1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Абортирање со таблети

Дискусија во 'Бременост' започната од sanja1993, 21 јануари 2011.

  1. macence1

    macence1 Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    pa Da :)) zoshto inaku bi barala takvi apchinja :DD
     
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Па мислев ќе ги користиш како контрацепција ;)

    Ако несакаш да го задржиш бебето иди абортирај. Сувишно е да ти попувам како се прават бебиња, кои се последици итд. Ако неможеш т.е не ти ги дава гинекологот оди на друга солуција за да ја решиш несаканата бременост.....ако и во тоа не сака да ти помогне гинеколог смени гинеколог.
    Како и да е размисли си убаво со дечко ти и најди соодветно решение.
     
  3. macence1

    macence1 Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    не не.. а ќе реагират сега истите апчиња??
     
  4. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Во Мк намерно не се одобруваат ваквите апчиња затоа што никој нема да се придржува спрема законската регулатива на употреба на истите.

    Во странство се употребуваат за рана бременост од 6-8 недели, се дават исклучиво во болница и под лекарски надзор, не може да се купат и употребуваат на своја рака.
     
    На imelda му/ѝ се допаѓа ова.
  5. macence1

    macence1 Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Фала премногу,се надевам дека новиот гинеколог ќе најди некакво решение
     
  6. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    не сакам да те растажувам но не верувам дека ни тој ќе може да ти помогне за апчињата па ќе мораш да одиш да го абортираш зошто мислам дека се прават наудрени за апчињата ќе ти кажат незнам за такви апчиња или не се продаваат или ги нема во мк само оправдања
     
    На macence1 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. 17mart

    17mart Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    398
    Значи ттакви апчиња во Мк има..јас ги земав ама за жал мајка ми ме предомисли и ги вратив...едно апче е 1000 зависи која недела си толку апчиња ти требаат јас бев 17 и ми дадоа 9 :( :(
     
  8. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    :( 17 недела е скоро пола бременост, тоа не верувам дека ќе се решело само со апче, најверојатно на тоа ќе следувало некаква ургенција за санирање на последиците од апчето. Не верувам дека целосно оформено бебе можеш да го исфрлиш со 9 апчиња.
     
  9. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    А што чекаше ти до 17 недела?
    И стварно е одвратно што во секоја порака нагласуваш како мајка ти за ЖАЛ те предомислила да си го убиеш веќе роденото дете.
    Мајка ти не те тераше да се онадиш без заштита и не ти е крива.
    Мислам стварно несакам да ти судам ама размисли малце што збориш. Како не ти е срам така да мислиш за сопственото дете.
    :puke:
     
    На buba4e89, Lovely93, HeidiDiWalt и 5 други им се допаѓа ова.
  10. 17mart

    17mart Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    398
    Јас сум мажена но тогаш кога сакав да се исчистам мајка ми ме предомислуваше да не го правам тоа...потоа пак се смирив со маж ми и сега пак живеам со него а животот ми е повеќе и од пекол затоа!!!!
     
  11. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Оф

    Што ти е е детето криво ти што живееш во пекол. Има нешто што се вика развод, знаеш? Така нема да живееш ни ти ни детето во пекол. Жално е ова што го пишуваш.
     
    На srcekrsacka и koritsaki им се допаѓа ова.
  12. ancetupance

    ancetupance Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    164
    Уф.. тешки се тие ситуации, да се одлучиш на нешто такво екстремно или да продолжиш со животот кој не те задоволува само поради бебушката. Логично е, на прв поглед кога ке го прочита некој тоа што си го пишала да те осуди- но и грешно е од друга страна. КОј знае што е правилно???????? Јас само ке речам никогаш не викај никогаш.
     
    На 17mart му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Angela20

    Angela20 Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Здраво сакам да ве прашам за совет.Веке ми доцни 10 денови.Дали тука кај нас во Македонија постојат такви таблети за да ја прекинам бременоста или морам да одам да правам абортус. Ве Молам Помогнете :(
     
  14. Liiana

    Liiana Активен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2012
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    1
    Прв пат слушам за тие апчиња и стварно се чудам ги пиеш значи со моја теориа тие дел од матката или матката ја блокират и го исфрлуват плодот но што ако имаш многу крварање можеш да умреш а какви можат да бидат контра индикаците на овие апчиња девојки не играјте со своите животи а зошто има гинеколог тој завршува факултет а ти ај на аптека да завршам работа никому ништо
     
  15. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Мислам дека ако си со рана бременост на гинеколог ќе ти ги дадат тие апчиња за абортус, ама таму ќе ја надгледуваат ситуацијата за да нема компликации. Секако дека неможе од аптека да си ги купиш како аналгини.
    Не чекај и не губи драгоцено време.
    Оди на лекар ОДМА колку порано толку полесно за тебе.
     
