Абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Spidy, 8 декември 2009.

?

Дали го поддржувате абортусот?

 1. Да, секој има право на избор

  1.215 глас(а)
  71,2%
 2. Не, никако

  492 глас(а)
  28,8%
 1. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  560
  Абе..стварно е деликатно, али јас пак викам сака да се е.. а да не и влезе..Спремни се за сеекс а не се спремни за деца...Јас не се осеќам можеби спремна, сакам уште да шетам , немам средства за да подигам деца..ама ако дојде до тоа јбг дошло свесно сум легнала со некој....ќе си го сакам моето бебувче највеќе на свет..
  А каков избор има некоја на 15, тоа самата си знае нели?? Туку лошо е што е 21 век и тек сега за жал има се повеќе абортуси, незнам може сум грешка ама стварно неможам да сватам.
   
  На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  314
  Moe mislenje! (bez navreda samo go kazav moeto mislenje)

  Protiv abortus sum, devojkite pocnaa mn rano so seks, seuste neimfomirani za polovi bolesti i bremenost! Spored mene nikoj ne im e kriv, ako ostanat bremeni, toa vejke se storilo, i moraat da snosat odgovornost! I seksot e nekoja "odgovornost",koja za zal denesnive mladi ja koristat neispravno, i premnogu rano! Pa vi se molam, 13-14 godisni devojcina prasuvaat po forumi, koja e nadobra poza i sl....i tie ne bile spremni za deca!!! Ako se spremni za seks, togas spremni se i za deca! Tuku nagolem pottik za abortus e toa sto tie 14 godisni "deca" se plasat da im kazat na svoite roditeli!
  Tie sto baraat abortus, ednostavno ne sakaat da se macat vo zivotot so deca.....kako sto procitav, taka pomisliv.....sekoj go bara najlesniot pat...vo ovoj slucaj abortusot! Jas sum Hristijanka, i gorda sum na toa, da ubies dete e najgolemiot grev! I ve molam gledajte dokumentarni, toa ne e samo fetus, toa e zivo sustestvo!
   
  На glosipgirl и zalosna им се допаѓа ова.
 3. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  828
  Допаѓања:
  2.336
  Да, тоа е живо суштество ама размисли каков живот на тоа живо суштество може да му пружи едно едвај полнолетно деојче со одвај завршено средно, со знак прашалник дали родителите и дечкото ке сакаат да и помогнат пред се финансиски па и психички. Точно е дека треба пред да се впуштаме во сексуални односи треба реално да размислиме дека ништо 100% не заштитува од нескана бременост, ама не можеме да отчекуваме дека сите така ке размислуваат. Затоа подобро абортус одколку исфрустриран живот за младата мајка па и хипотетички за детето.
   
 4. Mimi

  Mimi Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  72
  На zalosna и Tannaa13 им се допаѓа ова.
 5. Bokicka

  Bokicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  686
  Малку е тешко да имаш став за оваа работа. Во многу случаи сум против абортусот, но исто така во многу случаи, не можам да подржам да се донесе на свет едно невино суштество за кое е неопходна грижа, а таа грижа во тој случај би му ја пружило дете. Така да, не можам да имам став за или против. Само можам да кажам, дека сексуалната едукација е многу, многу важна и дека за се има време. Не осудувам дека некој почнал порано некој подоцна со сексот, но сепак ако сакаш да бидеш возрасна со своите одлуки, тогаш мора да сносиш и некаква одговорност.
   
 6. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  560
  И сега замислете дека ова е плод на љубов, или пак растело во вас, носи ваша крв, се храни преку вас, дише преку вас, пред се е Ваше...Мене ми е језиво искрено...

  Еве ке ви дадам пример..девојка има едно дете(керка), набрзо повторно останува трудна..абортира..после пробува да остане трудна не успева, конечно после 6 години останува но го губи бебето, потоа уште еднаш така, секој ден и поминува преколнувајки се себе дека господ ја казнува што абортирала...плаче и цело време прашува ке имам ли уште едно бебе....
  Само да напоменам, намерниот абортус носи поголеми шанси дека потоа нема да може таа жена да има деца, додека кај спонтаниот тие се минимални.

  Consider the Risks of Abortion

  Side effects may occur with induced abortion, whether surgical or by pill. These include abdominal pain and cramping, nausea, vomiting, and diarrhea. Abortion also carries the risk of significant complications such as bleeding, infection, and damage to organs. Serious complications occur in less than 1 out of 100 early abortions and in about 1 out of every 50 later abortions. Complications may include:

  * Heavy Bleeding - Some bleeding after abortion is normal. However, if the cervix is torn or the uterus is punctured, there is a risk of severe bleeding known as hemorrhaging. When this happens, a blood transfusion may be required. Severe bleeding is also a risk with the use of RU486. One in 100 women who use RU486 require surgery to stop the bleeding.

