1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Spidy, 8 декември 2009.

?

Дали го поддржувате абортусот?

  1. Да, секој има право на избор

    1.571 глас(а)
    72,9%
  2. Не, никако

    583 глас(а)
    27,1%
  1. FVP

    FVP Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    Ако си 5та недела бремена тогаш се врши хемиски аборсул со пилула или инекција. Поприлично безболно и брзо.
     
  2. Dora18

    Dora18 Активен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    добро вечер, ме интересира како одат цените за абортус
    до колку недели како е абортусот и
    најбитно шо ми е дали ако си малолетен можиш така или мора родилет, дали можи пример само возрасен со тебе?
    кажете и некој совет препорака незнам шо да прам, до душа не е ни сигурно дали сум бремена само да знам одприлика како е работата како оди се.. фала ви однапред и без предрасуди
     
  3. basketball9696

    basketball9696 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2015
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    А каде се прави тоа, доколку знаеш некоја информација би ми помогнала
     
  4. FVP

    FVP Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    Оди кај твојот матичен гинеколог. доколку немаш разговарај со матичен лекар и тој ќе те насочи кон некој добар во твојата околина.
    Прво, оди кај твојот матичен гинеколог, доколку немаш прочитај погоре. Откако ќе се потврдиш дека си бремена. За да извршиш абортус ти треба одобрение од родител или старател бидејќи си малолетна.
    https://www.pravdiko.mk/wp-content/uploads/2019/02/predlog-zakon_za_prekinuvanje_na_bremenosta.pdf
     
  5. Dora18

    Dora18 Активен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    vo sekoj sluchaj nekoj ako mozhi neka mi pishi privatno da mi razjasni nekoj raboti
     
  6. basketball9696

    basketball9696 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2015
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Денес утрово абортирав. Се помина во најдобар ред, thank god.Е сега сакам да прашам дали е нормално тоа што воопшто не крварам. Имам некои слаби, тапи повремени болки али ништо страшно. Со оглед тоа што читам феминки со искуства со многу крварење (и тоа сите од нив) се прашувам дали е возможно да не крварам и колку е сето то нормално,или само преувеличувам.... Имал ли некој вакво искуство??
     
  7. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.791
    Допаѓања:
    5.426
    Можно е да има крварење и после ден-два, не веднаш истиот ден. Не е страшно доколку нема, опасно е ако е интензивно крварењето. Плус и дека си била само 5та недела.
     
  8. basketball9696

    basketball9696 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2015
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Сега веќе бев 6та недела и некој ден. Интервенцијата беше со вакум. Се надевам немам простор за грижи.Фала ти на одговорот
     
    На violetblue му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Gospoga-di

    Gospoga-di Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Vi blagodaram mnogu vo 5ta nedela go vrsev abortusot na 4ti ovoj mesec I seuste nemam dobieno men's. E ne krvarev mnogu
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Eciptr88

    Eciptr88 Активен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Nema zasto da se grizis posle den dva moze malo krvavenje da se pojavi normalno e na kontrola posle prv menzis da ti potvrdat deka se e ok
     
  11. dalibor111

    dalibor111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Ke moze li da mi kazes na koja klinika go praveshe abortusot i koja e celata procedura i kolku plati ?
     
  12. Mince1988

    Mince1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2019
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    463
    Пол:
    Женски
    Devojki powle kolku vreme of abortusot dobivte Jas na 13 Maj pravam 2 meseci I seuste nemam dobijano ke poludam
     
  13. Emilijaema##

    Emilijaema## Нов член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ne interesira dali nekoj ima abortirano vo Bolnica Plodnost i kakvi iskustva imate
     
  14. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    FB_IMG_1557706117960.jpg
     
    На poppie, Robson, smooch и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    На Someonespecial и WildMk им се допаѓа ова.
  16. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    https://www.theguardian.com/us-news/2019/may/14/alabama-abortion-ban-white-men-republicans

    Ми иде да си испечатам скриптиче со информации за ова лудилово околу закони за абортус во америчкиве држави, и следен пат кога некој „моралист“ ќе ми ја спомне со потсмев Америка како потекло од кај ни биле модерните вредности, да го гаѓам со него.
    Одвратно!
     
    На candy.cane, Eciptr88, Snow-Star и 9 други им се допаѓа ова.
  17. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    Ми излезе сега на Фејсубк, ме полазија морници особено од таа сликата со стапчињата во Африка, па си викам да го гледаш на слика и пак да е незаконски, комплетно лудило. На што се се приморани денеска жените, оти некое мажуле рекло да не се легализира нешто што не го засега него :envy:
    https://www.nane.mk/10-mokni-fotografii-koi-ja-pokazhuvaat-vistinata-za-nelegalnite-abortusi/
     
    На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    И така и така, не го поддржувам ако го абортираат бебето на пример ако е женско не им се допага го абортираат. Зошто? Што е тоа бебе помалку, или ако е инвалид а абортусот го поддржувам ако родителите не се достојни да одгледуваат дете т.е ако се занимаваат со проституција, дрога и такви работи ако не се спремни или на пример ако затруднее 18 годишна девојка и ке и се униште автоматски живото ако роде дете ни факултет ни повеке да смене дечковци ни ништо нема да виде.
     
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Не можат ни да знаат до 12та недела дали е машко или женско.
     
  20. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Денес можеби не толку ама порано според полот многу ги абортирале, и затоа дури и во Македонија во селата заостанати се се мажи и затоа се женат за албанки.Сепак строго го негирам абортусот ако абортираат бидејки е машко или женско или познавам ајде имаат две машки што и треба трето и абортираат.Исто така и за инвалидите и тие се живи суштества.