Автомобили

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Superiska, 7 април 2010.

  1. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.964
    Допаѓања:
    38.898
    Пол:
    Машки
    На сите тестови Nexen се има покажано одлично во тој lower middle class на гуми. Подобрo се имаат покажано од Debica, Sava, Tigar, Riken, Taurus, Kleber па и Toyo.

    Повисока класа од нив се единствено: Nokian, Goodrich, Bridgestone, Yokohama, Dunlop, Michelin, Continental, Hancock, Fulda, ама па и далеку поскапи.

    Windforce се најевтините можни на пазарот. Ептен буџет гуми.
    Ги проба другар на SUV зимските. Катастрофа беа. Се лизгаа како санка.

    Nexen се споредуваат со Xiaomi.
    Windoforce може да се споредат со Infinix.

    Кај гумите цената си кажува се. Не за џабе се 3000 денари поскапи.
    А кога е во прашање сигурност, не вреди да се штеди.
    20k eur го платиле Пежото, грев е најевтини гуми да му стават.

    Јас имам Nokian. Ги платив 5000 тогаш за R17. И следно пак би купил квалитетна гума. Разликата е евидентна.
     
    Последна измена: 10 март 2024
  2. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.657
    Допаѓања:
    6.260
    Пол:
    Машки
    Абе да, точно, цената си кажува, ама овде во интерес е баш тоа ниско-среден буџетен ранг, тоа што се побара. Секој различно искуство има. Јас со Нексенот не приметувам разлика, не дека е лоша, напротив, ама не можам да приметам посебна "премиум" разлика од серискиве како Windforce, да се издвојува во нешто зa да ја оправда цената, да речиш да, во тоа и тоа е разликата. Ова за мене кажувам, за вас не знам, ете Нексенот ви се покажал.
    Јас образложив мое мислење, таа цена нее прифатлива со односот на тоа што го нуди, за малце ако доплатиш можеш да земиш мислам Bridgestone беше приближно, ако веќе оди на високо-квалитетен бренд.
     
  3. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.964
    Допаѓања:
    38.898
    Пол:
    Машки
    BFGoodrich се иста цена со Nexen-от во egumi. Ете, може со нив да оди ако веќе се прават споредби, малку се подобри.

    https://egumi.mk/p/gumi-mk-225-55r19-bfgoodrich-advantage-suv-99v/

    Сепак ја би одел со Nexen Nfera, посебно што на други места се поевтини. Пример, овде се 7000.
    Под оваа цена тешко подобро да се најде.

    https://kupigumi.mk/product/225-55r19-99h-nfera-sport-suv-2/
     
  4. majaskkkk1

    majaskkkk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    79
    Se odlucivme za Opel Zafira 2008 dizel. Edni vikaat cinat, drugi podaleku od opel dizel... sekoj so svoeto..
    Ima poveke motori, 1.7, 1.9....
    Koj motor e podobar i popogoden?
     
  5. AAKG

    AAKG Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.137
    Допаѓања:
    1.345
    1.9CDTI 120кс најдобриот мотор. Имам и мој пријател ја продава120кс 2008 колата е во Битола одлилно чувана.
    Истиот мотор го возам моментално 4та година.
     
  6. Ravenn

    Ravenn Активен член

    Се зачлени на:
    21 март 2024
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    330
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки,

    Ме интересира вашето мислење за овој автомобил:
    https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=4987040

    Дали е добар за почетник, и дали вреди за ценава?

    Ви благодарам однапред! :inlove:
     
  7. AAKG

    AAKG Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.137
    Допаѓања:
    1.345
    Да. Одличен мотот,евтин за одржување,убава година и лична кола е. Имаш доволно простор,добра опрема. Можиш да се пазариш за 200 евра пониска цена.
     
    На Ravenn и quattro им се допаѓа ова.
  8. Ravenn

    Ravenn Активен член

    Се зачлени на:
    21 март 2024
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    330
    Пол:
    Женски
    @AAKG благодарам многу!
     
  9. Hisha

    Hisha Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.460
    Допаѓања:
    5.263
    Пол:
    Женски
    Сестра ми има проблем со volkswagen up 2016, пред две ипол години кога ја земавме при обилен дожд( паркирана на паркинг ) протече внатре и продолжи да тече , совет на мајстор беше шрицнете внатре кога ќњ ја перете може запушено е од кал. Се реши тогаш..
    Помина тоа, сега пак протече, вода капе од доле но и водата што се свлива останува као вирче под пластиката … Внатре само на сувозачко е мокро…имал ли некок ваков проблем? Како го решил ?

    Препорака за асален мајстор кој се разбира и ќе помогне а не замачка проблемот?
     
  10. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.657
    Допаѓања:
    6.260
    Пол:
    Машки
    Можно е пак да ви се затнати одводните канали и затоа ви влегува вода. Низ нив по правило истекува водата од дождови или кога ја периме и ако има влезено ѓубре или лисја од дрва, протокот на вода нема кај да оди и мора негде да исплива. Сигурно не ви се убаво исчистени. Ова ви се дешава највеќе зс време на дожд на така? Или пак некаде влегува од стаклата ако не дихтоваат добро али не ми се верува да е тоа. Секој локален мајстор може да го среди ова, само да нее преварант.
     