  * Infection – Infection can develop from the insertion of medical instruments into the uterus, or from fetal parts that are mistakenly left inside (known as an incomplete abortion). A pelvic infection may lead to persistent fever over several days and extended hospitalization. It can also cause scarring of the pelvic organs.

  * Incomplete Abortion - Some fetal parts may be mistakenly left inside after the abortion. Bleeding and infection may result.

  * Sepsis – A number of RU486 or mifepristone users have died as a result of sepsis (total body infection).

  * Anesthesia – Complications from general anesthesia used during abortion surgery may result in convulsions, heart attack, and in extreme cases, death. It also increases the risk of other serious complications by two and a half times.

  * Damage to the Cervix - The cervix may be cut, torn, or damaged by abortion instruments. This can cause excessive bleeding that requires surgical repair.

  * Scarring of the Uterine Lining – Suction tubing, curettes, and other abortion instruments may cause permanent scarring of the uterine lining.

  * Perforation of the Uterus - The uterus may be punctured or torn by abortion instruments. The risk of this complication increases with the length of the pregnancy. If this occurs, major surgery may be required, including removal of the uterus (known as a hysterectomy).

  * Damage to Internal Organs - When the uterus is punctured or torn, there is also a risk that damage will occur to nearby organs such as the bowel and bladder.

  * Death - In extreme cases, other physical complications from abortion including excessive bleeding, infection, organ damage from a perforated uterus, and adverse reactions to anesthesia may lead to death. This complication is rare, but is real.
   
 7. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.819
  Пол:
  Женски
  Против, многу сум против абортусот.Причините веќе дел од вас ги кажавте, да не се повторувам.Навистина е сериозна работа одгледувањето на дете, ама и сериозна работа е да имаш секс.
  Ако на 15 години му се сака, тогаш нека внимаваат малку. И морам да и се обратам на Кала, тоа не е само лигава материја, тоа е живо суштество, кое нема вина за тоа што мајката и таткото не знаеле како да се справат со него. Сега неможам да најдам, ама има едно видео каде преку ехо е снимано како го убиваат бебето со игла некоја во стомакот на мајката, и да знаете се брани тоа со рачињата, баш такви неоформени, знае тоа, ако нема допир со надворешниот свет. Е тоа е жално. Детенце е тоа, кое утре треба да се смее, да гуга, да радува некого. Ако е веќе зачнато, тогаш никој нема право да му го одземи животот. Попрво мислете пред да го направите. Ако не сте спремни за него и на 16,17 години, според мене тоа нема да ве направи подобри родители на другите деца кои ќе ги родите, напротив ќе ви биде жал.
  Затоа пак ќе кажам, предвреме да се мисли, а не отпосле пткако ќе се стори.

  Абортусот би го оправдала само во случај на дете зачнато од силување, бог да чува, тоа стварно на мајката ќе и биде траума за навек, секогаш детето ќе го гледа како плод на блудност, или пак ако се констатира неправилен развој.
  Инаку не, и тоа големо не!
  Извинете ако некој има мислење различно од моето, според мене тоа е.
   
  На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
 8. yummy

  yummy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  48
  Јас мислам дека секоја жена има право на избор, па ако нејзиниот избор е абортус тогаш треба да се почитува нејзината одлука. Лично јас не би можела да се определам дали сум за или против бидејќи сепак мислам дека и абортусот е убиство, но кога би се нашла во ситуација да ми се случи на меме нескана бременост, би абортирала, и тоа од неколку причини
  1 - затоа што не сакам детето да го зачнам *случајно* лил на *грешка*
  2- зато што сакам кога ќе ги видам тие две цртки на позитивниот тест да се израдувам, а не да добијам суицидни и панични напади
  3 зато што сакам моето дете да се роди во брачна заедница, и да можам да му дадам се што јас сум немамла во мојот живот.
  Да бидеме реални, за кого учиме и се мачиме ако не за нашата иднина, а тоа се нашите деца, за да моѓеме да им пружиме комфортен живот. Замислете да донесете дете на свет на 15-16 години?! Па дали таа мајка е всушност способна да се грижи сама за себе а камо ли за дете?!
  Исто така во многу случаи би го подржала абортусот, доколку станува збор за здравето на мајката, или пак доколку девојката била силувана, замислете вашето дете да биде плод на таков гнасен чин, па неговото лице секојденвно ѓе ве потсетува на тоа!!
   
