Форумџика на годината 2020

Абортирање со таблети

Дискусија во 'Бременост' започната од sanja1993, 21 јануари 2011.

 1. sanja1993

  sanja1993 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Ме интересира дали е можен абортус со помош на таблети кога се работи за рана фаза на бременоста ? Името на таблетите и точното време до кое што би биле ефективни (мислам на периодот после нормалниот циклус)
   
  На sabatini му/ѝ се допаѓа ова.
 2. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.992
  Допаѓања:
  77.380
  Пол:
  Женски
  девојко не постои абортирање со таблети..вакво нешто прв пат слушам
   
 3. Anjichka

  Anjichka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  71
  Да, постои, и мислам дека може да се направи најдоцна до 9тата недела од бременоста. Ефективноста на таблетите е доста голема, 97 од 100...
  ( The name for "the abortion pill" is mifepristone. It was called RU-486 when it was being developed)
   
 4. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.320
  Мислам дека има и дека се за до 4та недела бременост, ама не сум сигурна.Ама и така сигурно треба рецепт за нив, па прашај на гинеколог.
   
 5. sanja1993

  sanja1993 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Ви благодарам ....некој да има лично испробано ?
   
 6. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  1.873
  Допаѓања:
  58.953
  Пол:
  Женски
  ^Во Австралија се користи апчево(две се не е едно)последниве 3-4години се дава за прекин на бременост до 8недела значи рана бременост.После испивање на првото апче се пие второто после 12 часа и абортусот настанува во наредните 24-48 часа.Овој метод на прекин на рана бременост е помалку инвазивен од класичниот(нема анастезија,вшумкубање на плодот)и досега немало некои поголеми нус појави како искрварување итн.Самата постапка е под надзор на лекар или може и дома да се врши само ако е општата здравствена состојба во ред.Самото апче е доста скапо во Австралија е околу 450-500долари што е околу 25000денари,само мислам дека во МК сеуште го нема.
   
 7. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.737
  леле ама ме наежи темава :puke: уф леле ми се згрози


  сања1993

  ако имаш некаков проблем, консултирај се со гинеколог, немој ништо да превземаш сама, оти само можеш да си наштетиш

  со вакви работи не се игра играчки и не се експериментира
   
 8. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  1.873
  Допаѓања:
  58.953
  Пол:
  Женски
  Добро бе девојче зошто се мешаш во секоја манџа,нема потреба од наежување и :puke: абортусот е секојдневна појава.
  Апчево може само ЛЕКАР да го даде неможе на своја рака да се зема,значи мора лекар да востанови бременост,да изврши преглед на здравствената состојба итн.А апчево во секој случај за рана бременост е 100 пати посигурно од класичен абортус.
   
 9. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.737
  зошто да не се мешам кога сакам да и помогнам битер свит

  сум премногу чуствителна и неможам да го смислам овој процес бе што е толку чудно???
  и некако ми е чудно со лек ама таа која си има мака си знае.
   
 10. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  1.873
  Допаѓања:
  58.953
  Пол:
  Женски
  ^па баш затоа дека сакаш да помогнеш а немаш познавање,значи некој го измислил тоа апче тоа е тестирано и одобрено за употреба.
   
 11. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.737
  битер свит

  точно дека имам познавање од темава-учев средно медицина и познавам личности со вистинити случаеви на абортус ете затоа МИ СЕ ГАДИ И НЕМОЖАМ ДА ПОДНЕСАМ абортус, ниту дебати на оваа тема

  како што велат дека после е*ење нема каење така и после несакана бременост нема така лесно ослободување-некако ризично е со лекови ама тие што ги имаат овие маки си знаат
   
  На Bond007 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  1.873
  Допаѓања:
  58.953
  Пол:
  Женски
  Јас напишав дека немаш познавање,по самото тоа што си напишала после е*ење нема каење се гледа твоето познавање.Абортус се врши од безброј причини има девојки кои се силувани,има девојки кои имаат плод со малформација итн
  Ако неможеш да ја поднесеш темата зошто коментираш,прескокни ја.
  Самото тоа што си завршила средно медицинско би требало да бидеш малку потолерантна и да даваш ако знаеш стручни одговори,а апчето за абортус не е лек,не лечи ништо,предизвикува грчење во матката за ослободување од плодот.
   
  На heart.stealer и budala.sum-pa.sto им се допаѓа ова.
 13. butterfly89

  butterfly89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  84
  мислам дека кај нас се уште го нема инаку постојат во поразвиените држави и се една од најновите методи и многу попрактични и со помал ризик јас за оваа метода слушнав пред 2 месеци од една моја другарка кој сега е во германија та таму абортираше со апчиња во 6 та недела од бременоста
   
 14. milagirl

  milagirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2010
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  2
  Aбортус

  Може ли некако да се абротира во 3 недела од бременоста ама да не е на клиника ....... итно еее :( :( :(
   
 15. bitter-girl

  bitter-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  527
  Aбортус

  Ремедика, Неуромедика
   
 16. milagirl

  milagirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2010
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  2
  Aбортус

  не не да не биде на клиника туку со некои апчиња или сл.
   
 17. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  490
  Aбортус

  Какви апчиња, не си играј играчки |(
   
 18. milagirl

  milagirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2010
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  2
  Aбортус

  па тогаш нешто слично на тоа
   
 19. bitter-girl

  bitter-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  527
  Aбортус

  Колку што знам јас не, а и нема играчка со оваа работа. Ако си во прашање ти или некој твој близок те советувам пред се да размислиш дали МОРА да го направиш тоа.
  Ако си цврсто решена тогаш (По искуството на моја блиска пријателка) ќе те советувам тоа да го сторите на проверено место.
  Мојата пријателка имаше абортус во 4 недела го направи во Неуромедика. Абортусот колку што се сеќавам ми кажа дека чинел околу 7-8.000 но без киретажа (гребење на матката) туку со вшмукување на плодот (некоја нова технологија) траел околу десетина минути.
  Девојче провери крвна група, да не си направиш проблем. Разговарај со некој близок по возрасен.
  Немој да направиш грешка за која цел живот ќе се каеш.
  Многу работи можат да се искомплицираат, размисли убаво. Не брзај!
   
 20. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.731
  Пол:
  Женски
  Aбортус

  Има некои приватни гинеколози кои го прават тоа,но мораш да знаеш дека тоа е премногу ризично .Сепак болница (дали државна или приватна) е најдобриот избор.