1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Агенција за вработување

Дискусија во 'Барање работа' започната од SparkyAngel, 11 февруари 2013.

  1. Responsible

    Responsible Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2011
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    434
    Пол:
    Женски
    Слушнав дека има агенции коишто за пари посредуваат за работа во Германија за дипломирани студенти?! Повеќе информации во врска со ова?
     
  2. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Добро само мене ли не ми ја отвара страната на avrm.gov.mk :?:
     
  3. Ana.Jones

    Ana.Jones Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    1.124

    Страната често им е нефункционална, навигацијата им е за никаде, а администраторите не ги бива.
    Кај мене отвора сега, пробај вака: http://www.avrm.gov.mk
     
    На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Не бе не отвара.. демек сега за секој град ќе имало листа на фирми кои барале работинци :) сакав да видам ама ништо.
     
  5. Ana.Jones

    Ana.Jones Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    1.124
    Има, да, само на кратко ѕирнав, ако сакаш, еве ти директен линк
    https://www.avrm.gov.mk/avrm.public.web ... earch.aspx, само не кликај на него, туку препиши го во нов таб и види дали ќе ти успее.

    Ти пишав ЛП, ако треба нешто, пиши ми :)
     
    На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.250
    Допаѓања:
    21.743
    Пол:
    Женски
    Девојки, ај да прашам јас нешто бидејќи сум нова во ова.
    Си го земав конечно уверението дека сум дипломирана од факултетот. Е сега, што треба да направам со него? Да се пријавам во Агенцијата за вработување со копија така ли? Треба ли да носам нешто кај нотар на заверка или не? Од работа ми побараа да го однесам утре уверението, за да можат да ме осигураат. И на работа треба исто така да однесам копија. Оригиналот си останува кај мене нели? Ај просветлете ме :)
     
  7. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.878
    Допаѓања:
    34.214
    Пол:
    Женски
    оргиналот го носиш во агенција само на увид одма ти го вракаат , и си останува кај тебе
     
  8. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.878
    Допаѓања:
    34.214
    Пол:
    Женски
    Е не го отвара никако Хелп?
     
  9. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Сега отвара :)
    јас баш им пишав и ми кажаа дека поради средување на страната не била во функција, ама сега е во ред, јас баш денес гледав огласи за мене и дечко ми :)
     
  10. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Мене ми побараа копија, не мора да е заверена на нотар. А ако веќе си вработена, не гледам зошто ти мора да одиш во агенцијата. Фирмата тоа треба да си среди, штом ти рекле дека ќе те пријават. А оригиналот си останува кај тебе.
     
  11. lady2013

    lady2013 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    21
    Има објавено огласи за секој град,само не знам колку се реални огласите,т.е. дали се само формално објавени(да не речам наместени).Ако некој има искуство со аплицирање на овие огласи еве може да сподели искуство
     
  12. elence132

    elence132 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    105
    Еве ќе ви кажам чист пример колку се само наместени работите :) вчера видов оглас за вработување во централниот регистер и и кажав на мајка ми и таа и се јави на една нејзина пријателка да ја праша дали знае нешто за тоа ( затоа што таа работи во централниот регистер) и она рече уопште да не сум се замарала да праќам CV таму оти веќе 1 година работи една девојка на таа позиција , значи катастрофа :)
     
    На brightmoon му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    точно е тоа, ама не гледам катастрофа во тоа. девојката сигурно работела како волонтер или била на договор, без решение, за да добие решенеие мора да се јави на оглас. значи некој предтоа се замарал и работел па нормално дека тој ќе го вработат. полошо и катастрофално е тоа што во некои државни институции има некој волонтер или на договор, и после оп некој дома што седел иде на работа со решение од прв ден. и јас сум волонтер и се надевам дека ќе има оглас и ќе си го решам статусот.
     
    На Elissa, Abeja и f.e.m.i.n.k.a им се допаѓа ова.
  14. f.e.m.i.n.k.a

    f.e.m.i.n.k.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2012
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    764
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со Lina24...така би требало да биде
     
  15. Butterfly..7

    Butterfly..7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Еве и јас вчера видов оглас за во една фирма и се јавив да прашам и таа „тетката“ ми вели: ааа тој оглас е ставен само за да ги пријавам работниците, инаку си има вработени и си работат тие.
    Милсам дека голем дел од огласите (ако не и сите) се ставени само за таа намена.
     
  16. lady2013

    lady2013 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    21
    И јас се согласувам со тебе Lina24,тешко и непредвидливо е волонтирањето во Македонија.Познавам многу млади луѓе што волонтирале и по 4 години и на крај ништо.Ти колку време волонтираш ако не е тајна?
     
  17. elence132

    elence132 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    105
    Стварно така е , во право си , уопште не размислив за тоа дека можеби девојката волунтирала таму и сега со овој оглас само решение да си земе , изреагирав малку импулсивно и без да размислам , се извинувам уште еднаш за ваквиот коментар оти не сакам и мене да ми се случи тоа да одам да волунтирам некаде и баш пред да ме вработат некој друг од нигде и никаде да ти го зафати местото.
     
  18. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Мајка ми работи во Агенција за вработување. :lol:
     
  19. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Некои огласи се за нови вработувања, а некои се за веќе вработените во таа институција кои имаат нерешен статус и треба да добијат решение. Ина некои луѓе кои многу време работата со договор за работа, и не гледам тука ништо лошо ако огласот е токму за нив. И тие се борат со таа плата да преживеат или пак да гледаат и фамилија.
     
    На Lina24 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. lady2013

    lady2013 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    21
    А ти вработена си?