boomsleng, 15 август 2012.

 1. boomsleng

  boomsleng Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2012
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  653
  Точно на денешен ден по повод 100 годишнината од раѓањето на Џулија Чајлд една личност која остави посебен печат во кулинарската историја го поставувам автобиографскиот филм кој е снимен во нејзина чест.
  Филмот раскажува две приказни едната на Џулија Чајлд и другата на Џули Пол кои се испреплетени и се случуваат во различни временски периоди, почнувајќи од почетоците на кариерата на Џулија која како жена на американски дипломат во Париз одлучува да ги презентира своите кулинарски вештини.
  Втората приказна е на Џули Пол која си задава цел и задача за година дена да приготви 524 рецепти од книгата на Џулија Чајлд. Сите свои кулинарски обиди за своите искуства во кујната ги забележува на својот блог на интернет.
  Филмот е доста интересен и забавен
  Ќе уживате додека ги гледате двете личности кои ги презентираат своите кулинарски вештини и пријатно ќе се забавувате.
  Улогите на актерите се феноменални почнуваќи од маестралната Мерил Стрип која одлично го доловува и портретира ликот на Џулија Чајлд за кој и беше номинирана истата година за оскар за најдобра женска улога а исто така освои и златен глобус за најдобра актерка. Одлична во улогата е и Ејми Адамс (одлична актерка со врвни актерски квалитети) која исто така многу добро го доловува ликот на Џули, сосема солидни во улогите се и Стенли Тучи како сопруг на Џулија(Мерил Стрип) и Крис Месина како партнер на Џули(Ејми Адамс)
  Режијата е на Нора Ефрон
  Топло го препорачувам да го гледаат филмот сите кои се лубители на добриот филм, добрата храна и готвењето сето споено во едно.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 2. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Биографски филм чие дејствие се одвива паралелно во две епохи и следи две личности
  (идолот и фанот)
  со своите аспирации, воедно лесен и едноставен за восприемање од страна на гледачот.
  Секогаш може да се дознае по нешто ново кога е во прашање овој жанр на филмови. :)
   
  На BlackNight и boomsleng им се допаѓа ова.
 3. BlackNight

  BlackNight Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2016
  Пораки:
  1.188
  Допаѓања:
  5.311
  Пол:
  Женски
  Неколку пати го гледав, ја обожавам Мерил Стрип и како глуми, ретко добра актерка и неповторлива. Интересно е што Џули е премногу опседната со блогот кој го пишува и се и се врти околу рецептите. Инаку релаксирачки, инетересен филм, но никако здодевен, предвидлив како некои други филмови од тој калибар.