1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Spidy, 8 декември 2009.

?

Дали го поддржувате абортусот?

  1. Да, секој има право на избор

    1.567 глас(а)
    73,1%
  2. Не, никако

    578 глас(а)
    26,9%
  1. djasmina

    djasmina Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    12
    и јас бев против абортусот но кога мојата најдобра другарка остана бремена од женет човек,јас ја носев да абортира бидејки немаше друг избор и некако го сменив мислењето дека секој има право на избор...таа веднаш после абортусот остана бремена од дечкои и сега е омажена и имаат прекрасна керкичка..значи после дождот верувајте доаѓа сонце
     
  2. Tinu6ka

    Tinu6ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Zdravo!Jas sum nova na "Femina".Imam samo 20 god,mazena sum i mene mi se sluci istoto sto go komentirate vie za Abortus.Toa e mnogu gruba slika mnogu tazen del od zivotot.Mislam deka nitu edna zena nema da go podrzi abortusot samo dokloku ne go oseti toa na svoja koza.Sekoj ima pravo na svoj izbor!Razmislete! |-)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mala

    mala Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    jas imam 18 godini i sum bremena i razmisluvam za abortus no ne znam so da pravam ve molam za sovet
     
  4. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    Срцка, никој не може да ти каже што да направиш. Еве јас лично сум против, но тебе не ти ја знам ситуацијата...Дали си со дечкото, дали е ок се....
     
  5. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    МАЛА СИТЕ НИЕ САКАМЕ ДА ТИ ПОМОГНЕМЕ И ДА ТИ ДАДЕМЕ СОВЕТ,А ПРЕТПОСТАВУВАМ ДЕКА СЕКОЈ БИ РЕКОЛ НЕ ЗА АБОРТУС,МЕГУТОА ТИ СИ ЗНАЕС НАЈДОБРО.КАКВА ВИ Е ВРСКАТА СО ДЕЦКОТО,КАКОВ Е ТОЈ КОН ТЕБЕ,ДАЛИ ТЕ ЗАСЛУЗУВА.ТАКА ДА МОЈ СОВЕТ Е ДА СЕДНЕС СО НЕГО ДА СИ ПОРАЗГОВАРАС ПА ПОТОА ДА РЕСИС СТО ПОНАТАКА,А ВЕРУВАЈ НЕ СИ ЕДИНСТВЕНА СТО ГО ПОМИНАЛА ТОА СЕДНИ И РАЗМИСЛИ ДОБРО ЗА СЕ НЕ СЛУСАЈ МНОГУ СТО КЕ ТИ КАЗАТ СТВАРНО АБОРТУСОТ НЕ Е ДОБАР НО СЕПАК АКО НЕ СИ СПРЕМНА НЕ СИ ЈА УНИСТУВАЈ МЛАДОСТА.ПОЗДРАВ И ИЗВИНИ АКО НЕСТО ЗГРЕСИВ :*
     
  6. mala

    mala Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    zatoa sto deckomi mi veli so sakas praj tvoja rabota mene ne me interesira.i sega jas sama so da pram mora da abortiram no mn mie strav.
     
  7. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Па нели претходно дечково беше со тебе? Што се случи, сега повеќе ја немаш неговата поддршка? Ако тој на 28 години незнае како да се носи со оваа ситуација, тогаш размисли си убаво за целата ситуација, за вашата врска и за тоа бебе. Ако имаш разумни родители на кои можеш да се потпреш, најубаво да се договориш со нив во врска со се, кога веќе дечково остава на тебе.
    Имаш можности, млада си и да го родиш, ако имаш поддршка од околуната и окј да ти го чува, можеш и факултет да завршиш и да се средиш, а и ако решиш да абортираш, повторно еден ден кога ќе бидеш спремна, ќе си станеш мајка... Ти само можеш да си дадеш одговор, а не кој и да е од нас тука на форумот. Некој лесно поминува низ абортусот, а кај некого тој остава последици. Ти си знаеш како ти ќе поминеш низ сетоа тоа, така да таа одлука си е само твоја!
     
  8. mala

    mala Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    fala nina24 na sovetot ako ima nekoja od bt neka mi kazi nekoj dobar ginekolog i ako nekoj znaj kolku pari treba za abortus
     
  9. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Чекај, чекај полека, сама ли ја донесе одлуката?? Верувај ми не е срамно да си трудна! Одма оди разговарај со твоите родители! Верувај ми дека нема никој да те нападне или осуди! Тие ти се најблиски и многу ќе ти биде полесно ако со нив ја поминеш целата оваа ситуација, а аи каква и да донесеш одлука, ќе ти биде полесно кога ја имаш нивната поддршка! Никако, ама никако немој да одиш да абортираш без нивно знаење и кај некој нестручен доктор!!!
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.381
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    А колку време одиш ти со дечко ти? Гледам има 28 години и не му личи како прво на годините да се однесува така. Разговарај со него, сигурно се уплашил вака непланирано од улогата на татко, може затоа така се однесува...
     
