1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Агенција за вработување

Дискусија во 'Барање работа' започната од SparkyAngel, 11 февруари 2013.

  1. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    А зашто е битно тоа?
     
  2. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Ако веќе дискутираме за вработените :?: Има некој позитивно, ама баш позитивно искуство со некој вработен во агенцијата?
     
  3. Dakota

    Dakota Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    13
    Девојки сакам да прашам дали е точно дека доколку се вработиш преку Агенција за вработување на пример во некоја фирма платата најверојатно ти е помала за разлика од другите во таа фирма што ја работат истата работа затоа што од агенцијата земаат пари за тебе секој месец. Бидејќи една другарка која се вработи во T-Mobile еве веќе 2 години е таму ми кажа дека таа поради тоа зема помала плата од останатите.
     
  4. kate89

    kate89 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.562
    Пол:
    Женски
    Девојки има некоја што аплицирала за новиот оглас што беше за вработување до 29 год и завршено образование 2012/2013год?Некаква повратна информација имате?
     
  5. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Малку офф топик, ама морам да го пишам муабетот со колешката.

    Таа: Абе овие од Агенција за вработување можат работа да ти најдат?! :o
    Јас: Да де, затоа се вика Агенција за вработување.
    Таа: Оу, а ја па мислев се пријавуваш само за да можеш да земаш плави картони...
     
    На sanja.burgundy, Hipica и kikav им се допаѓа ова.
  6. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Зимаат од агенцијата, да.
     
  7. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    волонтирам веќе 18 месеци, наскоро ќе ми се реши статусот се надевам :)
     
    На f.e.m.i.n.k.a му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mihaela.P

    Mihaela.P Активен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2013
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    27
    Имам слушнато дека само првите 3 месеци земаат процент од агенцијата
     
  9. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    3.498
    Пол:
    Женски
    Со мајка ми :D :D :rofl: :rofl: :rofl:
     
  10. Elena1311

    Elena1311 Активен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    5
    Здраво :)
    Како да најдам Агенција за вработување? Дали може некој линк?
    Фала многу и пријатно!
     
  11. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    3.498
    Пол:
    Женски
  12. la.malparida

    la.malparida Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    310
    Пол:
    Женски
    луѓе имам едно прашање. месецов заборавив да отидам на редовно месечно пријавување како невработена, па може некој да ми каже што се случува во ваков случај, дали веднаш ме бришат од евиденцијА или се плаќа некоја казна, ве молам ако некој знае итно ми е :(
     
  13. Spell

    Spell Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    400
    Пол:
    Женски
    Ти пишува на крајот на зелениот картон. Ќе си чекаш една година додека да можеш повторно да се пријавиш доколку не си отишла на датумите кои ти се наведени.
     
  14. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Оди побрзо додека не те избришале , ако те избришале ке ти стигне известување дома дека си тргната од списокот на невработени , штом не ти стасало значи сеуште не си избришана , така да имаш време да спасиш ситуација . Инаку и да си избришана можеш да поднесеш молба или приговор за да те вратат на список , оди до агенцијата и се ќе ти разјаснат .
     
  15. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Ништо посебно не се случува, веднаш бришат од евиденција, не чекаат, немет време за тоа и не се плаќа ништо, уште тоа да бараат и „ фино“ ќе биде, а исто е и ако не си пријавена.Пријавувањето им е како, да се види дека те има, а не дека нешто фамозно се дешава.Впрочем, што па и нашиве толку се замараат, изведуваат некакви работи, кои не се функционални.Ниту пак известуваат, доколку на време не се пријавиш, не те известуваат, може ако имаш некоја роднина таму, ако немаш, немет известување.Имаат и страна, ама што дека ја имаат...Инаку, како што кажа Spell, ќе треба да си почекаш една година, за следечи пат да се пријавиш.Со други зборови, не е страшно, оти исто му доаѓа.Агенцијава постои, ама е малку невидлива.
     
  16. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Тие самите не се координирани меѓусебно. Едни бараат да се појавиш на точен датум, други бараат да се појавиш од-најкасно до. Оди па најди им го крајот.
    la.malparida оди колку што можеш побрзо, можеби уште не те одјавиле.
     
  17. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.953
    Допаѓања:
    20.834
    Има толеранција на задоцнување со пријавување само 2 дена и ништо повеќе.Ако не се пријавиш веднаш те бришат.Ептен безвезе,мора лично да се пријавиш,ако сакаш да најдеш работа мора секој месец а ако случајно се разболиш,или отидеш во странство или од било која др оправдана причина не отидеш во предвидениот рок те бришат.Ем губиш здравствено осигурување,ем и да најдеш работа некаде нема да можат да те пријават како вработена.Глупости.Нели можат ако толку се прават современи,во време каде се се одвива електронски,каде на вработените им е тешко само да ти шкртнат во картонче,па одиш од врата на врата и чекам цел сат,да направат да се пријавуваме самите електронски,кога веќе имаат страна и систем каде секој невработен може да се регистрира и самиот да се пријави?!Ама не мора секој месец да одиш,а ако не отидеш одма бришење.Свашта
     
    На Meredit му/ѝ се допаѓа ова.
  18. la.malparida

    la.malparida Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    310
    Пол:
    Женски
    бев и завршив работа, не бев избришана, немаше никаков проблем.сепак, фала ви за помошта :)
     
  19. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    hello-kitty.90 не се два дена (можеби во твојот случај е така). Мене ми закажуваат да отидам на точен датум, а на таткото на дечко ми му кажуваат од 30-40 дена, значи најкасно до 40тиот ден да се пријави. Еднаш му се случи да отиде точно на 30тиот ден, го вратија и му рекоа дека е рано, да отиде наредната недела. Затоа велам, они меѓусебно не се координирани, а на нас ни продаваат шипки за чајче да си вариме :D
     
  20. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    357
    Мислам дека имаат толеранција од 10 дена.
    Мене ме интересира дали некој се вработил преку огласите што ги објавуваат, и тоа прашувам за оние работни места како продавачки, за бутик или маркет.
    За во поголемите фирми ми е јасно дека е само формално огласот, но ме интересира дали и овие ваквите огласи се чисто формално објавени.