1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Spidy, 8 декември 2009.

?

Дали го поддржувате абортусот?

 1. Да, секој има право на избор

  1.576 глас(а)
  72,9%
 2. Не, никако

  585 глас(а)
  27,1%
 1. marti.cookie

  marti.cookie Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  21
  Zdravo na site, jas sum za pravo na izbor na zenata....
  Jas ostanav 2 pati trudna i abortirav, prviot pat so deshko mi koristevme kondom koj pukna i vednash sledniot den go zemav 'the day after pill" koe navodno sprechuva zachnuvanje... posle mesec dena pochnav da bidam mnogu umorna, mi se zgolemi apetitot, i nekako mi ze gadeshe i mi smetaa mirisi i takvi stvari.... napraviv test i da, bev trudna.... se reshivme za abortus zashto nemavme uslovi za da imame dete. Posle abortusot pochnav da zemam apchinja za kontracepcija, i zamislete shto.... ne pomina ni godina posle abortusot pak ostanav trudna.... e ovoj pat abortirav ama ne klasichno kako prviot pat, tuku go zemav apcheto shto ti pravi spontan abortus.... Ne mi e seedno shto ete shto taka morashe da bide.... no stvarno ete so apzenje i se se sluchuva... Seushte sum so istiot partner momentalno ne planirame da imam e deca, zdravje boze, i dvajcata rabotime i shtedime pa kje bide i toa...
   
 2. elanor

  elanor Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  522
  Допаѓања:
  1.036
  Пол:
  Женски
  според мене абортусот е меѓу последните табуа на нашето општество. од морален аспект сум против абортусот (освен ако не станува збор за силување или некој здравствен проблем)
  потполно се согласувам со ова тврдење. ако личноста е доволно возрасна за да стапи во сексуален однос тогаш е доволно возрасна и да се информира за средствата за контрацепција. а доколку се случило да пукне кондомот, тогаш во такви инцидентни случаи - на гинеколог и таблета ден потоа. во секој случај станува збор за реткост.
  сепак морам да споменам дека од аспект на човек кој верува дека ние сме господари на сопственото тело и доколку се донесе закон со кој се забранува абортусот излегува дека државата ни го поседува телото, јас сметам дека треба да се остави тоа да биде личен избор.
  сепак, ако се остави на личен избор ќе има многу кои тоа право ќе го злоупотребуваат.
  прашањето останува- дали станува збор за несреќна и ненамерна грешка, или пак (а има многу такви примери) станува збор за вообичаена практика.
  а фетусчето дали е 1 милиметар или е цело бебе - сепак се прекинува живот и тоа е убиство.
  придружував еднаш една другарка да не биде сама. ужас.... и физичка и психичка болка. физичката поминува, онаа раната на душата никогаш не зараснува.
  затоа подобро е да се спречи отколку да се лечи.
  одговорот КОНТРАЦЕПЦИЈА!!!
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Mistique

  Mistique Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  63
  Ne ste dosle vo situacija za da bidete primoran da go storite toa. Pa i ja sum protiv, no ete mene mi se sluci vo neplodni denovi i ne svrsi vo mene. Gospod sakal taka da bide. Togas idev samo 4 meseci so decko mi (19 god imav)i resivme deka go sakame toa dete iako i jas i on studenti sepak i dvajcata obozavame deca. No od druga strana drugi problemi. I ne se zivee so toa tesko e, a pomina mnogu vreme. Istata slika mi se pojavuva vo glavava. Jas legnata i pred da se sluci toa na doktorot mu velev:"Ne sakam da abortiram!" i po nekoe vreme gi otvoriv ocite, se najdov vo prazna soba pokriena so bel carsav koj bese so krv. Stanav i so trcanje izlegov od bolnicata. Nesakav da ja poglednam nikoj, so nikoj nesakav da pravam muabet. Osven so decko mi, bidejki samo jas i on bevme spremni, nikoj ne sakase da ne prifati. I sega i edvaj cekam da diplomiram, da najdam rabota(decko mi se vraboti) i da si imame bebusce(mnogu bebusi ), i duri togas ke mozam da se nasmeam od srce i da bidam najsrekna.
  Gi pociutvam i lugeto sto se i sto ne se, zosto tie ne sekogas odlucuvaat, nekogas se so sila odneseni!
   
  На Bebce1, Lolo5 и cecencence им се допаѓа ова.
 4. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.891
  Допаѓања:
  133.530
  Јас го поддржувам абортусот. Секој треба да има право на избор. Одгледувањето дете е сериозна работа.
   
