1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Агенција за вработување

Дискусија во 'Барање работа' започната од SparkyAngel, 11 февруари 2013.

  1. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Ниту инвентивност..да бидеме реални:wasntme:
     
  2. Aquamarine93

    Aquamarine93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2016
    Пораки:
    815
    Допаѓања:
    3.753
    Пол:
    Женски
    Можеби, ама тврдам дека и најинвентивен производ да пласираш на пазарот во мкд, нема да биде да успее, пред се поради немањето кеш. Се знае што успева овде, Кински шоп и ефтини производи од Турција. Да не се лажеме :D
     
    На macencef му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    На почетокот мислам дека се даваа пари на рака. Нека ме поправи некој. Од бизнисите ништо, а парите испиени.
     
  4. Kathrynn

    Kathrynn Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    983
    Пол:
    Женски
    Ај едно малку глупо прашање...Дали пријавувањето се врши во подрачната служба на АВРМ во градот кој ми е наведен во лична карта како адреса на живеење, или може и во Скопје пример, ако сакам Скопје да барам работа?
     
  5. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Пријавувањето во евиденција на невработени се врши во местото каде што имаш жителство и не е поврзано со градот каде ќе бараш работа.
     
    На Kathrynn му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bunny2

    Bunny2 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    1.301
    Допаѓања:
    1.639
    Стварно ли за државно да се вработам мора да сум како активрн оријавена?
    Инаку пријавена сум како пасивен скоро една година.За активен бараатда приложиш доказ дека активно бараш работа.
     
  7. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    провери дали си уште во евиденција воопшто, на 6 месеци мораш да се пријавуваш и да си пасивно пријавен, ништо чудно и повеќе да немаш ни здравствено ни да те нема воопшто во евиденција. фати врски и некако среди ја работата. јас затоа се пишав како активен барател на работа, заради ваквите рокови.
     
  8. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    систер, не се усогласени, мк и се е можно
     
  9. Bunny2

    Bunny2 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    1.301
    Допаѓања:
    1.639
    Се си е океј,пријавена сум треба во март да одам пак.
    Сега фонд за здравство и аврм не се заедно како пред некоја година.
     
  10. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Ако те нема како невработен - како ќе се пријавиш за здравствено? не се заедно, ама се условени. законски ако немаш основ за здравствено, значи или си пријавена како невработена или си вработена - не можиш да имаш здравствено. Не е дирекно поврзано како порано - тоа знам, ама пак си условена.....
     
  11. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Веќе не се условени ..одамна е ова.
     
  12. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Егзакли. На ниво на систем - значи институционално повеќе не се поврзани, ама сепак мора да се знае работниот статус за здравственото осигурување. Работодавачот кога ќе те пријави како вработен, оди и те пријавува и како вработен во фондот за здравствено осигурување. Ако правиш приход од не знам повеќе од 132000 годишно, а формално не работиш во компанија - мораш сам да си плаќаш здравствено, а ако не си вработен и немаш приход повеќе од 132 000 денари годишно не плаќаш ништо. Белив ме, експерта сум за овие работи позз и убав ден
     
  13. Bunny2

    Bunny2 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    1.301
    Допаѓања:
    1.639
    Јас прво бев во фонд за здравство се пријавив,па во аврм.Затоа ти кажувам.Сега во фонд се пријавуваш само еднаш со извод,лична карта и здравствена картичка или книшка.Ништо друго не е потребно.
    Во аврм си отидов со диплома и се пријавувам секои 6 месеци.
    Едит: има образец во фонд што го пополнуваш каде наведуваш дека не си вработен,точно,и внесуваш вкупно на годишно ниво од прилика колку приходи има во рамките на семејството.
     
    На macencef му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Baby23Baby

    Baby23Baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    213
    Дали некој има искуство со земање паричен надоместок од АВРМ по престанок на работен однос ?
     
  15. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.935
    Пол:
    Женски
    Моја блиска личност има. По престанокот на работниот однос не по негова вина, во случајот стануваше збор за истек на договор за вработување си доби паричен надоместок. Должината на добивање на паричниот надоместок зависи од времетраењето на дотогашниот работен стаж (ова ако не земал претхгодно надоместок а ако земал мислам дека ќе важи само за дополнителниот стаж кој го стекнал откако се вработил по добивањето на тој надометок). На страната на агенцијата за вработување е објаснето за колку стаж колку месеци паричен надометок следува, ќе си провериш. Висината на надоместокот е 50% од просечната плата за периодот за кој следува надоместокот. Потребно е да отидеш во агенцијата за вработување, тие ќе ти средат се што треба и во рок од месец ќе си добиеш по пошта решение со одлука во која ќе ти пишува колкав период по колку средства ќе добиваш и на тоа решение имаш и право на жалба. Треба да внимаваш редовно во предвидениот рок да се пријавуваш во агенцијата оти ако заборавиш, системот автоматски те брише и ќе ги изгубиш средствата.
     
  16. Baby23Baby

    Baby23Baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    213
    s
    Fala na info;)
    Jas procitav se na sajtot , no samo me interesirashe dali e for real ili samo za javnost stojat takvi izvestuvanja
    Ti blagodarammm
     
  17. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.935
    Пол:
    Женски
    Ако си исполнуваш услови сто посто добиваш, навистина исплаќаат. (y)
     
    На Baby23Baby му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Baby23Baby

    Baby23Baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    213
    drzi mi sreka ;) ke vidime denes
     
    На Zaljubena26 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.799
    Допаѓања:
    38.198
    Пол:
    Женски
    Јас требаше да се пријавам во сабота ама дека неработен ден и ќе одам утре. Дали ќе има некаков проблем со тоа што не сум пријавена на точниот датум?
     
  20. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.789
    Допаѓања:
    17.755
    Можеш да се пријавуваш најкасно после 1 месец од датумот на картонот што го пишува. Кога се пријавував јас се случуваше 1 недела или 2 после датумот впишан во картончето да одам.
    Не ми се верува да е сменето :)