1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Автомобили

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Superiska, 7 април 2010.

  1. AAKG

    AAKG Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    1.315
    Половни ако се здрави ќе нема проблем. Можиш да најдиш секаде во мк за голф има делови. Само да знаеш маслото од мењач се испушта и се турва ново. Не е скапо. Иначе можно е да ти фали моментално масло па затоа и зујат лагери. Оди на сервисер речиму да ти провери масло во мењач и да дотури. Треба да е до мах маслото. Најчесто зујат лагерите во 6,5 и 3та брзина а најмногу на 6тта брзина се осеќа пошто тогаш е најоптоварен мењачот. Секогаш избегавај возење со 4,5,6 брзина под 1800 вртежи,тое смрт за мењач.
     
    На Thebotpet му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Thebotpet

    Thebotpet Активен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2023
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Машки
    Fala ti za ova ne znaev,jas koga otidov na majstor vo vrska so ova so menjacot mi vikase crevo na interkuelr da ne ima razlabavemo nekoe pa pod pritisok dava svirenje,ja pregleda ispadna deka napred se e stegnato nisto labavo,pocma da ja vozi vika deferencijalot ja digna na dizalica proveri uje vo menjac vika dobro e na nivo ne treba da se menja,iako jas mu predloziv za da go smenime,manuelen menjac e kajmene kakvo uje da mu stavam preporaka? Oti za menjacive ne sum bash upaten

    Kolku litri treba za toa
     
    Последна измена од модератор: 21 ноември 2023
  3. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    11.071
    Пол:
    Женски
    При излез од подземна гааража денес приметив декаа рачната сопирачка не ми функционира.
    Претходно ја имав пробувани ама на не толку големи нагорнини, се беше океј.
    Денес морав да застанам пошто друга кола пред мене чекаше рампата да се отвори, па останав ни угоре ни удолу, четири пати ја крцнав и пак ми враќаше назад.

    Среќа зад мене само една кола имаше, виде дека имам мака, се врати поназад за да се вратам и на рамно да тргнам.

    Дали ова може да се поправи и од прилика колку би коштало?

    @AAKG те тагнувам бидејќи гледам најчесто даваш совети на темава.
     
  4. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    6.029
    Пол:
    Машки
    Можно е да биди проблем сајлата, клипчињата на шепите или пак гурните за рачна со оглед на зимскиве минус температури. На механичар однесија ќе ја истресат и ќе ти кажат во што е проблемот. На Autocentar.mk одбери го возилото и ти ги пишува од прилика цените на деловиве што ги набројав. Се дур не се однеси на механичар, никој не може да ти кажи што е конкретен проблемот, според кажаново мене ме асоцира на ова погоре, можно е да е само сајлата.

    Совет плус - кога e минусна температурата особено на вечер не ја кревај рачната, нека биде спуштена.
     
    На eliesaab и MarigoldA им се допаѓа ова.
  5. AAKG

    AAKG Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    1.315
    Не е страшно. Оди на било кој механичар и речиму да ја затегнат рачнта. Спрема проблемот највероватно рачната е сп добош. Можно е да се и истрошени гуртните. Само за штеловање 200денари негде кошта. Ако менуваш гуртни кошта негде 1600 денари мах.
     
    На MarigoldA му/ѝ се допаѓа ова.
  6. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    11.071
    Пол:
    Женски
    @AAKG
    @quattro

    Фала ви дечки. Ќе прашам утре секако на мајстор ако може да ја провери. Се надевам нема да ми се стемни.
     
    На Thebotpet, AAKG и quattro им се допаѓа ова.
  7. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    6.029
    Пол:
    Машки
    Според опишаново, изгледа нее ништо страшно, само однесија и ќе ти кажат. Па и да е нешто поскапо, ако мора, мора да се смени. Јас пред 2 месеци ја правев на другава кола, кај мене беа шепите итоа сите четири истрошени макс, рачната фаќаше ама после не се враќаше, плус тропкаше и малце тресеше. 25.000 денари сите 4 шепи плус 5000 за нови плочки и глицерин, и 1500 работна рака. Башка една недела чекање пошто беа порачани од Чешка.
     
    На AAKG и MarigoldA им се допаѓа ова.
  8. Thebotpet

    Thebotpet Активен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2023
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Машки
    So kola imas so kostale 25 ijadi?
     
  9. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    6.029
    Пол:
    Машки
    Мазда, толку е цената, скоро една шепа испадна по 6.400денари. Јас 4-те ги сменав.
     