  На BabyStyle му/ѝ се допаѓа ова.
 5. MarinaR

  MarinaR Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  14
  И јас сум за абортус затоа што и јас се соочувам со таа дилема дали да одам на абортус или не но сепак мислам дека ке биде подобро да абортирам отколку да родам.Веке имам малечко кое е 8 месеци и верувајте едноставно не се чувствувам способна ни физички ни психички за уште една бременост.Знам дека требаше предвреме да превземам мерки за да не дојде до оваа ситуација но ете се случи и решена сум на таков чекор.И секако ја поддржувам секоја жена или девојка која ке се реши на ваков чекор! Поздрав!!!
   
 6. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4.502
  Допаѓања:
  11.343
  Пол:
  Женски
  Иако изборот е личен и зависи од мислењето на секоја индивидуа, јас лично верувам во биологија, а не во религија. Јас велам за се има причина, рационална и логична причина. Верувам дека на многу им е полесно да мислат дека можеби се дел од некој поголем план на универзумот, но токму поради такви работи и абортусот се гледа како чедоморство или убиство. Некои луѓе едноставно не се емотивно силни да живеат со товарот на "уништен живот". Човекот е програмиран да бара логика во секој настан од животот, но многу често доаѓаме до погрешната.
  Јас лично не би можела да родам дете затоа што "Господ така сакал", ако знам дека не можам да му овозможам и квалитетен живот. Затоа и толку ме изиритира мислењето на таканаречени професионалци на темата кои велат дека секоја жена која абортирала мора да се покае и да побара прошка од сопственото неродено дете ако не сака вечниот живот да го помине во агонија. Во чија корист е да се доведе некоја личност во емотивна нестабилност, можеби и до крајот на нејзиниот живот?
  А да не почнувам да зборувам за оние кои несомнено донеле одлука дека не го сакаат новиот живот кој расте во нив. Што би правеле тие ако се донесе закон против абортусот? Очигледно фрлање по скали како пред 100 и повеќе години пак ќе стане редовна пракса.
  Јас ја почитувам одлуката на секој на оваа планета. Ако некој мисли дека може да донесе дете на светов и да го одгледа како што тоа дете би заслужувало, се надевам дека е во право и се надевам ќе ужива во благодетите на родителството. Јас сеуште не се чувствувам спремна за такво нешто, и сметам дека не би требало да постои закон кој би ме приморал на истото.
  И ви благодарам за мислењата до сега.
   
 7. loli674

  loli674 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2009
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  2
  јас го подржувам абортусот пошо и мене ми се слу4и и тоа на 17години. шо ќе беше со мојата иднина ??
  ....бебето беше несакајќи во пијана состојба се дешават хехехе

  само незнам дали е то4но тоа што викаат дека нема да забрамениш ако првотот го о4истиш.Да верувам луѓе?
   
 8. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  307
  Pa ne, ne mora da znaci ...mene mi kazaa ako matkata ti e mnogu meka kolku i da e strucen lekarot moze da ne ostanes pak bremena...inaku znam mnogu slucai kaj sto abortirale prva bremenost i sega fala mu na Gospod pak si imaat deca...bitno e samo psihicki da vospostavis ramnoteza...da ne se optovaruvas so toa...lele ke mozam li pak da ostanam bremena..toa e klucnoto.Normalno deka pak ke mozes da zabremenis mlada si zivotot e pred tebe ;)
   
 9. loli674

  loli674 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2009
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  2
  da da sekako ja su psihi4ka taka rastoreana
  mislam rano e uste za deca za mene ama misla ke si ima ko ke si dojt vreme
  fala za ova mi trebaat i vakvi mislenja:)
   
 10. ss80

  ss80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  271
  Пол:
  Женски
  Навистина не би можела да кажам дека некого осудувам за извршен абортус... Но не можам ниту да кажам дека ги оправдувам! Една од моите пријателки абортираше бидејќи дечко и не беше спремен за брак?!? (иако и таа и тој беа после 26тата година и беа зрели за дете, вработени...) Нешто подоцна раскинаа засекогаш... Сигурно и фактот дека се случи тоа што се случи беше една од причините за да раскинат... Таа до ден денешен не може да заборави дека токму таа, личноста која секогаш била против абортус го направи истото... Затоа никогаш не вели никогаш... Но кога би се земала себеси како пример-во врска бев 10 години, а сега сум во брак и секогаш сум користела добра, старовремска заштита-ПРЕЗЕРВАТИВ против несакана бременост! Претпоставувам дека воспитувањето е многу битно, но и јас самата од малечка знаев дека доколку не користам презерватив е доста возможно да забременам-по телевизиите секогаш јавно се зборувало за последиците, на образовните програми секогаш имало емисии за истото! А да не зборуваме за другите несакани последици како ХИВ/СИДАта?! И не можам да сфатам како може денешните современи девојки повторно да се вадат на оправдувањето дека без кондом им било поубаво, дека биле понесени од моментот, дека „внимавале“ но ете... !?? Многу е логично дека ако не користиш заштита голема е шансата да забремениш! Од друга страна сетете се на сите оние девојки и жени кои сакаат да забременат, а не можат... Пак ќе речам, не сум тотално против абортус, но абортус „да“, но во одредени случаи (нарушено здравје, економски причини, силување...) Веројатно има уште некои случаи при кои се „одобрува“ (условно кажано) абортус... Но кога читав низ вашите пораки дека „ете, едноставно се случи“ не разбирам само како може на толку голем број од девојките, ете, тоа така едноставно да им се случува? Како да не се внимава воопшто, како да не се знаат последиците! Ова го потенцирам бидејќи истата моја пријателка отсекогаш велеше дека мрази презервативи и дека таа „знае“ кога треба да престане?!?! И дека така може да се исконтролира сексуалниот однос, да на крајот се биде во ред. А кога јас ќе и речев: „што ако ете се случи да забремениш?“, таа ми велеше дека ќе го задржи и ќе се омажи за дечко и - но ете, не било така едноставно. И нејзиниот крај беше оној подебелиот...
  Голем поздрав на сите и се надевам дека ќе се намали бројот на абортуси во земјава и општо во светот... Всушност, секој самиот си ги сноси последиците... Здравствените, моралните...
   
