Абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Spidy, 8 декември 2009.

?

Дали го поддржувате абортусот?

 1. Да, секој има право на избор

  1.246 глас(а)
  71,4%
 2. Не, никако

  499 глас(а)
  28,6%
 1. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.906
  Допаѓања:
  32.566
  Пол:
  Женски
  Ако гледаме така, колку мажи има што само ќе и го „направат“ бебето на жената па потоа бегаат и не сакаат ништо да имаат со истото?
  И да, жената го има крајниот збор кога се работи за нејзиното тело. Ако не сака да роди, нема да роди и готово. Таа го има правото да одлучи, бидејќи врз нејзин грб паѓа ризикот доколку одлучи да го износи и да го роди.

  Мажи не треба да имаат право да изгласуваат закон што не ги засега нив, навистина жално..
   
  На ku4ence, poppie, Anomis11 и 5 други им се допаѓа ова.
 2. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.574
  Допаѓања:
  44.378
  Screenshot_2019-05-17-23-45-57-586_com.instagram.android.png Screenshot_2019-05-17-23-46-05-409_com.instagram.android.png
  Нормално дека се целосно "за" абортус кога се работи за нивните вонбрачни афери.
   
  На candy.cane, WildMk, smooch и 6 други им се допаѓа ова.
 3. KateKane

  KateKane Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2018
  Пораки:
  822
  Допаѓања:
  18.335
  Пол:
  Женски
  https://www.google.com/amp/s/www.ro...aw-rape-sexual-assault-punishment-835583/amp/

  Во Алабама се изгласа законот за казнување на абортус.

  Минимум 10 години, максимум 99 или уште пострашно смртна казна и за пациентките и за докторите кои ќе извршат абортус. Се смета за класа А злосторство. Законот важи и за жени кои се силувани и за дете кое е плод на инцест.

  Законот за казна за силувачи е од една до максимум 10 години. Се смета дека е Ц класа злосторство.

  Значи куклињава не го судат силувачот, него ја судат жената жртва на силување и доктор кој ќе и помогне во тоа.

  Најсрцка момент е што законот го поддржа и потпиша гувернерката, Kay Ivey. Жена. Веројатно некоја далечна братучеда на овие што беа контра на форумов.

  Жими све, од сите гадотии на светов, од све труло и мизерно, од сите гомнарии, тие кои вака Сталински постапуваат со жени ми се најодвратни. И тие што ги поддржуваат. И тие ми се тука некаде на максимумот на гадење скалата.
   
  На ku4ence, Harper, idktbh и 19 други им се допаѓа ова.
 4. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.574
  Допаѓања:
  44.378
  И го составила и поднела жена, што е уште полошо.
   
  На candy.cane, violetblue, Harper и 5 други им се допаѓа ова.
 5. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.960
  Допаѓања:
  159.682
  Пол:
  Женски
  The Handmaid's Tale во живо, буквално... баш и таму „идеологот“ и составувачот беше жена :x

  [​IMG]
   
  На Anomis11, candy.cane, WildMk и 3 други им се допаѓа ова.
 6. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.574
  Допаѓања:
  44.378
  Влијанието на патријархатот најубаво се гледа кај жени кои се спремни да напаѓаат други жени врз основа на патријахални уверувања. Тие се спремни да ги правдаат своите постапки со тоа што "се жени", па наводно мислат добро исто како и оние што си ја бараат слободата.
  Од жена што мисли дека на жените им треба контрола, а мажите се дискриминирани да се пазиш.
  Волк во овчја кожа.
   
  На Harper, WildMk, FreeMind и 3 други им се допаѓа ова.
 7. basketball9696

  basketball9696 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2015
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Здраво феминки, скоро имав абортус поточно на 19ти април. Денес добив прва менструација и искрено знаев дека ќе имам обилно крварење но волку страшно не очекував. Менувам улошки на 15 мин пуни со крв од горе до доле.. Крв по нозе ми течи. И вртев на матичната не дига телефон ваљда не е во државава. Што да правам? Дали тррба да се грижам? Да идам на клиника? Немам памет веќе. Ве молам за помош.
   
 8. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.574
  Допаѓања:
  44.378
  Иди на хитна.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 9. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.605
  Допаѓања:
  49.100
  Пол:
  Женски
  Мислам дека е нормално, ама најдобро да одиш на клиника штом е претерано крварењето.
  Напиј се нешто солено, ајран на пример, зашто и притисокот може да ти е паднат.
  Не се плаши, ама оди на гинеколог.
   
