Абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Spidy, 8 декември 2009.

?

Дали го поддржувате абортусот?

 1. Да, секој има право на избор

  1.246 глас(а)
  71,4%
 2. Не, никако

  499 глас(а)
  28,6%
 1. sugar.nn

  sugar.nn Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  14
  Искрено многу ми е жал што се случуваат вакви работи али морам да ти казажам дека многу храбро си постапила. Продолжи и понатака да бидеш храбра и не се предавај. Неможам ни да замислам колку ти е тешко и никој не заслужува нешто вакво да му се случи. Треба да го пријавиш и да заврши таму каде што му е местото бидејки сигурно не сакаш на уште некој да му го направи ова. Побарај поддршка и довери се на некој близок за да ти биде полесно и превземи се што можеш што побрзо да исчезне од твојот живот! Ти посакувам многу многу среќа, остани храбра и избори се до крај сите сме со тебе :*
   
 2. sadbaby

  sadbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  11
  ako sega sum bremena , a testot pokaza deka sum no na eho ne se gleda bremenosta seuste mozebi e rano ke moram da abortiram , mnogu se plasam, ne sakam no ne sum spremna za da bidam majka a i moite od doma ne go sakaat decko mi :((((( pomognetemi sovet..... :(
   
 3. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  498
  Колку години имаш? Колку време си заедно со дечкото? Колкав е тој? Што вели тој за целава ситуација?
   
 4. divine

  divine Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  24
  Zошто не го сакаат дечко ти? битно е според мене тебе да ти е добро со него ! Nе избрзувај!
   
 5. sadbaby

  sadbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  11
  jas imam 2o god, na fax sum, deckomi ima 26 ideme 2 god no se krijam od mite ne smeam da sum so nego, na greska se desi :(((( ne smeam da go rodam toj mi vika da abrtiram bidejki tatko mi ke ne otepa dvajcata
   
 6. sadbaby

  sadbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  11
  ne smeeme da sme zaedno, ako doznaat ke nastani haos :( ocajna sum, se plasam od abortus ima praveno moja drugarka i znam kako e
   
 7. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  498
  Ако вие двајцата решите да се земите и да си го гледате детето, нема што татко ти да ве убие. Негово право е да не го прифаќа дечко ти, но тоа не значи дека ќе ве убие. И двајцата сте полнолетни, добро се познавате и мислам дека би требало да го задржиш детето. Сепак вие си знаете најдобро.
   
 8. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  565
  Јас сепак мислам дека би требало да направиш дома муабет прво, па после да донесеш одлука. Зошто реков и предходно, не е тоа вадење заб па да не кажеш на никој....Размисли не брзај....
   
 9. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.122
  Допаѓања:
  4.875
  ставрно ако мислиш дека татко ти ќе те убие тој ќе те убие кога тогаш и на 20 год. не го сака дечко ти и на 30 нема да го сака. тогаш која ти е потребата да бидеш со него ако не си доволно зрела да се спротиставиш на родителите и да се бориш за љубовта. да им објасниш дека да тој е тој и спремна сум за него да направам се. јас тоа го кажувам на сите леп и сол ќе јадам и во шупа ќе живеам само да бидам среќна. бори се за тоа што го сакаш, тоа дете е сепак плод на љубов а за мала не си мала само едноставно треба да се соочиш со се во животот. и пред се види ги лошите срани на абортусот. можноста за грешка и губење на шансата да станеш повторно мајка. само размисли добро
   
 10. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.829
  Пол:
  Женски
  Не си мала ни ти баш, ама тој пак воопшто не е мал. Сепак треба добро да размислиш, и да знаеш иако така мислиш, ниту еден татко не убил ќерка за тоа, ќе се лути, нема да зборува, ќе вика, ама ако му доакжеш дека дечко ти е ТоЈ, дека навистина се сакате, на крај ќе попушти. Сепак не е ова настинка, дете е бре. Барем јас сум најпротив абортусот, ова е мое мислење и мој совет, убаво размисли :!:
   
 11. etjena

  etjena Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2010
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  48
  Убаво си кажа девојчето дека не е подготвена. На 20 години на сред факултет ни работа ни станбено прашање решено ни изживеана зависна од родителите уште им се плашиш очигледно. Подобро да не го родиш. Има време за деца. Малку е нејасно како тоа не се гледа на ехо? Освен ако не ти гледале на расипаното во државна :D
  Оди си во приватна клиника за 6-7 часа се ќе биде готово. Современите услови, грижата, стручноста оставаат мал простор за грешка. Ризик има ама кај нема и да се изгребеш може да фатиш тетанус а не пак операција кога правиш.
  Не е финтата само роди го. Кое дете сака да го гледа исфрустрирана нереализирана мајка која морала да го роди зашто по грешка забременила.
   
