Абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Spidy, 8 декември 2009.

?

Дали го поддржувате абортусот?

 1. Да, секој има право на избор

  1.220 глас(а)
  71,1%
 2. Не, никако

  496 глас(а)
  28,9%
 1. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  4.094
  Допаѓања:
  83.521
  Е нема сега -за ова може, за друго е неприфатливо. Не е ни наше да знаеме зошто некоја абортира па да судиме правилно е или не. Нели -нејзина матка, нејзино право. Ако не е убиство и е нешто за што не треба да се потресуваме, зошто тогаш да се потресуваме ако некоја абортира заради пол? Да не се правиме наудрени дека после 2 или три деца машки на пример, некој си сака женско. Може не звучи убаво ама рековте да не прашуваме зошто некоја абортирала не знам колку пати. Нејзино си е. Исто глупаво е да абортираш често оти не знаеш како да се заштитиш ама пак тука не смееме да се мешаме, а во ова може? Освен ако се работи за присила од партнерот, тоа е друго. Во спротивно, нивна работа, не е задолжително да кажат зошто а не е ни наше да знаеме. Законски дозволено е, тоа е се' што треба да не интересира.
   
  Последна измена: 15 март 2019
  На LejlaD, An-na, fana и 4 други им се допаѓа ова.
 2. Meckicja

  Meckicja Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.127
  Допаѓања:
  5.843
  Пол:
  Женски
  Zasto da nema ti ako si za nekoj ne e za abortus I neznam zasto samo se nadpisuvate jas kratko ke kazam napisete si samo ili ste za abortus ili protiv jas ke si kazam oti sum protiv abortusot I tolku nema zasto da obrazlozuvam zasto sum protiv ednostavno toa e moj stav vo vrska so ova tema
   
 3. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  2.880
  Допаѓања:
  43.464
  Пол:
  Женски
  http://www.femina.mk/здравје/интимн...PNa4yYTncQ4bVWjG_16TrADyfT0RWjviuFe3-deMXpKGM
  Еве го законот. Зависи кој како ќе го толкува, али опфатен е и тој момент.

  Мило ми е што те насмеав. Инаку се замараат, ако ме прочита некоја страна поназад ќе знаеше дека неколку доктори одбија жена да абортира поради непосакуван пол.
   
  На LejlaD, ivi1987, Annath и 4 други им се допаѓа ова.
 4. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  3.256
  Допаѓања:
  51.574
  Имаше на Нетфликс еден многу добар документарец за оваа проблематика. Или во Ask the Doctor беше или во тие кратките видевца што ги прават за појаснување на работи, ич не ми текнува како се викаше серијалот. Ако сакаш, ќе протарашкам и ќе пишам.

  Многу интересно да се види и размисли, се предвидува дека една гранка од правото во иднина ќе се развива во таа насока, што смееме, а што не смееме да менуваме при зачнување.

  Едит - најдов, Explained се вика серијата, епизода Designer DNA
   
  Последна измена: 15 март 2019
  На LejlaD, ivi1987, WildMk и 4 други им се допаѓа ова.
 5. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.485
  Допаѓања:
  226.872
  На жалост голема е веројатноста жената да си го знае сопругот дека е таков каков што е и се нафатила на рускиот рулет машко/женско...
  Оти според примериве што ги кажувате, ете, има такви.
   
  На LejlaD и NarCis@ им се допаѓа ова.
 6. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.073
  Допаѓања:
  8.630
  Пол:
  Машки
  Во која недела од бременоста? Ако е после 22ра, да треба да помине одредени комисии (ако нема врски се разбира).
   
 7. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  2.456
  Допаѓања:
  18.218
  Пол:
  Женски
  Таквите и да нема закон ќе најдат начин да абортираат.

  А во најмала рака ако родат несакан пол, тоа дете во такво семејство цел живот ќе е малтретирано, омаловажувано, третирано нееднакво дури и тепано.
   
  На DAngel, LejlaD и WildMk им се допаѓа ова.
 8. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  2.880
  Допаѓања:
  43.464
  Пол:
  Женски
  18-19 недела во приватна клиника одбиена.
   
  На LejlaD му/ѝ се допаѓа ова.
 9. FVP

  FVP Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2018
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  419
  Пол:
  Женски
  Море на крај краева кај тој проблем, абортусот не е тоа што е сумнително, туку мизогинија што таквите религиозни екстремисти како вас и другар ти Филип ја практикуваат.
   
  На DAngel, LejlaD, Rebecca_R и 4 други им се допаѓа ова.
 10. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  1.583
  Допаѓања:
  23.842
  Пол:
  Женски
  @NarCis@
  Абортусот не само законско прашање,па ќе се водиме само по него.
  Законите се менуваат,јас зборам за двојни аршини или принципи.
   
