1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Автомобили

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Superiska, 7 април 2010.

  1. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    2.745
    Допаѓања:
    4.646
    Пол:
    Женски
    @quattro Уште едно прашање, што е полесно за одржување, мануелен или автоматик?
     
  2. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    6.029
    Пол:
    Машки
    Како што и веќе кажав, автоматските менувачи се посложени и покомплицирани заради тоа што се "модернизирани со роботика" за разлика од мануелните менувачи и затоа се покомплексни за одржување.
     
    На Feniksgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. AAKG

    AAKG Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    1.315
    Бубањ на автоматик ти е 500 евра.
    Замаец за мануал ти е 500 евра.
    Врти сучи исто е само што на автоматик имаш редовна смена на масло и филтер на мењач кој сервис кошта 12,000 денари и се заменува на секој 30,000км.
    Многу спор мењач носи,шалта споро и е доста бучен деференцијалот. 5 брзини автоматик бегај.
    Најдобар мењач автоматик само DSG.
    Брзо шалта и носи замаец,не е со бубањ како кај пежо,рено,цитроен,форд,опел....
    Ако земате кола понова година барајте Алфа ромео џулиета,сеат леон многу убва модел и покажан.
    Во Скопје порше Македонија имате шкода рапид 2018 9000 евра еуро 5 мотор.
    Рено клио овие поновите 1.5dci многу се барани и се покажаја засега како добри коли.
     
  4. majaskkkk1

    majaskkkk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    79
    Zafira 2007-2008, Touran 2003-2004 ili Ford C max? Site dizel se. Od gledna tocka na potrosuvacka, defekti...? Prednosti, nedostatoci? Ili opel vectra 2006?
    Koe e najdobro od ovie?
     
    На Sweetymk му/ѝ се допаѓа ова.
  5. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    6.029
    Пол:
    Машки
    Сите се добар избор. Ама би ти рекол да одиш на Зафира или Ц-Макс затоа што таа цена овие две возила се помлади него ли Туранот од 2003. Иначе сите се слични, дизел ко дизел, комплициран, основните потрошни материјали знаат да бидат скапи, половно ко половно, зависи како ќе ти се погоди.
     
  6. majaskkkk1

    majaskkkk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    79
    Sto bi odbral? Mi treba da se otvara 5ta vrata so se staklo, momentalno imam sedan i ne mi vrsi rabota za tovarenje
     
  7. majaskkkk1

    majaskkkk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    79
    A ima golema razlika megu zafira 2008 i meriva ?
    Gledam vaka skoro skicni a 1000evra razlika vo cena i poveke...
     
  8. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    6.029
    Пол:
    Машки
    Мерива е помала од Зафира и спаѓа во миниван. Ако ти треба повеќе за практичност тогаш Зафирата е идеална, со 7 седишта е и задниот дел од третиот ред седишта може да се искористи и како дополнителен простор.
     
  9. Pearl1566

    Pearl1566 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2021
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здраво, мислење за Hyundai i10 како за прва кола? Прв пат барам и сум возач почетник и сум женско. Барам кола што е лесна за оддржување средно мала што би ми вршела работа во/ван град. Гледав и Toyota Yaris ама кога видов дека на средина е екранот за км/х се предомислив исто и за Мазда 2 ама цените со извозеното се изгор. Слободно може и други препораки и мислење и повеќе инфо како на пример кварови, скапи делови кој мотор е подобар итн. Буџетот ми е до 4к.
     
  10. AAKG

    AAKG Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    1.315
    Hyndai ти е ок кола. Има резервни делови и не се скапи.
     
  11. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    6.029
    Пол:
    Машки
    Сите се добри. Баш она ништо комплицирани и доверливи. И Хјундаи и Тојота и Мазда. Ама, исклучиво бензин.

    Јас имам две Мазди, меѓу која едната и е Мазда 2, 1.5 Спорташ. Океј сие колата, ми смета само тоа што има малце повеќе тврда вожња. Ама кај мене е на 17-ки бандажи и 17-ки ниско профилни гуми со спортски спирали, па и тоа влијае, затоа. Ама сепак, со обичен трап е и да нее ова, пак е тврда и крута. Платформата и е идентична па дури и иста од Форд Фиеста, само моторот е Мазда.

