1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Автомобили

Дискусија во 'Дом' започната од ALISA0000, 23 април 2018.

?

Каков автомобил поседувате?

 1. Мерцедес

  6,3%
 2. Ауди

  15,6%
 3. Опел

  15,6%
 4. Фиат

  3,1%
 5. Форд

  3,1%
 6. Рено

  6,3%
 7. Пежо

  6,3%
 8. Мазда

  3,1%
 9. Алфа ромео

  3,1%
 10. Киа

  0 глас(а)
  0,0%
 11. Бмв

  6,3%
 12. Цитроен

  3,1%
 13. Друго

  28,1%
 1. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  12.898
  Допаѓања:
  142.136
  Јес да форумов е женски ама и меѓу нас жените има многу голем дел на возачи
  Па така да секој совет во врска со автомобил би ни бил добредојден
  Прашајте си се за тоа што ве интесира избор на автомобил, марка модел, можен дефект ,потрошња и се во врска со автомобил
  Може да си пишете и кој каков автомобил поседува и како е задоволен од него
   
  На КикиМаус и Кена Рис им се допаѓа ова.
 2. Кена Рис

  Кена Рис Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2017
  Пораки:
  850
  Допаѓања:
  4.547
  Пол:
  Женски
  Дали некој имал искуство со блокирање на egr вентил и дали отприлика знаете која е цената да се направи тоа? Ми побараа 100€ и некако голема сума ми изгледа само за блокирање. :?:
  Доколку имате некое друго решение, пишете ми.
   
 3. Rebecca_R

  Rebecca_R Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  3.083
  Допаѓања:
  55.707
  Пол:
  Женски
  Ке го чистат вентилот? За каква кола станува збор?
  Мислам дека цената е таа, чистење како чистење е лесно ама има доста работа бијдеќи треба да се вадат многу делови за да го извадат и вентилот.
   
  На Кена Рис му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Кена Рис

  Кена Рис Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2017
  Пораки:
  850
  Допаѓања:
  4.547
  Пол:
  Женски
  @Rebecca_R Нема да го чистат. Ја блокираа грешката компјутерски, па сега физички ќе го блокирале само egr вентилот. Колава е Peugeot 307.
   
 5. Rebecca_R

  Rebecca_R Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  3.083
  Допаѓања:
  55.707
  Пол:
  Женски
  Не знам што точно им значи тоа, јас знам дека вентилот се чисти или се става нов (а нов е над 500 евра, зависи од моделот на колата). Грешката комјутерски може да ја блокираат ама тоа би значело дека нема да ти се пали сензорот дека има некаков проблем. А како ке го блокираат вентилот - немам идеја.
   
  На Кена Рис му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Кена Рис

  Кена Рис Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2017
  Пораки:
  850
  Допаѓања:
  4.547
  Пол:
  Женски
  @Rebecca_R Фала ти многу за одговориве.
  Многу работи и мене не ми се јасни околу постапкава. Плус и ценава некако само за блокирање е висока според мене. Прашав и кај друг механичар, тој ми рече да го оставам како што е, не било ништо страшно. :^)
   
 7. Rebecca_R

  Rebecca_R Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  3.083
  Допаѓања:
  55.707
  Пол:
  Женски
  Нема на што, имам одредени познавања, па не е проблем да ги споделам.
  Инаку ако egr вентилот не работи како што треба а ти го возиш автомобилот може и турбината да отиде, а тој дел е прилично скап.
  Тебе на шал таблата ти јави дека е до вентилот (т.е. нема да јави контректно дека е вентилот, туку јавува дека моторот треба да се провери) или на сервис утврдија?
   
  На Кена Рис му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Кена Рис

  Кена Рис Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2017
  Пораки:
  850
  Допаѓања:
  4.547
  Пол:
  Женски
  @Rebecca_R На шал јави anti pollution fault, а на сервис компјутерски утврдија дека било до egr вентилот. При возење нема никаков проблем, ниту се осеќа намалување на моќноста на моторот. Како еднаш годишно да се појавува ова ми се чини. Ќе посветка малку и се гаси, обично кога ќе се појавеше го исклучувавме моторот на неколку минути и после се беше ок.
  Јас мислам најдобро е да се исчисти ама сигурно им одзема на механичариве многу време, па затоа даваат некои други опции. Не сум баш многу за блокирање ама изгледа немам друг избор. А што е блокирање и каква е постапката околу тоа, Господ знае.
   
  На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Rebecca_R

  Rebecca_R Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  3.083
  Допаѓања:
  55.707
  Пол:
  Женски
  Знам дека при возење не се забележува ништо, можеш да слушнеш само ако се приближиш ептен блиску до вентилот, ке забележиш чудно зуење.
  Не што одзема време, вентилот има многу делови за вадење (4 ако добро паметам) и постапката за вадење е комплицирана.
  Блокирање мене мои звучи како да го блокираат сензорот кој ја јавува грешката. Ја би ти рекла да одиш кај трет мајстор. :)
   
  На Кена Рис му/ѝ се допаѓа ова.
 10. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  12.898
  Допаѓања:
  142.136
  @Кена Рис ај молим те пиши ми порака јас неможам
   
 11. Soncka :)

  Soncka :) Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2015
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  462
  Пол:
  Женски
  Здраво. Не најдов друга тема па се надевам тука ќе ми помогне некој. Имам Ланчиа и имам вакво радио. На него немам такво за USB да си ставам песни да слушам, имам само за CD ама немам од каде да ставам песни на CD. Да не знаете нешто друго да се купува за поврзување, нешто ми кажаа преку тоа како упаљач што е можело..
   

  Прикачени фајлови:

 12. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  12.898
  Допаѓања:
  142.136
  Купи си усб за на упалијач
  Преку блутут ке се поврзиш
  Една бројка ма радиото пр 98.5 и на усб исто 98.5 ке го направиш
   
  На Soncka :) му/ѝ се допаѓа ова.
 13. quattro

  quattro Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2020
  Пораки:
  2.069
  Допаѓања:
  4.569
  Пол:
  Машки
  Љубител сум на автомобили, фанатик. Јапонските производители во прв план ми се. Имам две Мазди - двете произведени на другиот крај од светот, далечната Јапонија.

  Софтверско гасење на ЕГР е од 70 до 90евра, а можи и механички да се блокира. Исто е и со ДПФ кај дизелите, се гасат и можи да се извади. ЕГР се чисти, најпаметно е тоа, бидејќи некогаш ако затегнат на технички можеби ќе бараат.

  Иначе служи за рециркулација на издувните гасови (да ја чува природата :?:), го има и кај мотори на бензински погон и на дизел.
   
  На Кена Рис му/ѝ се допаѓа ова.
 14. quattro

  quattro Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2020
  Пораки:
  2.069
  Допаѓања:
  4.569
  Пол:
  Машки
  Може и преку AUX кабел, ама не гледам на радиово да има отвор за прикачување освен ако е на друго место стациониран, види во колата дали ќе најдеш AUX отвор. Друга опција тие тоа Bluetooth/УСБ упаљач.