 11. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.073
  Допаѓања:
  8.630
  Пол:
  Машки
  Ниту јас, ниту Филип немаме ни омраза, ни предрасуди кон женскиот пол. Напротив, поддржувачите на новиов закон евидентно покажуваат дека не им е гајле за женските убиени неродени бебиња. А не им е гајле ни за жените кои се присилени од своите мажи или партнери да си го убијат бебето во утробата.
  Но, кому зборам јас. 1000 пати е видено на форумов дека кога некој нема аргументи, веднаш се свртува со ад хоминем и напад кон личности.
   
  На Abeja, nextredstyle и Meckicja им се допаѓа ова.
 12. FVP

  FVP Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2018
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  419
  Пол:
  Женски
  Кои се тие подржувачи на 'убиството на женските неродени бебиња'?
   
  На LejlaD, Annath и CameliaMiller им се допаѓа ова.
 13. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  2.587
  Допаѓања:
  24.176
  Пол:
  Женски
  Ад хоминем, а где је ЛГБТ ?:o
   
  На DAngel, LejlaD, KateKane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  2.880
  Допаѓања:
  43.464
  Пол:
  Женски
  Ова се проблеми со многу подлабоки корени. Ако мажот ја условува жената да абортира поради пол, замисли низ кои други тортури поминува во секојдневието. Тука веќе треба да работат социјалните служби.

  Точно Косми, не знаеме во која насока може да се менуваат законите. Но, за мене овој закон одговара на моите принципи. Не знам на кои двојни аршини мислиш. За мене е убиство девојката која го фрли новороденото бебе во полско веце. Да имала прекин на бременоста, која најверојатно била непосакувана, од тој чин ќе се згрозеа само оние кои се против абортус. Вака, сите сме згрозени.
   
  На Yowannty, LejlaD, Rebecca_R и 3 други им се допаѓа ова.
 15. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.766
  Допаѓања:
  156.367
  Пол:
  Женски
  Имам професорка феминистка, силен поддржувач на правото на абортус меѓу правата на жената. Баш од неа исто така прочитав и дознав за документарецот Neželjene ćerke Crne Gore, кој зборува против ситуацијата во Црна Гора со абортирањето женски деца поради полот.

  Не ме смеј те молам, верски проповедници и конзервативци ќе учите борци за права како да бидат борци за права. Big lol.
   
  На LejlaD, ivi1987, NarCis@ и 3 други им се допаѓа ова.
 16. FVP

  FVP Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2018
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  419
  Пол:
  Женски
  Правиш едноставно пребарување за деноминацијата во кој се тие членови баш и ти излегуваат резултати како се суделе за 'самоубиството' на некоја членка кој сакала да ги обелодени сексуалните насилства што се случувале во конгрегацијата...
   
 17. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.073
  Допаѓања:
  8.630
  Пол:
  Машки
  Тоа што некој на челото ќе си напише „борец за права“, не го прави и борец за права. Најчесто оние кои се нарекуваат себе си „борци за права“ не се ништо друго освен најголеми дискриминатори, ширачи на перверзни идеологии и деструктивни штетници на човечкиот род.
  Христијаните од секогаш биле најголеми борци за права. Мајка Тереза позната хуманистка, Мартин Лутер Кинг кој се борел за правата на црнците, Денис Муквеге кој секоја година оперира по околу 3,500 жени и девојчиња жртви на силување.... сите овие се христијани и наградени со Нобелова награда за мир. Еден живот ти е малку да учиш само од овие што значи да се биде вистински борец за човекови права.

  Прими мое соочувство.
   
  На Abeja и LiliBoz им се допаѓа ова.
 18. CameliaMiller

  CameliaMiller Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  4.602
  Допаѓања:
  106.443
  Јухууу така беше и до сега ;)
  Пробуваме тоа да го потсмениме.
  На крајот, може и по дома да си абортираме, како во златните стари времиња.
  Законски не е дозволено абортирање после 12 недела, никако освен поради медицински индикации.
  Пол на плодот не е медицинска индикација.
  Пред 12 недела во принцип не знаеш пол.

  Инаку, ич не ми е гајле дали сака строго женски или машки или пар непар да раѓа, се' додека не е присилена на истото.
   
  Последна измена: 16 март 2019
  На Yowannty, LejlaD, Rebecca_R и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.766
  Допаѓања:
  156.367
  Пол:
  Женски
  Ајме мајко мила, сериозно постои некој што уште верува во ова?! Да да, хуманистка која дозволувала луѓе да страдаат во беда наместо навистина да им помогне. Па не ме ни чуди од вас верници кои се чудите за немање услови како причина за абортус, за вас сиромаштијата е тест од Госпо, товар што го става на силни раменици, пат до просветлување... Тоа се тие идоли и вредности.
   
  На DAngel, LejlaD, Emy867 и 5 други им се допаѓа ова.
 20. CameliaMiller

  CameliaMiller Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  4.602
  Допаѓања:
  106.443
  И тука имаме многу посериозен проблем од абортус; на пример животот и психичкото и физичкото здравје на жената и веќе родените деца.
  Баш госпоЖа Тереза ја најде од сите, за не вјеровати :D
   
  На DAngel, Yowannty, LejlaD и 6 други им се допаѓа ова.