1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Агенција за вработување

Дискусија во 'Барање работа' започната од SparkyAngel, 11 февруари 2013.

  1. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.574
    Допаѓања:
    171.537
    Пол:
    Женски
    А кој во агенција ти ги зема податоците и зошто?
     
  2. smooch

    smooch Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    3.887
    Пол:
    Женски
    Вработената, на шалтер за прво пријавување. Да ме имаат во евиденција, дека не исполнувам услови да се пријавам сега (студент сум).
     
  3. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.574
    Допаѓања:
    171.537
    Пол:
    Женски
    Ќе бидеш пријавена тогаш кога ќе се пријавиш.. ќе ти издадат зелено картонче и ќе се пријавуваш секој месец или секои 6 месеци..
     
    На Animali и smooch им се допаѓа ова.
  4. miselova95

    miselova95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2017
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, имам прашање. Сега се регистрирав електронски да ги следам огласите чисто онака на АВРМ, сеуште сум студент и корисник на семејна пензија, значи немам засновано никаков работен однос нити пак сум работела до сега, ми нема течено никаков стаж. Чисто се пријавив да следам огласи, а секако нема можност за апликација, туку мора директно. Па сакам да ве прашам, испаничив мислев дека ајде веднаш тие ќе имаат податоци дека барам работа, се јавив и таа раководителката дури низ смеа вели: па тоа е чисто страна која што ја користиш и следиш, сите имаат право, како може да имаш проблем? ти кај нас не си пријавена никаде, нити имам картонче, значи ништо. Е сега дали знаете како да го избришам профилот? Што е сигурно, сигурно си е. Сега во септември секако ке однесам пак потврда за студент.Пишав маил, и звонев на контакт центарот не се ни јавуваат..

    Ајде доколку некој знае, нека ми пише
    Ви благодарам!
     
  5. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Нема потреба од бришење. Нема врска шо си се регистрирала. Кој би можел и што да ти направи. Студент си и имаш за тоада док.
     
    На miselova95 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Абе шо си се исплашила толку.
    Чекај, допрва ќе видиш, тие огласите се за веќе пополнети места ехееее
    Инаку, ти каде си регистрирана нема врска за твојата пензија. Само кога би ти течел работен стаж би ја изгубила, а вака нема причина од паника
     
    На miselova95 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.341
    Допаѓања:
    8.111
    Пол:
    Женски
    Ако има некој пријавен за пракса оваа година да ми каже колку чекал пред да му одобрат? Знам за случај што чекал 4 месеци, јас веке чекам 2 и уште ништо.

    @smooch Нема врска што си студент, ке се пријавиш со диплома од средно, не мора да им кажуваш дека студираш или ептен, ако те прашаат кажи вонредно си. Во евиденцијата не ни внесуваат такви податоци воопшто.
     
    На smooch му/ѝ се допаѓа ова.
  8. FotoLina3

    FotoLina3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2014
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    43
    Се обидов да прочитам колку можам повеќе, ви се извинувам ако прашањата ми се повторуваат (имам 2) :D

    1.
    Не сум пријавена како невработена и воопшто не сум била, ама сакам да почнам со барање на работа (било келнерка, чистачка, во кладилница и сл.).
    Е сега, моментално сум студент и до крајот на септември би требало да дипломирам. Доколку аплицирам за работа за келнерка во октомври, на пример, дали работодавачот може да ми каже „преквалификувана си“ затоа што имам факултет? Т.е. дали би се нафатил да ме вработи како келнерка со факултетска диплома? (ако е релевантно - прашањето е поставено под претпоставка дека работата сум ја нашла преку пријател/pazar3 или сл, а не преку АВРМ)

    ==> Доколку дипломата би ми правела проблем, дали е подобро да го одложам дипломирањето или може на пр да се договорам со работодавачот да ме вработи со диплома од средно?


    Знам дека звучи чудно, но навистина ми е потребен некаков начин да заработам, а реално не можам да очекувам со мојов факултет (економски -банкарски смер) да ме земат во банка затоа што ни б не знам од банкарско работење. Толку ни чинат факултетите... А немам ни потребни сертификати за англиски и за познавање компјутери (не дека не ги познавам, ама ете гледам бараат серт. по овие официјалните огласи).

