1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Spidy, 8 декември 2009.

?

Дали го поддржувате абортусот?

  1. Да, секој има право на избор

    1.571 глас(а)
    72,9%
  2. Не, никако

    583 глас(а)
    27,1%
  1. majkicka123

    majkicka123 Нов член

    Се зачлени на:
    6 септември 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    kazi mi mozes vo poraka da mi kazes kako ide procedurata :(
     
  2. Emilija7000

    Emilija7000 Активен член

    Се зачлени на:
    28 август 2019
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Има во Македонија медикаментозен абортус? Има некој искуство или слушнато искуство? Каде може да се изврши?
     
  3. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Сега е законски дозволен, распрашај се по приватниве, мислам и на телефон би можеле да ви дадат инфо дали веќе ги има апчињата
     
    На Emilija7000 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Дали има некоја која напавила абортус лично од што така сака, а не од здравствени причини да мора? Доколку не сака јавно да каже нека ми пише лп.
     
  5. BlondieWitch

    BlondieWitch Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2019
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Пиши ми за се шо те интересира
     
  6. BlondieWitch

    BlondieWitch Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2019
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Со киретажа? Прво одиш на преглед па ти го закажуваат, да.
     
  7. Feniks5

    Feniks5 Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2019
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Дали некоја од вас има искуство со медикаментозен абортус?
     
  8. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Имаа пишувано некои членки, но не знам дали се уште се активни. Не знам кај нас дали го прават ова, можно е по приватниве клиники да се изведува. Јави се и прашај, не знам многу околу ова но од тоа што сум слушала било многу болно. Сите кои се одлучуваат на ваков метод тоа го прават бидејќи се плашат од класичниот абортус, поточно од можните последици.
     
  9. Feniks5

    Feniks5 Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2019
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Фала ти за одговорот,
    Кај нас се уште не се применува, барем не официјално, годинава донесоа законски измени со кои се овозможува абортус со пилули до девета недела, но уште нема држВата регистрирано лекови за оваа намена. Знам дека некои гинеколози набавуваат од грција или други земји и им ги продаваат на жени кои сакаат да ја прекинат бременоста на овој начин, а дел одат и во бугарија за тоа. Затоа ме интересира дали нркоја од вас има вакво искуство или нешто слично.
     
    На Autumn_ му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Читај низ темава, не сум сигурна но мислам имаше и посебна тема за медикаментозен абортус. Порано кога се плашев да не останам бремена читав се во врска со абортус и си собирав пари, за не дај боже ако некогаш треба да правам вакво нешто. Сега тие пари ги трошам и си купувам работи за бебе, бидејќи сум бремена, но ова беше планирано :D
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.643
    Допаѓања:
    161.579
    Пол:
    Женски
    Јас, на клиника , при ванматерична бременост
    Со инекции метотраксат. Тоа се јаки цитостатици
    Не сакаш да знаеш колку боли.
    Се чистиш недела дена, на секој втор ден примаш инекции, вкупно 3 инекции.
    Болката Не можам да ти ја споредам со ништо.
    Благ ужас.
     
  12. Viktorijacvet

    Viktorijacvet Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2019
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Девојки ве молам, секој одговор би ми бил добредојден. Што знаете за медикаментозен абортус, дали 100% ги има апчињата кај нас? И дали само во Скопје? Која е цената? Секако ке посетам гинеколог, и ке разговарам со него, но сакам да слушнам и некое ваше мислење, ве молам ;(
     
  13. Mince1988

    Mince1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2019
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    463
    Пол:
    Женски
    Srcka moj sovet te molam nemoj so apcina da se cistis ..jas se cistev sekako od so morav imav missed i za toa i veruvaj barem jas piminav mn loso imav mn bolki i od sabajleto cela den se cistis duri se otvoris pa duri ti pocna bolki i na kraj za da zavrsam so vakum na zivo .. sekako ima i zeni sto gi znam so pominale mn lesno barem taka mi rekle dali jas deka nemav rodeno neznam inace kaj nas cenata elbese 4000 den dve ti gi stava preku vagina i dr 2 gi pijas i posle nekoj sat te fajkkat bolki ..a prifativ taka radi so mi rekoja deka bili poarno za prvorodta taka radi so se cistela sama matkata taka ..da ne dolzam.. moj sovet klasicno cistejne pomalku traumatiziracki e ..sepak ti si odlucuvas pozz sekoe dobro..
     
  14. La descarada

    La descarada Активен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Devojki sakam da prasam dali znaete sega so situacijava vakva kakva sto e dali vo klinikive moze da se napravi abortus bidejki kako sto znam nemoze ni da se pristapi.
     
    На Sara ahead му/ѝ се допаѓа ова.
  15. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.123
    Допаѓања:
    18.347
    Пол:
    Женски
    Во државна ако мислиш нема шанса, ама во приватниве би требало да може.
     
    На La descarada му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Kom.pot

    Kom.pot Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.786
    Женски ми се случи шок.
    Имам две дечиња, 4 години о малото е година и 4 месеци, уште цица.
    После пораѓајот немам добиено менструација, во февруари имав крварење, мислев ќе почнам да добивам.
    Денес ми беше лошп некако и направив тест и бремена сум . Не сакам сега уште едно бебе, уште малото си го рачунам за бебе.
    Закажав утре на гинеколог, сакам да прашам за абортус со таблети. Дали некоја има искуство? Би требало да сум некаде 8недели.
    Читав дека е болно, но ќе истрпм , стварно ми е пребрзо за трето дете
     
  17. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Мислам дека на киретажа да одиш ке ти е подобра опција. Со ситуацијава не можеш на државна,во приватниве болници прават со анестезија те успиваат , лесна е немаш никаков проблем подоцна , ни болки.
    А има и некои матични гинеколози со локална анестезија те боцка на местото на вагината и те чисти исто со вакум,будна си.
    А за со таблети немам ни јас искуство,а немам ни блиска што се чистела така,но зошто да трпиш болки.
     
  18. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Некој не е спремен, и заштитите не се 100 посто сигурни мене ми се има случено 2 пукнати кондоми ама среќа одма забележавме, поарно да абортира отколку да живее живот сменет 360 степени што не го сака а и можеби нема финансии за тоа дете ке мизерува ли
     
    На WildMk, edna_malecka и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  19. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Не осудувам абортус генерално, ама кога ќе споредите финансии со одлука да се роди дете или да се абортира, ми е тотално непотребно. Што е “мизерување”? Немање за основни нешта, за храна и вода, немање што? Многу бебиња се родиле во семејства со ниски примања тоа не значи дека е аргумент по секоја цена за да се абортира. Ти реплицирав на тебе ама често го сретнувам овој муабет па затоа пишав, и се однесува конкретно на “мизерувањето”.
     
    На marchi-cool, Petrova Ceca, edna_malecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    И да имам пари ако не сум спремна за дете секако ќе абортирам
     
    На TashSefton, Плавуша123, Amellie13 и 7 други им се допаѓа ова.