Форумџика на годината 2019: НОМИНАЦИИ

Абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Spidy, 8 декември 2009.

?

Дали го поддржувате абортусот?

 1. Да, секој има право на избор

  1.225 глас(а)
  71,1%
 2. Не, никако

  498 глас(а)
  28,9%
 1. basketball9696

  basketball9696 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2015
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки, бремена сум 5 недели вчера дознав. Размислувам да абортирам зошто стварно не сум во можност да го задржам,во врска на далечина сум.. При крај со студии, финансиска состојба катастрофа и уште ред други работи. Се јавив во неуромедика за процедурата со вакум,па доколку некоја е запознаена до нештото би сакала би сакала да сподели искуство... Или било каква информација би ми била барем малку олеснителна. И ќе ве замолам без предрасуди и разговори од типот деќа ќе бидам убиец и слично. Ако некој може да ми помогне ќе бидам благодарна ако не..игнорирајте го долгиов пост. Фала однапред
   
 2. FVP

  FVP Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2018
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  564
  Пол:
  Женски
  Ако си 5та недела бремена тогаш се врши хемиски аборсул со пилула или инекција. Поприлично безболно и брзо.
   
 3. Dora18

  Dora18 Активен член

  Се зачлени на:
  18 декември 2018
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  287
  Пол:
  Женски
  добро вечер, ме интересира како одат цените за абортус
  до колку недели како е абортусот и
  најбитно шо ми е дали ако си малолетен можиш така или мора родилет, дали можи пример само возрасен со тебе?
  кажете и некој совет препорака незнам шо да прам, до душа не е ни сигурно дали сум бремена само да знам одприлика како е работата како оди се.. фала ви однапред и без предрасуди
   
 4. basketball9696

  basketball9696 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2015
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  А каде се прави тоа, доколку знаеш некоја информација би ми помогнала
   
 5. FVP

  FVP Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2018
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  564
  Пол:
  Женски
  Оди кај твојот матичен гинеколог. доколку немаш разговарај со матичен лекар и тој ќе те насочи кон некој добар во твојата околина.
  Прво, оди кај твојот матичен гинеколог, доколку немаш прочитај погоре. Откако ќе се потврдиш дека си бремена. За да извршиш абортус ти треба одобрение од родител или старател бидејќи си малолетна.
  https://www.pravdiko.mk/wp-content/uploads/2019/02/predlog-zakon_za_prekinuvanje_na_bremenosta.pdf
   
 6. Dora18

  Dora18 Активен член

  Се зачлени на:
  18 декември 2018
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  287
  Пол:
  Женски
  vo sekoj sluchaj nekoj ako mozhi neka mi pishi privatno da mi razjasni nekoj raboti
   
 7. basketball9696

  basketball9696 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2015
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Денес утрово абортирав. Се помина во најдобар ред, thank god.Е сега сакам да прашам дали е нормално тоа што воопшто не крварам. Имам некои слаби, тапи повремени болки али ништо страшно. Со оглед тоа што читам феминки со искуства со многу крварење (и тоа сите од нив) се прашувам дали е возможно да не крварам и колку е сето то нормално,или само преувеличувам.... Имал ли некој вакво искуство??
   
 8. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  2.541
  Можно е да има крварење и после ден-два, не веднаш истиот ден. Не е страшно доколку нема, опасно е ако е интензивно крварењето. Плус и дека си била само 5та недела.
   
 9. basketball9696

  basketball9696 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2015
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Сега веќе бев 6та недела и некој ден. Интервенцијата беше со вакум. Се надевам немам простор за грижи.Фала ти на одговорот
   
  На violetblue му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Gospoga-di

  Gospoga-di Активен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2016
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Vi blagodaram mnogu vo 5ta nedela go vrsev abortusot na 4ti ovoj mesec I seuste nemam dobieno men's. E ne krvarev mnogu
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Eciptr88

  Eciptr88 Нов член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2019
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Nema zasto da se grizis posle den dva moze malo krvavenje da se pojavi normalno e na kontrola posle prv menzis da ti potvrdat deka se e ok
   
 12. dalibor111

  dalibor111 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2015
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Ke moze li da mi kazes na koja klinika go praveshe abortusot i koja e celata procedura i kolku plati ?
   
 13. Mince1988

  Mince1988 Активен член

  Се зачлени на:
  4 март 2019
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  125
  Пол:
  Женски
  Devojki powle kolku vreme of abortusot dobivte Jas na 13 Maj pravam 2 meseci I seuste nemam dobijano ke poludam
   
 14. Emilijaema##

  Emilijaema## Нов член

  Се зачлени на:
  11 мај 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Ne interesira dali nekoj ima abortirano vo Bolnica Plodnost i kakvi iskustva imate
   
 15. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.135
  Допаѓања:
  6.715
  Пол:
  Женски
  FB_IMG_1557706117960.jpg
   
  На poppie, Robson, smooch и 2 други им се допаѓа ова.
 16. Tan4ence

  Tan4ence Популарен член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  2.110
  Допаѓања:
  17.032
  На Someonespecial и WildMk им се допаѓа ова.
 17. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.870
  Допаѓања:
  158.227
  Пол:
  Женски
  https://www.theguardian.com/us-news/2019/may/14/alabama-abortion-ban-white-men-republicans

  Ми иде да си испечатам скриптиче со информации за ова лудилово околу закони за абортус во америчкиве држави, и следен пат кога некој „моралист“ ќе ми ја спомне со потсмев Америка како потекло од кај ни биле модерните вредности, да го гаѓам со него.
  Одвратно!
   
  На candy.cane, Eciptr88, Snow-Star и 9 други им се допаѓа ова.
 18. Animali

  Animali Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.156
  Допаѓања:
  9.343
  Пол:
  Женски
  Ми излезе сега на Фејсубк, ме полазија морници особено од таа сликата со стапчињата во Африка, па си викам да го гледаш на слика и пак да е незаконски, комплетно лудило. На што се се приморани денеска жените, оти некое мажуле рекло да не се легализира нешто што не го засега него :envy:
  https://www.nane.mk/10-mokni-fotografii-koi-ja-pokazhuvaat-vistinata-za-nelegalnite-abortusi/
   
  На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. hellocity

  hellocity Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  1.341
  Допаѓања:
  2.625
  Пол:
  Женски
  И така и така, не го поддржувам ако го абортираат бебето на пример ако е женско не им се допага го абортираат. Зошто? Што е тоа бебе помалку, или ако е инвалид а абортусот го поддржувам ако родителите не се достојни да одгледуваат дете т.е ако се занимаваат со проституција, дрога и такви работи ако не се спремни или на пример ако затруднее 18 годишна девојка и ке и се униште автоматски живото ако роде дете ни факултет ни повеке да смене дечковци ни ништо нема да виде.
   
 20. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.006
  Допаѓања:
  97.032
  Не можат ни да знаат до 12та недела дали е машко или женско.