1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Spidy, 8 декември 2009.

?

Дали го поддржувате абортусот?

  1. Да, секој има право на избор

    1.570 глас(а)
    73,0%
  2. Не, никако

    581 глас(а)
    27,0%
  1. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Има огромна етичка разлика од тоа да се абортира поради силување, напуштање од партнер и немање поддршка од никого, немање услови да изгледаш дете, аномалија... и полот како единствен фактор за тоа дали го сакаш или не плодот. Сигурно и сама ја согледуваш, излишно е да се објаснува.
     
    На Amellie13, ivi1987, ane.bella и 10 други им се допаѓа ова.
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Кузнај...
    Моментално, десничарските сили, ептем змеаат замав, на глобално ниво.
     
    На JollyGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.446
    Допаѓања:
    81.949
    Пол:
    Женски
    Кој закон ,каде?
    Законите не се секаде исти Нарцис,а и се менуваат.

    Не ги следите трендовите,спомнав во тек е иницијатива за слободно прекинување на бременост кога жената ќе одлучи!
    Мислиш дека е некому проблем да плати приватен аб од5000 еур.во 19 недела во Холандија?
    Ајде да не споменувам други држави.
     
    На Selest му/ѝ се допаѓа ова.
  4. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.364
    Пол:
    Женски
    Е ова не го знаев. Ама запознав жена која самата ми кажа дека правеле пренатални тестови и доколку третото било ист пол како првите две, планирале да го абортираат. Па "среќа" испаднало да е "посакуваниот" пол и си го роди. И со причина не кажуваат пред 12-та недела. Ама пак ќе кажам, за вакви случаи не ни вреди да се дискутира воопшто.
     
    На ivi1987, LollySky, Nausicaa и 3 други им се допаѓа ова.
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Шо ќе прајме, кога медицинината ќе стаса до таму, да може да си одбереш пол при зачнување? :)
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  6. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.364
    Пол:
    Женски
    Па за кај нас Косми зборам, за законот кој сега го донесоа. Искрено, за Холандија не ме интересира, ниту пак за било која друга земја каде што не живеам.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  7. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Џабе не викаат кога едно нешто ќе си го достигне својот максимум само ќе се уништи.
    Исто и со нас луѓето.
     
    На DAngel и fana им се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Можеби... можеби не...
    Ама секако, во иднина, ни следат уште многу морални проблеми за решавање...
     
  9. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.071
    Допаѓања:
    13.163
    Пол:
    Женски
    95% од населението ќе бидат мажи.
    Што убаво ќе им биде на жените ќе можат да бираат и да имаат повеќе мажи :rofl:
     
    На ivi1987, Bender Rodriguez, Nausicaa и 3 други им се допаѓа ова.
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Ми се допаѓа оптимизмот!
    :rofl:
     
    На Meckicja, Peperutce1115 и ocicka2014 им се допаѓа ова.
  11. Heavencanwait

    Heavencanwait Активен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    Zarem se uste ima nekoj koj e protiv abortus? U 21 vek? Nacitani, educirani?!
     
  12. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.970
    Допаѓања:
    260.965
    Па до 12та недела не се гледа пол мислам. Така што... сеедно.

    После тоа мислам дека треба сериозна причина.
    Сепак 12 недели се доволни за одлука.

    НО
    Не се дрзнувам да кажам за кого било дека е ужасен или дно.
    Просто не сум во негова кожа и не можам да знам.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  13. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.970
    Допаѓања:
    260.965
    Затоа се вика социјално и се пријавува.
    Детето е прво граѓанин на оваа држава, а потоа нечие дете.
     