  10. AAKG

    AAKG Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    1.315
    Пак добро си поминал. На астрата една шепа задна лукас 9000 ја платив од јакова :worried:
     
  11. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    6.029
    Пол:
    Машки
    Имаше и поскапи. Bosch задни шепи, една 17.500ден беше :whew::o Една значи само.. Предните една исто Bosch 9500. Elstock 14.000, Budweg 11.000. Јас ставив Abe, мислам дека полски бренд се ама произведени во Чешка. Одговарале и за Форд, оти знаеш нели беа заедно до 2010 Мазда-Форд.

    Цениве на деловиве се отидени скроз во неповрат, и не само нив, и кола да купува чоек дали половна/нова во несвест цениве се и уште одат нагоре. Лани рамењата назад, едно рамо 8.500 беше :whew: Па ајде начекав некако black friday акција итоа баш убава, ми се посреќи, од Бугарија ми порачаа, Febi Bilstein беа произведени во Кина, и задоволен сум, исто како за шепиве чекав да стигнат една недела, од Полска ги порачаа, па од Полска до Бугарија па во Македонија ги донесоја, по 2.800 една ми испадна, двете 5.500 ми ги остај со се Shipping и царина ова она во цената, тоа се нивно беше. Изгор, изгор се цениве, а коливе наши највеќе трпат малтретирање по патиштава наши полни со дупки, шахти, кратери..
     
  12. joci26

    joci26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2020
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site, kakvo iskustvo imate so chevrolet matiz 2004god, planiram da zemam za zensko vozac pocetnik, ke se koristi pretezno gradska voznja? Me interesira potrosuvacka, odrzuvanje i sl. Blagodaram od napred. :)
     
  13. AAKG

    AAKG Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    1.315
    Baraj druga kola. Jas kupiv pred 3 meseci zalam so ja zedov. Katastrofa od kola. Mnogu tromava,trosi 10L plin vo grad,mnogu skapuva odozdola,sea pocna i maslo da mi trosi. Izvozeni koli a i malce km krepat motorite. Nemav iskustvo so matiz ama zalam so zedov.
     
    На joci26 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. little women

    little women Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2023
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    453
    Пол:
    Женски
    Незнам дали има негде посебен пост за продажба на автомобили да разгледам продава ли некој од тука ..
     
    На neno0o му/ѝ се допаѓа ова.
  15. AAKG

    AAKG Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    1.315
    До која сума бараш и која марка,бензин или дизел.
     
  16. little women

    little women Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2023
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    453
    Пол:
    Женски
    Може да ми пишеш во порака.
     
    На Dehtra му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Две Принцези

    Две Принцези Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2017
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    371
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите,барам кола за почетник како Punto,Hunday getz ...или некоја друга до 2500 e ако може некоја страна да ми предложите.
     
  18. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.404
    Допаѓања:
    31.945
    Пол:
    Женски
    Рено меган, опел корса
    Јас рено меган возам дизел, презадоволна, многу мала потрошувачка и за почетник е топ, инаку мојата е од подолгите, не е од таа како пресечена што е позади, ама и таа е одлична, моите имаат таква
    Свекорот има опел корса бензин, мала е ептен, секаде ќе ја паркираш
     
    На Две Принцези му/ѝ се допаѓа ова.
  19. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    6.029
    Пол:
    Машки
    Hyundai Getz не се споредува со Рено и со Опел кога е во прашање квалитет. Ќе го надживее, па уште ако е бензинец, атмосферец, нема смрт, палиш и возиш, мајстор не познаваш. И смешна цена за одржување, мал сервис од 2500-3000 денари, големиот сервис 150еу. Реното е океј, 1.5 дци дизелски агрегат се покажа, ама далеку покомплицирана механика и поскапо одржување. Големиот сервис на секои 50-60.000км или 4-5 години испод 250-300еу нее, малиот сервис 60-70еу, башка комплицираната механика, турбина, дизни, замаец, дпф, пумпа за висок притисок.. Сето ова е потрошен материјал и кошта скапо за замена ако му дојди времето, а кај Хјундаито немаш вакво нешто, едноставна механика, обичен атмосферски мотор.

    Ако земаш, земај Hyundai Getz итоа бензин само, ќе му се изнавозиш без главоболки, Пунто не иди во обзир. Имаш на реклама5.мк, пазар3, вози.мк, или на фб по оглас групите ќе ти понудат.
     
    Последна измена: 21 јануари 2024
    На Две Принцези и QweenSM им се допаѓа ова.
  20. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.404
    Допаѓања:
    31.945
    Пол:
    Женски
    Незнам немам искуство со Хјундаи, па како пресен шофер и кажав што имам возено јас и дека се добри колите за таа цена, ама еве штом ти имаш повеќе искуство ќе ѝ помогнеш повеќе, па нека си разгледа според буџет
     
    На Две Принцези му/ѝ се допаѓа ова.