  11. Hisha

    Hisha Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.460
    Допаѓања:
    5.263
    Пол:
    Женски
    Samo koga ima poveke dozd, veke dvegodini nishto nemashe, od minariot majstor rece so ona pishtolot za prerenje kola shpricni i se otpushi.
    Ne e od stakla , odvodot tamu e ok proveriv, ova koa ja vozev da vidam pri vrtenje levo isprica voda vnatre na suvozacko od nekoj odvod gore desno…
     
  12. Борџија

    Борџија Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Препорака за кола за почетник возач?
     
  13. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.657
    Допаѓања:
    6.260
    Пол:
    Машки
    Зависи до која цена и желба за бренд.

    Некој почетник може да владее возило од Д сегмент или СУВ (има и до 105кс ако се Д или СУВ) а некој ни од А сегмент не можат .
     
  14. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    5.438
    Пол:
    Женски
    Јас со опел корса почнав, прелесна секаде ја собира. И е одлична за учење, мала компактна, топ. Ти препорачувам таква. И да ја загребеш што е нормално, нема да ти е тешко хаха.
     
    На Борџија му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Борџија

    Борџија Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Нешто мало до 4-5к како за почеток.
     
  16. Борџија

    Борџија Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Фала ти!
     
    На Feniksgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.657
    Допаѓања:
    6.260
    Пол:
    Машки
    Погоре членката ти пишала Опел Корса, може, до 4-5к се зема Корса Д 2009-10. Добри возила се, по можност бензинец мада и 1.3 дизелот на Фиат нее лош али дизел ко дизел си има свои предности и мани, поскапо одржување, повеќе комплицирана механика. Внимавај на мењачот и менувачката кутија, синхроните најчесто страдаат.

    Пежо 208 1.6 ХДИ дизел од европскиве коли во тој сегмент е најдобар избор, погледни види, мека вожња, лесно за возење и ептен мал потрошач. Само како и на секој дизел внимавај на потрошните делови кои знаат да коштаат скапо а тоа се замаец, турбина, дпф, егр, итн.

    Ford Fiesta исто, атмосферски бензинец без турбо мислам 1.2 беше, или пак со дизел ХДИ мотор од Пежо. Само да нее 1.0 Екобуст со каиш во масло. На тој инжињерот шо лапа плата од Форд шо го ставил каишот во масло му фали нешто во умот.

    Од Фолксваген групација може да помини Поло или Сеат Ибица 2009, двете со 1.6 ТДИ или 1.9 ТДИ дизел стариот мотор со пумпа дизна кој важи за најдобар, бензин не чинат. Само ако се одлучиш за овие две, внимавај исто на скапите потрошни делови како и на Пежото или било која друга кола со дизелски агрегат. Овие делови се потрошни, мора да се сменат некогаш, особено на поголема километража или постаро возило ама за наши услови се доста скапи поправките.

    Рено Клио не би ти препорачал, нема да ти се допадни и онака.

    Е сега се вртиме кон другата страна на светот - Исток.

    Од Кореја: Hyundai i10, i20 или Kia Rio строго бензин, безсмртни.

    Јапонија: Toyota Yaris, Toyota Aygo, Honda Jazz, Mazda 2 и Nissan Micra како последна опција, сите строго бензин исто како кај корејците. Бесмртни возила, пали вози. Внимавај на корозија и рѓа само.

    Која кола и да ја избериш, редовно да ја одржуваш и сервисираш ако сакаш да те служи.

    И кога купуваш, обавезно носи некој шо се разбира да ја истреси цела кола дали е океј или пак на проверка негде во сервис оти половна кола е мачка во вреќа.
     
    Последна измена: 18 јули 2024
    На Борџија му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Борџија

    Борџија Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Фала ти ептен на исцрпниот одговор! Ќе ми завршат работа препоракиве ептен!
     
    На quattro му/ѝ се допаѓа ова.
  19. AAKG

    AAKG Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.137
    Допаѓања:
    1.345
    Opel corsa D 1.3CDTI 90-95ks.
    Fiat punto evo 1.3Mjet 95ks.
    Opel astra H 1.7CDTI 101ks odlicna kola,motor predobar.
    Vw polo N6 1.6TDI 90ks.
    Seat ibiza 1.9TDI 101ks.
    Audi a3 1.9TDI 105ks dobar izbor.
    Toyota auris ti se dosta solidni koli,golemi kolku golf 5ama se dosta udobni i motor predobar.
    Posto imas pisano suma do max 5000 evra,imas dosta pogolem izbor na vozila. Sepak ako baras vozilo,baraj do kaj 3800 a ostatokot od pari neka bide za dodatni trosoci na primer gumi,registracia,servisi dokolku voziloto e od uvoz. Ako zemate kola od privatno lice,tuka zasteduvate na registracia,gumi,servisi do nekade....
     
    На Борџија му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MladiotPropast

    MladiotPropast Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2022
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Машки
    Ako nekoj saka da kupi kola povelete
    Ali najdobri koli za pocetnici se pomali koli kako polo ibiza punto audi a3 bmw 1