Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Аватар(Avatar)[2009]

Дискусија во 'Филмови' започната од Doberman, 19 декември 2010.

 1. Doberman

  Doberman Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  519
  Не знам како досега никој не отворил тема за овој прекрасен филм.

  [​IMG]

  Мислам дека нема потреба да објаснувам што се работи во Avatar, бидејќи сите го имаме гледано, или евентуално ако има случајно некој што не го гледал ќе види подолу во клипот.

  Инаку мене многу ми се допадна филмов и кога се емитуваше во кино Рамстор 2 пати бев да го гледам.
  Филмов искочи пред точно 1 година и 1 ден (18.деќември.2009) и е снимен во 3D.
  Многу ми е криво што не отидов во Бугарија или Грција да го гледам Avatar во 3D,а тогаш масовно се организираа тури специјално за AVATAR.
  Avatar е најскап филм некогаш направен и за него се потрошени 10 години и 500 милиони долари.
  http://www.youtube.com/watch?v=J9-IH3vogFk
   
 2. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.539
  И јас го гледав Аватар два пати во Рамстор и делиме мислење дека подобро ќе беше да го изгледав во 3D, ама тоа е, нашето државиче доцни со некои изуми. :^)

  Првиот пат бев воодушевена, ама вториот пат за малку ќе заспиев.
  Ми се допадна филмот, не сум љубител премногу на sci-fi, но интересен, иако реално приказната е веќе видена и слушната.
  Но, ок, специјалните ефекти беа одлични и Zoe Saldana си ја сакам, па бев малку пристрасна.
  А и 10 години да работиш на филм, богами не е малку, заслужува аплауз.

  Знам дека се подготвува втор дел, се надевам нема да го у*акаат. :)
   
 3. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.794
  Бев на кино, го гледа и искрено, добив повеќе отколку што очекував. Баш беше интересен и ниту еднаш во тие неколку часа не помислив да ја напуштам салата. Е добро сега, не беше на газ да паднеш, но добро, просечно онака :) Уствари повеќе од просечно :)
   
 4. anastasija85

  anastasija85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  1.024
  прекрасна љубовна научна фантастика,ми се допаѓа и овој филм,но како и други што спомнаа 3д би завршило работа за подобар ефект кај нас,но изгледа за нас и 3д е научна фантастика :rofl: :rofl:
   
 5. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.854
  Допаѓања:
  13.364
  Го пуштив, по 15 минути го изгасив. Тоа имам да кажам.

  Никаков ми беше.
   
  На capslock и pumpkin им се допаѓа ова.
 6. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.808
  Допаѓања:
  10.106
  Пол:
  Женски
  Покахонтас во модернизирана sci-fi верзија.
  Го изгледав само за да бидам во тек со дешавките во светот. Не ме остави рамнодушна, ниту пак премногу водушевена.
  Мислам дека да во 3Д сосема е друго искуството, али ајт...што да се прави?
   
 7. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.888
  изгледа само мене не ми се допага филмов :x Cите дома го гледаа,занесени,јас во првите 10мин брзо станав,несакам ваков тип на филмови :^)
   
 8. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.854
  Допаѓања:
  13.364
  И мене не ми се допаѓа. Ич не е убав. Барем мене така ми се виде. :^)
   
  На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Nightwalker

  Nightwalker Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.123
  Допаѓања:
  4.447
  Пол:
  Машки
  Изгледа сум еден од ретките кои се’ уште не издвоил време за филмов. Едноставно не ме зафати сета онаа прашина која ја крена зад себе, и не сум се решил да го пуштам. А ете го, си фаќа прашина на компјутеров. =)
   
  На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
 10. sweet-cherry

  sweet-cherry Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  2.817
  Допаѓања:
  21.463
  Пол:
  Женски
  Интересен е филмот, можеби во 3де би бил подобар но сепак ми остави добар впечаток :)
   
 11. Sparks

  Sparks Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  3.190
  Како не сум напишала во темава досега. За резил сум! :D

  Морам да промрчам за овој филм, мене воопшто не ми се допадна. Можеби затоа што го гледав на компјутер, па таа магија која се кажува дека се создава во кино, не ја доживеав.

  Тема што веќе неколку режисери ја имаат обработено, значи ништо ново и инвентивно, приказната за
  добрите победуваат на крајот ми е веќе преку глава дојдена, ме нервираат филмови кои завршуваат и среќно си живееја...

  Се на се, очекував повеќе од овој режисер, за толку пари колку што потрошил на филмов, не вреди.
   
  На Strumfeta93 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  10.595
  Допаѓања:
  165.171
  Добро е,не сум единствена што Аватар и личи на Покахонтас :) :) :)
  Сума сумарум филмот не е лош ама е веќе видено.Абе цртан филм :D
  Го гледав во Рамстор заради дечко ми,инаку не би го гледалА,нејќам такви филмови.
  Покахонтас ќе си ја гледам :) :) :)
   
  На capslock му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Legadema

  Legadema Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  279
  Допаѓања:
  490
  Пол:
  Женски
  Аватар го гледав дури сега и ми се допадна , ми го дадоа на епетен добра резолуција и сум ептен задоволна од филмот.
  Колку се само луѓето алчни и никакви, ќе уништеа цела популација за некој метал.....
   
 14. LifeLove

  LifeLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  141
  Го гледав и јас на компјутер,се здрвив 2 и пол часа :D иако првите 30 минути беа досадни,не зажалив што го изгледав зашто навистина ми се допадна.
   
 15. Juicy

  Juicy Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2010
  Пораки:
  1.761
  Допаѓања:
  10.346
  Пол:
  Женски
  Малку интересен повеќе досаден ми беше филмов
  и дали мене ми се чини или трае 3 саати ? :^)
   
 16. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  818
  |( Досаден со големо Д. Може дека беше премногу исфорсиран па очекував многу повеќе од веќе видена приказна. :?: Единствено му вредеа боите и природата, уште да имавме 3Д кино, уф уф убавини :inlove: ама вака ништо посебно филмчево.
   
  На capslock му/ѝ се допаѓа ова.
 17. TheaEsposito

  TheaEsposito Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  2.004
  Допаѓања:
  2.459
  Мене баш ми се допадна филмов. На моменти ми бее досаден, но сепак приказната и се тоа ми беше интересна.
   
 18. parrot

  parrot Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  196
  Допаѓања:
  449
  Многу беше досаден, мое мислење не требаше толку галама да кренат околу овој филм, со тоа само повеќе ги зголемија очекувањата на публиката...уште една фантастика плус, нисто особено..
   
 19. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.213
  Допаѓања:
  57.024
  Пол:
  Женски
  Мене ми се допадна филмов. Не сакам вакви филмови, ама овој не знам зашто ми се допадна. Интересна ми беше приказната, како беше направен филмот... Ама сепак 3д е сигурно wayyyy подобро.
   
 20. Fallin-ForHisSmile

  Fallin-ForHisSmile Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  179
  Како што кажа Трендафилка погоре, би било 100 пати поубаво да го гледавме во 3D ама државичката ни е таква.. Заостаната...... :D

  Инаку филмот ми се допадна, не беше кој знае што, сум гледала ли подобри ама и овој беше прекрасен :)