1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Агенција за вработување

Дискусија во 'Барање работа' започната од SparkyAngel, 11 февруари 2013.

  1. FotoLina3

    FotoLina3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2014
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    43
    Ме интересираат 2 нешта:

    1. Доколку сум вработена и добијам отказ од работодавачот, дали ќе имам право да се пријавам во АВРМ? Ми се чини дека некаде прочитав дека ако ТОЈ ми даде отказ нема да можам да се пријавам 1 година (т.е. нема да можам да се вработам воопшто).

    2. Дали ако сум вработена на определено време (пр. 6 месеци), можам да дадам отказ пред да истече договорот или мора да чекам да поминат 6те месеци?


    Доколку овие прашања се веќе одговорени, ве молам упатете ме.
     
  2. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    1. Можеш да се пријавиш и да се вработиш на друго место уште веднаш.

    2. Може да дадеш отказ пред 6те месеци но веројатно ќе ти бара отказен рок кој ви е утврден во договорот за да најде замена ако му треба.
     
    На dfsa и FotoLina3 им се допаѓа ова.
  3. FotoLina3

    FotoLina3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2014
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    43

    А што би било доколку во првиот случај (добивање отказ) воопшто не се пријавам во АВРМ? Нема да се водам како невработена (ни како вработена, секако), но сепак ќе имам право да се пријавам кога сакам?
     
  4. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.533
    Пол:
    Женски
    Да. Во аврм можеш да се пријавиш кога сакаш.


    Тоа со непријавувањето 1 година важеше и мислам уште важи ако дадеш отказ а работодавецот користел субвенции за твоето вработување...
     
    На FotoLina3 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Hinebrra

    Hinebrra Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    256
    Здраво :)

    Неодамна дипломирав и сега активно барам работа, меѓутоа сакав да се пријавам во Заводот за вработување. Прашањето ми е, пошто се преселив во Битола и тука планирам да работам и да живеам, дали може да се пријавам тука или морам кај што ми е адресата на лична карта. Ич не ми е јасно како одат тие работи, па доколку некој знае, ве молам за одговори. :)
     
  6. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Пријавувањето се врши во Центарот за вработување во општината во која си жител по лична карта.
     
    На Hinebrra му/ѝ се допаѓа ова.
  7. smooch

    smooch Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    922
    Допаѓања:
    3.885
    Пол:
    Женски
    А за во Скопје, мора во главната агенција што е или може и во таа во што е во мојата општина?
     
  8. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Порано беше во АВРМ во Капиштец (главната) на ниво на Град Скопје. А сега дали може и во Центрите за вработување во општините не знам. На нивната официјална интернет страна има тел.број.
    Јави се и прашај.
     
    На smooch му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    1.559
    Мора ли да бидам пријаена во заводот за враборување, инаку барам работа, дипломирав пред година некаде не сум до сега била вработена ниту пријавена во заводот за вработување. И што ако сум пријавена, помагаат ли во наоѓање на работа?
     
  10. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    ако си пријавена се водиш како активен барател на работа, покриено ти е здравствено осигурување итн и као помагаат, што реално е ветар на магла, ако сама не си најдеш работа никој не ти наоѓа. А инаку, ако не си пријавена, а најдеш работа, ќе мора да се пријавиш за работодавачот да може да те осигура.
     
  11. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Пријавувањето во АВРМ со статус на невработено лице барател на работа не е поврзано со здравственото осигурување.

    @Amelia Пожелно е да се пријавиш како активен барател на работа што значи дека имаш обврска да се пријавуваш на секои 30 дена. Има обуки за невработени лица (компјутери, јазици) за кои може да поднесеш барање. Ништо не губиш. Може само да добиеш плус сертификат додека да најдеш работа.
    За наоѓање работно место преку таа институација е потешко, ама никогаш не се знае што носи денот.
    Во 21 век ми е нелогично некој да биде фантом-граѓанин (завршено високо образование) со статус невработен ако е заинтересиран да се вработи. Треба да те има во системот. Одлуката е твоја.
     
  12. H3llOSuN

    H3llOSuN Нов член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    7
    Секога има обуки за невработени лица ? Јас секој месец одам таму за да се пријавам и никој ништо не ми известуваат и ако што постојано прашувам дали има конкурси, дали има некоја обука..
     
  13. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Прашај го шалтерскиот работник кај што се пријавуваш и тој ќе те упати кај одговорното лице.Треба да има одреден број пријавени кандидати по поднесено барање за некој од курсевите и откако ќе се формира група известуваат. Примерок од барањето добива и невработеното лице.
     
  14. Blue tear

    Blue tear Нов член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, има ли некојa работено за странска фирма? Од Бугарска фирма ми понудија да работам за нив од дома, меѓутоа не се имам пријавено во завод за вработување како невработена иако дипломирав во Јуни. Ми побараа само од УЈП потврда дека сум даночен обврзник со тоа што ми рекоа дека ќе добивам месечен надоместок за данок и здравствено осигурување. Дали треба да одам да се пријавам во агенција за вработување поради некоја причина? :)
     
  15. JonyBaba

    JonyBaba Нов член

    Се зачлени на:
    13 март 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Mi stigna poraka "Pocituvan-a, na 18.03.2019 vo 11:30 casot, javete se vo CV Debar, kaj sluzbenik A**** M********, zaradi ucestvo vo obuka vo raboten klub. Vaseto javuvanje na pokanata e zadolzitelno soglasno zakonskite propisi." dali nekoj moze da mi objasni podobro?
     
  16. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Те викаат на обуки зашто си пријавена како невработена. Што да ти се објасни?
     
  17. smooch

    smooch Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    922
    Допаѓања:
    3.885
    Пол:
    Женски
    Работата за која те викаат да се појавиш во АВРМ има врска со образованието и квалификациите или е онака ради реда, само за да те викнат?
     
  18. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Ќе те викнат да те убедуваат да се вработиш, а можно е и да ви понудат работа за амалска позиција во фабрика, која ако ја одбиеш можат од кај нив да те избришат и здравственото осигурување да ти го скратат
     
  19. smooch

    smooch Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    922
    Допаѓања:
    3.885
    Пол:
    Женски
    Ама нели АВРМ и социјалното веќе не се поврзани?
     
  20. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Не можиш ако не се водиш како невработен да имаш здравствено осигурување....кој ќе ти плаќа? Мора труд и социјала да ти плаќа. Ако не им си запишан, како ќе ти плати?