    Јарис исто, супер кола, е сега зависи до вкусот тоа со шалт таблата екранот. Грците најмногу возат Јарис. За сите има делови, ако е нешто не достапно, се чека по порачка 1 до 2 недели.
     
    На Pearl1566 и AAKG им се допаѓа ова.
  12. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.640
    Допаѓања:
    4.504
    Пол:
    Женски
    Кола до 2000 евра ?
     
  13. AAKG

    AAKG Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    1.315
    Astra G
    Fiat Punto
    Opel Corsa C
    Opel Corsa B
    Skoda Octavia 1
    Vw Polo N6
    Hyundai Getc
    Passat B5
    Audi A4,A3
     
    На black-angel му/ѝ се допаѓа ова.
  14. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    11.069
    Пол:
    Женски
    Каде може да се смени нешто естетски на кола? Значи не механички дел на мајстор, туку нешто во ентериерот на колата. На пример нешто што е оштетено како волан, или тоа топчето од мењачот, и слични работи коишто функционираат но не изгледаат убаво.
     
  15. AAKG

    AAKG Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    1.315
    Avto lider
     
    На MarigoldA му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    2.745
    Допаѓања:
    4.646
    Пол:
    Женски
    @quattro Купивме мануелен Peugeot 3008, сега за сега презадоволни и заљубени. Ми треба твоја препорака за летни квалитетни гуми 225/55/19 а да не бидат огин и пламен? :)
     
  17. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    6.029
    Пол:
    Машки
    Одличен избор, со здравје да се вози!

    Иначе испод 5000 нема да најдете гума со таа големина. А овие позвучните брендови и над 100евра. Мој предлог е да одите на WindForce, ептен супер и квалитетни гуми се без разлика шо се кинески, ако имшаш стереотипи нешто :D а со ептен солидна цена. Од искуство, еве 7 години возам на нив, никаков проблем, 7 години значи без малце и деценија. Комшијава зеде зимски исто, и тој презадоволен е а и други вака. За сооднос цена, добивка и квалитет, Windforce е идеална.
    Еве ти линкче, одбери си, имаш и цени за повеќе брендови, а ова е исклучиво за windforce.
    https://egumi.mk/p/gumi-mk-225-55r19w-windforce-uhp-catchfors-xl-103-w-chi/
     
  18. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    2.745
    Допаѓања:
    4.646
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за брзиот одговор.:)
     
    На quattro му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.924
    Допаѓања:
    38.629
    Пол:
    Машки
    Во гума вреди да се инвестира, посебно во летна, како најдолга сезона кај нас. Еве, цела зима немаше снег во Скопје, па освен ако не го возите по планини, сметај дека со летните гуми може цела сезона да поминете.

    Јас не ги менувам, само летни имам. Е сега кај мене е кола, и немам оф-роад возење, ниту пак одам на ладни дестинации. Еднаш бев до Маврово и поминав сосема океј со летните.

    Не е само долготрајноста на гумите, туку многу е битен квалитетот за безбедност. Колку време ќе ви треба за кочење, проклизување на мокар асфалт, проклизување во кривина итн. итн.
    Јас не би препорачал WindForce кога веќе сте дале толку пари за такво возило, а да се ограничувате во перформанси.

    Nexen се едни од најквалитетните марки на гуми што може да ги добиете за океј цена. Подобри од нив се само Мишелин, Континентал, Пирели и слични брендови.

    3000 денари разлика се со WindForce. Не е малку. Но, кога ќе видите дека 40% од битноста на секој автомобил се гумите, вреди да инвестирате во нив. Ако со кинеските ќе возите 7 сезони, со Nexen ќе возите 10 сигурно.

    https://egumi.mk/p/gumi-mk-225-55r19-99h-nfera-sport-suv-nexen-summer/
     
  20. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    6.029
    Пол:
    Машки
    Nexen имам на другава, 2020 монтирани, оригинално корејско производство. Ништо посебно од Windforc-от, нема никаква разлика а ќе ја платиш дупло, и баш дупло ја платив, 2800ден за 14-ки. Windofrce тие исто како Xiaomi однос цена и квалитет а членкава и тоа го побара, да нее нешто скапо а добро. Hankook вујко ми има, исто корејска гума, Унгарија произведени, на снег како санка да возиш, а зимски се, 0 грип со подлогата. А Sava се подобар избор од Nexen ако веќе вложува во гума. Јас од Nexen не сум задоволен, ги имам на старава мазда.