Абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Spidy, 8 декември 2009.

?

Дали го поддржувате абортусот?

 1. Да, секој има право на избор

  1.276 глас(а)
  71,6%
 2. Не, никако

  507 глас(а)
  28,4%
 1. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.637
  Допаѓања:
  34.990
  Пол:
  Женски
  Во 21 век греВота е да се дискутира дали абортусот треба да е легален или не, или да се присилува жената да роди, ради лажниот усилен проповедан морал.
  Планетата е пренаселена, секојдневно умираат деца од сиромаштија, место на таа тема да искажувате болка, вас ве болело за фетус.
  За малце па ќе поверуваме.
   
  На Fallen.Angel, Ena05, Lostinparadise и 11 други им се допаѓа ова.
 2. Adorabela

  Adorabela Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2019
  Пораки:
  366
  Допаѓања:
  1.368
  Пол:
  Женски
  Namesto da se vrsi abortus mozat da se koristat kontraceptivni apcinja, kondomi, da se stavi spirala..
  A fetusot za tebe draga sto e? Gjubre, pa ke go frlis bez troska sovest.
   
  На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
 3. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.377
  Допаѓања:
  104.466
  Некогаш контрацепција потфрла. И ако бебето е несакано подобро да е абортус, према мене.
  Ама, најдобро е секој да прај она што е најдобро за него. Ако ти лично си против абортус - живеј си го животот така. Некоја која сака да има опции, ќе си избери тоа што е најдобро за неа. Правилно е секој да одлучи за себе нели.
   
  На joy1, WildMk, candy.cane и 5 други им се допаѓа ова.
 4. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.967
  Допаѓања:
  159.667
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
   
  На Spidy, Tina22m, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
 5. Starlič

  Starlič Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2017
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  6.760
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам за твојот одговор, прашав за цена, не за да ме советуваш за заштита. Мојата бременост беше планирана, не несакана, се радував на тие две црти, но паднав во депресија бидејќи мислев дека нема да бидам добра мајка, дека тоа дете е подобро да му се даде на некој друг кој што го заслужува... Но решив да се изборам и да си го зачувам тоа дете... Бидејќи секој се снајдел, зошто не и јас... Незнам дали некогаш си била бремена и сигурно си помислила дали ќе знаеш да се снајдеш во улога на мајка..
  Следен пат кога се дискутира на некоја тема дискутирај, кога некој нешто ќе праша одговори ако знаеш, не наддавај твои мислења. Поздрав.
   
  На Biljarkata, piksooki, Spidy и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Adorabela

  Adorabela Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2019
  Пораки:
  366
  Допаѓања:
  1.368
  Пол:
  Женски
  Ti dadov najkulturen odgovor na tvoeto prasanje bez da te napadnam, a drugoto milsenje go dadov opsto za abortusot.
   
 7. Happyinlove

  Happyinlove Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  1.799
  Допаѓања:
  6.272
  Пол:
  Женски


  Нема да знаеш дали ќе бидеш добра мајка ама никохаш,дури ни кога ќе го имаш. Бременоста не е лесен период,го знаеме тоа тие што сме го поминале.
  Тие 9 месеци се тешки физички,психички но верувај и бебе е една огромна "тежина" ако може да се нарече која не се споредува со бременост се доживива, ни сама не си свесна која убавина ќе ја доживееш.
  Убаво те разбирам како се чуствуваш,верувај абортус не е решение.
  Останав бремена не така лесно.бременоста ми е еден така депресивен период,а порајѓајот и ова злато до мене од кое имам секојдневни стресови е тоа за кое живеам.
   
  На Meckicja, Мариаа. и Starlič им се допаѓа ова.
 8. Мариаа.

