Абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Spidy, 8 декември 2009.

?

Дали го поддржувате абортусот?

 1. Да, секој има право на избор

  1.246 глас(а)
  71,4%
 2. Не, никако

  499 глас(а)
  28,6%
 1. Inola

  Inola Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  184

  Snake, не може да биде клетка кога има некои од органите....малку повеќе низ интернет прочачкај па ќе видиш дека фетус и клетка не е исто.
  Еве подоле и линк со слики од прекината бременост во втор месец, па види да ли се работи за клеткa:

  http://www.abortusne.org.mk/index.php/sliki
   
  На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  2.969
  Допаѓања:
  7.322
  Пол:
  Женски
  Оваа е страницата заради која ја отворив темата.
  Иако има некои неоспорни факти, најголемот дел е базиран на верски учења и размислувања и апелира кон создавање грижа на совест кај жените. Иако се сметам себеси за доволно интелегентна личност со доволно знаење како да не се доведам до несакана бременост, доколку тоа би ми се случило не би сакала некој да ме ословува како чедоморец или пак да се очекува од мене да го поминам остатокот од животот во секојдневно молење и покајување. Навистина се надевам дека нема да морам никогаш во животов да ја донесам таа одлука и истото им го посакувам на сите, но што се однесува до мене таа одлука веќе сум ја донела кога сум оформила мислење дека додека завршам факултет нема да бидам ништо повеќе од ќерка на моите родители. Нема да бидам ничија жена, а уште помалку нечија мајка.
  Јас лично сум си ги преземала сите мерки кои ми се достапни за да се заштитам од една непотребна грешка, но се може да се случи. Доколку дојде до тоа, не сакам да бидам осудувана, ниту нешто да ми биде забрането.
  Знам дека постојат девојки кои воопшто не размислуваат на заштита, имам и другарки кои го прават истото, и иако тоа не им го оправдувам, не е право на останатите да ги примораат тие девојки да си го променат животот. Можеби направиле грешка, свесна и намерна грешка, и можеби мајчинството е најубавата работа на светот која се надевам дека еден ден ќе ја доживеам, но кога јас ќе бидам подготвена да го направам тоа. Ниту ден порано.
  Тоа е што се однесува до мајчинската страна. А што се однесува до бебето, фетусот или како и да го наречете, иако може личи на оформен човек, тоа е само дел од мајката додека не стане способно само да преживее. Viable offspring, или потомство кое може да преживее, така се нарекуваат предвремено родените плодови кои со малку нега можат понатаму да водат нормален живот. А до оваа фаза се стигнува во втората половина од бременоста. Затоа до 4-от месец се нарекува фетус, а потоа бебе.
   
  На Lolo5 и tessie им се допаѓа ова.
 3. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  904
  Допаѓања:
  519
  Пол:
  Женски
  inaku snake abortusot e dozvolen do 3 mesec zs poroa jasno se gledaat racete i ilavata na bebenceto znaci toa i pred treti mesec veke pocnuva da lici na covecko sustestvo sto i e. Inaku mislam deka sekoja zena ima pravo na izbor no i deka treba da se koristi kontracepcija(zadolzitelno) za da ne dojde do nesakana bremenost.pozz
   
  На Lolo5 и zalosna им се допаѓа ова.
 4. Inola

  Inola Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  184
  И јас како што се изјаснив претходно, не сум за да се забрани абортусот од причини кои веќе не сакам да ги повторувам зашто ги спомнав претходно, но исто така како и повеќето од нас, сметам дека постои контрацепција за да се спречат вакви несакани дејствија кои можат да имаат последици и врз здравјето на девојката (а не на дечкото).

  И да нагласам дека, без разлика дали веб страната која што ја наведов е искреирана од некакви верски или политички движења, сликите зборуваат многу. Не можеме а да не се согласиме дека абортусот е прекинување на еден живот кој што е започнат со самото зачнување (ТОА е нешто што живее и расте од самиот момент на неговото зачнување).

  Оние кои што не го третираат за живот и човек, единствено сакаат да се чувствуваат поубаво доколку се најдат во ситуација да го одземат животот на едно неродено дете, т.е.да извршат абортус.
   
  На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ametist

  ametist Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2009
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  13
  neznam kogo se trudis da impresioniras so tvoeto takanareceno znaenje sto si go iscepkala na internet(koga fetusot stanuval bebe i taka natamu)znaci spored tebe fetusot do 4 mesec ne cuvstvuv nisto nema centar za bolka razvien i koga ke go iscupaat od utrobata na majkata toa e bezbolno za nego, e pa draga moja gresis,tvojata samouverenost i nacinot na koj sakas da dades do znaenje deka samo ti imas kontrola na tvojot zivot e pogresen potik za ostanatite devojcinja na tvoja vozrast da go svakaat abortusot kako lesna dostapna opcija bez da razmislat za drugite opcii ,jas mislam deka sakas da si dades legitimno opravduvanje pred sebe i drugite za vo idnina ako ti se sluci takvo nesto. Ti toa i otvoreno go kazuvas vo delot za drugarkite koi ne koristat zastita , velis zosto zivot da im se promeni?!A delot za osuduvanjeto -ti si taa sto najveke sama ke se osuduva-I daj te molam za edno deset godini da go pravime muabetov koga ke sozrees a vo meguvreme ne potiknuvaj mladi na abortus!!!!
   
