1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Агенција за вработување

Дискусија во 'Барање работа' започната од SparkyAngel, 11 февруари 2013.

  1. SparkyAngel

    SparkyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.366
    Пол:
    Женски
    Здраво, Би сакала да ве прашам дали има некој искуство за вработување или привремена пракса од страна на Агенцијата за вработување (или по старо Завод за Вработување)? Јас сум студент 1ва година на постдипломски студии, и се мислам дали да аплицирам. Секој совет и Ваше искуство е добредојден.

    поздрав :)
     
  2. femina11

    femina11 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    553
    Допаѓања:
    225
    Јас учествував во еден проект од Агенцијата за вработување во соработка со Европска Унија за практиканство преку ИПАРД програмата,ми плаќаа од Агенцијата секој месец по 4000 денари(три месеци) и после тие 3 месеци ме вработија во компанијата бидејќи имаа потреба од вработен. Затоа те советувам да аплицираш,затоа што ништо не губиш.


    Баш сега видов дека на една од програмите надоместокот беше 6200 денари.
     
    На SparkyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Markusa2

    Markusa2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    380
    Со проектите за самовработување од сферата на земјоделството, сретствата што се земаат, значи 3000евра, на сите страни на интернет каде читав пишуваше дека се враќаат со каматна стапка од 1%.
    Е сега она што ме чуди е тоа што наши познаници кои имаат земено ваков кредит, парите не ги враќаат.
    Како е сега? :|
     
  4. MerlinMonro8

    MerlinMonro8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    209
    Дали страницата на интеренет за агенцијата е avrm.mk или нешто сосема друго? Се си мислам дека вака беше, но неможам да ја најдам, па некој ако ја има, ќе го замолам да ми ја прати :)
     
  5. Bubbi

    Bubbi Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    563
    еве ја http://www.zvrm.gov.mk/
    :*
     
  6. AngieVi

    AngieVi Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2012
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Пополнувам пријава за воведување во регистар...
    Ке може ли некој да ми каже, кај делот НЕФОРМАЛНО РАБОТНО ИСКУСТВО ( занимања во кои работел според НКЗ, односно ISCO) дали може да се наведат искуството како практикант и волонтер???
     
  7. hanny

    hanny Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    61
    И јас ја поднесував истата пријава предходната недела, да во делот на неформално искуство можеш да наведеш пракси и волонтирања :D
     
    На AngieVi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Има повратни и неповратни средства. Сигурно тие зеле од неповратните и затоа не ги враќаат.
    Зависи за која програма аплицираш. Подетално инфо во Биро.
     
  9. Ani.cka

    Ani.cka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2012
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    26
    Има некој абер од огласот што беше за практиканство........ некој се пријави???
     
  10. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.685
    Допаѓања:
    97.992
    Пол:
    Женски
    Што ако сум пријавена!Во бирото ми кажаа дека ниту една фирма не покажала интерес!
     
  11. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Агенција за вработување. Море се поврзале со газдите . Ах Македонијо до каде ке стигнеш
     
    На bubica13 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ani.cka

    Ani.cka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2012
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    26

    кога го доби тој одговор, сега брзо??
     
  13. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.685
    Допаѓања:
    97.992
    Пол:
    Женски
    Мислам дека беше почетокот на февруари.И не ме известија ,туку јас си прашав.
     
  14. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.207
    Допаѓања:
    23.984
    Има сега нешто преку агенција пракса?
     
  15. zaguben

    zaguben Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    170
    Пол:
    Машки
    Не барајте помош од агенцијата за вработување, нема да најдете од таму работа или некаква пракса.

    Тоа е само едно обично име ''Агенција за вработување'' . Инаку тоа е завод за СТАТИСТИКА и ништо повеќе од тоа .
     
    На Annath и tessie им се допаѓа ова.
  16. neo

    neo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    163
    Лани во Октомври заборавив да се пријавам и ме избришале. Не ми беше важно но сега гледам имаат некакви програми за вработување и сакав да се пријавам но не можело бидејќи сум избришан.
    Како да ме вратат во евиденција?
     
  17. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    кога си невработен на секои 6 месеци (не сум сигурна за периодов) треба да с епријавуваш како невработен. претпоставувам за да те вратат во евиденција треба пак истата постапка како и секој пат, но најубаво јави се и прашај или отиди до таму ќе ти дадат најточни информацци.
     
  18. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    мислам дека ке треба да почекаш 1 година
    сепак прашај си најдобро
     
  19. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Можеш да бираш ако сакаш да те водат како активна т.е. навистина бараш работа се пријавувавш на 1 месец (јас така избрав) мислам дека имаше на 3 и 6 месеци.Ама со оглед на тоа што не им наоѓаат работа на тие секој месец што се пријавуваат да не правиме муабет за другите :)
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. SparkyAngel

    SparkyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.366
    Пол:
    Женски
    Ќути, катастрофа. Џабе давам трошам пари за автобус секој месец да се пријавувам. Секаде викаат немаш искуство за работа. А пракси имам еден куп... ама џабе. Наместо некој да ти објасни работата од браншата тие се осекаат загрозени од практикантот. Бидејки си чуваат работно место за нивното дете, што летниот период е на некоја плажа и се сонча додека ти работиш кај нивните родители, а ти си тука успат на еден месец и те плаќаат со бедни 3000 ден за успат квантитативни работи да завршиш!

    Ахх ова го има само во мојата чудесна земја Македонија! Можеш да дипломираш и да си запишан на постипломски а се што ти се нуди да е (не)платена пракса!
     
    На PaLaVa, kala21, anggell и 1 друга личност им се допаѓа ова.