    2.
    И за крај, дали морам да бидам пријавена во АВРМ како невработена за да направам профил на vrabotuvanje.com.mk (за барање работа)?

    фала женски
     
  9. rada-petreska

    rada-petreska Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2015
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам.. Надоместокот за невработени оној што го исплаќаат кога ќе останеш без работа.. Како обично го исплаќаат јас веќе оред месец дена поднесов нит решение ми стигна ни пари не пуштиле
     
  10. Imagina

    Imagina Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    1. Дипломата не може да ти прави никаков проблем при вработување што не ти е по струката, особено бидејќи за таа работна позиција не ти треба диплома, значи само ти е плус. Реално, огромен број на келнери, шанкери и слични работници имаат некаков факултет. Не сме сите вработени според струката. Во никој случај немој да си го одложуваш дипломирањето, а за договор за вработување нема врска на каков начин сте се нашле, и онака 90% од вработувањата се преку познати.

    2. Не мора да си пријавена како невработена за да си креираш профил на вработување, барем така беше пред некоја година јас кога правев. Не се поврзани едно со друго.

    Инаку, во тек на студиите се надевам сте имале пракса по банки и слично....ама точно е, толку чинат факултетите, кој колку ќе научи е по своја волја и труд, не дека се бара веќе знаење како што треба...

    Се надевам ти се корисни информацииве :)
     
    На FotoLina3 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. FotoLina3

    FotoLina3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2014
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    43
    Даа, фала ти премногу, малку сум во паника сега па поставувам прашања за се и сешто :D
     
    На Imagina му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lima24

    Lima24 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    3.084
    Пол:
    Женски
    Ако некој знае да ми објасни околу ова пријавување би била благодарна... кога ќе ја земам дипломата за завршено средно дали морам да се пријавам во агенцијава и кои документи ми се потребни, и ако не се пријавам дали следува казна или не е морално?
     
  13. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Ако одма се вработиш, ич не е битно. Здравственото ќе ти оди преку работата и немаш гајле. Ама ако не можиш одма да се вработиш, треба со дипломата да се пријавиш во аврм одделно, одделно за здравствено. Во аврм поарно е да се пријавуваш секој месец, оти појке толерираат ако закасниш со пријавување. Друго ако те интересира пиши лп
     
    На Lima24 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Monche24

    Monche24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2017
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, имам прашање до вас во врска со остварување на правото на бесплатно здравствено осигурување. Јас од минатата година не работам никаде и не сум осигурана. Скоро ни се роди бебче и со мм
    моравме да платиме приватно. Тој работи во странство во моментов, но во план ни е да си се врати и тука да бара работа.. Предвид сосотојбата во државава, ке одземе доста време.
    Има ли некаква можност да го користам неговото здравствено осигурување тука за мене и бебче или најдобро да се пријавам во агенција за вработување како невработена и после тоа во ФЗОМ?
    Прашувам бидејки за бебето да биде осигурано, треба барем еден од родителите да е осигуран, а како што кажав, јас моментално не работам и немам никакви приходи од лани, а мм работи во странство и таму е осигуран.
    И всушност мора ли да се помине прво преку тоа за да извадиме здравствена книшка за бебето?
     
  15. Deni87

    Deni87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    Дали некој ги има одговорите од прашањата за агенција за администрација?
     
  16. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Секоја година ги менваат
     
  17. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Здраво, сега дипломирав значи до сега бев пријавена со средно училиште сега значи на работа треба да ме пријават со високо образоваание па не знам што е се потребно да направам јас?
    Фала Ви однапред имајте убав ден.
     
  18. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Однеси ја дипломата/уверението во АВРМ и ќе ти го сменат статусот.
     
    На Anaouou му/ѝ се допаѓа ова.
  19. nikich

    nikich Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дечки имам прашање. Значи јас сум студент,сакам да се пријавам на таа обука што ја има за сметководство на 3 месеци со паричен надоместок од 9 000 ден. Кога има конкурс, треба ли да се пријавам во биро со средно? Ако знае некој да ми ја објасни постапката ☺
     
  20. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.574
    Допаѓања:
    171.537
    Пол:
    Женски
    Мора да си пријавен во агенцијата

    Ако се пријавиш на курсот, не значи дека ќе те изберат. Прават селекција..