  На zalosna и ejasbe им се допаѓа ова.
 6. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  2.969
  Допаѓања:
  7.322
  Пол:
  Женски
  Јас се извинувам ако те навредив на било кој начин или ако едноставно не ти се допаѓа моето мислење. Меѓутоа, ако внимателно прочита, јас уште на почетокот реков дека најверојатно не сум доволно зрела за да размислувам како мајка, па затоа моите убедувања ќе ги базирам на размислувањето како дете. И затоа ќе се повторам: порадо би да не сум била воопшто родена, отколку мојата мајка да ме обвинува заради животот кој го водела поради моето раѓање или пак јас да ја обвинувам неа што ме донела на светов без да може да ми овозможи квалитетен живот.
  А што се однесува до осудувањето, реков дека абортусот не е лесна одлука и не е за секого. Ако некогаш се најдам во таква ситуација и го изберам абортусот, јас ќе живеам со таа одлука, без разлика дали еден ден ќе се покаам за истата. И не сакам да ја мешам личната морална дилема во темата која сакав да ја поставам: дали треба абортусот да постои како избор? Не дали е етички оправдан и не дали ќе бидеме осудувани заради него, туку дали треба да постои како избор. И да, верувам дека јас имам контрола над мојот живот, можеби не во целост, но барем во рамките на моето тело. Ако тоа се смени во наредните 10 години, немам никаков проблем тогаш да признаам дека сум згрешила. До тогаш... мислам дека веќе се изјаснив.
   
  На Lolo5 и manu-chao им се допаѓа ова.
 7. Lucie

  Lucie Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Sega nesakam da se povtoruvam zatoa sto odprilika veke najvaznoto e kazano, no ima slucai kako sto veke del od vas spomnaa koga abortusot bas e neophoden i toa poseriozno slucai od nemanje dovolno sredstva ili sl.
  Sega i kaj nas veke ima dosta sovremeno testovi kade sto od najmala vozrast na plodot moze da se otkrie dali ima nekoi anomalii i ako ima znaejki vo kakva drzava zivee i kolku toa dete posle ke bide zgrizeno jas mislam deka najdobro e da se abortira pa da se proba 2 pat nego li da se maci toa dete cel zivot!
  Isto taka ako ne daj Boze se raboti za siluvanje ....Koj bi sakal da ima dete od nekoj sto mozebi ne go poznava i toa dete kaj sto nema da bide dete od ljubov pa i ke bide dete napraveno vo stradanje od strana na sopstvenata majka i red drugi raboti...
  E sega da vi kazam licno mene sto mi se ima sluceno....Idev so eden tip odreden period i ne go sakav pa i nemav odnosi so nego i otkako raskinavme posle 1 god mi kazuva deka ako jas i on sme prodolzele i da ne sum go sakala kaj i da bilo ke sum mu dala radi reda i on taka nekolku meseci ke vnimaval a posle namerno ke me zafrknel-znaci ke me zabremenel za jas da se omazam so nego! Mislam BOLEST! I sekako prvo so mu rekov e deka u nikoj slucaj nemase da go rodam toa dete uste pomalku koga on toa go napravil namerno za mene da me zadrzi, da me ucenuva so toa i sl.Pa makar i da znam deka nikogas nema veke da mozam da imam deca taa finta nemase da mu uspee ... bar ne so mene zasto toa ne e normalno razmisluvanje spored mene...
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.770
  Допаѓања:
  46.502
  Пол:
  Женски
  Ima prilicno zabegani tipovi...Jas sto idev so eden sakase da imame odnosi bez kondom. Jas ne sum imala odnosi bez kondom ni so deckoto sto me skina a ne pak so nego. Togas idevme okolu 2 meseci i me napna za odnosi,ama jas ne popustiv. Negoviot muabet bese ko ako si mi devojka ke si imame odnsi bez kondom,jas samo so k...i imam so kondom. Aj od edna strana se bolestite(od kaj da go znam so koi se ne bil) a od druga strana bremenosta. I mi rece ko o.k ke se testirame, a za bremenosta...pa sea ako dade Gospod zdravje. Jas ne bev sprmena za deca i posle ovoj muabet ne mozev da ostanam so nego neli zasto od kaj da znam sto covek e,pa i da bese so kondom moze namerno nesto ke napravese(ne znam zasto mu se zavrte film u glava deka ja i on mora da se zememe i da imame deca)i jas isto mu rekov i da se sluci nesto jas ke abortiram(ama aj da ne dojde do toa pa ja prekinav vrskata)Sepak e ubavo za zenata da ima izbor i abortusot da bide opcija. Imam nekolku primeri i site bile opravdani...
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. UnA...-7