  16. memory

    memory Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    9
    Оди на гинеколог прво, а за апчињата само да ти кажам имам читано на странски форуми дека се ризични, тие прават да се оддели плодот од матката и да излезе сам, но тоа било болно, и плус ако не излезе се пак ќе мораш на киретажа. Затоа ако веќе си сигурна дека не сакаш, оди на опција абортус со анестезија, полесно ќе биде за тебе, но размисли абортусот може да има и последици ( 1% од абортусите завршуваат со последица од немање деца), но има и други ризици, инфекции..., ризикот е голем. Прво добро размисли, потоа нема назад.
     
  17. selma...selma

    selma...selma Активен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2012
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    22
    Абортион пилс Да постојат, но треба да се земаат само по надзор на гинеколог...еднаш баш сурфав на интернет, и баш ги препорачуваат за помлади - тинеџерски во САД...Дали во РМ постојат, не знам немав досега фала му на Бога таква потреба, но може да се праша во овие реномирани болници како Систина, Свети Лазар и други.

    Значи гинеколог ти ги дава двете апчиња, и добиваш спонтан абортус, нешто како менструација...Но, пак на крајот ТРЕБА да се отиде на гинеколог за да види во ехо дали навистина е прекината бременоста и се што требало да излезе надвор е излезено...

    Затоа дечкото за рака и директно на гинеколог, ништо не е побитно (ниту осудата од општеството, ако тоа е причината поради која не сакате да одите на гинеколог) од вашето здравје...
     
    На Ooops му/ѝ се допаѓа ова.
  18. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Моја другарка отиде кај гинеколог да абортира,тој самиот и рече не сакам да те гребам,немаш родено до сега,ќе ти дадам апчиња што ќе предизвикаат абортус,9та недела е,и даде 5 апчиња,4 да ги стави вагинално,а едното под јазик.Утре ќе го направи тоа па ќе видиме како ќе биде.Е сега нормално дека нема да отидеш во аптека на своја рака,гинекологот и рече да го направи тоа и да му се јави и ако има проблем веднаш да отиде кај него,и доколку не биде 100% исчистена тој ќе ја дочисти.

    Сигурно дека не може да ги ставите апчињата,да искрварите и толку.Секако дека после тоа пак треба да се отиде на преглед кај гинекологот.Не е тоа баш така едноставно на своја рака.А сега барем секој гинеколог ќе ви направи абортус и барем ќе ве следи дали ви е се ок,немојте ништо на своја рака,нема да ве издаде гинекологот на мајка ви ако тоа е проблемот со овој менталитет.

    Не си го ризикувајте здравјето сами да посегате секако,кога веќе има стручни лица.
    Ме интересира доколку некоја има вака абортирано да сподели искуство,другарка ми е малку во паника па сакам да ја утешам,во врска со тоа ако знаете колку е болно и слично.

    Постојат,отиди си на гинеколог,консултирај се и ќе ти каже колку апчиња ќе ти бидат потребни,според тоа колку време си бремена.
     
  19. noelle

    noelle Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Во нашата земја тие апчиња се забранети поради малиот наталитет и пропагандата против абортус, затоа нигде не можи да се најди, го имат некои ген. ама не го даваат на секој... доколки не ви го даваат го има во грција и моја препорака е 2те апчиња да не се комбинираат бидејќи има мн нуспојави па дури и случаеви на смрт. Cytotec (misoprostol) таблетата ја користат како вагиналета ја даваат и за отворање на цервиксот пред пораѓај и во голем бр се манифестира со смрт на мајката и новороденчето. оваа таблета случајно е откриена дека предизвикува спонтан абортус ама тој можи да е некомплетен и мора да биди надгледуван од доктор и да се направи вакум аспирација или киретажа во зависност од гестациската недела.
     
  20. Poisson

    Poisson Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    14
    Vaka jas imav odnosi iii toj svrshi vo mene mi kaza deka imalo tableti deka mnogu pomagale 500 denari se se vikaat "Norlevo" tie treba da gi ispies pred 72 casa posle seksualniot odnos ako pominat 72 casa nema da mozes jas go ispiv ama cekam ushte neznam dali mi pomogna .. ke pravam test za 2 nedeli ..