1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Абортирање со таблети

Дискусија во 'Бременост' започната од sanja1993, 21 јануари 2011.

  1. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    "Norlevo" не се за абортиранје туку за спречуванје на бременост и имат ефект само ако ги испиеш до 72 часа по незаштитениот однос,ако си ги испила пред да поминат 72 часа немаш место за паника позз
     
  2. Freya123

    Freya123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    234
    Кога бев на гинеколог првиот пат, се распрашував за абортус (чисто информативно) и ми кажа дека подобро е да се употребат апчињата за абортус, секако ако е до 8-10 недела, не знам која поточно. Подобро било затоа што немало гребење на матката и слично. Гинеколов ми кажа дека ги имало во Грција, ама еве читам низ коментариве дека ги имало и кај нас.. И добро, кај ги има, која цена се..?
     
  3. RoseMaria

    RoseMaria Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Што е работата со Норлево? Ги нема никаде во аптеките, се пребарав...
     
  4. martinaa20

    martinaa20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    добро кај можам да ги најдам апчињава како се викаат и колку чинат навистина ги нема никаде????
     
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.674
    Пол:
    Женски
    Тие апчиња за абортирање чинат колку и еден цел абортус. Така да поубаво во клиника да се абортира отколку да се ризикува. Познаничка абортираше од дечко кој не беше од тука, кај нас немаше тогаш такви апчиња и тој ги зема од Косово. Јас бев во моментот со неа кога ги пиеше и не се сеќавам добро но пиеше апче, па после пола саат уште едно.... и абортусот беше брз, за 2,3 саати го исфрли плодот кој беше 6та недела, . Болки неподносливи имаше иако беше на апчиња против болки плус. Лежеше на кревет на стомак и на ивицата со нозете се клацкаше напред назад од болка.... По некој ден бевме на гинеколог и гинегологот рече дека нема веќе ништо во матката, кај истиот гинеколог потврди и дека е бремена.
     
  6. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    какви ли се тие таблети што ке направат да се исфрли плод 6 недели !!!!!!! а последици.......????? :tmi:
     
  7. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    И јас сум слушала за нив но сепак ќе мора после киротажа да се направи,во секој случај да не остане нешто во матката.
     
    На feminka85 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Таблетиве се користат во светот скоро 20 години.
    Се користат само за рана бременост до 8 недела и нема никаква потреба од киретажа после користењето, досега нема случај каде имало негативни последици после користењето на таблетиве.
    Инаку се даваат само во болница и под лекарски надѕор, не може на своја рака да се купаат и користат.
     
  9. feminka85

    feminka85 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Бев 8г.н и на редовна контрола ми кажаа дека срцето на бебето престанало да чука па мораше да се направи киретажа, но во последен момент се откажав и отидов на друг доктор, таму ми ги дадоа 4те вагинални таблети Cytotec и ми рекоа дека биле побезбедни од киретажата и дека сама ќе се исчистам.Ги ставив таблетите и после 3 часа почнаа да делуваат, имав страшни и неподносливи болки (иако пиев и таблети за болки), по неколку часа почнав да крварам и го исфрлив плодот па помислив дека сега е се готово, ми се намалија болките, но не беше така...По 3-4 дена се појави лош мирис и отидов пак на контрола, ме прегледаа и ми кажаа дека не било се исчистено и повторно ми ги дадоа истите таблети, но овој пат воопшто не делуваа...по два дена пак на контрола и решија дека сепак мора со киретажа да се отстрани тоа што останало, па за два дена со целосна анестезија ме исчистија...деновиве направив тест за бременост и покажа негативен. ...Не секогаш таблетите имаат добар ефект...Јас и денес не знам дали беше подобро веднаш да направев киретажа и да не ги трпам тие болки со таблетите или сепак вака има помало оштетување на матката...
     
  10. feminka85

    feminka85 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски

    Еве јас сум ти случај каде што имаше негативни последици а и беше потребно да се направи киретажа после таблетите.
    Точно е дека се добиваат само од доктор.
     
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.674
    Пол:
    Женски
    Ama ima i tableti koi se pijat... Sega neznaeme site zboruvame za razlicni tableti, sepak sekogas kako i da e izvrsen abortusot mora pod lekarski nadzor :)
     
  12. viki123545

    viki123545 Нов член

    Се зачлени на:
    23 мај 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Може ли некако да се абортира во 4-5 недела од бременоста ама да не е на клиника??? :(
     
  13. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Може во приватните болници а ако прашуваш дали има апче кое можеш на своја рака да го испиеш и да абортираш....нема.
     
  14. viki123545

    viki123545 Нов член

    Се зачлени на:
    23 мај 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    имам слушнато за Мисопростол само незнам дали го има овде во Македонија..
     
  15. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Да де има апчиња ама и тие се даваат само во болница под лекарски надѕор не може да одиш да си ги купиш во аптека и дома да си ги испиеш за да абортираш.
    Дали ги има во Мк не знам може во приватните болници веќе да почнале да ги користат.
     
  16. maichkaa1123

    maichkaa1123 Нов член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Сите болници овде бараат согласност од родител за абортус под 18?Или информации за абортус на црно.
     
    Последна измена: 8 јануари 2016
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.674
    Пол:
    Женски
    Ah deca decaaaa utre kje se cudite kako da ostanete bremeni... Baraat soglasnost, nema nikoj da se nafati kaj maloletno devojce toa na crno da go pravi, aj da bese polnoletna sama odlucuva za nea, a vaka tesko...
     
    На Rose96, kjukli, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.594
    Пол:
    Женски
    Иди на црно кај некој квази лекар и нека те унакаже за цел живот!!!
    Кој нема во глава има меѓу нозе.
     
    На Rose96, zalosna, Pcelka94 и 3 други им се допаѓа ова.
  19. promeneta

    promeneta Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    12.555
    Пол:
    Женски
    Стварно не знам како си го замислувате абортусот. Ќе одите, ќе абортирате и после како ништо да не било. Не знаете изгледа дека може да има и психички и физички последици од него. Не знам како планирате тоа да го скриете од најблиските.

    И не, не сум строго против абортус, секој си знае како му е ситуацијата, ниту оправдувам, ниту осудувам.
    Ама како имате храброст сами да одите на абортус на црно, а немате храброст да разговарате со родителите и да најдете заедничко решение? Е, тоа не ми е јасно.

    А за твоето прашање немам одговор.
     
    Последна измена: 10 јануари 2016
    На Βικτωρία, Rose96, zalosna и 2 други им се допаѓа ова.
  20. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Леле бе луѓе, не се зезајте со НорЛево, Мисопростол и слично, не сте свесни кои се последици ги имаат врз телото, тотален хормонален шок и може да ви требаат години за да се опоравите. Во последно време си ги кркаат како бонбончиња... (facepalm)

    Ако веќе се осеќате зрели за секс, дај мајку му бидете зрели и за заштита, кондом или контрацептивни апчиња. Да не си ги чукате главите после...
     
    На zalosna, mariz и Pcelka94 им се допаѓа ова.