 12. sadbaby

  sadbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  11
  ednas mi pukna filmot i i kazav na majkami za deckovo ke me isfrlese, mi rece jas se sto treba ke pravam ti dee nema da bidis so nego i krajjj, duri i retko se gledavme, skrisno, se sakame eve i ova sto izleze potajno go sakavme dvajcata i proizleze testot pozitiven. se plasam od vonmatericna bremenost denes mi rece taka doktorot, odam kaj nego izvesno vreme privatna klinika i mislam deka e dobra. Koga bi imala zavrseno fax, i bi imala rabota, ke go rodam i sama ke go gledav, no vaka... :( a eve i so deckomi pravev muabet i ne ide da go rodam, (dokolku e se vo red so bremenosta bidejki ne se pokaza na eho) .... premnogu mi e tesko,,,,,, ako majkami doznae deka sum bremena ke pukne od nervoza, no dokolku doznae deka sum abortirala, uste poloso ke bide
   
 13. sadbaby

  sadbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  11
  .....razmisluvam imam uste nekolku dena da razzmislam, no doma da mu kazam....ne mozam... tesko ke reagiraat, majkami e slaba so zdravjeto moze se da ja stegne koga ke slusni
   
 14. masnicka

  masnicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  ne si igrajte so zivotot edna moja drugarka zabremeni od sexot so maz postar od nea 20 godini, bese primorana da go abortira deteto zatoa sto toj i se zakanuvase... pretrpe golemi traumi, a bogami i nie sto bevme okolu nea celo vreme... se preseli so nejzinite pred 6 meseci i ne sme vo nikakov kontakt ama od nejzinite rodnini doznav deka se zamonasila
   
 15. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.376
  Допаѓања:
  1.089
  Пол:
  Женски
  Како се најдовте се такви другарки што се сексате со старчуги |( Ми мириса мене овде на уште еден режисер :^)
   
  На Lacrimosa му/ѝ се допаѓа ова.
 16. masnicka

  masnicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
 17. Harlow

  Harlow Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  105
  Аман луѓе, во Злата Мегленска да не се закалуѓерила? :^) Дај освестете се!
   
 18. Maturantka

  Maturantka Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  1
  лелееееее :0 што не ќе прочиташ на форумов... дефинитивно нека те земат за режисерка, или уште подобро - биди главната актерка во филмов!
   
 19. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  2.331
  Допаѓања:
  4.638
 20. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  622
  Подржувам абортус и покрај тоа што често пати сум била напаѓана заради овој став! Но што ако партнерите не се подготвени, што ако девојката има 16 години...дали таа е подготвена и созреана да биде мајка! Ми се чини денешната младина созрева порано за секс отколку за да стане родител!
  Што ако плодот е резултат на секс за една вечер??? Можеби некој ќе помисли дека девојката треба да си ги сноси одговрностите бидејќи не размислила паметно... ама па бидуваат секакви грешки, и горе-доле сите оправдуваат а некои и практикуваат секс за една вечер! не би било чудо ако токму тој авантуристички секс резултира со зачнување на бебе!
  Што ако детето има неправилно развивање уште во утробата на мајката? Зарем да го роди и да се искомплицира животот и на мајката и на самото дете (а богами и на поширокото семсјство)!
  Сепак постојат Х причини кои се доволно силни заради кои не треба да се каже стоп на абртусот!
  Не се сложувам да се абротира дете заради тоа што се немало доволно финансиски средства! Ако воопшто се нема примања во семсјтвото тогаш до некаде разбирам (пример социјални случаи), но ако родителите се откажат од непланираното дете затоа што сакаат да имаат едно дете на кое ќе му пружат баш се (водени од теоријата ,,едно но врено,,) е тогаш сметам, дека таквите родители немаат доволно силна причина за да се откажат од нивниот плод! ваквите случаи ме потсетуваат на тоа дека денешниов свет пред се ги става во предност материјалните богатства!
  Како и да е...јас не сум против абортус,особено не сум против абортусот во првите 3 месеци,кога самиот процес не би претставувал ризик за мајката и кога самиот плод е недоволно развиен за да се нарече живо суштество!
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.