Абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Spidy, 8 декември 2009.

?

Дали го поддржувате абортусот?

 1. Да, секој има право на избор

  1.276 глас(а)
  71,6%
 2. Не, никако

  507 глас(а)
  28,4%
 1. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  4.212
  Допаѓања:
  94.482
  Пол:
  Женски
  Мене ме интересира, оти гледам кај нас монасите и поповите се против, модернизирани, со статуси и твитови по интернет знаат да распалат против абортус. Читав и гостинот папа што го пречекавме исто е против, па се прашувам, има ли некаде лице од религијата што го поддржува правото жената сама да одлучува за себе?
   
  На violetblue, poppie и WildMk им се допаѓа ова.
 2. ilyan

  ilyan Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2015
  Пораки:
  1.784
  Допаѓања:
  18.033
  Пол:
  Женски
  Поповите се против право на избор на жената, но затоа се ЗА лопужење, дрпање, прељуба и педофилија!
  Не знам кој нормален човек го зема во предвид нивното мислење од тие искварени мозоци.
   
  Последна измена: 5 јуни 2019
  На Someonespecial, Anomis11, GirlRose и 5 други им се допаѓа ова.
 3. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.603
  Допаѓања:
  9.185
  Пол:
  Женски
  Жално но вистинито..
   
  На ilyan и Animali им се допаѓа ова.
 4. Penaut

  Penaut Нов член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  41
  Пол:
  Женски
  Баш ме интересира како ќе се толкува ова “во одредени случаи” а се однесува на абортус од 12-22 недела. Абортус во 22 недела, од немедицински причини за мене е нехумано. Можда звучам осудувачки а навистина се трудам да не е така, ама знам како изгледа тој абортус... убаво би било информираноста за овие теми да е поголема, највеќе заради тоа што вака ставено 12-22 недела, некоја жена би можела да рачуна на тоа дела има време за да изврши абортус, без точно да знае што ја чека. Тоа што во развиените земји 23недела се смета за fetal viability (гестациска недела кога фетусот има реални шанси да преживее) ми е во прилог дека не е хуман доцниот абортус, no judgement!
   
  На Sofi.ja, sofi2107, Martka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.242
  Допаѓања:
  116.263
  Пол:
  Женски
  Кога има тешка деформација бебето и реално похумано е да се абортира него да се мачи подоцна и тоа и цело семејство.
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Penaut

  Penaut Нов член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  41
  Пол:
  Женски
  Тоа е медицински оправдан абортус, зборувам за одлука на жената која не е од вакви причини, туку од социјални или други
   
 7. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  13.702
  Допаѓања:
  135.817
  Затоа има комисија која одлучува.
  Не знам по кои точно параметри, ама составена е од 2ца гинеколози и еден социјален работник
   
 8. Penaut

  Penaut Нов член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  41
  Пол:
  Женски
  Тоа е за абортус после 22недела, до 22недела жената одлучува, претходно беше како ти што напиша, и не беше ограничувачки законот, абортусот беше дозволен, со тоа што ако на пример била дијагностицирана аномалија на плодот, во одлуката за абортус беше вклучена и комисија која на жената и би објаснила кои се последиците од таквата аномалија (што вклучува и дека не е контраиндицирана со живот и квалитетот на животот на бебето нема значително да се намали)
   
 9. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  13.702
  Допаѓања:
  135.817
  Бременоста ќе може да се прекине со писмено барање од жената и по 12тата недела во одредени слуачи

  - „Во случаи кога врз основа на медицински индикации ќе се утврди дека бременоста претставува опасност по животот или ќе доведе до тешко нарушување на здравјето на жената за време на бременоста, породувањето или после породувањето, врз основа на научни сознанија дека детето ќе се роди со тешки телесни или душевни недостатоци, или доколку до зачнувањето дошло со извршување на кривично дело: силување, обљуба врз немоќно лице или полов напад врз дете.“ - Министерство за здравство.
   
 10. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.308
  Допаѓања:
  18.027
  Пол:
  Женски
  А, да си жива и здрава.
  Нека напраат таков закон ама да се донесат и закони за кривично гонење на големи мужи под чијшто притисок и уцена девојката ќе мора да го абортира детето и нека се легализираат потерници по сите оние што бегаат откако ќе ја забременат девојката, со парични казни, со родителски одговорности со све.

  Ако сакаат удел у одлука, нека имаат и удел у одговорност, зашто да не.