  Мариаа. Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  1.898
  Допаѓања:
  12.540
  Пол:
  Женски
  Ама вака не може еден ден го сакаш бебето,еден ден не. Седни,размисли што планираш во животов. Не е бебе кило компири.
  На никој не ни е лесно во бременост,и ни поминуваат секакви мисли низ глава ама не може со секој даун ден да се реши дека тоа невино бебе веќе не заслужува да живее. Поддржувам абортус,се тоа океј али не вака како на зезанција,еј денес решив нема да сум добра мајка,ај ќе абортирам.
  Ти посакувам секое добро,и правилна одлука.
   
  На zalosna, forumce, candy.cane и 3 други им се допаѓа ова.
 9. Starlič

  Starlič Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2017
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  6.760
  Пол:
  Женски
  Значи депресијата си го направи своето, размислив и нема да абортирам... Знам дека не е кило компири, може и затоа се уплашив. Сега сум во ред..
   
  На WildMk, Pcelka1315, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.456
  Допаѓања:
  6.209
  Пол:
  Женски
  Za depresijata postojat lekovi ete jas gi pijam sega niv cekav da se porodam pa da pocnam so terapija tesko e znam mnogu ama za ova ima resenie iako lekovite za depresija mozev da gi pijam I vo bremenosta ama nesakav
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Bonitaachikita

  Bonitaachikita Нов член

  Се зачлени на:
  17 јули 2019
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Машки
  Zdravo devojki. Mi treba pomos dali nekoja od vas sega brzo pravela abortus,mi treba za sovet.
   
 12. Red lipstick

  Red lipstick Нов член

  Се зачлени на:
  1 август 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Да, јас. Вчера
   
 13. Explavusha

  Explavusha Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2012
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  15
  Пол:
  Женски
  Дали знаете во која приватна клиника во Скопје користат апче за абортус, дали додека го примаш апчето и се случува исфрлањето и крварењето си под нивен надзор, и до која недела најкасно се користи овој метод ? Благодарам
   
 14. Micika12

  Micika12 Активен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2018
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Здраво, дали може да ми пише некоја шо абортирала во скоро време итно е.?
   
 15. tina2018

  tina2018 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2018
  Пораки:
  537
  Допаѓања:
  759
  Пол:
  Женски
  Па нели е негативен тестот на другарка ти?
   
 16. Micika12

  Micika12 Активен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2018
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Негативен е, ама сепак не верувам у тестовите дека на братучетка 1 месец и излагаше негативен тест, после отиде на лекар, трудна..
   
 17. Lostinparadise

  Lostinparadise Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2019
  Пораки:
  666
  Допаѓања:
  1.995
  Пол:
  Женски
  А што ќе абортира ако не е трудна? Нека оди на гинеколог да се прегледа, има 100 причини зошто не и дошол циклус.
  Ако е бремена, гинеколог ќе и каже што понатаму
   
  На Anomis11 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  1.035
  Допаѓања:
  1.608
  Пол:
  Женски
  Имам пишувано одамна во темава за абортирање со апчиња,моја другарка абортираше така,ама сигурно има едно 5-6год.
  Она беше 9та недела,и не не беше под надзор дома го правеше тоа,само после одеше на контрола за проверка дали е се во ред.
  Тој доктор кај што беше она слушнав дека е починат,за каде прават не знам.
  Ама да знаеш дека болките се големи.
  Не е полесно со апчиња.
   
 19. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.893
  Допаѓања:
  97.445
  Пол:
  Женски
  Има апчиња, точно е.
  100 евра на приватно се плаќа, го пиеш и добиваш крварење во вид на менструација, ама болките се големи и треба да истрпиш бидејќи аналгетик не треба да пиеш.
  Се чистиш 7 дена и после на контрола одиш.
  Ова ми го кажа првиот мој матичен гинеколог на прв преглед.
   
  На jarec6 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.429
  Допаѓања:
  136.523
  Пол:
  Женски
  И на клиника има мислам само да знаеш болките се ужасно страшни. Како да раѓаш со провокација. Јас маткајќи се по клиники го исфрлив плодот без апче.. И беше ужасно болно. А ова е бетер...
  И пак на крај ревизија ми правеа секако.