 11. ljubov1

  ljubov1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  33
  jas sum za abortusot ,i samata veke sum pominala nis toa ,deka ne e lesno ne e ama podobro da se abortira otkolku da se rodi toa dete vo nesoodvetni uslovi.Greski se slucuvaat na sekogo ,taka da i tie sto se tolku protiv moze da dojdat bas vo takva situacija .
   
  На kalinka89 и Stefanovskaana им се допаѓа ова.
 12. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  go prifakam abortusot dokolku e moralno. a obicno ako se sluci nesakanata bremenost vo ranite god togas neophoden e abortusot.znaeme deka neli deteto ne e vinovno za nisto, no sepak mladi sme i ne mozeme kolku i da sakame da se odademe na takvite golemi obvrski.posebno ako se bez rabota roditelite, ako nemaat pomos od nivnite itn... abortusot e edna nezaboravna slika, beleg so koj ke se nosis ceeel zivot :( iskreno! bolno e cuvstvoto koga znaes deka nesto vo tebe rastelo i ... no sepak toa e individualno za sekoja devojka, sekoj par. zatoa neli e podobro da se zastituvame na vreme otkolku da odzemame zivoti na nevini dusicki??? :(
   
 13. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  124
  секој си има право на личен избор.го подржувам абортусот од причина што не секој е спремен да добие дете.особено не на 16-17-18 год кога и самите сме деца.кога се уште има кој да се грижи за нас.секоја чест на оние девојки кои на тие год го задржале бебето очигледно се сметале за зрели особи.не ми е јасно како можат да даваат такви реклами за тоа дека абортусот е убиство кога во привите 4 месеци ,,бебето,,всушност е фетус и затоа после 4 месец е забранет абортусот зачто после тој месец фетусот се оформува со бебе
   
 14. ametist

  ametist Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2009
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  13
  ABORTUSOT NE MOZE DA BIDE ZABRANET ,ZATOASTO ZENITE KE NAOGAAT NACIN KAKO TOA DA GO PRAVAT NELEGALNO.SEPAK PROTIV SUM ZATOASTO MISLAM DEKA FETUSOT E ZIVA KREACIJA SO DUSA , KAKO I DA SE TESIME TOA E DEFINTIVNO UBISTVO SO PREDUMISLA.NE VIKAM DEKA NEMA OKOLNOSTI KADE STO E NEOPHODNO DA BIDE IZVRSEN AMA SEPAK MISLAM DEKA IMA MNOGU NEODGOVORNI DEVOJKI,ZENI STO MISLAT DEKA SE MODERNI A VSUSNOST KRAJNO NEINFORMIRANI A STO E NAJTRAGICNO UBEDENI DEKA ONI TOA MOZAT DA GO KONTROLIRAAT E TOA NAVEKE ME NERVIRA,ZARADI NEKOJA GLUPACA STO PRIRODNO SE PAZI ,NEKOJA NERODENA DUSA KE JA MACAT,UBEDUVAJTE SE KOLKU SAKATE ABORTUSOT E UBISTVO.... I DA IMAM DVE DECA ZNAM STO ZBORAM!!!! :x
   
  На ejasbe му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Inola

  Inola Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  204
  Извини Snake, несакам да те нападнам, ама малку ме изреволтира тоа што што зборот "бебе" го ставаш в наводници. Само да ти кажам дека уште со неговото зачнување се знае неговиот пол, неговата крвна група, значи тоа е човек. Ако ги нема сите органи, сигурно не е вонземјанин...