  Мужи пред жени ќе искачаат на протести за права на жената после.
  До таа утопија мудро да си ќутат.

  Еден ми кажуеше бившата се вреѓала кога ставал кондоми, демек се гадиш од мене, ме мислиш за болна ова она ја проститутка ли сум,...Он ѝ викал ја сум можда болен на чело ли ми пишува .. на дечково капа му симнувам, кешки сите тој осет за одговорност да го имаат. И за жени некои треба едукација, такви жени го напраија у одредени случаи абортусот замена за контрацепција, вероватно водени по таа филозофија, заедно сме, немаме проблеми, детенце само ќе нѝ ја убрза свадбата. Е па, не баш.
  Или пак, можда девојкава вака мисли јер таа идеја некое друго опортунистичко муже ѝ ја стаило у глава, коа прашала за заштита може ѝ рекол „Срце, ти од пред МТВ тие што стојат ли си, јас те сакам тебе, не сакам да биде вештачки односот“. Слично нешто на ова ѝ се има кажано на другарка, еве касно можда ама ми текна.


  Едукација за сите.
  Единствена алатка за планирање на семејство не е абортус, но во никој случај не смее да се санкционира.
   
  Последна измена: 8 јуни 2019
  На Someonespecial, Nausicaa, ku4ence и 5 други им се допаѓа ова.
 11. BlondieWitch

  BlondieWitch Активен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2019
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Сакам да прашам дали е во ред и после колку време по абортус може да се пие апче за ден потоа? Или може компликации да има?
   
 12. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.533
  Допаѓања:
  132.530
  Пол:
  Женски
  А оти да мора да се пие? После абортусот нели памет во глава треба малку, повеќе внимавање и секако однос само и само со заштита. Знам дека се случуваат инциденти, ама ако е човек внимателен, може да се избегнат. Инаку конкретен одговор немам, оти не знам. Компликации секако може да има, без разлика дали имало или немало абортус.
   
  На Someonespecial, christinnn, cresa-jagoda и 9 други им се допаѓа ова.
 13. BlondieWitch

  BlondieWitch Активен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2019
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
   
 14. hristinan12

  hristinan12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2014
  Пораки:
  417
  Допаѓања:
  628
  Пол:
  Женски
  Да знаеш само дека после абортус најлесно фаќа. Треба да си пазиш а и не знам докторката зашто не те предупредила..
   
 15. Annora

  Annora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  976
  Допаѓања:
  4.889
  Пол:
  Женски
  Ако смееш да имаш односи не значи дека повторно треба да бидат незаштитени, баш напротив треба да пазиш повеќе од било кога. Не знам зошто самите си правите дополнителни проблеми. Не може после абортус да си дозволиш пак да одиш на ризик. Не те разбирам искрено. Не треба докторката посебно да те предупреди за да знаеш дека можи да се фати кога не користиш заштита.

  Инаку во ситуацијата е најдобро да се консултираш со матичниот гинеколог, не би знаела како да ти помогнам, освен да ти кажам дека МОРАШ да внимаваш. Не се игра со овие работи ама ич.
   
  На candy.cane, cresa-jagoda и Meckicja им се допаѓа ова.
 16. BlondieWitch

  BlondieWitch Активен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2019
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Не дека немам пазено, туку не знам, може пукнал? Лошо ме сфаќате. И баш за да не остаам на случајност прашав за апчињата.
   
 17. Annora

  Annora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  976
  Допаѓања:
  4.889
  Пол:
  Женски
  Ако си користела заштита тогаш немаш потреба од апче за ден потоа. Тоа се пие во исклучително ризични ситуации. Не можеш после секој однос да пиеш апче нели?
  За да ти е мирна главата, проверувајте го презервативот после односот. Така ќе знаеш дека нема потреба од грижи.
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Starlič

  Starlič Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2017
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  6.760
  Пол:
  Женски
  Колку чини да се направи абортус?
   
 19. Adorabela

  Adorabela Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2019
  Пораки:
  366
  Допаѓања:
  1.368
  Пол:
  Женски
  Tuka ima napisano 700 den vo drzavna bolnica(vidi na strana 182)
   
 20. Adorabela

  Adorabela Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2019
  Пораки:
  366
  Допаѓања:
  1.368
  Пол:
  Женски
  Ovaa tema e mnogu bolna. Vo 21 vek grevota e bebe da se abortira ima razni zastiti za da se spreci nesakana bremenost.
   
  На Meckicja, smile:), tina2018 и 1 друга личност им се допаѓа ова.