  UnA...-7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2010
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  15
  Абортусот е нешто против кое сум уште од кога разбрав што е. Како прво она што се вели дека е чедоморство то е факт колку и да се пробува да се избега од тоа .Убиваш живо суштество во тебе нешто кое живее во тебе ги носи твоите гени ТВОЕ ДЕТЕ. Сепак живееме во свет каде сме доволно информирани за начините како да се спречи несакана бременост но и се случува. Кои сме ние на некое детенце да не му дадеме право на живот поради нашите грешки поради нашата несовесност (со исклучок на случаевите како силување ). Ке тргнам прво од мене...Финансиската ситуациаја на моите родители не беше секогаш добра имаше успони и падови...Сепак со сите сили се бореа мене да ми овозможат пристоен живот.Немам брат ни сестра а мајка ми никогаш нема абортирано.Тоа се вика планирање на семејство.Абортусот е често дискутирана тема и стојам на тоа дека сум против и секогаш ке бидам.Не би сакала да ми тежи на совест убиството на сопственото дете а и незнам како живеат тие жени со тој чин.Има еден интересен дел во Коранот кој кажува дека жената која ке изврши абортус е вечно проколнувана од сопственото дете и колку и да била добра за неа нема место во рајот.Оа е нешто од религиски аспект гледано, Христијанка сум ама без разлика ова ми ја пробуди уште толку свеста.Можеби сум мала и според некој можеби не гледам реално на работите но ова е единствено мислење кое нама да го сменам во животот. Подобро да се мачам и трчам на сите страни за да му овозможам барем нешто па макар и да јадам една корка леб денот одколку да го убијам а секој залак да ме потсека на тоа што би било кога би било. Се надевам ова ке ја крени свеста на многу жени правилно да размислат пред да направат нешто што ги кошта премногу
   
  На zalosna и nela.oh им се допаѓа ова.
 10. Kalaaa

  Kalaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2010
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  17

  hahaha абе од каде ви право да кажувате вие кој плаче а кој фрла деца бре? абортусот е убиство? а свршувањето во кондом е GENеCOID тогаш според твоево тврдење?????????????????????? :x :x фетус уште неразвиен ни раче ни ноџе има, само една лигава материја ќе ми ја извадат од мене и тоа е убиство? :worried:hock: ај ти се молам, место ти како мајка, како ZENA пред се да го поддржуваш правото на избор за жените ти тука тврдиш дека абортусот е убиство. Uтре нека напуни ќерка ти 15-16 години, нека остане трудна па да те видам дали нема да ја носиш на абортус. ќе ја носиш и тоа ќе молиш преку ред да те пуштат :twisted:
   
  На Lolo5, glamgurl, crazyinlove19 и 4 други им се допаѓа ова.
 11. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  565
  Јас гласав со не за абортусот, а зошто? Според мене анкетата е погрешно напишана има одговор да, секој има право на избор и не никако.....и ај сеа одговори. Ке образложам. Ко прво јас сум лично против абортус и никогаш не би абортирала. НО, неможам да осудам некоја жена, мајка или што и да е ако го напраи тоа, така да анкетата мене ми нема смисла.
  Треба прво и основно да се разгледаат многу факти па да се решиш за таков чекор. На еден форум имав еден куп постови што всушност е абортусот, колку е болен... последици...дали само знаете дека од погрешен абортус, ако го повредат нервот можете да останете парализирани? дали знаете дека може да дојде до смрт?
  Дали сте сигурни дека доволно знаете за развивање на ембрионот? бебето има срцева акција уште во втората недела, има рбет иначе како би знаеле на доктор дека во вас расте нов зивот ако тоа не е оформено...дури и на почетокот кога плодот личи на запирка(оние што виделе знаат за што зборам) тоа дише, се храни преку мајката, реагира на надворесните дразби. Па сите знаете да имате секс а не знаете да се заштите?? Јас воопшто не се секирам дали ке останам трудна коа веке сум решила да бидам сексуално активна и тоа без заштита. А за тоа дека некогаш несакајки се случува, не се кине кондом секој ден, али за секој случај нема ни со тоа играње, нека се тргне машкото(читај ''фраерот''). А на крајот на краиштата боље ке купам апче за ден потоа отколку да абортирам, значи треба малце само да учите за се..за контрацепција, за плодни денови. пазете се, внимавајте, па дете не се прави така лесно, ако е така значи у брак ке се рагаа милион деца, зошто нели нема зш да се плашиш и да се пазиш. Помислете само колку жени плачат немоќни да имаат деца. А додека други што го имаат тој благодет го отфрлаат.
  На оваа тема можам да пишувам до утре. А и несакам многу да дебатирам да не се најде навреден некој. сепак јас давам само мое мислење.
   