  Вака како што си го напишала, испаѓа дека не е човек во првите месеци од животот. Извини, ама зарем и за себе мислиш така, дека на почеток не си била човек? Сум слушнала дека некои викаат дека на почеток детето во мајчината утроба е паразит....колку грозно звучи. Ако некој така мисли, нека си мисли за себе. Ако е беспомошно, не значи дека имаме право да го убиеме.

  Јас погоре напишав дека го оправдувам абортусот само во случаи кога се работи за здравствени проблеми, па и силување...Исто така не сум да се забрани се додека постојат недоквакани девојки и момчиња кои не се едуцирани за контрацепција, па задоволството си го претвораат во кошмар, сметам дека кога веќе се решиле на абортус подобро да го направат во некоја легална амбуланта, а не во некој подрум кај квази лекар.
   
  На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
 16. ametist

  ametist Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2009
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  13
  gi razgleduvam godinite na diskutantite za abortusot i zakluciv nesto poveketo se od 18 do dvaeset,znaci seuste deca nemate a tolku oformeni stavovi vo korist na abortusot,vsusnost toa e loso zatoasto zboruvate za nesto sto nemate realno iskustvo a vo sekoj slucaj bi abortirale kako toa da e depilacija ,e ne e,podobro trosete mentalna energja na toa na koj nacin da ne ostanete trudni zatoasto eden den zdravje na site im posakuvam,koga ke si go gusnete detenceto ke ve boli dusata za toa sto ste go abortirale!!!!
   
  На zalosna и ejasbe им се допаѓа ова.
 17. gabice

  gabice Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  4
  eve edno moe iskustvo... ostanav bremena ,ama bidejki neznaev sto ke se sluci so mojot brak go abortirav.nikogas poloso vo zivotot ne sum se cuvstvuvala kako koga izlegov od bolnica i sednav vo kola. jas koja tolku mnogu sakam decinja unistiv eden zivot nemozev da si prostam,veruvajte mi padnav pod depresija jas ubiec ne mi se veruvase.i uste mi e krivo sega ke imase 6 godinki ako se rodese zalno e ama sepak podrzuvam deka e izbor na sekoja zena .pozdrav do site
   
  На Lolo5 и ejasbe им се допаѓа ова.
 18. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4.502
  Допаѓања:
  11.343
  Пол:
  Женски
  Иако ја оставив темава за малку поотворен муабет, сепак акцентот ми беше ставен на прашањето дали сте ЗА или ПРОТИВ абортусот, во контекст дали го поддржувате законот кој требаше да го забрани. Размислувањето дали жената која се решила за абортус треба да се етикетира како убиец или не, го сметам за многу субјективно и на крајот пак е таа истата жена која треба да живее со својата одлука. И покрај морална дилема, абортусот се сведува на избор. И да живееш со чиста совест откако ќе избереш.
  Темата ја поставив за дискусија со цел да дознаам колку од девојките и жените кои биле ставени во незавидна ситуација, поминале низ истата или само размислувале на оваа тема, сметаат дека абортусот не смее да се забрани. И многу од вас велат дека, иако никогаш не би абортирале, се каете што сте абортирале или сметате дека сте ја направиле правилната работа кога сте ја прекинале бременоста, сепак го почитувате туѓото мислење и не би им го забраниле тој избор на другите. И токму тоа се надевав дека ке дознаам. :)
   
 19. macki4kaaaa

  macki4kaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  2
  abre luge ako licnosta imala seks na 15 godini i stom misle dadeka e vozrasna za seks i za se dr sto pravi znaci moze da bide i vozrasna da cuva dete imam takvi slucaevi kaj nas vo naseto skolo imav soklasni4ka i uste na 14 godini rodi dete i eve sega si go cuva veke 3 godinki e zdravo i zivo znaci bila podgotvena na seks pa bila podgotvena i da cuva dete a abortusot e ubivanje toa dete ne e nisto krivo sto ne si vnimavala majkamu i tatkomu barem sega so vakva razviena tehnologija postojat sekakvi zastiti zalam za devojceto sto e tolku malo i se zacrnilo na tolku mali godini ama sepak takov e zivotot i takva mu bila sudbinata pozz ne go podrzuvam abortusot
   
  На zalosna и ejasbe им се допаѓа ова.
 20. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  124
  Извини Snake, несакам да те нападнам, ама малку ме изреволтира тоа што што зборот "бебе" го ставаш в наводници. Само да ти кажам дека уште со неговото зачнување се знае неговиот пол, неговата крвна група, значи тоа е човек. Ако ги нема сите органи, сигурно не е вонземјанин...

  во ред секој си има право на свое мислење и затоа е отворен форувов за секој да даде свое мислење но во секој случај во првите 4 месеци тоа е фетус т.е клетка која постепено се развива