    На Nausicaa, Someonespecial и LiliBoz им се допаѓа ова.
  14. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.220
    Допаѓања:
    165.793
    У име свих нас из седумдесет и неке... Вајлд, генерација, немој да не потценуваш. Јас мислам оти и поедуцирани и поизградени личности бевме, отколку децата на независната Република... Не оти децата се криви, ќе да е републиката, и тие што ја јавнаа да ја владеат/крадеат. Кому му треба едуциран, само свесен поединец, што не може да го замајува? Поарно да менуваме закони за абортус, за пушење, па за веронаука, па ќе се мати некоја вода и секој ќе мисли дека има право на мислење за теми шо ич не го засегаат, ама ете секој може да мисли за правата и слободите на комшијата, оти реално никој ни права ни слободи има...
    Баба ми, беше генерација 1920 и некоја, и понормални ставови имаше за секс и абортус и све со тоа поврзано, од овие денешниве, локални и глобални просветители.
    За мој вкус не е пристојно, да се мешам во туѓи животи, кој, кога, зошто и дали, имал секс, абортирал, ватевер...Live and let live.
    Едукација мора, слобода на избор мора. Е, сега пусто турско како да се искорени од балканите, не сум толку умна.
     
    На CameliaMiller, Anaxandra, Annath и 4 други им се допаѓа ова.
  15. FVP

    FVP Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    Ова е рутинска практика кај ИВФ инаку, бидејќи машкиот и женскиот ембрион имаат разлика тежина, може многу лесно со голема прецизност да се избере полот на ембрионот, и тоа не сметам дека е некоја морална дилема искрено. попроблематични ми се овие мизогинисти како што беше спомнато погоре каде што сакаат со сила да добијат одреден пол без разлика на последиците врз жената или пак 'непосакуваните деца'. Да не збораме дека обично тоа се многу конзервативни патријахални мажи кои што сакаат некој да им продолжи лозата.
     
    На Annath, WildMk, CameliaMiller и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Со претходниот закон беше дозволен абортус до 12та недела, период кога не можеш да го дознаеш полот на детето. Со новиов закон (дозволен абортус до 22ра недела) можеш да се абортира и откако ќе се дознае полот на детето. За жал во многу случаи тоа ќе значи убивање на неродените бебиња само затоа што се од женски пол.
    Исто така со претходниот закон постоеше задолжително советување на жената и три дена чекање при што можеше да се дететкира присилен абортус од страна на некој ваков монструм кој ја принудува жената да абортира поради непосакуван пол.
    Очигледно новиот закон помалку ја штити жената и женските неродени деца.
     
  17. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.364
    Пол:
    Женски
    Прочитај го законот и прати ни на сите тука каде пишува дека може да абортира ако нема медицинска индикација, односно ако се работи за непосакуван пол.
     
    На DAngel, LejlaD, ivi1987 и 5 други им се допаѓа ова.
  18. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.099
    Ме интересира баш дали има ставки како психички терор, жртва на домашно насилство и сл.
    Оти нели, мажот ако дознае дека е женско нема да го сака, па ќе ја тера, може ќе и се заканува...
    Дали законот би ги оправдал овие ситуации.
     
    На LejlaD и LivingGlam им се допаѓа ова.
  19. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Абе не ме смеј. Од нога се пишуваат причините зошто сакаш да абортираш, никој од специјалистите не се замара со тоа. Чиста формалност е тоа. А да не зборам па во приватните клиники. Ако тој гинеколог не те абортира, парите ќе ги земе гинекологот од другата приватна клиника. Така што ќе те абортира додека трепнеш.
     
  20. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Е нема сега -за ова може, за друго е неприфатливо. Не е ни наше да знаеме зошто некоја абортира па да судиме правилно е или не. Нели -нејзина матка, нејзино право. Ако не е убиство и е нешто за што не треба да се потресуваме, зошто тогаш да се потресуваме ако некоја абортира заради пол? Да не се правиме наудрени дека после 2 или три деца машки на пример, некој си сака женско. Може не звучи убаво ама рековте да не прашуваме зошто некоја абортирала не знам колку пати. Нејзино си е. Исто глупаво е да абортираш често оти не знаеш како да се заштитиш ама пак тука не смееме да се мешаме, а во ова може? Освен ако се работи за присила од партнерот, тоа е друго. Во спротивно, нивна работа, не е задолжително да кажат зошто а не е ни наше да знаеме. Законски дозволено е, тоа е се' што треба да не интересира.
     
    Последна измена: 15 март 2019
    На LejlaD, An-na, fana и 4 други им се допаѓа ова.