Агенција за вработување

Дискусија во 'Барање работа' започната од SparkyAngel, 11 февруари 2013.

 1. SparkyAngel

  SparkyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  901
  Допаѓања:
  1.365
  Пол:
  Женски
  Здраво, Би сакала да ве прашам дали има некој искуство за вработување или привремена пракса од страна на Агенцијата за вработување (или по старо Завод за Вработување)? Јас сум студент 1ва година на постдипломски студии, и се мислам дали да аплицирам. Секој совет и Ваше искуство е добредојден.

  поздрав :)
   
 2. femina11

  femina11 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  553
  Допаѓања:
  221
  Јас учествував во еден проект од Агенцијата за вработување во соработка со Европска Унија за практиканство преку ИПАРД програмата,ми плаќаа од Агенцијата секој месец по 4000 денари(три месеци) и после тие 3 месеци ме вработија во компанијата бидејќи имаа потреба од вработен. Затоа те советувам да аплицираш,затоа што ништо не губиш.


  Баш сега видов дека на една од програмите надоместокот беше 6200 денари.
   
  На SparkyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Markusa2

  Markusa2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2012
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  379
  Со проектите за самовработување од сферата на земјоделството, сретствата што се земаат, значи 3000евра, на сите страни на интернет каде читав пишуваше дека се враќаат со каматна стапка од 1%.
  Е сега она што ме чуди е тоа што наши познаници кои имаат земено ваков кредит, парите не ги враќаат.
  Како е сега? :|
   
 4. MerlinMonro8

  MerlinMonro8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2012
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  206
  Дали страницата на интеренет за агенцијата е avrm.mk или нешто сосема друго? Се си мислам дека вака беше, но неможам да ја најдам, па некој ако ја има, ќе го замолам да ми ја прати :)
   
 5. Bubbi

  Bubbi Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  562
  еве ја http://www.zvrm.gov.mk/
  :*
   
 6. AngieVi

  AngieVi Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2012
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  44
  Пол:
  Женски
  Пополнувам пријава за воведување во регистар...
  Ке може ли некој да ми каже, кај делот НЕФОРМАЛНО РАБОТНО ИСКУСТВО ( занимања во кои работел според НКЗ, односно ISCO) дали може да се наведат искуството како практикант и волонтер???
   
 7. hanny

  hanny Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2011
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  47
  И јас ја поднесував истата пријава предходната недела, да во делот на неформално искуство можеш да наведеш пракси и волонтирања :D
   
  На AngieVi му/ѝ се допаѓа ова.
 8. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.300
  Допаѓања:
  5.231
  Има повратни и неповратни средства. Сигурно тие зеле од неповратните и затоа не ги враќаат.
  Зависи за која програма аплицираш. Подетално инфо во Биро.
   
 9. Ani.cka

  Ani.cka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2012
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  26
  Има некој абер од огласот што беше за практиканство........ некој се пријави???
   
 10. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.001
  Допаѓања:
  81.550
  Пол:
  Женски
  Што ако сум пријавена!Во бирото ми кажаа дека ниту една фирма не покажала интерес!
   
 11. vinozito1

  vinozito1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2013
  Пораки:
  583
  Допаѓања:
  3.417
  Агенција за вработување. Море се поврзале со газдите . Ах Македонијо до каде ке стигнеш
   
  На bubica13 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Ani.cka

  Ani.cka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2012
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  26

  кога го доби тој одговор, сега брзо??
   
 13. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.001
  Допаѓања:
  81.550
  Пол:
  Женски
  Мислам дека беше почетокот на февруари.И не ме известија ,туку јас си прашав.
   
 14. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  3.579
  Допаѓања:
  13.802
  Има сега нешто преку агенција пракса?
   
 15. zaguben

  zaguben Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2013
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  168
  Пол:
  Машки
  Не барајте помош од агенцијата за вработување, нема да најдете од таму работа или некаква пракса.

  Тоа е само едно обично име ''Агенција за вработување'' . Инаку тоа е завод за СТАТИСТИКА и ништо повеќе од тоа .
   
  На Annath и tessie им се допаѓа ова.
 16. neo

  neo Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  161
  Лани во Октомври заборавив да се пријавам и ме избришале. Не ми беше важно но сега гледам имаат некакви програми за вработување и сакав да се пријавам но не можело бидејќи сум избришан.
  Како да ме вратат во евиденција?
   
 17. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.351
  кога си невработен на секои 6 месеци (не сум сигурна за периодов) треба да с епријавуваш како невработен. претпоставувам за да те вратат во евиденција треба пак истата постапка како и секој пат, но најубаво јави се и прашај или отиди до таму ќе ти дадат најточни информацци.
   
 18. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.740
  мислам дека ке треба да почекаш 1 година
  сепак прашај си најдобро
   
 19. kala21

  kala21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2013
  Пораки:
  1.857
  Допаѓања:
  15.365
  Пол:
  Женски
  Можеш да бираш ако сакаш да те водат како активна т.е. навистина бараш работа се пријавувавш на 1 месец (јас така избрав) мислам дека имаше на 3 и 6 месеци.Ама со оглед на тоа што не им наоѓаат работа на тие секој месец што се пријавуваат да не правиме муабет за другите :)
   
  На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. SparkyAngel

  SparkyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  901
  Допаѓања:
  1.365
  Пол:
  Женски
  Ќути, катастрофа. Џабе давам трошам пари за автобус секој месец да се пријавувам. Секаде викаат немаш искуство за работа. А пракси имам еден куп... ама џабе. Наместо некој да ти објасни работата од браншата тие се осекаат загрозени од практикантот. Бидејки си чуваат работно место за нивното дете, што летниот период е на некоја плажа и се сонча додека ти работиш кај нивните родители, а ти си тука успат на еден месец и те плаќаат со бедни 3000 ден за успат квантитативни работи да завршиш!

  Ахх ова го има само во мојата чудесна земја Македонија! Можеш да дипломираш и да си запишан на постипломски а се што ти се нуди да е (не)платена пракса!
   
  На PaLaVa, kala21, anggell и 1 друга личност им се допаѓа ова.