  11. mala

    mala Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    4 godini,no vcera mi rece deka ovaa e moj problem i deka od nego nemam podrska.samo mi ostana da abortiram
     
  12. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.381
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Доста незрело од негова страна мала. Како прво ќе те советувам да не избрзуваш со одлуките, размисли убаво човечки живот е во прашање! Те разбирам убаво, и јас имам 18 години и мене светот би ми се срушил ако останам бремена, а не па дечко ми да не го прифаќа детето. Покажи малку зрелост во тебе, седни разговарај со него, а не тој ти рекол ќе абортираш и ти оп троп веднаш ја прифаќаш одлуката! Кажи им на своите родители, најважно е во вакви моменти да имаш подршка од некого, па ако треба одете и до неговите родители, нека знаат и тие што големо дете чуваат дома! Мислам на 28 години во 4 годишна врска да не сака да му се роди детето, навистина не знам за каков човек станува збор |( Мислам дека тој сака да го абортираш детето, и сега му е гајле, но ако ти му речеш дека ќе го задржиш па макар како самохрана мајка верувај дека ќе се врати. Сигурна сум дека не сака утре неговото дете да го плука по патот.
    Поздрав и кажи ни што си направила.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    Devojko te sovetuvam kako svoe cedo i sakam da ti kazam da ne rabotis nisto na svoj pamet i pod hitno da im kazes na tvoite roditeli za ova sto ti se slucuva . Znam deka vo ovoj moment mislis ,eh da e taka lesno, no veruvaj drugo resenie ti nema .Mislam deka za vakvo nesto ne treba nikade na drugo mesto da go baras resenieto ednostavno moras da razgovaras so tvoite doma i tie najdobro ce te posovetuvaat i zaednicki ce go najdete praviot pat .A kako sto kazuvas i deckovo ne e mlad pa se nadevam deka se raboti za nepromislena postapka.
     
  14. mala

    mala Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    denes i nedostapen toa znaci deka ne mu gajle.ostanav sama bez negova podrska
     
  15. kacita

    kacita Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    1
    како бе може да ти го направи тоа, дали е па тој нормален, не знам каков бил тие 4 год додека сте во врска, но РАЗГОВАРАЈЈЈ те моламмм.. колку време си бремена? немој да брзас, разговарај со мајкати барем немој да направис грешка за која ке се каеш цел живот те молам како сестрааа. малечка си, органите ти се меки, кревки, прво разговарај посел абортирај ако веќе немаш поддршка и ако не се чувствуваш спремна за да станиш мајка. Макар што мислам дека мајкати нема да ти допушти да абортираш. поздрав и пиши ми .
     
  16. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Ќе се повторам уште еднаш тоа што ти го кажав, а гледам и другите девојки размислуваат слично. Немој набрзина и без знаење на твоите родители да носиш одлука што ќе ти го загрози здравјето и психата. Разговарај со твоите, а дечкото батали го сега за сега. Штом на тој начин се справува со проблемите на негови 28 години, бега и не сака д а се соочи, остави го. Направи искрен муабет со твоите, заеднички ќе дојдете до најдобро решение. И да се љутат на почеток, ќе сфатат покасно и нема да те обвинуваат. Не си направила ништо срамно. Со нивна поддршка ќе можеш да ја надминеш ситуацијата што и да одлучиш во врска со задржувањето на бебето или пак не...
     
  17. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    Мораш да им кажеш на твоите родители, замисли да донесеш некоја одлука, па недај боже да тргне на лошо....
    тие најубаво знаат што е најдобро...А за тој, ццц 4 години е со тебе, а не е ни нешто млад па да не сака да се обврзе....не ми ѕвони веќе не го барај, кога тогаш ке те побара, а обавезно извести ја и неговата фамилија, провери ги сите можни опции прво, па потоа помисливај на абортус....тоа е во краен случај кој јас повторно не го оправдувам..али тоа е мое мислење
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.653
    Пол:
    Женски
    Мала, немој да избрзуваш со одлуката за абортус. Штом дечко ти не сака да има ништо со тебе, батали го. Евентуално, како што ти напиша Саншајн - кажи им на неговите. Па 4 години не се малку време. И најважно, разговарај со твоите, тие најдобро ќе ти помогнат и ќе те советуваат што да правиш. Не избрзувај со абортусот, може, не дај Боже, да си направиш големи проблеми. Ама најважно е да разговараш со твоите, без оглед на нивната реакција. Тие сепак ти се родители и мора да те поддржат!
     
  19. mala

    mala Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    dali nekoja mozi da mi kazi dali posle abortusot imas bolki tie so imat abortirano sigurno ke mi kazat.imam slusnato deka koga odis na ginekolog mozis da abortiras so apcinja so ti go dava ginekologot ne znam ova kolku e vistina ako nekoja znaj neka mi kazi
     
  20. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    Може абортусот да е со инекција за провокација, но тоа зависи во кое време од бременоста си. И што мислиш ти дека е тек така тоа. Дека ке абортираш и веднаш ке се вратиш дома и ќе можеш да трчаш. Замисли да тргне нешто наопаку, недај боже и треба да останеш во болница, што ќе им кажеш на твоите каде си???Или пак ако има компликации и крвариш повише, мислиш мајка ти нема да примети? Прво кажи и барем на мајка ти па после збори за абортус.