 9. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  560
  А не е грешка да имаш секс со некој што не би сакалае да имате дете????
  Не зборам лично за тебе туку општо.
  Која е таа грешка, свесно се има секс без заштита, и се прават бељи внатре. И после детето е грешка....Детето никогаш не е грешката туку вие...зошто вие не сте промислиле и сте згрешиле.
  секој кој не е во брак прво ке испаничи кога ке види две цртки. Зошто, епа ако криете дека сте сексуално активни нормално е, мајка ми знаела пример за дечкото дека сме имале, ми рекла пази се. И била спремна на се, па можев и пред неа да правам тест. Но ако сум се е... со човек кој го сакам, без заштита, нема зошто да кажам јбг се зезнав. А да имам секс со некој за 1 вечер, некој кој не го познавам, и не планирам ништо повеке од мување, сега за сега немам намера, а доколку дојде до тоа, фала богу господ ми дал памет па ке кажам чекај застани, заштита, јбг поубаво е без, ама поубаво е и да не останам трудна.
   
  На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
 10. yummy

  yummy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  48
  ПОгрешно си ме разбрала, со тоа*на грешка* мислев на непланирано. Нормално дека заштита треба да се користи во секој случај кога не сакаш да останеш трудна, ама се може да се случи, исклучоци има. Финтава ми беше, дека кога ќе останам трудна, сакам тоа да биде намерно, и кога ќе ки видам тие 2 цртки да бидам среќна, а не да лупам со глава во зид.
  Иначе секс на 1 вечер е др тема, а ја сум против тоа. Како и да е, како што кажав и со заштита па може да се деси нешто што не треба, а за без...е тогаш нема оправдување.
   
 11. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.360
  Допаѓања:
  42.365
  Како божем ако користиш заштита си сто посто заштитена. Па кондомот не е од железо, може и да пукне. И што тогаш? Ете си се заштитила, ама пак беља. Јас се имам изјаснето веќе на темава, само ме испровоцира ова за заштитава.
   
  На Lolo5 и tessie им се допаѓа ова.
 12. yummy

  yummy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  48
  Ако гледаме така, најбоља заштита е апстиненција.
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Lady-T

  Lady-T Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2010
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  0
  нема шанси ... макар и да сум дете
   
 14. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  560
  абе не е 100% сигурна ама затоа секое женско МОРА да знае за плодни денови, и кондомче, без плодни денови, без свршување внатре, епа не може од воздух да се остане бремена. Значи ако не планиаш да останеш времена, ке планираш да не останеш. Но, ок секој со свое мислење, ајде и да кажам дека сте во право за абортусот дека е ок, не е решение. Решение е само да се има памет у глава, задоволството е убаво, да но не треба да дојде до тој момент, мене ми се скинал кондом сум се посомневала дека ми е плоден ден, па трк во аптека си земав апче за ден потоа уште одма во 02,00 ноке, и се беше во ред.. Епа две добра одеднш нема.
   
 15. buba.zajce

  buba.zajce Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  2
  mislam deka sekoj ima svoe mislenje i svoe pravo na odluka....nekoi vikaat ne nekoj da nekoj samo ne daj boze ako devojkata e siluvana ili so naruseno zdravje..e pa jas sega ke ve prasam na odgovor...kade e gospod koga nekoj siluval devojka pa ja blagoslovil so bebe..kakov e toj blagoslov me cudi..znaci ne e grev da se abortira samo ako e siluvana devojkata ili ako e so naruseno zdravje....znaci gospod dava deca i koga ne treba i koga treba...kako moze eden gospod da dozvoli da se zacne dete vo siluvanje ili kako so tatkovci si gi siluvaat kerkite...kade e tuka gospod????jas veruvam vo gospod ama nekogas i on preteruva pa so toa i gresi..neli sum vo pravo???kolku mali zivoti toj skratil .. KOLKU... zarem nekoe nevino dete greselo pa mu odzelo zivotot..koj ke go obvini nego sto zemal tolku mnogu zivoti predvreme???ako ste ne za abortus togas zosto da abortiraat i siluvanite devojki..pa neli gospod im dal zivot vo nivnata utroba i so koe pravo ke go prekinat toj zivot..veke ako taka razmisluvate ni tie nemaat pravo na abortus......ja sum majka na dve deca kerka mi e 4 a sin mi 3 god..sega cekam uste edno i ne mozam da se nafatam da go rodam..zosto??? zatoa sto situacijata mi e grozna ni ja imam stabilna rabota ni mazot mi..i so ke napravam ako go rodam..kakov zivot ke mu pruzam i na bebeto i na drugite dve....majkami abortirala x pati...so ako gi ragala..mi vika sega ke bevte cel tim(heh)grev e da ubies koga e oformeno ,koga pocnuva srce da cuka koga ima se na sebe...togas e ubistvo a ne koga toa e seuste seme vo utrobata....toa e moe mislenje...treba abortusi isto kolku so treba i deca da se ragaat..zavisi od okolnostite :)))) se izvinuvam ako nekoj sum navredila so moeto mislenje
   