  На Poisoon и Serafima им се допаѓа ова.
 12. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.255
  Самата себеси се негираш и тоа во исти ден еве го твојот пост на темата лажна паника
  #6 Лажна паника

  Ново мислење26 Мар 2010, 02:16
  уф уф уф...еее моето изгледа најсериозно ке излезе од сево ова..Немав цели 2 месеци во меѓувреме си праев тестви и ми излагаа негативни, но мене ми се гадеше од миризби, ми се вртеше повракав, ослабнав(а на почетокот од бременост обично се слабее баш поради тие повракања и сл) се изменив во ликот и мајка ми бесе убедена дека сум трудна, а во тој период потенцијалниот татко и несака да го видам се каравме многу, незнам дали беше уз мене зошто коа спомнав абортус рече само ок ти си знаеш...а од друга страна по другари кажувал демек ако сум сакала ке сме се земеле..хорор, почнав да се осекам трудно, да ме чеша стомакот, да ми трнат градите, не спиев на стомак
  не пиев не пушев, нетрчав не кревав тешко, абее свашта..и си добив многу нормално...и после се ми се поремети..и хормони и се  Како можете бе луѓе така? :roll:
   
 13. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  565
  ПА ако си прочитала ке сватиш башка ако почнам да кажувам зошто сум му кажала така ке ми требаат 5 месеци да ви објаснам...сите помислиле на тоа, и ако баш се секираш околу мене тогаш имав раскинато со него, а мојата мајка јасно и гласно ми кажа ако има бебе нека ни е живо и здраво. И нема зошто да ве трујам по форумов зборувајки само за некој што ми згресиш, тоа моја интима, затоа треба малце поубаво да се толкуваат постовите, јас кога нешто не ми е јасно прашувам за да не навредам некој
   
 14. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.770
  Допаѓања:
  46.502
  Пол:
  Женски
  Мислам дека работата е што толку цврсто го браниш твојот став против абортусот, но сепак си дошла до точка на абортирање. Зошто ти не си се послужила со контрацепција или апче ден потоа?
   
 15. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  565
  Спомнав за да проверам колку тој го сака тоа бебе...доколку веке било, а во постот пишува дека сум се пазела што пијам не пушев..тоа вам ви личи дека ке абортирам?????????????????? И прво не сврши у мене и не беше плоден ден, знам се за тие работи зошто цел живот живеам согинеколог. Не е работата да напаѓате некој, што пишал а не го знаете доволно...и за ваша информација, сакав да сум трудна тогаш.
  Стварно е срамота како размислуваат некој луѓе :( . НО, пак ке кажам не судете според форуми, тоа не е баш реалност, за да знаеш се и да можеш да констатираш банални заклучоци треба да го знаеш човекот повеке време. Сепак ако вие мислите дека јас грешам тоа е ваше, ама тој ден не сте биле со мене, не сте ми биле вие дечко!!!!!!!


  СЕ извинувам што е оф топик ама се нервирам кога некои луѓе зборат за нешто што појма си немаат! :roll:
   
 16. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.770
  Допаѓања:
  46.502
  Пол:
  Женски
  Види саншајн никој не те суди или нешто слично, далеку од тоа. Јас само прашав чисто онака поради преклопот на твоите постови. Ти најубаво си знаеш :) Ајде поздравче до тебе и јас исто се извинувам за оф топикот.
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  2.969
  Допаѓања:
  7.322
  Пол:
  Женски
  Не сакам темава да ја сфатите како нешто што не е. Моето прашање беше дали го поддржувате или осудувате абортусот, без разлика што би направиле и вие сама. Познавам многу девојки кои велат дека никогаш не би абортирале, но немаат ништо лошо да кажат за оние кои сметале дека не можат да донесат живот на овој свет.
   
 18. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  565
  Јас кажав, не и ќе останам на тоа дека никогаш нема да абортирам, а секоја онаа што се нашла во моја ситуација верувам би го проверила таткото на ист начин, едно е да кажеш а едно е да напраиш.
  Строго сум против абортус. Но неможам да окривам ако некој тоа го прави зошто не сум му во кожа. ;)
   
  На Teja26 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  498
  Потполно се согласувам со саншајн, бидејќи и јас сум против абортусот.
   
  На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
 20. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.819
  Пол:
  Женски
  jas sum protiv abortusot, da!
  ama dodkolku nekoja devojka ostane trudna na 15 ili 16 god, kakov izbor ima? :? (znaci zboruvam ako ne se oseka spremna za toa a veke bidnalo)