  На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Eciptr88

  Eciptr88 Активен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2019
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Mislam deka e normalno isto i jas bev takva dva tri dena krvarev obilno ama obilno kako sto kazuvas ti i potoa se smiri ne bev na ginekolog togas bev otkako mi zavrsi i se bese ok ja prasav dali bilo normalno toa krvarenje i doktorkata potvrdi deka e normalno. Slednite menstruacii bea so sosema normalno krvarenje kako pred abortusot. Ne se plasi sigurno se e vo red
   
  На JProud му/ѝ се допаѓа ова.
 11. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.041
  Допаѓања:
  20.569
  Пол:
  Женски
  Метилергометрин капки си земи од аптека, 3х15 капки пиј, ќе ти се намале крварењето. И вит Ц од 1000 мг може да пиеш
   
  На fana му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Ikickabebusce

  Ikickabebusce Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  3.143
  Пол:
  Женски
  И јас мислам дека секоја жена има право на избор..
   
  На ku4ence, poppie, Animali и 2 други им се допаѓа ова.
 13. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.574
  Допаѓања:
  44.378
  Краток водич за тие што се прашуваат дали е нивна работа што ќе се случи со фетусот:
  IMG_20190526_225512.jpg
   
  На Animali, joy1, Bender Rodriguez и 9 други им се допаѓа ова.
 14. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  12.488
  Допаѓања:
  123.823
  :D Со графици со све :D
   
  На Animali и candy.cane им се допаѓа ова.
 15. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.574
  Допаѓања:
  44.378
  Да не треба да ви нацртам за да разберете? Нема проблем, еве :rofl:
   
  На Animali и WildMk им се допаѓа ова.
 16. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.960
  Допаѓања:
  159.682
  Пол:
  Женски
  Да се знае за пред кого скоцкаа сè и расчистија улици кај нас пред некоја недела:
  https://nypost.com/2019/05/25/pope-...utm_source=NYPTwitter&utm_campaign=SocialFlow

  Pope Francis denounced abortion as similar to mob-style murder.

  “Is it licit to throw away a life to resolve a problem?” he said at a Saturday conference in Vatican City. “Is it licit to hire a hit man to resolve a problem?”

  Francis added that abortion is never acceptable — even when a mother is carrying a fetus with birth defects or one deemed likely to die soon after birth. He said a human being is “never incompatible with life.”

  “Taking care of these children helps parents to grieve and not only think of it as a loss, but as a step on a path taken together,” the pontiff said.

  The pope has condemned abortion in the past, but also ordered priests to forgive women who have had abortions.

  :puke:
   
 17. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.522
  Допаѓања:
  8.802
  Пол:
  Женски
  FB_IMG_1559088742583.jpg
   
  На 1209, ku4ence и WildMk им се допаѓа ова.
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  12.488
  Допаѓања:
  123.823
  На ku4ence, poppie, Animali и 2 други им се допаѓа ова.
 19. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  12.488
  Допаѓања:
  123.823
  ОБЈАВЕН НОВИОТ ЗАКОН ЗА АБОРТУС - ЖЕНАТА ЌЕ МОЖЕ И СО МЕДИКАМЕНТИ ДА ЈА ПРЕКИНЕ БРЕМЕНОСТА

  Жените до 12тата гестациска недела ќе може да абортираат само со писмено барање. Со новиот закон се укинуваат и досегашните административни процедури. Ќе нема повеќе задолжително советување и жените нема мора да чекаат три дена за да размислат дали абортусот им е конечна одлука..Со новиот закон жените ќе може да абортираат и со апчиња до деветата гестациска недела. Бременоста ќе може да се прекине со писмено барање од жената и по 12тата недела во одредени слуачи

  По дваесет и втората гестациска недела за прекинување на бременоста ќе одлучува првостепена комисија, составена од двајца доктори специјалисти по гинекологија и акушерство и еден социјален работник.   
  На Animali, Someday, Bender Rodriguez и 5 други им се допаѓа ова.
 20. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.599
  Допаѓања:
  32.736
  Пол:
  Машки
  На Butterfly1107, smooch, Someonespecial и 13 други им се допаѓа ова.