  На Lolo5 и viku им се допаѓа ова.
 16. Inola

  Inola Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  180
  Мила buba.zajce, немој да ме сфатиш погрешно и не сакам да те навредам, ама го добив следниот впечаток. Најверојатно си барала по нетов за абортусот, зашто сакаш да си најдеш оправдание дека тоа е во ред и да ти е помирна душата за тоа што сакаш да го направиш.

  И ние сме во тешка финансиска ситуација, но останав бремена со второ дете (планирано) и никогаш не помислив да го абортирам, а кога ќе прочитам дека некој направил абортус , морници ме лазат на самата помисла како би било доколку јас би му го направила тоа на моите деца. Не те осудувам, секој си има право на свој избор. Само размисли пред да донесеш одлука, не знаеш што може утрешнината да донесе, може ситуацијата ќе ви биде подобра.

  И да, детето не е семе во утробата на мајката, тоа е семе кога е кај таткото.

  Твоите родители можеби и не биле доволно писмени па затоа и се довеле во таква ситуација - да се извршат толку абортуси, меѓутоа ти си нова генерација и може повеќе да се едуцираш како да се заштитиш од несакана бременост за да не се доведуваш во вакви ситуации, кои покрај се, не се добри и за твоето здравје.

  Се најдобро ти посакувам.
   
  На tessie и zalosna им се допаѓа ова.
 17. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.317
  Допаѓања:
  39.035
  Јас знам за една девојка што го направила истото и но сепак плодот останал жив. Се знае дека заштитата е најдобра, ама има непредвидливи ситуации.

  Погоре се имам изјаснето дека го поддржувам абортусот. Дефинитивно МОРА да постои како опција.
   
  На Lolo5 и tessie им се допаѓа ова.
 18. aaleksandraa

  aaleksandraa Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Никогаш не го оправдувам самоволниот абортус .Ако се нормално сотебе и со детето нема зошто да се абортира. ако има некој здраствен проблем со мајката или детето тоа е веќе оправдано но туку така да згасне една невина душа НИКОГАШ Би се сложила и да бидам самохрана мајка би работела и дење и ноке но никогаш не би се сложила со абортус. има многу пареви со неможат да имаа деца и толку многу му се молат на бога, си бараат лек и итн а други пак ги уништуваат туку така .Кога веке сум добила дар од бога да сум способна да забременам кога веке ми ја пружил таа шанса да бидам мајка никогаш нема да ја згаснам .Абортусот може да има и фатални последици што можеби една ден ке се каеш за тоа но.... Можеби многу од вас ке мислат дека не сум во право но сепак тоа е моето мислење и никогашне би го подржала абортусот
   
  На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  1.684
  Допаѓања:
  3.232
  Пол:
  Женски
  Коментаров многу ми се допадна... Иако јас не верувам, никогаш не сум осудувала ничија верба во ништо, се додека таа е реална, а не занесена (да не речам ко слеп за стап). Без разлика на тоа, сосема е во ред да се цени животот, сепак тоа е најдрагоцената работа што ја имаме. Ама муабетот "Господ го дал, само он има право да го земе"... е извинете, ама мојот живот е мој, јас го живеам и јас одлучувам. Во ред е да веруваш во нешто и тоа да ти дава некоја сила во секојдневен живот, ама одлуките да ми се базирани на тоа за мене нема смисла. Не можам да кажам дека бебе ќе ми биде дар во животот и да се надевам дека сите работи магично ќе се средат само затоа што верувам. Постојат жени што може секој ден идат во црква и се молат за семејство, веруваат во господ, и што од тоа? Не можам да мислам дека тие се казнети што веруваат, а јас би била благословена затоа што не верувам :^)
  И да дојдам на крај до мојата едноставна логика, не ме благословил никој мене ако затруднам млада и на непланирано, него јас и дечко ми ќе немаме 2 грама мозок... :D и се додека постојат млади и не толку паметни парови на светот, мора да постои абортус како опција.
   
 20. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  10.788
  Допаѓања:
  15.841
  Пол:
  Женски
  Го оправдувам абортусот. Тоа е право на жената. Неможе на мене никој да ми каже дали да абортирам или не. Само во еден случај не го оправдувам абортусот, т.е. доколку се смета за контрацептивно средство.