1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

АРЕА-македонски рок бенд!

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од innablood, 14 април 2011.

 1. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  Групата е формирана во 1991 година и нејзините членови беа Ивица - соло гитара, Ружица - вокали, Чеде - бас гитара, Горан - клавијатури и Душко - тапани.
  Во 1992 година тие се натпреваруваа во Скопје Поп-Рок фест и ја освоија првата награда, како и можноста за снимање на нивниот прв албум.
  Албумот наречен "Случајно тука " е произведен од страна на музичката продукција на Македонската национална телевизија и радио станица и е прогласен за најдобар дебитантски албум на годината. Потоа групата заминува на турнеа во земјава и пошироко до 1994 година кога тие направија подолга пауза.
  Во 1999 година тие направија камбек со потпишување на договорот за Авалон продукција. Во меѓувреме Душко го напушти бендот, а Драган - Gage зеде неговото место како тапанар. Веднаш потоа Антески Владе се приклучува на бендот како ритам гитарист.
  Следната година го издаваат албумот "Врати на имагинација " кој постигна неверојатен успех непознат во Македонија до тогаш. Со песната "Сите мои слики"која стана мега хит, групата уживаа неверојатна популарност. Сето тоа кулминираше со настапот на Скопски саем.

  Групава заслужува голема почит, ретко да се најде асален добар македоснки изведувач.
  Дали вие ги слушате и колку ги обожавате?
  Кои ви се омилени песни?
   
  На daylight и LittleDevil им се допаѓа ова.
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.453
  Пол:
  Женски
  Според мене се најдоброто од македнонската сцена.
  Се сеќавам како да беше вчера , бев 7 одд и отидов на саем на концерт, воедно тоа ми беше првиот концерт во животот, Суперхикс им беа предгрупа.
  Каков доживљај :D
   
  На cupcake27a му/ѝ се допаѓа ова.
 3. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  Мене до сега не ми се укажала прилика да им одам на концерт, во последно време ретко настапуваат, а ги обожавам. :inlove:
   
 4. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.595
  Им бев на првиот голем концерт, доцнеа толку многу, затоа што поради екстра популарноста беа гости во тв Дневникот, т.е. вечерните вести.
  А ние таму скапавме од чекање, ама пуста љубов, не се откажавме, чекавме повеќе од 2,5 часа и дочекавме.

  Многу убави песни, прекрасен вокал, скромни и фини, ненаметливи.
  Има ли некој кој не ја сака - Сите мои слики?

  Моите омилени песни - Јас сум ти пријател и Дозволи ми со Ван Гог. :inlove:
  http://www.youtube.com/watch?v=NoUULZfo ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=C9zE-yhx ... re=related

  Беа предгрупа и на концертот на Лени Кравиц, а фактот што тој самиот си ги одбрал за да го означат неговиот концерт од 5 понудени изведувачи, објаснува и повеќе од доволно. ;)

  Треба да сме горди на овој бенд.
   
  На daylight, LetalisSomnium, tessie и 2 други им се допаѓа ова.
 5. Bibko

  Bibko Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  41
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 6. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
 7. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  8.431
 8. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
 9. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.752
  ми се допага нивната музика, баш се супер
  но никогаш не ми се укажала шасна да отидам на некој од нивните концерти
   
 10. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.577
  Имаат добри песни,но на пивофестот кога бев ме разочараа тотално.
  Како да си пееше во гаража со бендот сама, а не дека има публика која чека да ја крене со некоја песна.
  Лошо,многу лошо.
   
 11. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  Лани летото на ПивоФест?

  Штета што не ги начекав, отидов баш последниот ден, каде не можеше игла да се фрли за Цеца |( и си отидов.
   
 12. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.577
  ^
  Во Охрид на пивофестот.
   
 13. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  Aaa грешка.
  Јас бев во Прилеп.
   
 14. PaLaVa

  PaLaVa Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  3.704
  Пол:
  Женски
  Ареа претставува симбол на Гостивар, значаен рок бенд од деведесетите. И ден денес после толку многу години, не поминува журка ниту било чив концерт без "Сите мои слики". Незаборавни хитови кои се слушале и сеуште ќе се слушаат... Бавно но сигурно го достигнаа врвот на успехот, без премногу експонирање по медиуми, и скандалозни наслови по насловни страници.
  Многу ми е мило што се повторно актуелни на македонскава музичка сцена.

  Последен хит кој ми се допадна од прво слушање :)

  http://www.youtube.com/watch?v=rhfOmqf2ye8
   
 15. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Обожавам да ги слушам и секогаш кога имам прилика, не пропуштам да им отидам на настап.
  Омилена :inlove:
  http://www.youtube.com/watch?v=NoUULZfoBzI
   
 16. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
 17. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Накратко само ќе кажам дека многу ги сакам, песните, текстовите, гласот, музиката.... На пиво фестот во Охрид, лето 2010, си поминав пренајјако од најјако!
  8)
   
 18. Arhangel-maniac

  Arhangel-maniac Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2011
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  124
  Бенд на чии песни секогаш се топам и некоја необјаснива насмевка ми се појавува на лице :) Од најпопуларната Сите Мои Слики, до омилената Нешто недостасува, Јас сум ти пријател, и буквално цел албум „Врати на Имагинацијата“. Еден од првите албуми чии песни ги знам до збор :rock: Ти дадов се'- не престанав да ја слушам деновиве :)
  http://www.youtube.com/watch?v=ewykI9LGpWo
   
 19. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  Ги запознав со оваа песна, многу ми се допаднаа, http://www.youtube.com/watch?v=dwleCf01x2A секогаш прават убави песни а и концерти за памтење, одличен македонски бенд и мило ми е што имаме вакви квалитетни и преставителни групи со кои можеме да се гордееме.

  еве една песна која ми е преубава.

  http://www.youtube.com/watch?v=NoUULZfoBzI

  не сум ангел но можам да те научам како добро да леташ, добро да летаааш .... аххх текстот е врв!  http://www.youtube.com/watch?v=uqZ_4baC ... re=related најубав спот!

  http://www.youtube.com/watch?v=Um2MDQoA ... re=related вистинска зараза!
   
 20. kumalisa

  kumalisa Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2011
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  74
  Одлични се , многу ги поштувам :) само да не се губат многу од време на време